Najlepsze mody do Minecraft. TOP 10 modyfikacji, które warto pobrać

Minecraft

Mody do Minecraft są naprawdę różnorodne, bo powstały ich setki, jak nie tysiące. Zanurzyliśmy się w morzu propozycji i wyselekcjonowaliśmy aż 10 modyfikacji, które naszym zdaniem warto zainstalować, aby urozmaicić zabawę w grze Mojangu. Pod koniec artykułu wytłumaczyliśmy też jak pobierać i wgrywać mody, ale zacznijmy od początku.

Najlepsze mody do Minecraft

Jak już wspomnieliśmy, modyfikacje do Minecrafta są bardzo różnorodne, a do tego dzielą się na wiele kategorii. Poniższe propozycje są naszym subiektywnym wyborem, co oznacza, że omówione w artykule mody nie muszą przypaść do gustu wszystkim graczom. Niemniej staraliśmy się wyselekcjonować dość uniwersalne propozycje.

Należy zaznaczyć, że mimo iż Minecraft za darmo nie jest dostępny, to mody są zupełnie bezpłatne i każdy może je pobierać w pełni legalnie. Skoro wiemy już co i jak, przejdźmy do tytułowego zestawienia. Bez przedłużania, lista 10 najlepszych modów do kultowej gry Mojangu rozpoczyna się poniżej. Ich kolejność jest całkowicie przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. OptiFine

Minecraft Optifine
Minecraft — OptiFine mod

Omawiając najlepsze mody do Minecraft po prostu trzeba wspomnieć o OptiFine. Jest to modyfikacja, która wyraźnie poprawia wygląd gry, wprowadzając tekstury w rozdzielczości HD i więcej ustawień graficznych. Ponadto rozszerzenie dodaje wsparcie dla shaderów, dynamicznego oświetlenia i kilku innych „bajerów”.

Co ciekawe, OptiFine poprawia też wydajność samego Minecrafta, choć mimo wszystko mod wymaga przyzwoitego sprzętu. Dla osób grających na starym komputerze polecamy modyfikację opisaną poniżej, a także nasz artykuł o grach na słaby PC.

2. FastCraft

Minecraft — FastCraft mod

FastCraft to zupełna odwrotność OptiFine, ponieważ ta modyfikacja jest dedykowana osobom grającym na słabych komputerach, choć gracze z mocnymi PC-tami również mogą zauważyć jej pozytywne efekty. Innymi słowy, mod wyraźnie poprawia wydajność Minecrafta bez wprowadzania żadnych zmian w rozgrywce.

Po instalacji FastCraft możemy się spodziewać m.in. większej liczby FPS-ów, szybszego uruchamiania gry, braku lagów podczas generowania świata i mniejszego zużycia RAM-u.

3. Just Enough Items

Minecraft Just Enough Items mod
Minecraft – Just Enough Items mod

Mody do Minecraft potrafią mocno ułatwić życie, czego doskonałym przykładem jest Just Enough Items. Otóż bardzo ważnym elementem rozgrywki we wspomnianej produkcji jest tworzenie przedmiotów, a jak wiadomo, na skonstruowanie dowolnego itema trzeba znać przepis.

Zainstalowanie omawianej modyfikacji sprawi, że już nie będziemy musieli sprawdzać w internecie jak tworzyć konkretne przedmioty, ponieważ wszystkie przepisy znajdziemy w ekwipunku. Mod dodaje wygodny interfejs, gdzie wystarczy wpisać nazwę przedmiotu, aby zobaczyć listę składników potrzebnych do jego stworzenia.

4. JourneyMap

Minecraft JourneyMap mod
Minecraft – JourneyMap mod

JourneyMap generuje dynamiczny podgląd świata, który można śledzić w przeglądarce oraz na minimapie (lub pełnym ekranie) w grze. Modyfikacja pozwala też oznaczać interesujące nas punkty na mapie, aby można było do nich wracać w przyszłości.

Ciekawą funkcją JourneyMap jest jeszcze możliwość informowania o zbliżających się mobach. Jedni odbiorą tę opcję jako zaletę, a inni niekoniecznie z uwagi na spore ułatwienie rozgrywki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

5. Bacterium

Minecraft Bacteria Mod
Minecraft – Bacterium mod

Jak sama nazwa wskazuje, Bacterium dodaje bakterie do świata Minecrafta. Mikroorganizmy mogą być przydatne, jak i niebezpieczne – tylko od nas zależy, do czego ich użyjemy i czy w ogóle utrzymamy je w ryzach.

Bakterie można wykorzystywać np. do niszczenia konkretnych bloków. Tworzenie własnych koloni daje dużo frajdy, ale też wprowadza poczucie zagrożenia, bo w jednej chwili wyhodowane drobnoustroje mogą wymknąć się spod kontroli.

6. Biomes O’Plenty

Minecraft Biomes O'Plenty mod
Minecraft – Biomes O’Plenty mod

Biomes O’Plenty dodaje dziesiątki nowych biomów w zwykłym świecie oraz Netherze. Modyfikacja mocno urozmaica zabawę, bo sprawia, że eksplorowane tereny stają się o wiele bardziej różnorodne.

Ponadto mod wprowadza nowe rośliny, bloki i kilka pomniejszych dodatków. To idealna pozycja dla osób, które powoli zaczynają się nudzić Minecraftem.

7. LotsOMobs

Minecraft LotsOMobs mod
Minecraft – LotsOMobs mod

LotsOMobs działa na takiej samej zasadzie jak Biomes O’Plenty, lecz ten mod nie dodaje nowych biomów, a ponad 25 dodatkowych mobów. Po zainstalowaniu modyfikacji w swoim świecie spotkamy m.in. takie zwierzęta jak słonie, żyrafy, mewy czy… dinozaury.

Co ciekawe, niektóre moby można ujeżdżać jak np. konie w standardowej wersji Minecrafta. LotsOMobs polecamy szczególnie w połączeniu z Biomes O’Plenty.

8. Galacticraft

Minecraft Galacticraft mod
Minecraft – Galacticraft mod

Niektóre mody do Minecraft tworzą w zasadzie nową grę, a Galacticraft jest dobrym przykładem. Ta niezwykle rozbudowana modyfikacja pozwala wyruszyć w Kosmos i eksplorować największe planety Układu Słonecznego takie jak m.in. Księżyc czy Saturn.

Co ciekawe, po zainstalowaniu Galacticraft nie można od razu wyruszyć na podbój Kosmosu — najpierw należy zbudować rakietę, co wcale nie jest takie proste. Rzecz jasna mod wprowadza też nowe przedmioty, moby i bloki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

9. Simply Jetpacks 2

Minecraft Simply Jetpacks 2 mod
Minecraft – Simply Jetpacks 2 mod

Jak nietrudno się domyślić, Simply Jetpacks 2 wprowadza plecaki odrzutowe do Minecrafta. Za ich pomocą można przemierzać biomy z lotu ptaka.

Różne jetpacki mają różne właściwości. Niektóre poza zwykła funkcją latania mogą też służyć jako zbroja czy niwelować obrażenia od upadków.

10. Rope Bridge Mod

Minecraft Rope Bridge Mod
Minecraft – Rope Bridge Mod

Rope Bridge Mod znacznie uprzyjemnia eksplorację świata. Po zainstalowaniu modyfikacji otrzymujemy tzw. Grappling gun, czyli pistolet z hakiem. Po oddaniu strzału w konkretne miejsce automatycznie zostanie zbudowany prowadzący tam most od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy.

Opisywany mod przyspiesza eksplorację, ale może też posłużyć do szybkiego tworzenia połączeń pomiędzy oddalonymi od siebie budowlami. Innymi słowy, zastosowań jest wiele.

Jak pobrać mody do Minecraft?

Modyfikacje pobiera się w taki sam sposób jak dowolne inne pliki z internetu. W samym ściąganiu modów nie ma nic trudnego, jednak warto wiedzieć, skąd je brać. Poniżej umieściliśmy listę zaufanych stron, z których można pobierać mody do Minecraft bez obaw o wirusy czy inne niemiłe niespodzianki.

  1. CurseForge.com
  2. MinecraftMods.com
  3. 9Minecraft.net
  4. PlanetMinecraft.com

Wymienione wyżej portale mają ogromną bazę modyfikacji, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oczywiście wszystkie uwzględnione na tych stronach mody są w pełni darmowe.

Jak zainstalować mody do Minecraft?

Wgrywanie modyfikacji nie jest przesadnie skomplikowane, ale cały proces najlepiej wytłumaczyć krok po kroku, dlatego tak też zrobimy. Aby zainstalować mody do Minecraft, postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej.

  1. Pobierz narzędzie Minecraft Forge z oficjalnej strony.
  2. Zainstaluj aplikację, po czym uruchom ją na jakieś 10 sekund i zamknij.
  3. Pobierz interesujące Cię modyfikacje.
  4. Otwórz katalog główny Minecrafta (domyślna ścieżka w Windowsie to C:/[nazwa użytkownika]/AppData/Roaming/.minecraft) i odszukaj stworzony przez Minecraft Forge folder /mods/.
  5. Do folderu /mods/ przeciągnij pliki pobranych modów w formacie .jar.
  6. Uruchom Minecrafta z profilu Forge i gotowe — modyfikacje zostały zainstalowane!

Należy pamiętać, że instalowane mody muszą być kompatybilne z posiadaną wersją Minecrafta. Jeżeli mimo postępowania zgodnie z poradnikiem modyfikacje nie działają, to w pierwszej kolejności warto upewnić się, czy aby na pewno współpracują one z konkretnym wydaniem gry.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mody do Minecraft — podsumowanie

To by było na tyle w naszym artykule omawiającym najlepsze mody do Minecraft. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie okazało się przydatne, tak samo jak wskazówki dotyczące pobierania oraz instalowania modyfikacji.

Przeczytaj też: Mody do The Sims 4

Wielu z nas spędziło w grze Mojangu setki godzin — eksplorując, budując, walcząc z innymi graczami czy tworząc własne skiny do Minecraft. W pewnym momencie rozgrywka może stać się nudna i monotonna, ale mody potrafią wprowadzić tak potrzebne urozmaicenie. Dajcie znać w komentarzach, jakie modyfikacje są Waszymi ulubionymi!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.