Najlepsze gry fabularne wszech czasów. Ranking 15 tytułów z genialną historią

Najlepsze gry fabularne

Gry wideo nie powstają tylko i wyłącznie dzięki pracy zdolnych grafików, programistów i innych speców od technologii cyfrowych. Do gier coraz częściej zatrudnia się utalentowanych scenarzystów, ponieważ odbiorcy oczekują nie tylko ładnie wyglądających produkcji, ale też dobrze opowiedzianych historii. Dlatego w tym artykule wybieramy najlepsze gry fabularne, których scenariusze w niczym nie ustępują nagradzanym filmom czy serialom.

Najlepsze gry fabularne

„Dziękuję Mario, ale księżniczka jest w kolejnym zamku” – któż z nas nie kojarzy tego kultowego cytatu z 8-bitowych gier z wąsatym hydraulikiem? Kiedyś pogoń za przysłowiową damą w niebezpieczeństwie była wystarczającą motywacją do tego, by wkładać poświęcenie i czas w ukończenie danego tytułu. Dzisiaj się to nieco zmieniło.

Fajne gry fabularne często rekompensują wtórny gameplay, który możemy już znać z innych produkcji. Często to właśnie interesująca opowieść jest głównym czynnikiem, który trzyma nas przed ekranem telewizorów i monitorów. Zatem nie przedłużając, przyjrzyjmy się piętnastu (a nawet dziewiętnastu, jeśli policzymy sequele) grom, które opowiadają wybitne historie. Zestawienie jest czysto subiektywne, a kolejność na liście nie ma znaczenia.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W tym miejscu jeszcze raz przypominamy, że poniższy ranking skupia się na produkcjach z najciekawszą fabułą, a nie typowych „erpegach” (choć część z wymienionych tytułów należy do tego gatunku). Najlepsze gry RPG omawiamy w osobnym, podlinkowanym artykule.

1. Seria The Last of Us

The Last of Us Part II
The Last of Us Part II

W skład serii The Last of Us wchodzą następujące produkcje:

  1. The Last of Us
  2. The Last of Us Part II

Pandemia niebezpiecznego wirusa zdziesiątkowała populację, zamieniając ludzi w agresywne bestie zwane Klikaczami. Grupa rebeliantów wysyła byłego najemnika Joela, aby odeskortował nastoletnią sierotę Ellie, która może być lekiem na niebezpieczną chorobę.

Można zaryzykować stwierdzenie, że ten survival horror wynosi gry fabularne na nowy poziom jakości. Znajomość Joela i Ellie początkowo jest trudna, ale wraz z postępem w rozgrywce, ich relacje się zacieśniają. Jednocześnie historia przedstawiona w TLoU nigdy nie popada w ckliwe i pretensjonalne tony, za co twórcom należy się dodatkowe uznanie.

I chociaż wydawało się, że kontynuacja tej znakomitej fabuły jest praktycznie niemożliwa, tak wizjonerzy z Naughty Dog dostarczyli nam genialny sequel, którego akcja dzieje się kilka lat po wydarzeniach z „jedynki”. Twórcy doskonale wiedzieli, że nie zbliżą się do poziomu poprzedniczki, jeśli będą kopiować te same schematy. Dlatego przygotowali historię zgoła odmienną, ale równie zaskakującą, która wprawia w osłupienie już od pierwszych minut gry.

Niektóre rozwiązania fabularne okazały się na tyle kontrowersyjne, że tytuł ten został „zbombardowany” negatywnymi ocenami przez cześć użytkowników portalu Metacritic. Warto jednak sprawdzić obie części TLoU i wyrobić sobie własną opinię.

Zwiastun The Last of Us Part II
  • Rok wydania:
    • The Last of Us – 2013
    • The Last of Us Part II – 2020
  • Dostępne na: 
    • The Last of Us – PS3, PS4
    • The Last of Us Part II – PS4, PS5
  • Ocena graczy na Metacritic:
    • The Last of Us (PS3) – 9,2/10
    • The Last of Us Part II (PS4) – 5,7/10
  • Polska wersja językowa:
    • The Last of Us – tak (dubbing + napisy)
    • The Last of Us Part II – tak (dubbing + napisy)

2. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Zestawienie zawierające najlepsze gry fabularne mogłoby zawierać w sobie całą wiedźmińską trylogię od CD Project Red, ale nie ma co ukrywać, że to właśnie trzecia część serii rozsławiła postać Geralta z Rivii na całym świecie. Główny wątek fabularny „trójki” koncentruje się na poszukiwaniach Ciri, czyli dziecka-niespodzianki tytułowego bohatera.

Jak przystało na współczesne RPG, Geralt zwiedza bogaty otwarty świat i spotyka na swojej drodze różne postacie, z których każda ma wyrazisty charakter i ciekawy bagaż doświadczeń. Odkrywanie głównych elementów fabuły to przyjemność sama w sobie, ale twórcy równie starannie podeszli do scenariuszy w misjach pobocznych, które samodzielnie stanowią wartościowe mini-opowiadania. Wiedźmin 3 to doskonały przykład na to, że można przełożyć dzieło literackie na język gry i sprawić, że będzie na tyle uniwersalne, by historia pochłonęła również osoby niezaznajomione z książkowym oryginałem.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
  • Rok wydania: 2015
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10
  • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)

3. Final Fantasy VII

Final Fantasy VII
Final Fantasy VII

Były żołnierz Cloud Strife wplątuje się w działania ruchu oporu Avalanche. Ich celem jest walka ze złowrogą korporacją Shinra, która przy użyciu specjalnych reaktorów wysysa energię życiową planety. Członkowie ruchu postanawiają wysadzić jeden z reaktorów, dając tym samym początek serii niespodziewanych zdarzeń, które trzymają w napięciu do samego końca.

Siódma część Final Fantasy przez wielu miłośników serii uznawana jest za najlepszą. Akcja tego jRPG toczy się w nietypowej jak na cały ten gatunek scenerii. Świat przedstawiony w grze pełen jest fabryk, kopcących kominów, migających neonów i hałaśliwych pociągów. Relacje między bohaterami chwytają za serce, natomiast finał całej historii stał się już legendarny. Warto także zwrócić uwagę na ponadczasowy wydźwięk proekologiczny.

Warto wspomnieć, że gra doczekała się remake’u podzielonego na części. Pierwsza jego odsłona ukazała się w 2020 na PS4, a rok później również na PC i PS5.

Zwiastun Final Fantasy VII
  • Rok wydania: 1997
  • Dostępne na: PS1, PS3, PSP, PSV, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, PC, Android, iOS
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,9/10
  • Polska wersja językowa: nie

4. Metal Gear Solid

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

Opisując najlepsze gry fabularne, po prostu nie możemy pominąć Metal Gear Solid. W tym tytule elitarny oddział Foxhound dowodzony przez Liquid Snake’a przejmuje bazę na Wyspie Shadow Moses na Alasce. Adwersarze wchodzą w posiadanie broni nuklearnej oraz potężnego robota bojowego o nazwie Metal Gear Rex. Grożą rządowi USA atakiem, jeśli ten nie zapłaci im miliarda dolarów oraz nie zwróci ciała Big Bossa — najpotężniejszego żołnierza wszech czasów.

Rząd wysyła do walki z najemnikami doświadczonego specjalistę od misji niemożliwych — Solid Snake’a. Akcja przenosi się do przyprószonej śniegiem i skąpanej w mroku bazy na Alasce. Historia, która z pozoru przypomina pierwszy lepszy film szpiegowski, zaskakuje z każdą kolejną minutą. MGS to najbardziej rozpoznawalny tytuł wizjonera Hideo Kojimy, który zapoczątkował tą serią cały podgatunek tzw. skradanek. Panteon ciekawych bossów, silne postacie kobiece, ciągłe zwroty akcji — to wyróżniki tej pozycji.

Co ciekawe, gra doczekała się remake’u w 2008 roku na konsolę Nintendo GameCube.

Zwiastun Metal Gear Solid
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: PS1, PS3, PSP, PSV, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,5/10
  • Polska wersja językowa: nie

5. Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Trzeciej części MGS musimy poświęcić osobne miejsce, ponieważ tutaj historia koncentruje się na postaci Big Bossa — tego samego, którego ciało chcieli przejąć najemnicy z pierwszego MGS. Akcja toczy się w 1964 roku. Główny bohater — początkowo znany jako Naked Snake — zostaje wysłany na misję do ZSRR, aby odbić naukowca opracowującego superbroń, która może zdecydować o zwycięstwie Sowietów w Zimnej Wojnie.

Hideo Kojima ponownie nie szczędzi zwrotów akcji, których mogłyby pozazdrościć najlepsze powieści szpiegowskie. Wystarczy wspomnieć, że mentorka Snake’a — The Boss — w początkowej fazie gry przechodzi na stronę wroga. Odkrycie, dlaczego to zrobiła, a także poznanie tajemnicy, czemu główny bohater w przyszłości sam zwróci się przeciwko rządowi USA, to przyjemność z grania w najczystszej postaci. Z pewnością jest to jeden z tych tytułów, przy których żałujemy, że nie da się ich ponownie przejść po raz pierwszy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Metal Gear Solid 3: Snake Eater
  • Rok wydania: 2004
  • Dostępne na: PS2
  • Ocena graczy na Metacritic: 8/10
  • Polska wersja językowa: nie

6. Yakuza 0

Yakuza 0
Yakuza 0

Bohaterami tej historii są 20-letni członek klanu Tojo Kazuma Kiryu oraz 24-letni przedsiębiorca Majima Goro. Pierwszy z nich jest początkującym Yakuzą, który szybko zostaje wplątany w tajemnicze morderstwo. Drugi prowadzi klub, ale jego głównym celem jest powrót do przestępczego gangu. Oczywiście losy postaci się krzyżują, a w tle toczy się walka poszczególnych klanów Yakuzy o władzę nad miastem.

Popularna seria od Segi to świetne gry fabularne, charakteryzujące się naprawdę dojrzałymi scenariuszami. A jeśli przyjąć, że z każdą kolejną częścią Yakuzy historie stawały się coraz lepsze, to doskonałą rekomendacją będzie fakt, że Yakuza 0 powstała jako siódma gra w kolejności (nie licząc spin-offów). Ta chodzona bijatyka niejednokrotnie zaskakuje dbałością o szczegóły w opowiadanej historii, jak również doskonałymi zwrotami akcji. W przerwie od misji fabularnych, jak zawsze możemy rozwijać naszą postać poprzez wizyty w salonach gier czy klubach karaoke.

Zwiastun Yakuza 0
  • Rok wydania: 2017
  • Dostępne na: PS3, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,6/10
  • Polska wersja językowa: nie

7. Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven
Mafia: The City of Lost Heaven

Rok 1930, Stany Zjednoczone. Tommy Angelo jest ubogim taksówkarzem, który pewnego razu znajduje się w złym miejscu i o złej porze… albo wręcz przeciwnie. Do jego taksówki wskakują bowiem dwaj gangsterzy, uciekający przed wrogą „rodziną”. Tommy ratuje im życie, a wkrótce dołącza do nich, rozpoczynając pracę dla Salierich — znanych mafiozów, mających potężne wpływy w metropolii Lost Heaven.

Mafia to trzecioosobowa gra akcji, osadzona w otwartym świecie. Wprawdzie nie daje nam ona takiej swobody działań, jak chociażby wydane rok wcześniej Grand Theft Auto III, ale od początku nie o to tutaj chodziło. Siłą tej produkcji jest mocny scenariusz, przywodzący na myśl najlepsze filmy mafijne. I chociaż historie z cyklu „od zera do gangstera” widzieliśmy wcześniej niejednokrotnie, to twórcy Mafii zdołali wykorzystać tę formułę w sposób niesztampowy. Mamy tutaj wszystkie wyróżniki gatunku: trudną miłość, braterską lojalność, wisielczy humor i różne dylematy moralne. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów „Ojca chrzestnego” czy „Chłopców z ferajny”.

Gra doczekała się remake’u w 2020 roku, wydanego na PC, PS4 i Xbox One.

Zwiastun Mafia: The City of Lost Heaven
  • Rok wydania: 2002
  • Dostępne na: PC, PS2, Xbox
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,2/10
  • Polska wersja językowa:
    • PC – tak (napisy)
    • PS2 – nie
    • Xbox – nie

8. Trylogia Mass Effect

Mass Effect
Mass Effect

W skład trylogii Mass Effect wchodzą następujące produkcje:

  1. Mass Effect
  2. Mass Effect 2
  3. Mass Effect 3

Akcja serii gier stworzonej przez studio BioWare toczy się w XXII wieku. Ludzie dzięki odkryciu technologii protean prowadzą życie poza kulą ziemską, koegzystując z innymi inteligentnymi rasami. Gracz wciela się w komandora Sheparda, członka elitarnego oddziału Widm, strzegącego porządku w galaktyce.

W pierwszej części Shepard wspólnie z załogą statku Normandia staje naprzeciw złowrogim maszynom nazywanym Żniwiarzami, których celem jest likwidacja wszystkich inteligentnych cywilizacji w galaktyce. W drugiej części Mass Effect na horyzoncie pojawiają się kolejni wrogowie — Zbieracze. Ważnym elementem staje się tajemnicza organizacja Cerberus, na której czele stoi Człowiek iluzja. Trzecia część stanowi zwieńczenie wydarzeń znanych z wcześniejszych odsłon, rozwijając i domykając pewne wątki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Seria Mass Effect to gry fabularne należące do gatunku RPG akcji. Równie ważne, jak eliminacja wrogów z broni palnej, są tutaj relacje z innymi postaciami i dokonywanie licznych wyborów w trakcie scen dialogowych. Od nich zależy rozwój poszczególnych wątków tej historii. Twórcy zdołali wykreować zachwycający świat, pełen ciekawych ras czy planet. Produkcje BioWare udowadniają, że w świecie zdominowanym przez „Gwiezdne Wojny” i „Star Treka jest jeszcze miejsce na kolejną wyśmienitą markę science-fiction.

Zwiastun Mass Effect
  • Rok wydania:
    • Mass Effect – 2007
    • Mass Effect 2 – 2010
    • Mass Effect 3 – 2012
  • Dostępne na: 
    • Mass Effect – Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, PS3, PC
    • Mass Effect 2 – Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, PS3, PC
    • Mass Effect 3 – Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, PS3, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360):
    • Mass Effect – 8,7/10
    • Mass Effect 2 – 8,9/10
    • Mass Effect 3 – 6/10
  • Polska wersja językowa:
    • Mass Effect
      • PC – tak (dubbing + napisy)
      • Xbox 360 – nie
      • PS3 – nie
    • Mass Effect 2
      • PC – tak (dubbing + napisy)
      • Xbox 360 – tak (dubbing + napisy)
      • PS3 – nie
    • Mass Effect 3
      • PC – tak (napisy)
      • Xbox 360 – tak (napisy)
      • PS3 – tak (napisy)

9. Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic
Star Wars: Knights of the Old Republic

Skoro wspomnieliśmy powyżej o „Gwiezdnych wojnach”, to nie możemy przemilczeć jednej z najlepszych gier w tym uniwersum — co ciekawe, również stworzonej przez studio BioWare. Akcja KOTOR toczy się 4 tys. lat przed wydarzeniami z filmu „Nowa nadzieja”. Republika liże jeszcze rany po ledwo zakończonej wojnie z Mandalorianami. Wkrótce staje w obliczu kolejnego niebezpieczeństwa, powodowanego atakiem rycerzy Jedi, którzy przeszli na ciemną stronę mocy — Revana i Malaka.

Gracz wciela się w żołnierza okrętu wojennego i — jak przystało na gatunek RPG — ma możliwość rozwijania swojej postaci wraz z postępem w rozgrywce. Tutaj sami decydujemy czy będziemy walczyć po jasnej, czy po ciemnej stronie mocy. KOTOR w momencie premiery był prawdziwym powiewem jakości w growym uniwersum Gwiezdnych wojen, oferując doznania porównywalne z oglądaniem oryginalnej trylogii filmowej. Twórcy podeszli do mitologii Star Wars z dużym szacunkiem, przez co również dzisiaj obcowanie z tym tytułem sprawia masę przyjemności.

Zwiastun Star Wars: Knights of the Old Republic
  • Rok wydania: 2003
  • Dostępne na: PC, Xbox
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9/10
  • Polska wersja językowa:
    • PC – tak (napisy)
    • Xbox – nie

10. Seria Portal

Portal
Portal

W skład serii Portal wchodzą następujące gry:

  • Portal
  • Portal 2

Wcielamy się w postać Chell, uczestniczki zamkniętych testów laboratoryjnych w Aperture Science. Bohaterka musi pokonać serię zadań logicznych, mając do dyspozycji broń tworzącą portale między wymiarami. Na każdym kroku towarzyszy jej czujne oko sztucznej inteligencji zwanej GLaDOS, której zamiary od początku wydają się lekko podejrzane.

Druga część gry jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń znanych z „jedynki”, a więc bohaterką dalej jest Chell, a GLaDOS pełni jeszcze bardziej znaczącą rolę niż w pierwowzorze. Nie warto zdradzać tutaj zbyt wiele historii, ale jeśli uznamy, że dobre gry fabularne powinny charakteryzować się ciekawymi zwrotami akcji, to tutaj mamy jeden z najlepszych w historii elektronicznej rozrywki.

Zwiastun Portal
  • Rok wydania:
    • Portal – 2007
    • Portal 2 – 2011
  • Dostępne na: 
    • Portal – PC, Xbox 360
    • Portal 2 – PC, Xbox 360, PS3
  • Ocena graczy na Metacritic (PC):
    • Portal – 9,2/10
    • Portal 2 – 9,1/10
  • Polska wersja językowa:
    • Portal:
      • PC – tak (napisy)
      • Xbox 360 – nie
    • Portal 2:
      • PC – tak (napisy)
      • Xbox 360 – tak (napisy)
      • PS3 – tak (napisy)

11. Alan Wake

Alan Wake
Alan Wake

Tytułowy bohater jest pisarzem zmagającym się z niemocą twórczą. Aby oczyścić umysł, udaje się wraz z żoną do malowniczej miejscowości Bright Falls w stanie Waszyngton. Na nieszczęście Wake’a, jego żona wkrótce zostaje porwana, a dodatkowo okazuje się, że miasteczko wypełnione jest ludźmi opętanymi przez mrok. Bohater znajduje także strony maszynopisu, które rzekomo są jego autorstwa i opisują wydarzenia, które dopiero nadejdą.

W tej trzecioosobowej grze akcji można poczuć się jak postać z powieści Stephena Kinga albo serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Podobnie jak w przytoczonych przykładach, tutaj również śledzimy wydarzenia, siedząc jak na szpilkach i oczekując, co się stanie w kolejnym rozdziale czy odcinku. Alan Wake oferuje ten specyficzny klimat z pogranicza powieści grozy i kina nowej przygody. Co do samej rozgrywki, warto wspomnieć, że to przykład gry, w której światło latarki jest najskuteczniejszą bronią na wrogów.

W 2021 roku na rynku ukazała się wersja Remastered, która trafiła na PC, PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X|S.

Zwiastun Alan Wake
  • Rok wydania: 2012
  • Dostępne na: PC, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)

12. Silent Hill 2

Silent Hill 2
Silent Hill 2

James Sunderland otrzymuje list od zmarłej przed trzema laty żony, w którym ta oznajmia, że czeka na niego w tytułowym miasteczku. Bohater wyrusza na poszukiwania ukochanej, nie wiedząc przy tym, jak paskudne tajemnice skrywa to miejsce. Silent Hill pogrążone jest w gęstej mgle, ulice i budynki wypełniają pokraczne maszkary, a wybrzmiewające co pewien czas dźwięki syren zamieniają otaczającą rzeczywistość w mroczną i odrealnioną scenerię.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Twórcy na ekranie odzwierciedlają narastający w głowie bohatera obłęd, który wkrótce przechodzi również na gracza. Dźwięk charczącego radia, które ostrzega Jamesa przed nadchodzącymi potworami, albo snop światła z latarki, który rozjaśnia zaledwie skrawek ciemnego korytarza — to znaki rozpoznawalne tej gry, które skutecznie potęgują poczucie strachu. Sama fabuła jest pełna ukrytych znaczeń i pozostawia duże pole do interpretacji.

Zwiastun Silent Hill 2
  • Rok wydania: 2001
  • Dostępne na: PS2, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (PS2): 8,4/10
  • Polska wersja językowa: nie

13. Detroit: Become Human

Detroid: Become Human
Detroit: Become Human

W niedalekiej przyszłości funkcjonują androidy — maszyny stworzone na podobieństwo człowieka, które mają mu pomagać w codziennych obowiązkach, niemal w każdej dziedzinie życia. Nowa technologia zaczyna jednak budzić społeczne niezadowolenie, choćby ze względu na rosnące bezrobocie. Ludzie się buntują, ale roboty, które zyskują uczucia, zaczynają robić dokładnie to samo.

Studio Quantic Dream znane jest z tego, że potrafi robić świetne gry fabularne. Detroit: Become Human jest pod tym względem absolutnym majstersztykiem. W omawianej produkcji kierujemy trzema androidami, a cała zabawa polega na wybieraniu różnych opcji dialogowych w licznych cut-scenkach. Całość można określić mianem interaktywnego filmu z doskonałym scenariuszem. Po przejściu tego tytułu same nasuwają się pytania o granice rozwoju technologii, jak również o istotę człowieczeństwa. Fabułę można odczytywać także jako alegorię do kryzysu uchodźczego.

Zwiastun Detroit: Become Human
  • Rok wydania: 2018
  • Dostępne na: PS4, PS5, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,8/10
  • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)

14. Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Akcja gry toczy się przed wydarzeniami znanymi z pierwszej części Red Dead Redemption. Bohaterem jest Arthur Morgan, prawa ręka w bandzie Dutcha van der Lindego. Gang staje się celem stróżów prawa i łowców nagród po tym, jak zalicza nieudany napad w mieście Blackwater. W momencie, gdy przestępcy zostają zmuszeni do ciągłej ucieczki i przebywania w kryjówkach, u Arthura i Dutcha zaczynają wychodzić coraz większe różnice w charakterze i światopoglądzie.

Pierwsza odsłona RDR była doskonałą opowieścią o zmierzchu Dzikiego Zachodu, jednak to dopiero sequel sprawia wrażenie, że Dziki Zachód dosłownie rozpada się na naszych oczach. Realistyczne tło historyczne, pogłębione relacje bohaterów czy doskonałe sceny dialogowe powodują, że ta gra z otwartym światem może śmiało konkurować z najlepszymi westernami, które do tej pory znaliśmy z ekranów kin i telewizora.

Zwiastun Red Dead Redemption 2
  • Rok wydania: 2018
  • Dostępne na: Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,2/10
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)

15. Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja
Uncharted 4: Kres złodzieja

Poszukiwacz przygód Nathan Drake próbuje się ustatkować i wieść spokojne życie u boku żony Eleny. Przeszłość daje jednak znać o sobie, gdy bohater dowiaduje się o powrocie swojego brata Sama, którego dotychczas uznawał za zmarłego. Okazuje się, że Sam nie tylko żyje, ale wpadł też w nie lada kłopoty i żeby się ratować, musi znaleźć skarb legendarnego pirata Henry’ego Avery’ego.

Nasze zestawienie opisujące najlepsze gry fabularne otworzyliśmy i zamykamy produkcją studia Naughty Dog. Czwarta odsłona Uncharted udowadnia, że przygody Drake’a mają niesamowity potencjał fabularny. Pod względem scenariusza jest to niezaprzeczalnie najlepsza część cyklu. Nawet osoby nieinteresujące się grami będą śledzić przedstawione wydarzenia z wypiekami na twarzy. Można nawet uznać, że strzelanie do przeciwników, widowiskowa wspinaczka i okazjonalna jazda jeepem w Uncharted 4 to jedynie przyjemny dodatek do fabuły, która gra tutaj pierwsze skrzypce.

Zwiastun Uncharted 4: Kres złodzieja
  • Rok wydania: 2016
  • Dostępne na: PS4, PS5, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,8/10
  • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)

Najlepsze gry fabularne — podsumowanie

To już wszystko w naszym zestawieniu gier z najlepszą fabułą. Choć niektóre produkcje są już wiekowe, zdecydowanie warto dać im szansę, bo jak wspomnieliśmy na początku, dobry scenariusz jest w stanie przysłonić wszystkie niedogodności, wynikające choćby z nieco przestarzałej mechaniki.

Przeczytaj też: Najlepsze gry indie

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie okaże się dobrą zachętą do sięgnięcia po wybrane produkcje. Zachęcamy również do podzielenia się w sekcji komentarzy swoimi propozycjami najlepszych gier fabularnych!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.