Kupując telewizor, zazwyczaj szukamy takiego, który będzie oferował jak najlepszy obraz; wielkość matrycy to jednak nie wszystko, co decyduje o jego jakości. Gdyby producenci sprzętu skupiali się tylko na powiększaniu ekranów, to wiele treści (np. starsze filmy czy seriale) byłoby wręcz nieoglądalnych. Z pomocą przychodzi jednak Upscaling — co to jest, jak działa i do czego się przydaje? Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat tej technologii, tłumaczymy w dalszej części artykułu.
Spis treści
Co to jest Upscaling?
Nowoczesne telewizory oferują wysokie rozdzielczości, ale co jeśli chcemy na nich oglądać treści, których oryginalna wielkość obrazu jest dużo niższa? Wystarczy wspomnieć, że telewizory 4K mają rozdzielczość na poziomie 3840 × 2160 pikseli, a filmy czy seriale w jakości Full HD — która jeszcze niedawno wydawała się szczytem technologicznych osiągnięć — oferują tylko 1920 × 1080 pikseli.
W normalnych warunkach taki obraz wyświetlony na odbiorniku 4K albo 8K byłby rozciągnięty i niewyraźny. Rolą Upscalingu jest przeskalowanie oryginalnego obrazu do rozmiaru matrycy w taki sposób, aby był on czysty, wyraźny i płynny.
Jak działa Upscaling?
Upscaling działa w czasie rzeczywistym, czyli obraz jest skalowany na bieżąco w trakcie wyświetlania na ekranie odbiornika. Inteligentne algorytmy rozpoznają naturalną rozdzielczość odtwarzanego materiału i na tej podstawie decydują, jak wypełnić wolne przestrzenie między pikselami, które powstają wskutek rozciągnięcia obrazu do wymiarów matrycy. Ze względu na wykorzystanie sztucznej inteligencji, czasem przy opisach tej technologii używa się określenia AI Upscaling.
Dzięki omawianej technologii, to, co widzimy na ekranie, staje się wyraźne i zachowuje płynność. Oczywiście Upscaling nie sprawi, że produkcja Full HD magicznie zamieni się w pełnoprawne 4K czy 8K. Upscaling wypełni brakujące piksele na ekranie, jednak nie wygeneruje szczegółów, których nie było w oryginalnym materiale źródłowym. Tym samym technologia ta znacząco poprawi jakość obrazu, lecz nie zastąpi natywnego 4K czy 8K.
Do czego przydaje się Upscaling?
Upscaling powstał głównie po to, abyśmy mogli cieszyć się dużymi matrycami, a jednocześnie czerpać przyjemność z oglądania na nich treści, które powstały w niższej rozdzielczości. Innymi słowy, Upscaling sprawdza się przy oglądaniu wielu kanałów telewizyjnych, platform streaminowych czy filmów nagranych na płytach DVD.
Jeśli natomiast chodzi o gry wideo, tutaj efekt nie jest już tak widoczny, bo obraz w grach rządzi się nieco innymi prawami — jest bardziej dynamiczny, ponieważ to przede wszystkim gracz decyduje, jak ma się poruszać kamera. W temacie podciągania gier do wyższych rozdzielczości istnieją bardziej zaawansowane rozwiązania, jak np. Nvidia DLSS, które wykorzystuje uczenie maszynowe i zwiększa częstotliwość generowanych klatek na sekundę.
Upscaling z pewnością nie sprawi, że starsza gra uruchomiona na telewizorze 4K będzie wyglądać jak remaster. Sprawi natomiast, że nie będzie wyglądać gorzej niż na wyświetlaczu o niższej rozdzielczości.
Upscaling — podsumowanie
Technika skalowania obrazu to praktycznie standard we wszystkich współczesnych telewizorach. Dzięki niej możemy się cieszyć produkcjami nagranymi w niższej rozdzielczości, oglądając je na dużych matrycach bez ciągłego narzekania na jakość wyświetlanego materiału.
Przeczytaj też: Najlepsze telewizory do PS5 / Najlepsze telewizory do Xbox Series X|S
Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny i wyjaśnił dokładnie czym jest Upscaling. Dobrze wiedzieć, że gdyby nie skalowanie obrazu, to pewnie musielibyśmy dzisiaj trzymać w domach stare telewizory, bo tylko na nich dałoby się komfortowo oglądać treści pochodzące sprzed ery Ultra HD.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.