Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC? Poradnik

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej spowodował przejście na zupełnie nową jakość nadawania obrazu i dźwięku. Cyfrowa TV, którą mamy obecnie, niesie ze sobą szereg korzyści, ale żeby ją odbierać, sami musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. W tym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC, które jest niezbędne do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

DVB-T2 HEVC — co to jest?

Telewizor LG
Od 2020 roku wszystkie telewizory sprzedawane w Polsce muszą mieć DVB-T2/HEVC.

Wraz z postępującą technologią i coraz lepszymi odbiornikami telewizyjnymi, wprowadzenie nowego standardu nadawania było koniecznością. Telewizja analogowa, do której byliśmy przez lata przyzwyczajeni, po prostu nijak pasowała do dzisiejszych czasów.

Nowy sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej był wprowadzany systematycznie w różnych częściach kraju — od końca czerwca 2022 r. obowiązuje już w całej Polsce. Mówiąc językiem technicznym, rewolucja polega na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC i wiąże się z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej, która jest przeznaczona dla budowy 5G.

Z kolei mówiąc bardziej obrazowo — standard DVB-T2 HEVC zapewnia znacznie lepszą jakość odbioru niż w czasach, gdy telewizja była nadawana analogowo. Możemy wyróżnić kilka głównych elementów omawianej technologii:

  1. Większa liczba kanałów — w momencie wprowadzenia nowego standardu pojawiło się około 30 stacji telewizyjnych!
  2. Lepszy obraz i dźwięk — telewizja w jakości Full HD, a nawet 4K, do tego możliwość odbioru dźwięku w technologii Dolby Atmos.
  3. Dodatkowe informacje — za sprawą kilku kliknięć pilota jesteśmy w stanie sprawdzić podstawowe informacje o odtwarzanym programie albo przeanalizować harmonogram transmisji.

Co najważniejsze, cyfrowa telewizja naziemna jest bezpłatna, choć może się wiązać z jednorazowym wydatkiem, polegającym na zakupie dekodera albo nowego telewizora z wbudowanym DVB-T2. Jeżeli jednak aktualnie użytkowany przez nas odbiornik jest już dostosowany do nowego sygnału, wtedy odpada nam konieczność ponoszenia kosztów. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC? Sposobów na to jest kilka i przedstawiamy je poniżej.

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie ze strony internetowej telewizjanaziemna.pl. Pod tym adresem znajduje się mapa modeli — odnośnik zamieszczono na dole strony. Znajdziemy tam listę składającą się z setek telewizorów różnych producentów i podstawowe dane o nich, w tym także informacje o posiadanym tunerze DVB-T2 HEVC. Na stronie znajduje się także wyszukiwarka, więc możemy wpisać interesujący nas model bez konieczności wertowania listy.

Inny sposób, aby sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2, to skorzystanie z kanału Sprawdzam TV (nr 28 na pilocie). Jest to specjalny program, który zweryfikuje zgodność naszego odbiornika z nowym standardem. Jeżeli na ekranie zobaczymy zamieszczony poniżej obrazek i usłyszymy dźwięk lektora, to znaczy, że nasz telewizor jest gotowy do odbioru DVB-T2. Jeśli natomiast ujrzymy czarną planszę albo komunikat o braku sygnału — cyfrowa telewizja naziemna nie będzie obsługiwana.

Plansza na kanale 28, informująca o możliwości odbioru standardu DVB-T2/HEVC.

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC w jeszcze inny sposób? Ostatnia, ale najmniej wygodna opcja, to przewertowanie instrukcji obsługi posiadanego przez nas ekranu albo wizyta na stronie internetowej producenta. Poniżej prezentujemy przykładowe witryny popularnych marek oraz tłumaczymy, jak dotrzeć do informacji o wbudowanych standardach.

Jeżeli jednak okaże się, że nasz telewizor nie posiada odpowiedniego tunera i nie chcemy kupować nowego odbiornika, to warto zaopatrzyć się w urządzenie zewnętrzne. W takiej sytuacji odsyłamy do naszego artykułu podpowiadającego, jaki dekoder DVB-T2 wybrać.

Jak sprawdzić czy telewizor Samsung ma DVB-T2 HEVC?

Strona firmy Samsung z telewizorem obsługującym DVBT-2
Oficjalna strona firmy Samsung

Aby sprawdzić czy telewizor Samsung ma DVB-T2, należy wejść na oficjalną stronę Samsung.com i wpisać w wyszukiwarkę interesujący nas model. Po wyszukaniu odbiornika klikamy na górnej belce opcję „Specyfikacja”, a następnie rozwijamy listę przy pomocy strzałki u dołu. W rubryce „Tuner/nadawanie” znajdziemy interesującą nas informację.

Koreański producent zaczął wprowadzanie standardu DVB-T2 w swoich odbiornikach dość wcześnie, bo pierwsze modele z wbudowanym tunerem pojawiały się już w latach 2015-2017. Dlatego tym bardziej warto sprawdzić stronę Samsunga, bo może się okazać, że nasz stary telewizor jest gotowy do odbioru nowego standardu nadawania i żadna inwestycja nie będzie wymagana.

Jak sprawdzić czy telewizor LG ma DVB-T2 HEVC?

Oficjalna strona firmy LG

Na stronie LG.com informację o tym, czy telewizor LG ma DVB-T2, znajdziemy w zakładce „Specyfikacja”, wybierając dany model i przewijając ekran w dół (interesuje nas rubryka: „Funkcje odbiorcze”). Dotyczy to jednak nowych TV, bo w przypadku starszych brakuje wspomnianej rubryki w opisie.

Chcąc znaleźć starszy telewizor LG, musimy skorzystać z wyszukiwarki, wpisując jego model, np. 55EG910V. Przejdziemy w ten sposób do strony archiwalnej z opisem, a przewijając witrynę w dół, dojdziemy do opcji „Instrukcje obsługi” – stamtąd można pobrać instrukcję w formacie PDF, gdzie znajdują się także informacje o wbudowanych tunerach.

Niestety w instrukcji może się znaleźć sama informacja o DVB-T2 bez wzmianki o kodeku HEVC, który jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (więcej piszemy o tym w sekcji z pytaniami i odpowiedziami). W takiej sytuacji, aby uzyskać kompletną informację, konieczny może być kontakt z pomocą techniczną LG. Warto jednak dodać, że według zapewnień producenta wszystkie telewizory LG od 2018 roku posiadają wbudowane DVB-T2 HEVC.

Jak sprawdzić czy telewizor Philips ma DVB-T2 HEVC?

Oficjalna strona firmy Philips

Na stronie Philips.pl największe wyzwanie może stanowić wyszukanie danego modelu, dlatego wygodniej to zrobić przez wyszukiwarkę Google. Wpisujemy np. „model telewizora site:philips.pl” i klikamy na właściwy wynik wyszukiwania.

Mając otwartą stronę z konkretnym odbiornikiem, aby sprawdzić czy telewizor Philips posiada DVB-T2, należy zjechać na dół i zobaczyć informację w rubryce „Tuner/Odbiór/Transmisja”, ale uwaga — informacja o kodeku HEVC znajduje się w innej rubryce, a mianowicie „Zastosowania multimedialne”.

DVB-T2 HEVC — pytania i odpowiedzi

Wyjaśniliśmy już jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC, ale nowy format nadawania rodzi także szereg innych pytań, na które postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czy wszystkie nowe telewizory mają DVB-T2 HEVC?

Tak, wszystkie odbiorniki sprzedawane w Polsce od 2020 roku muszą posiadać DVB-T2 HEVC, dlatego kupując nowy sprzęt, możemy być raczej spokojni o odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Warto jednak upewnić się w sklepie czy dany telewizor nie pochodzi sprzed 2020 roku, choć i tutaj jest możliwe, że DVB-T2 HEVC będzie obecne, bo — jak wspomnieliśmy już wcześniej — wielu producentów wyposażało w tę technologię również starsze urządzenia.

Czym różni się DVB-T2/MPEG-4 od DVB-T2/HEVC?

Format DVB-T2 MPEG-4, mimo podobnej nazwy, przeznaczony jest do kodowania AVC lub MPEG-4 i został zastąpiony właśnie przez DVB-T2/HEVC. Innymi słowy, telewizor wyposażony w ten kodek nie odbierze sygnału w nowym standardzie. Dlatego sprawdzając specyfikację odbiornika, warto zwrócić uwagę właśnie na obecność kodeku HEVC (zapisywanego także jako H.265 albo MPEG-H).

Czy do DVB-T2 HEVC potrzebna jest antena?

Tak, mimo wbudowanego w telewizorze tunera, urządzenie podczas wyszukiwania kanałów poprosi nas o podpięcie źródła sygnału, czyli anteny. Można skorzystać z anteny wewnętrznej, a więc przeznaczonej do pomieszczeń zamkniętych, albo takiej, której używaliśmy do odbioru telewizji analogowej.

Jakie kanały są dostępne na DVB-T2 HEVC?

Kanały cyfrowej telewizji naziemnej nadawane są na tzw. multipleksach (MUX). W Polsce istnieją cztery ogólnokrajowe z bezpłatnymi kanałami, jeden zarezerwowany dla Polsat Box (za dodatkową opłatą) oraz kilka lokalnych. Poniżej zamieszczamy listę kanałów, które znajdziemy na ogólnodostępnych multipleksach.

MUX 1

  1. Stopklatka TV 
  2. Eska TV 
  3. TTV 
  4. Polo TV 
  5. TV Trwam 
  6. TVP ABC 
  7. Fokus TV 
  8. Antena HD 

MUX 2

  1. Polsat 
  2. TVN 
  3. TV 4 
  4. TV 6 
  5. TV Puls 
  6. TV Puls 2 
  7. TVN 7 
  8. Super Polsat

MUX 3

  1. TVP 1 HD 
  2. TVP 2 HD 
  3. TVP Info HD 
  4. TVP 3 
  5. TVP Sport HD 
  6. TVP Historia

MUX 6

  1. TVP 1
  2. TVP 2
  3. TVP Info
  4. TVP Polonia
  5. TVP Rozrywka
  6. TVP Word
  7. TVP Dokument
  8. TVP Nauka

MUX L1 – dolnośląskie 

  1. Stars.TV
  2. Eska TV
  3. Telewizja Łużyce

MUX L2 – śląskie

  1. TVN HD
  2. TVN 7
  3. TVT
  4. Stars.TV
  5. Eska TV
  6. TV Okazje
  7. Red Carpet

MUX L3 – łódzkie, śląskie

  1. TVC
  2. 4fun.tv
  3. Stars.TV
  4. Super TV
  5. TV Okazje
  6. Power TV
  7. Nuta TV
  8. Home TV
  9. Gold TV
  10. Junior Music
  11. Red Carpet
  12. Biznes24
  13. Ultra TV
  14. Filmax

MUX L4 – dolnośląskie

  1. Polsat HD
  2. TVN HD
  3. TVC
  4. Echo24
  5. Stars.TV
  6. Eska TV
  7. Xtreme TV
  8. TV Okazje
  9. Power TV
  10. Nuta TV
  11. Home TV
  12. Gold TV
  13. Junior Music
  14. Biznes24
  15. Ultra TV
  16. Filmax

MUX L7 – dolnośląskie

  1. TV Lubin
  2. TV Okazje

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC — podsumowanie kompendium wiedzy

Nie ma wątpliwości, że przejście na nowy standard TV naziemnej to krok w dobrą stronę, dlatego warto mieć telewizor, który będzie w stanie go obsłużyć. Można oczywiście kupić osobny dekoder do DVB-T2 HEVC, ale to wciąż kolejne urządzenie pożerające prąd i generujące dodatkową plątaninę kabli. Innymi słowy, telewizor z wbudowanym tunerem to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, a powyższe wskazówki pokazują, że nawet nieco starsze odbiorniki mogą go posiadać.

Przeczytaj też: Jaki telewizor kupić?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący tego, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2, okazał się przydatny. W końcu nie każdy korzysta z telewizji kablowej, a mimo wszystko dobrze mieć dostęp do podstawowych kanałów TV, szczególnie że są dostępne za darmo i w wysokiej jakości.

O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kup i graj już od piątku!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.