Najlepsze mody do The Sims 4. TOP 10 modyfikacji, które warto pobrać

The Sims 4

Mody do The Sims 4 urozmaicają rozgrywkę, wydłużają zabawę, a czasem po prostu naprawiają różne niedopatrzenia, których nie ustrzegli się sami twórcy. Społeczność graczy The Sims 4 jest ogromna i tak samo duża jest biblioteka modyfikacji, które dzięki nim możemy pobierać z sieci. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem propozycje, tłumaczymy jak je zainstalować, a także wyjaśniamy, czym różnią się mody od zawartości niestandardowej.

Najlepsze mody do The Sims 4

Wybierając najlepsze modyfikacje do The Sims 4 postawiliśmy na różnorodność. Dlatego w niniejszym zestawieniu znajdziemy zarówno mody, które lekko usprawniają mechanikę rozgrywki, jak i takie, które w dużym stopniu zmieniają sposób obcowania z grą. Co ważne, wszystkie modyfikacje tworzone przez społeczność są bezpłatne i śmiało możemy je instalować na komputerze.

Dodajmy, że niniejsze zestawienie jest subiektywne i nie każdy musi się zgodzić z naszymi wyborami. Skoro mamy to wyjaśnione, nie przedłużajmy i przejdźmy do propozycji 10 modyfikacji, które warto pobrać do The Sims 4. Kolejność listy jest zupełnie przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. MC Command Center

The Sims 4 MC Command Center
The Sims 4 MC Command Center mod

Zdaniem wielu graczy, decydując się na mody do The Sims 4, w pierwszej kolejności powinniśmy zainstalować właśnie MC Command Center (MCCC). Dzięki tej modyfikacji możemy kontrolować praktycznie każdy aspekt gry — decydować ilu sąsiadów będzie mieszkać na parceli, zmieniać ich wiek, wygląd, nastrój czy imiona i nazwiska. MCCC pozwala uzyskać szczegółowe informacje o wszystkich niekontrolowanych przez nas Simach, dowiedzieć się, kto jest ich współmałżonkiem albo ilu mają potomków. Za sprawą tego moda dzieciaki mogą porzucać szkołę, nastolatkowie mogą mieć dzieci, a dorośli — płacić alimenty.

Opisywany mod jeszcze bardziej przybliża nas do realistycznego symulatora życia. Sąsiedzi nawiązują relacje, tworzą związki, chodzą do pracy albo zmieniają miejsca zamieszkania. Wachlarz możliwości tego rozszerzenia jest naprawdę szeroki. Należy tylko pamiętać, że do poprawnego działania MCCC, musimy mieć zawsze zainstalowaną jego aktualną wersję. Nowe wersje moda wychodzą zazwyczaj po aktualizacjach gry.

2. Normal & More Polish Names

The Sims 4 Normal & More Polish Names
The Sims 4 Normal & More Polish Names mod

Skoro mowa o realizmie, to grając w polską wersję The Sims 4 można poczuć pewien dysonans, gdy zobaczymy wymyślone przez twórców polskie nazwiska dla Simów. Nie dość, że jest ich jedynie około 160, to jeszcze brzmią dosyć zabawnie, jak np. Nicpoń, Cegła, Burak albo Wiaderko. Na dłuższą metę może to być jednak męczące.

Ten mod naprawia to niedopatrzenie i dodaje ponad 630 polskich imion i nazwisk. Kombinacji jest wiele: Sylwia Florek, Kornel Krupa, Emilia Włókniarz, Marek Socha, Wojciech Sas i tak dalej, i tak dalej. Rozszerzenie wprowadza także polskie imiona dla psów i kotów. Wystarczy pograć w The Sims 4 nieco dłużej, aby szczerze docenić tę modyfikację.

3. Ownable Cars

The Sims 4 Ownable Cars
The Sims 4 Ownable Cars mod

Niektóre mody do The Sims 4 przywracają funkcjonalności znane z poprzednich części serii, a to jeden z nich. Dokładnie chodzi o samochody — modyfikacja daje możliwość podróżowania czterema kółkami.

Za sprawą omawianego rozszerzenia możemy wybierać pomiędzy pięcioma samochodami, których ceny wahają się od 10 000 do 20 000 simoleonów. Wystarczy kliknąć na pojazd i wybrać opcję: „Jedź do…”. Następnie pojawi się mapa, na której wybieramy cel podróży. Miłym dodatkiem jest fakt, że za każdą przejażdżkę naszemu Simowi poprawi się nastrój, a poziom zadowolenia będzie uzależniony od modelu samochodu, którym podróżował.

4. 100 Base Game Traits

The Sims 4 100 Base Game Traits
The Sims 4 100 Base Game Traits mod

Tak jak w powyższym przykładzie, tak i tutaj możemy powiedzieć, że The Sims 4 wykonało kilka kroków wstecz względem swoich poprzedników. Mianowicie w czwartej odsłonie symulatora od EA niektórych może drażnić skromny wachlarz cech, jakie można przypisać naszemu Simowi. W poprzedniej części wybór był zdecydowanie większy. Na szczęście, dzięki tej modyfikacji, możemy wgrać pakiet 100 podstawowych cech, które znacznie urozmaicają rozgrywkę.

Niniejszy mod wprowadza takie cechy jak heroiczność, bojaźliwość, ekscentryczność, delikatność, lekkoduszność czy nawet psychopatia. Nasz Sim może być urodzonym sportowcem albo natchnionym artystą. Może chodzić z głową w chmurach albo chorować na depresję. Możliwości jest wiele i co najważniejsze — faktycznie działają.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

5. Go to School

The Sims 4 Go to School
The Sims 4 Go to School mod

Dzieciaki w The Sims 4 teoretycznie chodzą do szkoły, ale nie ma w tym raczej nic ekscytującego. Latorośl po prostu znika z domu na kilka godzin w ciągu dnia, a my musimy sobie wyobrazić, że jest w tym czasie w szkole. No, chyba że zainstalujemy moda Go to School!

Dzięki niemu możemy osobiście wybrać się do szkoły, uczestniczyć w prawdziwych lekcjach (łącznie mamy pięć przedmiotów) i rozwijać swoje zainteresowania. Jak w każdej szkole, tak i tutaj są nauczyciele, dyrektor, woźny czy pedagog. Mod pozwala na naukę w podstawówce i liceum. Zdecydowanie jedna z najbardziej godnych polecenia modyfikacji!

6. Old French Village

The Sims 4 Old French Village
The Sims 4 Old French Village mod

Mody do The Sims 4 przychodzą również z pomocą, jeśli mamy już dosyć widoku znajomych domów i ulic. Modyfikacja Old French Village wprowadza do gry powiew europejskiej klasyki, przenosząc nas do staroświeckiego francuskiego miasteczka. Autor moda przyznaje, że inspirował się tutaj twórczością studia Disney, więc możemy liczyć na prawdziwie baśniowy klimat.

Modyfikacja wprowadza 10 pojedynczych domków o różnym stylu, zamożności i liczbie pokoi. Miasteczko wzbogacają zamek na szczycie, ogrody i kawiarnie, oraz przepływający przez nie strumień. Widać ogrom włożonej tutaj pracy, natomiast z tego moda mogą skorzystać tylko zaprawieni gracze The Sims 4, którzy wcześniej zakupili następujące dodatki: Wampiry, Zjedzmy na mieście, Dzień w spa, Witaj w pracy, Ucieczka w plener, Spotkajmy się oraz Być Rodzicem.

7. Daily Save

The Sims 4 Daily Save
The Sims 4 Daily Save mod

Nazwa tego moda mówi praktycznie wszystko. Normalnie grając w The Sims 4 musimy na bieżąco zapisywać postępy w grze, jednak każdy, kto na długie godziny dał się wciągnąć w świat Simów wie, że nie zawsze się o tym pamięta. Ponadto, kiedy dojdzie do sytuacji losowej i z różnych powodów wyłączy nam się komputer, cały postęp zostanie utracony.

Dzięki rozszerzeniu Daily Save możemy uniknąć tego typu sytuacji. Po zainstalowaniu moda gra zapisze nasz postęp automatycznie, każdego „simowego” dnia, a my możemy być spokojni o nasze dokonania.

8. Part Time Jobs

The Sims 4 Part Time Jobs
The Sims 4 Part Time Jobs mod

Zawsze przyda się dodatkowy pieniądz, szczególnie kiedy jest się nastolatkiem. Mod Part Time Jobs umożliwia zatrudnienie młodego Sima w placówce sieci Starbucks czy Pizza Hut albo w Sephorze czy Victoria Secret.

Z dodatkowej pracy mogą także korzystać dorosłe Simy, ale muszą wtedy zrezygnować z zatrudnienia na pełen etat. W takiej sytuacji praca dodatkowa przestaje być już dorywczą, ale najwyraźniej takie są uroki bycia dorosłym.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

9. Stuff Breaks Far Less Easily

The Sims 4 Stuff Breaks Far Less Easily
The Sims 4 Stuff Breaks Far Less Easily mod

Przykład kolejnego moda do The Sims 4, który ułatwia rozgrywkę. W grze, jak w życiu, otaczający nas sprzęt domowy lubi się zepsuć. W symulatorze od EA dzieje się to nadwyraz często, szczególnie jeśli kupimy urządzenia z niższej półki cenowej. Możemy je naprawiać samemu, w miarę rozwoju umiejętności majsterkowania, albo wezwać fachowca.

Możemy też odpuścić sobie naprawianie sprzętu i skorzystać z opisywanego tutaj moda. Dzięki niemu da się znacznie ograniczyć wadliwość domowych gadżetów albo sprawić, że w ogóle nie będą się psuły. Wtedy możemy poświęcić więcej czasu na inne przyjemności jak np. randkowanie.

10. SimDa Dating App

The Sims 4 SimDa App
The Sims 4 SimDa App mod

Jeśli nasz Sim z jakichś powodów nie może znaleźć sobie drugiej połówki, możemy skorzystać z aplikacji wzorowanej na Tinderze. Daje ona możliwość wyszukiwania potencjalnych partnerów po kategoriach: wszyscy, wszyscy w tym samym wieku, tylko single, tylko single w tym samym wieku.

Aplikacja umożliwia prowadzenie konwersacji na telefonie czy tablecie. Można znaleźć dzięki niej przygodę na jedną noc, ale nie jest powiedziane, że ta przygoda nie zakończy się zajściem w ciążę. Jednym słowem — życie.

Mody do The Sims 4 wprowadzające nowe ubrania, meble itp.

Mody do The Sims 4 - ubrania, meble i inne
Mody do The Sims 4 – ubrania, meble i inne

Wymienione powyżej modyfikacje wprowadzają mniejsze bądź większe zmiany do mechaniki rozgrywki. Natomiast jeśli szukamy jedynie kosmetycznych rozszerzeń do The Sims 4, które dadzą nam nowe ubrania, fryzury, meble, makijaże czy akcesoria, to powinniśmy skierować naszą uwagę na tzw. Custom Content, czyli zawartość niestandardową.

Kopalnią CC jest strona TheSimsResource.com. Znajdziemy na niej ogrom zawartości do ściągnięcia, wprowadzającej różnego rodzaju dodatki do wyglądu naszych Simów. Sporo z nich jest tworzone w innej stylistyce niż sama gra, ale jeśli chcemy mieć pewność, że dodatki nie będą odstawać wyglądem od oryginalnej zawartości, wystarczy skorzystać z kategorii Maxis Match.

Jak pobrać mody do The Sims 4?

Modyfikacje ściągamy jak każde inne pliki z internetu. Warto jednak polegać na bezpiecznych źródłach. Oto sprawdzone strony poświęcone The Sims 4, na których znajdziemy mody do pobrania:

 1. ModTheSims.info
 2. TheSimsResource.com
 3. Sims4Updates.net
 4. TheSimsCatalog.com
 5. TheSims4Mods.com

Oczywiście nie trzeba się zamykać wyłącznie na powyższe strony — niektóre mody mogą być warte uwagi, ale nie muszą figurować na żadnej z wymienionych witryn. Wybrane modyfikacje można ściągać np. bezpośrednio od ich autorów, a jeszcze inne posiadają swoje własne strony internetowe. W takich sytuacjach, jeśli szukamy konkretnego moda, niezastąpiona będzie wyszukiwarka Google.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak zainstalować mody do The Sims 4?

Z instalacją modów, jak również zawartości niestandardowej, każdy powinien sobie łatwo poradzić. Żeby jednak nie było w tej kwestii żadnych wątpliwości, omówmy sobie cały proces krok po kroku. Bez przedłużania, aby zainstalować modyfikacje do The Sims 4:

 1. W menu głównym The Sims 4 przejdź do Opcji, następnie wybierz zakładkę Inne.
 2. Włącz Zawartość zmodyfikowaną i mody oraz Modyfikacje ze skryptami włączone.
 3. Wyjdź z gry i pobierz interesujące Cię mody.
 4. Umieść pobrane pliki w katalogu: Dokumenty / Electronic Arts / The Sims 4 / Mods.
 5. Pobrane mody powinny mieć rozszerzenie .ts4script lub .package. Jeśli są spakowane, rozpakuj je przed wgraniem do katalogu.
 6. Po uruchomieniu gry zainstalowane przez Ciebie mody będą już włączone.

To już cała filozofia na temat tego, jak wgrać mody do The Sims 4. Należy jednak pamiętać, że niektóre modyfikacje mogą mieć niestandardową ścieżkę instalacji i niektóre pliki trzeba będzie wypakować do dodatkowych folderów. Informują o tym sami autorzy modów, więc warto czytać ich opisy.

Najlepsze mody do The Sims 4 – podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie prezentujące mody do The Sims 4, z którymi warto się zapoznać. Mamy jednocześnie nadzieję, że okażą się one przydatne dla wszystkich graczy szukających nowości, którym standardowa wersja symulatora od EA już trochę spowszedniała. Dla jeszcze większego urozmaicenia zabawy polecamy zerknąć też na kody do The Sims 4 – dzięki odpowiednim komendom można zdecydowanie więcej.

Przeczytaj też: Mody do Minecraft

Tytułowa gra posiada miliony fanów na całym świecie, więc możemy mieć pewność, że będą jeszcze powstawać kolejne modyfikacje. Jeśli macie swoje ulubione, dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.