Najlepsze gry przygodowe wszech czasów. TOP 15 tytułów, które na długo zapadają w pamięć

Najlepsze gry przygodowe

Gry wideo z samej definicji stanowią odskocznię od codziennej rutyny, a najlepsze doznania pod tym względem zapewniają dobre przygodówki. Śledzenie losów bohaterów, podejmowanie trudnych wyborów fabularnych, zwiedzanie odległych zakątków świata lub fantastycznych krain — to niektóre elementy, jakimi wyróżniają się fajne gry przygodowe. W niniejszym zestawieniu wybieramy najlepsze produkcje z tego gatunku, które zapewniają wiele godzin świetnej zabawy, a na koniec zostawiają piękne wspomnienia.

Najlepsze gry przygodowe

Na łamach XGP.pl opisywaliśmy m.in. najlepsze samochodówki, najlepsze RPG-i i fajne survivale. Teraz przychodzi czas na gatunek, który można nazwać solą elektronicznej rozgrywki, czyli gry przygodowe. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że współczesne przygodówki łączą w sobie także elementy innych gatunków, dlatego mogą ona zawierać cechy typowe dla RPG–ów czy FPS–ów.

Przyjmijmy natomiast, że najbliżej do klasycznych przygodówek jest tym tytułom, które charakteryzują się pewną liniowością, ewolucją bohatera i naciskiem na fabułę, mającą na celu silne oddziaływanie na nasze emocje. Niemniej ważna są takie aspekty jak eksploracja świata, silnie zaakcentowane elementy zręcznościowe czy ciekawe łamigłówki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mając to na uwadze, poniżej prezentujemy najlepsze gry przygodowe na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S Nintendo Switch oraz oczywiście komputery PC i urządzenia mobilne. Wybraliśmy aż 15 tytułów, które zostały ułożone w losowej kolejności.

1. A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence
A Plague Tale: Innocence

Historia osadzona została we Francji w 1349 roku, a pierwszoplanowymi postaciami jest rodzeństwo — nastoletnia Amicia i jej pięcioletni brat Hugo. Protagoniści zostali osieroceni przez działania Inkwizycji, która z jakichś powodów chce również dopaść małego Hugo. Dwójka bohaterów musi uciekać w poszukiwaniu schronienia, co nie jest łatwe, bo akcja dzieje się w czasach panowania tzw. czarnej śmierci — jednej z najcięższych epidemii w historii ludzkości.

A Plague Tale: Innocence to przykład gry przygodowej, w której główny nacisk położono na elementy skradankowe. Amicia wyposażona jest jedynie w procę, która potrafi być przydatnym narzędziem do obrony, ale lepszym wyjściem zawsze pozostaje przemykanie się ukradkiem, aby nie zostać zauważonym przez oponentów.

Wraz z postępami w rozgrywce dołączają do nas kolejni towarzysze, a karty fabuły odsłaniają coraz ciekawszą historię. Twórcom trzeba pogratulować oddania klimatu XIV-wiecznej Francji, a graczy pozostaje ostrzec, że tytuł ten może prowadzić do musofobii, czyli strachu przed myszami i szczurami — gdzie okiem nie sięgniemy, tam roi się od gryzoni!

Zwiastun A Plague Tale: Innocence
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S – tak (napisy)
  • Nintendo Switch – nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,5/10

Kup A Plague Tale: Innocence

2. Detroit: Become Human

Detroit: Become Human
Detroit: Become Human

Opowieść dzieje się w niedalekiej przyszłości, w której obok ludzi funkcjonują humanoidalne androidy. W zamierzeniu mają one pomagać ludziom w codziennych obowiązkach, ale w praktyce te zaawansowane technologicznie urządzenia zaczynają zyskiwać samoświadomość i uczucia, a co za tym idzie — ambicje do tego, aby walczyć o swoje prawa.

Dla każdego, kogo interesują gry przygodowe na PS4, PS5 i PC, dzieło studia Quantic Dream to tytuł, obok którego nie może przejść obojętnie. Historia opowiadana jest z perspektywy trzech androidów, a rozgrywka polega głównie na dokonywaniu wyborów dialogowych, które kształtują opowieść.

Nie bez powodu Detroit: Become Human trafił na naszą listę najlepszych gier fabularnych, bo scenariusz w niej zawarty w niczym nie ustępuje najlepszym filmom z gatunku Sci-Fi. Kampania fabularna nie jest zbyt długa, ale jej zaletą jest fakt, że chce się ją przechodzić więcej niż jeden raz z uwagi na mnogość decyzji możliwych do podjęcia.

Zwiastun Detroit: Become Human
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,8/10

Kup Detroit: Become Human

3. Marvel’s Spider-Man

Marvel's Spider-Man
Marvel’s Spider-Man

Tytułowej postaci chyba nikomu nie trzeba przedstawiać — wcielamy się w Spider-Mana i przemierzamy Nowy Jork, huśtając się na pajęczynach i zwalczając mniejszych bądź większych złoczyńców. Fabuła czerpie wątki i postacie znane z kultowych komiksów Marvela, a całość odznacza się wręcz niesamowitą oprawą graficzną.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Przygody Człowieka-Pająka opracowało doświadczone studio Insomniac Games, odpowiedzialne m.in. za serie gier Spyro oraz Ratchet & Clank. Widać ogrom pracy i talentu, jaki włożono w tę produkcję — swobodna eksploracja metropolii przy użyciu pajęczyn jeszcze nigdy nie była tak ekscytująca. Sama historia, choć w pewnym sensie znana już z komiksów i filmowych adaptacji, wciąż potrafi wciągnąć i trzymać w napięciu. Marvel’s Spider-Man to absolutny top, jeśli chodzi o gry przygodowe na PS4, PS5 i PC.

Zwiastun Marvel’s Spider-Man
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,7/10

Kup Marvel’s Spider-Man

4. Batman: Arkham City

Batman: Arkham City
Batman: Arkham City

Opisywana produkcja jest kontynuacją wydanego w 2009 roku Batman: Arkham Asylum i w myśl zasady dobrego sequela, wszystkiego jest tu więcej i lepiej. Akcję osadzono w tytułowym mieście, gdzie powstało wielkie więzienie złożone z najgroźniejszych zbirów znanych ludzkości. Placówką zarządza tajemniczy Hugo Strange, a oprócz niego pojawia się cała gama rozpoznawalnych wrogów z uniwersum DC, na czele z przebiegłym Jokerem.

Dzieło brytyjskiego studia Rocksteady to spełnienie marzeń wielu fanów Batmana, którzy czekali na ekranizację wiernie oddającą klimat klasycznych komiksów. Oczywiście mówimy o grze, a nie filmie czy serialu, ale zawarte tutaj cut-scenki i ogólna złożoność fabuły to klasa sama w sobie.

Rozgrywka również dodaje nastroju, bo kierowanie Batmanem to nic innego, jak wcielanie się w wysokiej klasy detektywa, który ma na wyposażeniu wiele interesujących gadżetów. Oprócz tego nie zabrakło atakowania zbirów z ukrycia i widowiskowej walki wręcz.

Zwiastun Batman: Arkham City
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U
 • Polska wersja językowa:
  • PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S – tak (napisy)
  • Nintendo Wii U – nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,8/10

Kup Batman: Arkham City

5. Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars Jedi: Upadły zakon
Star Wars Jedi: Upadły zakon

Historia dzieje się niedługo po wydarzeniach ukazanych w trzeciej części filmowej sagi, czyli „Zemście Sithów”. Siły Imperium przeczesują galaktykę, wyszukując i unicestwiając ostatnich pozostających przy życiu Jedi. Wcielając się w byłego padawana Cala Kestisa, musimy ratować się ucieczką, gdy przedstawiciele Ciemnej Strony wpadają na nasz trop.

Star Wars Jedi: Upadły zakon to rodzaj przygodówki z widokiem trzecioosobowym, w której równy nacisk postawiono na elementy akcji i zręcznościowe. Z jednej strony mamy więc widowiskowe walki przy użyciu mieczy świetlnych, z drugiej — skakanie po platformach czy huśtanie się na linach. Wraz z postępami w rozgrywce, gdy fabuła się rozwija, a do protagonisty dołączają kolejni bohaterowie, całość nabiera smaku wielkiej przygody — tak charakterystycznej dla sagi wykreowanej przez George’a Lucasa.

Zwiastun Star Wars Jedi: Upadły zakon
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,6/10

Kup Star Wars Jedi: Upadły zakon

6. Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja
Uncharted 4: Kres złodzieja

Zwieńczenie przygód Nathana Drake’a to przykład wyśmienitej przygodówki, w którą można zagrać nawet bez znajomości poprzednich części Uncharted (choć mimo wszystko z nimi również warto się zapoznać). Zadaniem głównego bohatera jest odnalezienie legendarnego skarbu pirata Henry’ego Avery’ego, a na jego drodze staną inni poszukiwacze przygód, jak i znajomi z przeszłości.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Czwarta część popularnej serii studia Naughty Dog posiada wszystkie elementy, jakimi powinny wyróżniać się fajne gry przygodowe — egzotyczne lokacje, zawiłe intrygi, ciekawych bohaterów, a do tego gameplay polegający na walce, eksploracji i rozwiązywaniu zagadek. Nathan to człowiek orkiestra — potrafi wspiąć się na każde widziane urwisko i huśtać na każdej napotkanej linie, a do tego ma niesamowitą wiedzę historyczną, która nadaje całej opowieści dodatkowej głębi i rozmachu.

Zwiastun Uncharted 4: Kres złodzieja
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,8/10

Kup Uncharted 4: Kres złodzieja

7. Tomb Raider (2013)

Tomb Raider (2013)
Tomb Raider (2013)

Trudno wyobrazić sobie zestawienie zawierające najlepsze gry przygodowe bez choćby jednej części Tomb Raidera. Opisywana pozycja jest rebootem serii, która zadebiutowała w 1996 roku, a jej pierwsza odsłona po dziś dzień uchodzi za jedną z najlepszych starych gier. W nowej wersji poznajemy korzenie młodej Lary Croft i widzimy, jak z niedoświadczonej archeolog wyrasta na rasową poszukiwaczkę przygód.

Restart serii tchnął nowe życie w główną bohaterkę, spychając na dalszy plan przerysowane atrybuty fizyczne, które niegdyś były znakiem firmowym Lary Croft, w zamian stawiając większy nacisk na rozwój psychologiczny. Akcja dzieje się na wyspie zamieszkałej przez niebezpiecznych czcicieli królowej Himiko — główna bohaterka trafia w to miejsce po tym, jak jej statek zostaje zniszczony przez sztorm.

Lara staje się zarazem łowcą i zwierzyną, a żeby przetrwać, musi robić użytek z wszelkiej dostępnej broni białej i palnej, wykorzystując przy tym swoje ponadprzeciętne umiejętności wspinaczki. Warto także wspomnieć o świetnym polskim dubbingu z Karoliną Gorczycą w roli głównej.

Zwiastun Tomb Raider (2013)
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Tomb Raider (2013)

8. Seria The Last of Us

The Last of Us Part II
The Last of Us Part II

W skład serii The Last of Us wchodzą następujące gry:

 1. The Last of Us
 2. The Last of Us Part II

Gdyby przyjąć kryterium, że gry przygodowe powinny odznaczać się przede wszystkim wciągającą fabułą, to seria The Last of Us nie miałaby sobie równych. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, w której świat został zniszczony przez pandemię zmieniającą ludzi w bezmyślne potwory. Jedyną szansą na przywrócenie normalności jest młoda sierota o imieniu Ellie, która posiada przeciwciała zdolne do produkcji antidotum na wirusa.

W pierwszej odsłonie serii wcielamy się przede wszystkim w Joela, byłego przemytnika, który musi eskortować Ellie w miejsce, gdzie naukowcy będą w stanie zrobić użytek z jej wrodzonej odporności. Z kolei druga część TLOU przedstawia akcję z perspektywy nieco starszej Ellie i pokazuje, jak rozwinęły się wydarzenia znane z pierwszej gry.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Seria The Last of Us to fabularny majstersztyk, który trzyma w napięciu od pierwszej minuty rozgrywki. Akcję obserwujemy z perspektywy trzecioosobowej, skupiając się na eksplorowaniu kolejnych poziomów i eliminacji wrogów zarówno przy użyciu broni na odległość, jak i w bezpośrednich zwarciach, atakując z ukrycia. Nad całością unosi się wyjątkowa atmosfera grozy, potęgująca wrażenie epickiej przygody, w której bezpośrednio odpowiadamy za losy bohaterów.

Zwiastun The Last of Us
 • Rok wydania:
  • The Last of Us – 2013
  • The Last of Us Part II – 2020
 • Dostępne na: 
  • The Last of Us – PS3, PS4, PS5
  • The Last of Us Part II – PS4, PS5
 • Polska wersja językowa:
  • The Last of Us – tak (dubbing + napisy)
  • The Last of Us Part II – tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • The Last of Us (PS3) – 9,2/10
  • The Last of Us Part II (PS4) – 5,7/10

Kup The Last of Us & The Last of Us Part II

9. God of War (2018)

God of War (2018)
God of War (2018)

Po tym, jak Kratos zniszczył Olimp, czwarta pełnoprawna odsłona cyklu God of War przenosi nas na daleką Północ. Greckie klimaty zamieniono na mitologię nordycką, a głównemu bohaterowi przypisano kompana w podróży — syna Atreusa. Zadaniem tej dwójki jest rozsypanie prochów zmarłej żony i matki. Ich podróż, jak łatwo się domyślić, nie będzie usłana różami.

Przesiadka cyklu God of War na PlayStation 4 pociągnęła za sobą całkowitą zmianę w gameplayu. Tym razem zabawa nie polega na nieustannym siekaniu zastępów wrogów przy pomocy dwóch ostrzy, a raczej eksploracji świata i towarzyszącej mu walce przy użyciu topora. Kratos ewidentnie dorósł razem z fanami gry, stając się postacią poważniejszą, bardziej wyważoną, choć wewnętrznie wciąż ogarniętą przenikliwym gniewem. Śledzenie rozwoju fabuły i zmieniających się relacji między ojcem a synem to czysta przyjemność.

Zwiastun God of War (2018)
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 9,1/10

Kup God of War (2018)

10. Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge
Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

Opisując najlepsze gry przygodowe, po prostu nie wypada pominąć tytułu, który lata temu definiował ten gatunek. Seria Monkey Island opowiada o przygodach pirata Guybrusha Threepwooda, a druga część cyklu doczekała się doskonałego remake’u w 2010 roku – dziewiętnaście lat po premierze oryginału.

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge to rodzaj przygodówki typu point and click, w której wskazujemy bohaterowi konkretne elementy otoczenia i wchodzimy z nimi w interakcję. Oprócz różnych łamigłówek dużą część rozgrywki wypełniają dialogi z napotkanymi postaciami.

Mimo że gra została kompleksowo „odświeżona”, autorzy zadbali o staroszkolną otoczkę, pozostając przy statycznych tłach czy bardzo ograniczonej, niemal umownej animacji postaci i przedmiotów. Choćby z tego względu dzieło studia LucasArts to bardzo przyjemna produkcja, która budzi nostalgię, a także dostarcza relaksu w najczystszej postaci.

Zwiastun Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

11. Outlast

Outlast
Outlast

Dzieło studia Red Barrels to pełna akcji przygodówka z elementami horroru, których po prawdzie jest tak dużo, że wielu uznaje Outlast za jedną z najstraszniejszych gier wszech czasów. Wcielamy się w postać dziennikarza pragnącego rozwikłać zagadkę tajemniczych zdarzeń, jakie mają miejsce w ośrodku badawczym, który powstał w miejscu po zakładzie dla obłąkanych. Szybko okazuje się, że w placówce ktoś lub coś dokonuje brutalnych mordów, a my mamy za zadanie dociec prawdy, będąc wyposażonym jedynie w kamerę.

Outlast to produkcja brutalna, skierowana wyłącznie do pełnoletnich graczy, w której obserwujemy akcję z perspektywy pierwszoosobowej. Tytuł ten obfituje w charakterystyczne elementy dla przygodówek, czyli eksplorowanie lokacji, rozwiązywanie łamigłówek i wykonywanie zadań zręcznościowych, natomiast same konfrontacje z przeciwnikami zostały ograniczone do ucieczki. Outlast to dobra propozycja dla każdego, kogo interesują gry przygodowe na Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5, Nintendo Switch lub PC.

Zwiastun Outlast
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S – tak (napisy)
  • PC, Nintendo Switch – nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Outlast

12. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda to flagowa seria gier od Nintendo, w której główny nacisk położony został na elementy przygodowe. W odsłonie z podtytułem Breath of The Wild ponownie wcielamy się w Linka, który tym razem wybudza się z wieloletniego snu, aby odkryć, że kraina Hyrule została doprowadzona do upadku. Bohater musi poznać prawdę, kto odpowiada za te zdarzenia.

Zwiedzanie bogatego świata, interakcje z innymi postaciami, toczenie walk i rozwiązywanie zagadek — to charakterystyczne elementy serii The Legend of Zelda i pod tym względem omawiana część nie stanowi wyjątku. Twórcy sięgają też po rozwiązania znane z innych gatunków i np. wzorem gier survivalowych, Link potrafi zbierać i łączyć przedmioty, które wpływają na rozwój jego umiejętności.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oczywiście odrębnym elementem jest wciągająca fabuła osadzona w fantastycznym świecie, której odkrywanie stanowi prawdziwą przyjemność. To nie tylko świetna przygodówka, ale także jedna z najlepszych gier na Nintendo Switch ogółem.

Zwiastun The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: Nintendo Wii U, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,7/10

Kup The Legend of Zelda: Breath of the Wild

13. Brothers: A Tale of Two Sons

Brothers: A Tale of Two Sons
Brothers: A Tale of Two Sons

Akcja Brothers: A Tale of Two Sons przenosi nas do baśniowego świata, w którym kierujemy dwójką braci poszukujących lekarstwa dla chorego ojca. Oboje będą musieli przemierzyć krainy najeżone niebezpieczeństwami, aby zdobyć leczniczą wodę życia.

Rozgrywka w dziele szwedzkiego studia Starbreeze opiera się na elementach zręcznościowych i logicznych. Charakterystyczną cechą tej gry przygodowej jest fakt, że kontrolujemy tutaj obie postacie jednocześnie, a większość zadań wymaga ich ścisłej kooperacji. Twórcom udało się wykreować urzekający świat, w którym można się zatracić od pierwszych minut zabawy. Całości dopełnia chwytająca za serce historia, które pozostaje w głowie na długo po zakończeniu kampanii.

Zwiastun Brothers: A Tale of Two Sons
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Brothers: A Tale of Two Sons

14. Death Stranding

Death Stranding
Death Stranding

Akcja tej przygodówki TPP dzieje się w nieodległej przyszłości, gdzie świat żywych miesza się ze światem umarłych. Wcielamy się w Sama Bridgesa, kuriera wyspecjalizowanego w dostarczaniu towarów między odległymi koloniami. Bohater dysponuje umiejętnością zmartwychwstawania, co jest szczególnie przydatną zdolnością w obliczu śmiertelnie niebezpiecznych „wynurzonych” – niewidzialnych istot, które łapią ludzi i powodują wielkie eksplozje.

Death Stranding to dzieło słynnego Hideo Kojimy, wizjonera odpowiedzialnego za serię Metal Gear Solid. Tym razem Kojima prezentuje odrealniony, ponury świat i zaprasza graczy do zgłębienia wielowątkowej historii. Główny trzon rozgrywki opiera się na pokonywaniu otwartych terenów, w celu dostarczenia towaru. Po drodze trzeba na wszelkie sposoby unikać przeciwników, choć nie zawsze jest to możliwe.

Death Stranding ma niespieszne tempo akcji, które nie wszystkim może przypaść do gustu — natomiast każdy, kto wykaże się cierpliwością, zostanie wynagrodzony iście filmową historią, w której swoich wizerunków udzielili tacy aktorzy jak m.in. Norman Reedus czy Mads Mikkelsen.

Zwiastun Death Stranding
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,4/10

Kup Death Stranding

15. Shadow of the Colossus (2018)

Shadow of the Colossus (2018)
Shadow of the Colossus (2018)

Nasze zestawienie prezentujące najlepsze gry przygodowe zamyka Shadow of the Colossus, które jest odświeżoną wersją jednej z najlepszych produkcji na PS2. Wcielamy się w Wandera, chłopaka chcącego przywrócić do życia dziewczynę imieniem Mono. Bohater próbuje tego dokonać, zawierając pakt z mrocznymi siłami i przekraczając próg Zakazanej Krainy, w której czeka na niego 16 kolosów do pokonania.

Shadow of the Colossus to gra, w której zabawa sprowadza się do eksploracji otwartego świata i walk z bossami przypominającymi ożywione posągi. Każdego z szesnastu przeciwników trzeba rozpracować indywidualnie, jako że każdy posiada inne cechy oraz inne słabe punkty. Walki z oponentami robią nomen omen kolosalne wrażenie, podobnie jak kraina pełna ruin starożytnych budowli, w której dzieje się akcja.

Zwiastun Shadow of the Colossus (2018)
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,8/10

Kup Shadow of the Colossus (2018)

Najlepsze gry przygodowe – podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie, w którym wyselekcjonowaliśmy aż piętnaście zróżnicowanych przygodówek. Wybór jest subiektywny, ale możemy z czystym sumieniem zapewnić, że każda z powyższych pozycji dostarcza dużych pokładów frajdy i jest godna polecenia nie tylko miłośnikom gatunku.

Przeczytaj też: Najlepsze gry roguelike

Magia gier przygodowych polega na tym, że najlepsze tytuły żyją wiecznie w naszej wyobraźni — nawet wiele lat po ich ukończeniu. Które przygodówki Wy wspominacie najmilej? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.