Najlepsze gry strzelanki. TOP 15 FPS–ów i TPS–ów, które sprawdzą naszą celność

Najlepsze strzelanki

Przez ostatnie dekady wśród graczy poszukujących intensywnej akcji niesłabnącą popularnością cieszą się gry strzelanki. Nie da się ukryć, że dynamiczna potyczka z grupą przeciwników lub precyzyjny headshot w kluczowym dla zabawy momencie potrafią dać wiele satysfakcji.

W poniższym artykule zebraliśmy topowe shootery, które dostarczą mnóstwo frajdy nie tylko fanom gatunku, ale też osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z wirtualnym strzelaniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem 15 najlepszych FPS-ów i TPS-ów na PC i konsole!

Najlepsze gry strzelanki

„Strzelanka” to niezwykle szeroki termin — odnosi się on w końcu do ogółu produkcji, które dają nam możliwość pozbywania się przeciwników przy wykorzystaniu broni palnej. Tytułów takich jest co niemiara, a wiele z nich oferuje nam znacznie więcej niż tylko możliwość skorzystania z szerokiego arsenału wszelkiej maści „pukawek”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W niniejszym zestawieniu skupiliśmy się na grach, w których strzelanie odgrywa główną rolę i jest fundamentem rozgrywki, a nie opcjonalnym dodatkiem. Większość przedstawionych poniżej propozycji nastawionych jest na dynamiczną akcję, co bynajmniej nie oznacza braku angażującej fabuły. Coś dla siebie znajdą także pasjonaci gier RPG, ponieważ część wymienionych przez nas tytułów zawiera w sobie elementy tego gatunku.

Co ważne: w naszym rankingu prezentującym najlepsze gry strzelanki ograniczyliśmy się do produkcji z widokiem z perspektywy pierwszej i trzeciej osoby. Warto dodać, że konkretna pozycja w zestawieniu nie odzwierciedla oceny danego tytułu – wszystkie są tak samo warte sprawdzenia. Skoro wstęp mamy za sobą, zapraszamy do lektury!

1. Doom Eternal

Doom Eternal
Doom Eternal

Grzechem byłoby nie wspomnieć o jednym z najlepszych „symulatorów mordowania piekielnych hord”. Doom Eternal, bo oczywiście o tym tytule mowa, zasłużenie znalazł się w zestawieniu przedstawiającym najlepsze gry strzelanki na PC i konsole. W trakcie trwania kilkunastogodzinnej kampanii wcielamy się w postać Slayera, ostatniego obrońcy ludzkości.

Wyposażeni w pokaźny arsenał morderczej broni gromimy napotykanych przeciwników w rytm ciężkiej muzyki. Jeśli liczymy na to, że gra pozwoli nam na chowanie się za osłonami i automatyczną regenerację zdrowia, to źle trafiliśmy. Produkcja ze stajni id Software wręcz ocieka adrenaliną i zmusza nas do nieustannej walki, nagradzając każde wykonane zabójstwo.

W trakcie zabawy możemy rozwiązywać problemy z zasobami w dość nietypowy sposób. Przykładowo, jeżeli nasze zdrowie spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, mamy szansę podreperować je spektakularnym zabójstwem przy użyciu piły łańcuchowej. Podobnie ma się sprawa w przypadku deficytu amunicji – „lekiem” na taki problem może być potraktowanie przeciwnika miotaczem ognia. Doom Eternal to pozycja obowiązkowa dla fanów FPS-ów w starym stylu, która doskonale podtrzymuje dziedzictwo tej legendarnej serii.

 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Doom Eternal

2. Destiny 2

Destiny 2
Destiny 2

Destiny 2 łączy w sobie zalety gier FPS oraz MMO, dostarczając nam nietypowy, acz piekielnie grywalny produkt. W produkcji nie zabrakło także miejsca na zapożyczenia z gatunku RPG: nasza postać przynależy do jednej z trzech klas i zdobywa coraz lepsze wyposażenie podzielone na różne poziomy. Jeśli chodzi o samo strzelanie, to Destiny 2 zdecydowanie zasługuje na pochwałę.

Korzystanie z broni daje masę satysfakcji. Dźwięk wystrzału oraz efekty trafień są ekstremalnie „soczyste” i wywołują uśmiech na twarzy. Całość „doprawić” można umiejętnościami naszej postaci, które powiązane są z jednym z występujących w omawianym tytule żywiołów. W każdej chwili możemy więc poprawić wystrzał ze strzelby ognistym granatem, aby chwilę później wyciągnąć miecz i ruszyć do walki w zwarciu. Produkcji Bungie zdecydowanie warto dać szansę, tym bardziej że dostępna jest ona za darmo na Steam, w sklepie Microsoft, Epic Store, a także na konsolach PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X|S.

Zwiastun Destiny 2
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,3/10
 • Link do pobrania wersji PC: Steam, Sklep Xbox, Epic Store

3. Borderlands 2

Borderlands 2
Borderlands 2

Kolejny miks gry FPS i RPG, który znalazł się w naszym zestawieniu. Seria Borderlands słynie ze swego specyficznego poczucia humoru, od którego niestety niektórzy gracze mogą się odbić. Jeśli jednak nam ten fakt nie przeszkadza, Borderlands 2 oferuje naprawdę głęboką i pełnowymiarową rozgrywkę. Wybieramy jedną z czterech klas postaci dostępnych w podstawowej wersji gry i ruszamy na pustkowia planety Pandora, na której rozgrywa się znaczna część fabuły.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Elementem, z którego twórcy są najbardziej dumni, są proceduralnie generowane pukawki oraz wszelkiej maści elementy wyposażenia. W produkcji Gearbox Software uświadczymy bowiem aż 87 bazylionów (czyt. pierdyliardów) najróżniejszych kombinacji sprzętu. Omawiany tytuł pozwala też na wspólną zabawę ze znajomymi. Całą kampanię fabularną możemy ukończyć w towarzystwie przyjaciół, co dodatkowo dodaje rozgrywce pikanterii i jeszcze bardziej podnosi jej tempo.

Zwiastun Borderlands 2
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, PS Vita, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Borderlands 2

4. Valorant

Valorant
Valorant

Valorant jest taktyczną strzelanką z elementami hero shootera. Dostępni w produkcji Riot Games agenci różnią się między sobą posiadanymi zdolnościami, co zapewnia im unikatowe możliwości rozwiązania wielu sytuacji. Jeśli jesteśmy dobrze zaznajomieni z grami spod szyldu Counter-Strike, wiele elementów Valorant wyda się nam znajome.

Od modelu strzelania, przez dokonywanie zakupów na początku każdej rundy, aż po podkładanie bomby, nazywanej w tym przypadku kolcemwszystko to zostało zaczerpnięte z dzieła Valve i dostosowane do wymagań współczesnego odbiorcy. Opisywany tytuł należy pochwalić za świetne odczucia towarzyszące korzystaniu z broni palnej. Każdy wystrzał jest satysfakcjonujący, a trafienia w głowę okraszone zostały dodatkowym efektem dźwiękowym i komunikatem wizualnym.

Z kolei to, co nie wypada w Valorant najlepiej, szczególnie na tle konkurencji, to projekt broni. Większość z nich wygląda niemal identycznie, przez co nowicjusze mogą mieć problem z rozróżnieniem od siebie poszczególnych modeli. Pomimo tej niedogodności, omawiana produkcja należy do ścisłej czołówki sieciowych gier FPS.

Zwiastun Valorant
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,8/10
 • Link do pobrania: Epic Store

5. Control

Control
Control

Studio Remedy Entertainment uraczyło nas w swoim czasie interaktywną historią o przygodach pisarza Alana Wake’a. Będące dziełem tej samej ekipy Control również stawia na bogatą fabułę i fascynujące uniwersum, jednak założenia rozgrywki znacznie odbiegają od jego prekursora. Mało które gry TPS oferują nam taką swobodę w eliminacji przeciwników jak przedstawiany tytuł.

Wedle własnego „widzimisię” możemy pokonywać przeciwników przy pomocy broni palnej lub jednej z wielu mocy, którą dysponuje sterowana przez nas Jesse Faden. Jeśli chodzi o zdolności specjalne naszej protagonistki, to pozwalają one wykorzystać nasze najbliższe otoczenie. Dzięki nim możemy między innymi znokautować przeciwnika kawałkiem betonu wyrwanym ze ściany lub zablokować nadlatujące pociski przy pomocy tarczy magnetycznej.

W Control dysponujemy tylko jednym pistoletem, jednak posiada on wiele różnych trybów, które należy wykorzystywać w zależności od sytuacji. Jeśli lubimy shootery z widokiem z trzeciej osoby, a przy okazji oczekujemy od rozgrywki nieco głębi — dzieło Remedy Entertainment będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Control
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Control

6. Halo Infinite

Halo Infinite
Halo Infinite

Halo jest w zasadzie marką-legendą. Odziany w charakterystyczny, zielony pancerz Master Chief na stałe przeniknął do popkultury i kojarzą go nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z grami. Kosmiczny komandos ponownie rusza do walki, tym razem na rozległym obszarze instalacji 07. W trakcie licznych starć z wrogami znanymi jako „Wygnańcy” pomogą nam ratowani marines z UNSC, którzy dołączają do naszego protagonisty i udzielają wsparcia ogniowego.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Obecną w grze kampanię możemy ukończyć w pojedynkę lub zaprosić do wspólnej zabawy maksymalnie trójkę znajomych. Wartym nadmienienia jest fakt, że standardowy moduł multiplayer oferujący rywalizację z innymi graczami dostępny jest do pobrania za darmo. Cieszy się on niemałą popularnością, dzięki czemu bez trudu znajdziemy kompanów do rozgrywki.

Zwiastun Halo Infinite
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,6/10

Kup Halo Infinite

7. Gears 5

Gears 5
Gears 5

Gry strzelanki na Xboxa są to przede wszystkim dwie serie — wspomniane wyżej Halo oraz Gears of War, zredukowane do samego „Gears” w przypadku piątej odsłony. Rozgrywka widziana jest z perspektywy trzeciej osoby, a kamerę umieszczono nad ramieniem kierowanej przez nas postaci. Tytuł ten cechuje się sporą dozą brutalności i zdecydowanie kierowany jest do dojrzałego odbiorcy. Krew leje się litrami, a bohaterowie z Kait Diaz na czele nie patyczkują się z napotkanymi na swojej drodze przedstawicielami wrogiej rasy zwanej Szarańczą.

Gears 5 to kolejny tytuł w naszym zestawieniu, który oferuje możliwość wspólnej gry w kooperacji ze znajomymi. Oprócz rozgrywania kampanii możemy także spróbować swoich sił w trybie przetrwania, gdzie mierzymy się z coraz liczebniejszymi falami przeciwników, a nawet stanąć naprzeciw innym graczom w module PvP. Gears 5 z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią nieco mroczniejsze klimaty science-fiction, a duże pokłady przemocy nie robią na nich większego wrażenia.

Zwiastun Gears 5
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,9/10

Kup Gears 5

8. Superhot

Superhot
Superhot

Polski akcent w niniejszym zestawieniu — Superhot, to produkcja pod wieloma względami niespotykana. Mimo że już na pierwszy rzut oka łatwo ocenić, że mamy do czynienia ze strzelanką pierwszoosobową, cała reszta już tak oczywista nie jest. To, co odróżnia opisywany tytuł od podobnych mu gier, to jego specyficzne podejście do tematu czasu. Ten płynie tylko wtedy, gdy nasza postać się przemieszcza, co daje nam pole do popisu przy planowaniu akcji.

Zadanie wyeliminowania wszystkich przeciwników na mapie ułatwia styl graficzny, korzystający z trzech barw — bieli, czerni i czerwieni. Jak łatwo się domyślić, ostatnia z nich zarezerwowana została dla wrogów, dzięki czemu łatwo ich wypatrzeć w jasnym otoczeniu. Przejście kampanii nie zajmuje dużo czasu, jednak produkcja oferuje także tryb swobodnej zabawy, w ramach którego bronimy się przed nadciągającymi w nieskończoność hordami oponentów.

Zwiastun Superhot
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Superhot

9. Vanquish

Vanquish
Vanquish

Dzieło Platinum Games przykuwa uwagę wieloma elementami, ale przede wszystkim natłokiem obiektów i pocisków widocznych jednocześnie na ekranie. Vanquish jest japońską produkcją, co można poznać nie tylko po stylistyce, ale i po samej rozgrywce. Jest ona niezwykle dynamiczna oraz widowiska, wręcz nieco „przerysowana”. Jeśli jednak interesują nas fajne gry strzelanki, to powinniśmy bliżej zapoznać się z przedstawianym tytułem.

Wcielamy się w rolę Sama Gideona, elitarnego żołnierza wyposażonego w zaawansowany technologicznie kombinezon bojowy. To dość oklepany schemat, który przewija się przez wiele podobnych gier, jednak to nie fabułą Vanquish stoi — kluczowym elementem bez wątpienia jest czysta akcja.

Napotykane w trakcie naszej podróży roboty niszczymy w hurtowych ilościach, wykorzystując do tego nie tylko broń palną, ale również zapewniane przez pancerz zdolności specjalne. Mimo że gra ma już swoje lata, to odświeżona wersja dała jej drugie życie. Produkcja nadal potrafi zachwycić wizualnie, a animacje prezentują się wręcz obłędnie.

Zwiastun Vanquish
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Vanquish

10. Wolfenstein 2: The New Colossus

Wolfenstein 2: The New Colossus
Wolfenstein 2: The New Colossus

Wolfenstein 2: The New Colossus rozgrywa się w alternatywnej wersji historii, w której to Niemcy odnieśli zwycięstwo w II wojnie światowej. Ponownie wcielamy się w postać znanego z poprzednich części B. J. Blazkovicza, który tym razem trafił do Ameryki w roku 1961. Nie są to jednak Stany Zjednoczone, jakie znamy z kart podręczników oraz książek. Na ulicach metropolii pełno jest nazistów, z budynków powiewają sztandary ze swastykami, a mimo pozornie beztroskiej atmosfery w powietrzu da się wyczuć ogromne napięcie.

Naszym zadaniem jest doprowadzeniu do wybuchu wojny o niepodległość USA i wygnanie okupanta. Blazkovicz, znany także jako Terror-Billy, nie musi wypełniać swojej misji samotnie, jako że towarzyszy mu cała plejada barwnych postaci. Sedno rozgrywki pozostajeniezmienne na przestrzeni całej serii Wolfenstein, której pierwsza odsłona dała początek całemu gatunkowi gier FPS — najważniejsze jest strzelanie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Napotkanych nazistów dziesiątkujemy przy pomocy zróżnicowanego i niezwykle zaawansowanego technologicznie arsenału. Co ciekawe, przez znaczną część gry mamy w tej kwestii wolną rękę, jako że tylko od nas zależy, jaki sposób likwidacji przeciwników wybierzemy. Jeśli szukamy fabularnej gry strzelanki na PS4, Xboxa One lub PC — trafiliśmy na odpowiedni tytuł.

Zwiastun Wolfenstein 2: The New Colossus
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup Wolfenstein 2: The New Colossus

11. Titanfall 2

Titanfall 2
Titanfall 2

Titanfall 2 to dynamiczna strzelanka w klimatach science-fiction, w której wcielamy się w pilota tytułowego „Tytana” — potężnego i niezwykle zaawansowanego technologicznie „mecha”. Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, co dodatkowo podkreśla wyjątkową dynamikę zabawy. Nasz heros jest niezwykle mobilny i potrafi między innymi biegać po ścianach i wykonywać długie ślizgi. Dzięki takiemu zestawieniu zdolności jest on w stanie sprawnie poruszać się po lokacjach, jednocześnie unikając wrogiego ognia.

Zdolności protagonisty wpływają także na sposób gry — siedzenie w ukryciu i czekanie, aż przed celownikiem pojawi się przeciwnik, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Produkcja Respawn Entertainment oferuje nam dwa tryby zabawy: kampanię dla jednego gracza oraz moduł wieloosobowy. Oba są dopracowane i godne uwagi, co jest rzadkością w tytułach z tego gatunku.

Mimo że przygoda jednoosobowa trwa zaledwie 6 godzin, to w jej trakcie poznamy wszelkie mechaniki omawianej gry i będziemy się bawić naprawdę przednio. Z drugiej strony tryb multiplayer dostarczy nam rozrywki na długi czas. Mimo swojego wieku Titanfall 2 przyciąga rzesze graczy, więc o brak kompanów do wspólnej zabawy nie musimy się martwić.

Dzieło Respawn Entertainment to wyjątkowa gra akcji, która oferuje niezapomniane doświadczenie i wciągający gameplay. Jeśli lubimy dynamiczne strzelanki i klimaty science-fiction, ten tytuł zdecydowanie przypadnie nam do gustu.

Zwiastun Titanfall 2
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Titanfall 2

12. BioShock

BioShock
BioShock

BioShock to gra określana mianem survival horror first-person shooter, debiutująca na rynku w 2007 roku. Wcielamy się w rolę mężczyzny, który trafia do podwodnego miasta Rapture. Niedoszła utopia upadła w wyniku walki o władzę i eksperymentów genetycznych przeprowadzanych na lokalnej ludności.

Tym, co wyróżnia opisywana produkcję, jest jej ciężki, mroczny klimat oraz bezlitosne uczucie osaczenia i porzucenia. Mimo że elementów survivalu jako takiego tu nie uświadczymy, to pod względem atmosfery prezentowany shooter przebija znaczną część tytułów należących do tego gatunku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

BioShock nie bez powodu znalazł się w rankingu przedstawiającym fajne gry strzelanki na PC i konsole — korzystanie z broni palnej odgrywa w omawianej produkcji ważną rolę. Przemierzając wąskie korytarze podwodnej dystopii, będziemy musieli przebić się przez szeregi jej mieszkańców. Pomocne w tym okażą się nie tylko giwery, ale również moce psioniczne, którymi dysponuje nasz protagonista.

Wisienką na torcie jest przymus podejmowania trudnych decyzji moralnych, które mają wpływ na przebieg rozgrywki oraz wprowadzają do niej dodatkową głębię. BioShock bez wątpienia jest jedną z najbardziej wpływowych i kultowych gier komputerowych w historii.

Zwiastun BioShock
 • Rok wydania: 2007
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup BioShock

13. Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Call of Duty: Modern Warfare 2
Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Call of Duty: Modern Warfare 2 z 2009 roku jest jednym z czołowych przedstawicieli tej uznanej wśród graczy serii gier FPS. Omawiany tytuł to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej odsłony, rozwijająca wątki z pierwszego Modern Warfare. Akcja gry rozgrywa się w świecie zdominowanym przez konflikty zbrojne i polityczne intrygi. Wcielamy się w różne postaci — od amerykańskiego specjalisty sił specjalnych, po agenta CIA pod przykrywką, starającego się zinfiltrować rosyjską mafię.

Podczas rozgrywki w Call of Duty: Modern Warfare 2 możemy spodziewać się wielu emocji. Intensywna akcja jest tu na porządku dziennym, a tempo zabawy praktycznie nie spada. Fabuła nieustannie pcha nas do przodu i pozwala zwiedzić różne zakątki współczesnego świata. Oprócz kampanii produkcja Infinity Ward oferuje także zabawę dla wielu graczy, w tym tryb Oddziały Specjalne. Pozwala on na współpracę dwóch osób w trakcie wykonywania zróżnicowanych misji.

Użytkowników konsol 8. i 9. generacji, jak również nowszych komputerów PC może zainteresować wydany w 2020 roku remaster o dość długiej nazwie Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered. Nie należy go mylić z drugą częścią reboot’u serii — wspomniane odświeżenie pozwala rozegrać oryginalną kampanię dla pojedynczego gracza z ulepszoną oprawą audiowizualną.

Zwiastun Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na:
  • Call of Duty: Modern Warfare 2 — PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered — PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 6,7/10

Kup Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

14. Metro Exodus

Metro Exodus
Metro Exodus

Zwieńczenie historii Artema znanego z kart powieści Metro 2033 autorstwa Dmitrija Głuchowskiego oraz poprzednich gier z cyklu. Z samym metrem niniejsza produkcja nie ma już zbyt wiele wspólnego, jako że nasz bohater oraz jego przyjaciele postanowili opuścić duszne podziemia i ruszyć w drogę w poszukiwaniu życia. Przemierzając zniszczoną w wyniku wojny atomowej Rosję, przyjdzie nam zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami.

W zrujnowanych miastach roi się od czyhających na nasze życie mutantów, a każdy postawiony krok równie dobrze może być ostatnim. Mało które gry FPS posiadają tak gęstą i mroczną atmosferę jak Metro Exodus. Mimo że opuściliśmy klaustrofobiczne, podziemne tunele, nadal nie jesteśmy bezpieczni. Zapasów jest niewiele, a każdy nabój oraz apteczka są na wagę złota.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Prezentowany tytuł posiada przepiękną oprawę audiowizualną, która zachwyca nie tylko na materiałach promocyjnych. Brak tryby wieloosobowego rekompensuje rozbudowana, trwająca kilkanaście godzin kampania dla jednego gracza. Z dziełem 4A Games warto się zapoznać, jeśli pasjonujemy się klimatami postapokaliptycznymi i nie przeszkadzają nam wszechobecne elementy survivalu.

Zwiastun Metro Exodus
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,3/10

Kup Metro Exodus

15. Deathloop

Deathloop
Deathloop

Nasze zestawienie prezentujące fajne gry strzelanki zamyka dość specyficzny tytuł — Deathloop. Wcielamy się w rolę Colta, zabójcy wynajętego na wyspie Blackreef, który został uwięziony w pętli czasowej i jest zmuszony do powtarzania w kółko tego samego dnia. Jedynym sposobem na przerwanie tego cyklu, a tym samym odzyskanie wolności, jest eliminacja wszystkich celów.

Nie będzie to jednak zadanie proste, jako że i my jesteśmy dla kogoś zwierzyną. Poluje na nas niejaka Julianna — kierowana przez SI lub innego gracza postać. Musimy zadbać o to, aby nie powstrzymała nas przed wykonaniem zadania.

Mimo że twórcy reklamują swoje dzieło jako skradankę, to działanie w ukryciu jest całkowicie opcjonalne. Co więcej — Deathloop daje nam ogromną swobodę w podejściu do rozwiązywania problemów. Możemy wykorzystywać odkrywane przez nas przedmioty oraz zdolności Colta do grania w taki sposób, jaki odpowiada nam najbardziej. Produkcja Arkane Studios nie prowadzi nas za rękę i pozwala popisać się kreatywnością.

Zwiastun Deathloop
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,6/10

Kup Deathloop

Najlepsze gry strzelanki – podsumowanie

Podsumowując, współczesny rynek gier obfituje w wiele świetnych shooterów, od tych linearnych, po te dające nam ogromną swobodę działania. Zróżnicowane są także uniwersa, w których osadzana jest akcja przytoczonych powyżej tytułów — od spustoszonych w wyniku wojny połaci rosyjskiej ziemi, po ulice podwodnego, dystopijnego miasta. Dzięki temu każdy gracz, przy drobnej pomocy naszego zestawienia, z pewnością znajdzie idealny tytuł dla siebie.

Przeczytaj też: Jaki telewizor kupić?

Pomimo widocznych różnic, wszystkie zaprezentowane gry strzelanki łączy angażująca rozgrywka, zapewniająca nam długie godziny zabawy. Jakie są Wasze ulubione produkcje z omawianego gatunku? Podzielcie się swoimi propozycjami w sekcji komentarzy poniżej!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.