Najlepsze gry strategiczne. TOP 15 tytułów, które wymagają taktycznego myślenia

Najlepsze gry strategiczne

Bywają dni, kiedy chcemy po prostu odpocząć. Nie mamy ochoty na precyzyjne wykonywanie uników, uważanie na wrogich snajperów czy przekradanie się za plecami wrogów. Z odsieczą przychodzą nam wówczas gry strategiczne, które nie wymagają nieziemskiej precyzji ani zręczności i pozwalają na bardziej spokojną rozgrywkę (chociaż wyjątki się zdarzają). Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem, w którym wybraliśmy najlepszych reprezentantów gatunku, mogących umilić nam czas przez dni, tygodnie, a nawet i całe lata!

Najlepsze gry strategiczne

Szukając gry strategicznej, która przypadnie nam do gustu, należy mieć na uwadze, że to niezwykle zróżnicowany gatunek. Jest on często błędnie utożsamiany z produkcjami RTS (real-time strategy), które są tylko jedną z jego odmian. Należy też mieć na uwadze, że segment strategii AAA obecnie niemal nie istnieje, warto więc skierować swoją uwagę na twórczość mniejszych deweloperów lub starsze gry, które często zestarzały się jak dobre wino.

Mając te aspekty na uwadze, przygotowaliśmy zestawienie, w którym umieściliśmy naszym zdaniem najlepsze gry strategiczne na PC oraz konsole, różniące się od siebie pod względem sposobu prowadzenia rozgrywki. Niezależnie od tego, czy interesują nas strategie turowe, czy też dziejące się w czasie rzeczywistym RTS-y, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Każda z gier w rankingu została umieszczona na losowej pozycji. Bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do właściwej listy.

1. Heroes of Might and Magic III

Heroes of Might and Magic III

Tej pozycji nikomu przedstawiać nie trzeba. Mało które stare gry strategiczne noszą się z godnością po dziś dzień tak dobrze, jak tytuł od studia New World Computing. Heroes of Might and Magic III, znane szerzej po prostu jako „Heroes 3”, to strategia turowa osadzona w fikcyjnym świecie Erathii. W trakcie rozgrywki przemierzamy mapę w poszukiwaniu surowców, rozwijając tytułowych bohaterów i walcząc o dominację z innymi frakcjami, których produkcja oferuje aż dziewięć.

Heroes of Might and Magic III pomimo swojego wieku wciąż zrzesza wokół siebie rzesze oddanych fanów. Tryb multiplayer jest nadal żywy i nietrudno o znalezienie oponenta, a najlepsi gracze mają szansę konkurować ze sobą w turniejach. Warto nadmienić, że tytuł ten doczekał się dwóch oficjalnych rozszerzeń: Ostrza Armagedonu oraz Cień Śmierci. Oba oferują rozbudowane kampanie oraz inne dodatki, takie jak chociażby nowe artefakty, jednostki neutralne, czy nawet nowy grywalny zamek – Wrota Żywiołów.

Co ciekawe, ukazała się też fanowska modyfikacja Horn of the Abyss, która przez wielu pasjonatów serii uważana jest za trzecie rozszerzenie omawianej produkcji. Przy okazji przypominamy, że swojego czasu na naszym portalu omówiliśmy kody do Heroes 3 – niektóre komendy mogą się przydać podczas rozgrywki.

Intro Heroes of Might and Magic III
 • Rok wydania: 1999
 • Dostępne na: PC, Android
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,2/10

Kup Heroes of Might and Magic III

2. Warhammer 40K: Dawn of War

Warhammer 40K: Dawn of War
Warhammer 40K: Dawn of War

Aby znaleźć najlepsze gry strategiczne na PC, warto cofnąć się w czasie i zwrócić swoją uwagę na starsze produkcje. Pomimo faktu, że czas nie obszedł się łagodnie z ich oprawą graficzną, pod względem grywalności często są one równie dobre, a nawet lepsze od współczesnych tytułów. Przykładem takiej gry jest właśnie Warhammer 40K: Dawn of War, będący strategią czasu rzeczywistego, dodatkowo czerpiącą pełnymi garściami z uniwersum „kosmicznego Warhammera”. Starcia są niezwykle brutalne i widowiskowe, a wpływ na potyczki mają takie czynniki jak obecność osłon czy wysokość terenu, co było niezwykle innowacyjne jak na rok 2004.

Podstawowa wersja Dawn of War oferuje nam do wyboru cztery grywalne frakcje – Kosmicznych Marines, Chaos, Orków oraz Eldarów. Tytuł doczekał się jednak trzech oficjalnych dodatków, które poszerzyły tę listę o pięć kolejnych pozycji w postaci Gwardii Imperialnej, Nekronów, Tau, Mrocznych Eldarów oraz Sióstr Bitwy. Każda z tych ras wymaga innego podejścia do gry i potrafi całkowicie odmienić oblicze rozgrywki, sprawiając przy tym, że nie staje się ona schematyczna i nużąca.

Zwiastun Warhammer 40K: Dawn of War
 • Rok wydania: 2004
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Warhammer 40K: Dawn of War

3. Endless Legend

Endless Legend

Na pierwszy rzut oka produkcja Amplitude Studios przypomina niezwykle popularną serię Civilization i w istocie takie skojarzenie jest jak najbardziej zasadne, ponieważ oba tytuły należą do gatunku strategii 4X. Samo „4X” jest akronimem od Explore, Expand, Exploit i Exterminate, czyli eksploracji, ekspansji, eksploatacji oraz eksterminacji. Endless Legend osadzone zostało w świecie fantasy, w którym przejmujemy pieczę nad jedną z ośmiu cywilizacji i prowadzimy ją do zwycięstwa czy to poprzez dyplomację, czy też bezpośrednią walkę z rywalami.

Największą zaletą omawianej gry jest proceduralność map, na których toczy się rozgrywka. Możemy wybrać ich rozmiar, kształt, rzeźbę terenu, a nawet warunki zwycięstwa, które musimy spełnić, aby je ukończyć. Endless Legend doczekało się wielu dodatków: jednych większych, drugich mniejszych. Rozszerzają one bazową produkcję o nowe frakcje, rodzaje terenu oraz mechaniki, jednakże i bez nich gra oferuje zawartość na długie godziny.

Zwiastun Endless Legend
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Endless Legend

4. Crusader Kings III

Crusader Kings III

Strategie to niezwykle szeroki gatunek gier, w ramach którego znaleźć można wiele zróżnicowanych tytułów. Produkcje studia Paradox, takie jak właśnie omawiane Crusader Kings III, oferują nam unikatowe podejście do zabawy. Nie uświadczymy tu zbierania surowców, budowania bazy ani sterowania jednostkami w czasie rzeczywistym. Zamiast tego do naszej dyspozycji oddana została ogromna mapa średniowiecznej Europy oraz okolicznych terenów, która stanowi sedno rozgrywki. Zawieramy sojusze, radzimy sobie z oponentami na arenie politycznej oraz walczymy o jak najdłuższe utrzymanie się naszej dynastii u władzy.

Rozgrywkę rozpoczynamy od wykreowania postaci władcy, w którego się wcielimy. Po uporaniu się z tym zadaniem pozostaje nam już tylko jedno: przeżyć na tyle długo, aby nasz potomek mógł objąć po nas schedę. Każdy ze scenariuszy jest inny i istnieje spora szansa na to, że nas czymś zaskoczy; niezależnie od tego, czy będzie to otrucie naszego monarchy, czy romans, w który uwikła się jego druga połówka. Jeśli interesują nas darmowe gry strategiczne i podoba nam się Crusader Kings III, a nie mamy w tej chwili wolnych środków, to warto wspomnieć, że druga część serii jest dostępna darmo w serwisie Steam.

Zwiastun Crusader Kings III
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Crusader Kings III

5. RimWorld

RimWorld

RimWorld to ewenement na skalę światową. Stworzona przez studio złożone z zaledwie kilku osób produkcja jest niezwykle rozbudowana, przez co momentami potrafi być przytłaczająca. W dobie maksymalnie uproszczonych gier mogłoby się zdawać, że przejdzie ona bez większego szumu. Zamiast tego okazało się, że omawiana pozycja zyskała ogromną popularność, udowadniając przy tym, że wciąż istnieje zapotrzebowanie na nowe i innowacyjne strategie.

RimWorld jest symulatorem kolonii, którą zakładamy na obcym świecie przy wykorzystaniu wygenerowanych losowo jednostek posiadających zróżnicowane umiejętności oraz tendencje. Istotną częścią gry jest obecność narratora, który ma ogromny wpływ na przebieg rozgrywki. Równie dobrze może on sprowadzić do naszej osady obwoźnego handlarza, jak i hordę piratów chcących wzbogacić się kosztem naszej kolonii.

Zdecydowanie warto zainteresować się RimWorld, a zwłaszcza jeśli gramy na konsoli, ponieważ gry strategiczne na PS4, PS5, Xbox One lub Xbox Series X|S stanowią raczej ciekawostkę i nie ma zbyt wielkiego wyboru.

Zwiastun RimWorld
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup RimWorld

6. Total War: Warhammer III

Total War: Warhammer III
Total War: Warhammer III

Seria Total War to jedna z wizytówek strategii czasu rzeczywistego, a szczególną popularnością cieszą się jej odsłony osadzone w uniwersum Warhammera. Trzecia część nie jest pod żadnym względem innowacyjna, co nie zmienia faktu, że omawiając gry strategiczne na PC, nie sposób o Total War: Warhammer III nie wspomnieć.

Założenia gier spod szyldu Total War są raczej jasne, jako że nazwa jest dosyć wymowna. Rozgrywka toczy się na dwóch płaszczyznach – mapie świata oraz polach bitew. W przypadku tych pierwszych zajmujemy się rozwojem naszej frakcji, opracowywaniem nowych technologii oraz logistyką. Gra pokazuje jednak swoje prawdziwe oblicze dopiero w przypadku walk, w trakcie których tysiące pięknie animowanych jednostek ściera się ze sobą w potyczkach na niespotykaną nigdzie indziej skalę.

Zwiastun Total War: Warhammer III
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,3/10

Kup Total War: Warhammer III

7. StarCraft II

StarCraft II
StarCraft II

Długo wyczekiwana kontynuacja wydanego w 1998 roku RTS-a ma aż trzy kampanie fabularne. Przyznać trzeba, że Blizzard dał w tym przypadku radę, jako że każda opowieść jest bardzo rozbudowana, a do tego została wzbogacona o elementy RPG i przyprawioną pewną dozą nieliniowości.

Rozgrywka w StarCraft II nie odbiega znacznie od tego, z czym utożsamiamy najlepsze gry strategiczne – zbieramy surowce, wznosimy kolejne budynki i staramy się wyeliminować przeciwników, wykorzystując do tego celu wyszkolone przez nas jednostki. Mimo iż może wydawać się to sztampowe, w istocie jest wręcz niesamowicie przyjemne i daje mnóstwo satysfakcji, której trudno szukać w podobnych tytułach.

Warto też nadmienić, że jeśli jesteśmy nastawieni na rywalizację i lubimy rozgrywkę dla wielu graczy, a jednocześnie nie chcemy wydawać pieniędzy, to świetnie się składa, bo StarCraft II niedawno przeszedł na model free to play, dołączając do grona najlepszych gier na PC za darmo.

Zwiastun StarCraft II
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

8. WarCraft III: Reign of Chaos

WarCraft III: Reign of Chaos
WarCraft III: Reign of Chaos

Kolejna gra w naszym zestawieniu, którą stworzył Blizzard Entertainment. Zdawało się, że WarCraft III został zapomniany, aczkolwiek w 2020 roku na rynek trafiła jego odświeżona wersja o podtytule Reforged. Niestety jakość remastera okazała się bardzo słaba, a wielu fanów doszło do wniosku, że należy uważać na to, o co się prosi. Nie zmienia to faktu, że oryginalny WarCraft III wciąż trzyma się nadzwyczaj dobrze i po zainstalowaniu najnowszej łatki nie ma problemu z poprawnym funkcjonowaniem tego tytułu na współczesnych systemach operacyjnych.

Rozgrywka nie odbiega znacząco od tej w StarCrafcie II, którego omówiliśmy wyżej. Główną różnicą pomiędzy tymi grami jest oczywiście uniwersum, w którym to dzieje się akcja. Trzeci WarCraft zabiera nas do świata Azeroth, pełnego magicznych stworzeń, żyjących w lasach elfów oraz przybywających z innego wymiaru demonów. Niniejsza produkcja otrzymała pełną lokalizację i trzeba przyznać, że mało które strategiczne gry po polsku brzmią równie dobrze jak ona.

Zwiastun WarCraft III: Reign of Chaos
 • Rok wydania: 2002
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,2/10

Kup WarCraft III: Reign of Chaos

9. Stellaris

Stellaris

Kolejna produkcja studia Paradox, która znalazła się w naszym zestawieniu przedstawiającym najlepsze gry strategiczne. Tym razem, zamiast przywdziewać szaty średniowiecznego monarchy, wcielamy się w rolę przywódcy jednej z galaktycznych cywilizacji. Tytuł należy do podgatunku grand strategy i jest to w pełni uzasadnione, jako że do dyspozycji mamy ogromne połacie kosmosu, które możemy eksplorować i badać, jednocześnie nawiązując kontakty z odkrytymi rasami.

Ponownie nie uświadczymy tutaj możliwości wznoszenia baz lub toczenia bitew w czasie rzeczywistym, jednakże zamiast tego Stellaris oferuje nam multum opcji dotyczących zarządzania naszym gwiezdnym imperium. Dla początkujących gra może wydawać się przytłaczająca, jednakże obecny w niej samouczek oraz możliwość dostosowania poziomu trudności sprawia, że nauka mechanik nie jest frustrująca i dostarcza masę przyjemności. Produkcja doczekała się także wielu dodatków rozszerzających już i tak ogromną zawartość wersji podstawowej.

Zwiastun Stellaris
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Stellaris

10. Sid Meier’s Civilization VI

Sid Meier’s Civilization VI

Civilization VI, podobnie jak omówione wcześniej Endless Legend, jest grą z gatunku 4X. Przejmujemy zwierzchnictwo nad wybraną przez nas na początku zabawy kulturą i staramy się zapewnić jej przetrwanie przez jak najdłuższy okres czasu.

Całość zabawy toczy się na mapie świata podzielonej na sześciokąty reprezentujące poszczególne pola. Decyzje podejmujemy przy wykorzystaniu jednej z wielu zakładek interfejsu prezentujących szczegółowe informacje na temat naszych finansów, technologii lub siły armii.

Gra jest dosyć losowa, co często prowadzi do kuriozalnych sytuacji, jak chociażby pacyfistyczny Mahatma Ghandi wysyłający w kierunku naszych miast bomby atomowe. Niniejsza odsłona serii dostępna jest na PC, ale też konsolach, więc jeśli interesują nas gry strategiczne na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S lub Nintendo Switch, to zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Zwiastun Sid Meier’s Civilization VI
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup Sid Meier’s Civilization VI

11. XCOM 2

XCOM 2

XCOM 2 prezentuje zupełnie inne podejście do gatunku strategii niż gry omówione wyżej. Tytuł ten można nazwać symulatorem pola bitwy, w którym nie kierujemy całą armią, a jedynie garstką wyspecjalizowanych żołnierzy. Mogą oni należeć do jednej z pięciu klas, ponadto każda z nich dysponuje swoim drzewkiem rozwoju, co jest elementem zaczerpniętym żywcem z gier RPG. Nasi protagoniści wykorzystują swoje talenty w walce z kosmitami, którzy okupują Ziemię i mają plany co do jej mieszkańców.

Produkcja studia Firaxis Games oferuje zróżnicowane możliwości pozbycia się nieproszonych gości z powierzchni naszej planety, niemniej żadnej z nich nie można zaliczyć do grona uprzejmych. Eksterminacji najeźdźców dokonujemy przy pomocy wielu typów broni, które możemy modyfikować i wzbogacać o dodatkowe elementy. Walki toczą się w mieście, w którym nie brakuje wzniesionych przez obcych konstrukcji. Kontrastują one z dotychczasową, standardową zabudową i nadają tej grze niepowtarzalnego klimatu.

Zwiastun XCOM 2
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,3/10

Kup XCOM 2

12. Disciples II

Disciples II

Wszyscy, których interesują stare gry strategiczne, prawdopodobnie są zaznajomieni z tym tytułem. Disciples II to produkcja na pierwszy rzut oka łudząco przypominająca Heroes of Might and Magic, jednakże jak to w życiu bywa, pozory potrafią być mylące. To, co łączy obie te serie, to sposób poruszania się po mapie – nasz bohater ma ograniczoną liczbę punktów ruchu i po ich wykorzystaniu nie może postawić już ani kroku, przynajmniej do momentu aż nie zakończymy naszej tury. Założenia gry są proste: aby zwyciężyć, musimy pokonać pozostałych oponentów poprzez podbicie kontrolowanych przez nich zamków.

Najciekawszą mechaniką Disciples II jest system rozwoju jednostek. Zdobywają one doświadczenie równolegle z naszym herosem, awansują i zmieniają się w potężniejsze wersje zależne od wzniesionych w stolicy siedlisk. Podstawowa wersja tytułu oferuje do wyboru cztery frakcje: ludzi, krasnoludy, nieumarłych oraz demony. Zdawać by się mogło, że to dosyć standardowy i nieciekawy zestaw, jednakże projekty każdej z tych ras oraz przynależnych do nich wojowników robią wrażenie po dziś dzień.

Omawiana strategia doczekała się jednego rozszerzenia, które zatytułowano Powrót Galleana. Wzbogaca on grę o grywalną frakcję elfów oraz nowy wątek fabularny, jak również liczne usprawnienia rozgrywki.

Intro Disciples II
 • Rok wydania: 2002
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Disciples II

13. Command & Conquer: Red Alert 3

Command & Conquer: Red Alert 3
Command & Conquer: Red Alert 3

Command & Conquer: Red Alert 3 przedstawia alternatywną wersję historii, w której to Związek Radziecki – chcąc uniknąć swojej nadciągającej zagłady – decyduje o wysłaniu swoich przywódców w przeszłość. Operacja się jednak nie udaje i doprowadza do wykreowania zupełnie nowej linii czasu, w której dochodzi do wybuchu III wojny światowej. W jej trakcie ścierają się ze sobą trzy mocarstwa: Imperium Wschodzącego Słońca, Alianci oraz Sowieci.

Szukając fajnej gry strategicznej z akcją w czasie rzeczywistym, zdecydowanie warto rzucić okiem na tę pozycję. Każda z przedstawionych frakcji prezentuje się nad wyraz dobrze i jest ciekawie zaprojektowana; rozgrywce też niczego nie brakuje, bo dostarcza ona multum zabawy. Seria Command & Conquer słynie ze swoich przerywników filmowych, w których występują prawdziwi aktorzy, nie mogło więc ich zabraknąć także i w tej odsłonie.

Zwiastun Command & Conquer: Red Alert 3
 • Rok wydania: 2008
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,9/10

Kup Command & Conquer: Red Alert 3

14. Company of Heroes

Company of Heroes

Company of Heroes jest tytułem, który dla wielu osób zredefiniował pojęcie gry strategicznej. Sterowane przez nas jednostki nie są jedynie bezmyślnym mięsem armatnim, które wypełni każdy rozkaz bez względu na własne życie. Tym razem przejmujemy pieczę nad oddziałami żołnierzy, którzy wchodzą w interakcję nie tylko ze sobą nawzajem, ale i otoczeniem. Nie przeprowadzą oni nieprzemyślanej szarży na ufortyfikowane pozycje wroga, zamiast tego będą korzystać z osłon, powoli przedzierając się za linię nieprzyjaciela.

Ponadto produkcja oferuje w pełni zniszczalne otoczenie, co wzbogaca ją o dozę nieliniowości i umożliwia ukończenie każdej misji na różne sposoby, zależnie od obranej taktyki i dysponowanych środków. Fabuła gry przedstawia wydarzenia z okresu II wojny światowej, takie jak chociażby inwazja na plaże Normandii przez wojska alianckie. Tytuł ten będzie więc szczególną gratką dla fanów tego okresu w historii, jednakże niemal wszyscy pasjonaci strategii powinni znaleźć w Company of Heroes coś dla siebie.

Zwiastun Company of Heroes
 • Rok wydania: 2006
 • Dostępne na: PC, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Company of Heroes

15. Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV

Pozostajemy w klimatach II wojny światowej, jako że ostatnia pozycja na naszej liście przedstawiającej najlepsze gry strategiczne również osadzona jest w jej realiach. Hearts of Iron IV pozwala nam wcielić się w przywódcę jednego z państw wciągniętych do udziału w największym konflikcie w naszej historii. Nie poruszamy się jednak po polach bitew, a zamiast tego skupiamy się na zarządzaniu krajem.

Prowadzimy badania naukowe, wznosimy infrastrukturę, nawiązujemy relacje dyplomatyczne i wysyłamy podległe nam oddziały na front, a wszystko po to, aby przetrwać wojenną zawieruchę. Jak przystało na dzieło Paradox Interactive, tak i ta produkcja otrzymała prawdziwy zalew dodatkowej zawartości. Rozszerzeń jest na tyle dużo, że firma zdecydowała się na udostępnienie ich wszystkich w ramach niewielkiego abonamentu, gdzie zawarto też podstawową wersję gry.

Omawiana strategia jest na tyle rozbudowana, że znajomość dostępnych w niej komend może okazać się przydatne. Dlatego też zainteresowanym polecamy zerknąć na nasz artykuł o kodach do Hearts of Iron IV.

Zwiastun Hearts of Iron IV
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Hearts of Iron IV

Najlepsze gry strategiczne – podsumowanie

Gry strategiczne to gatunek z długą i bogatą historią, który niestety ostatnio przeżywa stagnację. Jednak dzięki kreatywności twórców niezależnych, minione lata obfitowały w naprawdę ciekawe tytuły, często stanowiące wariacje starszych i znanych produkcji z nowoczesnymi mechanikami.

Ciężko powiedzieć, czy w najbliższym czasie czeka nas odwilż. Mamy jednak nadzieję, że nasze zestawienie okazało się przydatne nie tylko dla zagorzałych fanów gatunku, a także osób, które chcą dopiero rozpocząć z nim swoją przygodę.

Przeczytaj też: Najlepsze gry przygodowe

A Wy co sądzicie o grach strategicznych? Macie swój ulubiony tytuł, w który zagrywaliście się za młodu? A może dopiero stawiacie pierwsze kroki na tym poletku i szukacie pomocy w wyborze produkcji, która będzie idealna na start? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.