Etyka redakcyjna

XGP.pl to portal o grach i konsolach, na którym codziennie publikowane są dziesiątki materiałów. Niniejsza Etyka redakcyjna określa zasady, jakimi kierujemy się podczas pracy. Zależy nam na pełnej transparentności wobec naszych Czytelników, dlatego wykładamy karty na stół.

Treści publikowane na łamach portalu

Każdy z autorów XGP publikuje treści zgodne z naszymi wewnętrznymi zasadami moralnymi. Chcemy, aby nasze materiały były odpowiednie dla każdego, a ponadto zależy nam na uczciwości wobec naszych odbiorców. Dlatego też:

 • Jesteśmy rzetelni i bezstronni – nie naginamy faktów pod żadnym pozorem ani nie kreujemy własnej rzeczywistości. Przedstawiamy treści takimi, jakie są.
 • Zawsze wskazujemy, skąd mamy swoje informacje – nie ukrywamy źródeł.
 • Nie przedstawiamy plotek jako pewnik – jeśli jakaś informacja nie została potwierdzona, to w tekstach zawsze wspominamy, iż zawarte w nich treści pochodzą z nieoficjalnych źródeł.
 • Nie zatrudniamy copywriterów – wymogiem kluczowym, aby pracować na XGP, jest zamiłowanie do gier wideo. Dlatego też nie zatrudniamy copywriterów, ponieważ chcemy mieć w zespole tylko osoby, które faktycznie interesują się naszą branżą i chcą dzielić się z innymi swoją pasją.
 • Nie korzystamy z AI – na łamach XGP pracują prawdziwi ludzie, a każde słowo opublikowane na naszym portalu zostało napisane przez człowieka. W redakcji nie wykorzystujemy sztucznej inteligencji i nigdy nie zamierzamy tego robić.
 • Dbamy o to, aby nasze materiały były odpowiednie dla młodszych odbiorców – nie publikujemy zdjęć (np. cosplayów o zabarwieniu erotycznym), wideo ani tekstów, które mogą w bezpośredni lub niebezpośredni sposób budzić skojarzenia z treściami dla dorosłych.
 • Zawsze staramy się uzyskać dodatkowe informacje, jeśli mamy wątpliwości – gdy trafia się „naciągany” temat, przed publikacją w pierwszej kolejności próbujemy dotrzeć do źródła i dowiedzieć się więcej.
 • Aktualizujemy treści, którego tego wymagają – jeśli po publikacji otrzymamy komentarz lub sprostowanie, zawsze dopisujemy stosowne uzupełnienie.
 • Nie faworyzujemy żadnej platformy – piszemy zarówno o grach na PC, Xboxa, PlayStation jak i Nintendo, ale żadna platforma nie dostaje od nas „forów”. Nie zatrudniamy tzw. fanboyów i promujemy zdrowe podejście do gamingu.
 • Nie pozwalamy nikomu wpływać na oceny przyznawane przez nas w recenzjach – oceny w recenzjach publikowanych na łamach XGP są ustalane tylko i wyłącznie przez ich autorów. Zewnętrzne firmy nie mają na nie wpływu.

Co więcej, liczymy się ze zdaniem naszych Czytelników i chętnie modyfikujemy teksty na bazie ich sugestii, jeśli są zasadne. Ponadto na końcu każdej publikacji znajduje się przycisk „Zgłoś błąd”, za pomocą którego przyjmujemy zgłoszenia o błędach dotyczących poszczególnych tekstów. Jeśli sytuacja tego wymaga, poprawki wprowadzamy niezwłocznie.

Na czym zarabiamy pieniądze?

XGP.pl współtworzy wiele osób, a każdy z autorów i innych pracowników (np. programistów) otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Dlatego też, aby się utrzymać, musimy zarabiać pieniądze. Monetyzujemy portal w następujący sposób:

 • Publikując artykuły sponsorowane – od czasu do czasu na naszym portalu pojawiają się wpisy sponsorowane, za które otrzymujemy wynagrodzenie. Tego typu treści są jednak zawsze odpowiednio oznaczane („Materiał sponsorowany” na końcu tekstu).
 • Publikując banery reklamowe – na łamach XGP są umieszczane banery reklamowe, które pochodzą z zewnętrznych sieci reklamowych (np. OptAd360, Google AdSense) lub od naszych bezpośrednich partnerów. Podmioty te płacą nam za wyświetlanie ich reklam.
 • Linki afiliacyjne – w wielu tekstach na naszym portalu znajdują się tzw. linki afiliacyjne. Są to odnośniki do sklepów internetowych, które wypłacają nam niewielką prowizję, jeżeli Czytelnik, który kliknął w nasz link, dokona u nich zakupu. Linki te są selekcjonowane przez redakcję XGP osobiście i niezależnie, co oznacza, że nie polecamy gorszych produktów tylko po to, aby być może zarobić więcej. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, ponieważ gdy niezadowolony z produktu Czytelnik zdecyduje się go zwrócić, nie otrzymamy żadnej prowizji. Jeżeli dana publikacja zawiera linki afiliacyjne, to tuż pod nią zawsze znajduje się stosowna informacja.

Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że starannie dobieramy partnerów biznesowych i nie przyjmujemy ofert współpracy polegających na promowaniu czegokolwiek, co wygląda podejrzanie. Przed podpisaniem umowy zawsze prześwietlamy firmy, które się do nas zgłaszają. Mając to na uwadze:

 • Nie promujemy hazardu ani treści uważanych przez ogół za wątpliwe moralnie.
 • Nie reklamujemy firm, usług lub produktów, które wprowadzają odbiorców w błąd lub co do których uczciwości mamy wątpliwości.
 • Nie akceptujemy reklam, które utrudniają przeglądanie strony, np. odtwarzając dźwięk.

Aby skontaktować się z działem reklamy, odwiedź zakładkę Reklama.

Dyskusje w komentarzach

Pod każdą publikacją na łamach XGP znajduje się sekcja komentarzy. Jest ona przez nas aktywnie moderowana i na bieżąco eliminujemy wszelkie nadużycia. Dbamy o to, aby dyskusje były wolne od:

 • Wszelkiego rodzaju mowy nienawiści – nie tolerujemy wypowiedzi atakujących konkretne osoby lub grupy osób ze względu na płeć, orientację seksualną lub religijną, kolor skóry i tym podobne.
 • Wulgarnego języka – zależy nam na dyskusjach na poziomie. Przekleństwa nie są niezbędne, aby przekazać swoje racje.
 • Reklam wszelkiego rodzaju – nie pozwalamy na umieszczanie żadnych reklam w naszej sekcji komentarzy, wliczając w to tzw. marketing szeptany, z którym aktywnie walczymy.
 • SPAM–u – stosujemy zaawansowane rozwiązania programistyczne, aby eliminować SPAM już w momencie jego dodawania. Dzięki temu nasza sekcja komentarzy jest zawsze wolna od „szemranych” linków czy ofert.

Przy każdym komentarzu jest też dostępna opcja „Zgłoś”, z której Czytelnicy mogą korzystać, aby informować nas o nadużyciach jeszcze szybciej. Na wszelkie zgłoszenia reagujemy niezwłocznie, a komentarze łamiące zasady, usuwamy.


Mamy nadzieję, że przytoczone na niniejszej podstronie informacje zapewniają wystarczającą transparentność naszych działań. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące Etyki redakcyjnej XGP, nie wahaj się z nami skontaktować. Odpowiednie namiary znajdziesz w zakładce Kontakt.

Chcesz dowiedzieć się więcej o XGP? Odwiedź podstronę O nas.

Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.