Co lepsze: PS5 czy Xbox Series X? Porównujemy obie konsole

Xbox Series X i PS5

Wiele osób zastanawia się, co lepsze – PS5 czy Xbox Series X? W niniejszym artykule porównamy sobie obie konsole i postaramy się odpowiedzieć na postawione pytanie. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że nie będzie to odpowiedź jednoznaczna, ponieważ oba sprzęty mają w stosunku do siebie pewne plusy, jak i minusy. Więcej w dalszej część artykułu, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy!

PS5 czy Xbox Series X – porównanie specyfikacji technicznej obu konsol

PS5 i Xbox Series X
PS5 i Xbox Series X

Zanim przejdziemy do omawiania kwestii, co kupić – PS5 czy Xbox Series X – najpierw wypada porównać obie konsole. W tym celu przybliżymy sobie specyfikację sprzętów Sony, jak i Microsoftu. Odpowiednia tabelka znajduje się poniżej.

PlayStation 5Xbox Series X
CPUAMD Zen 2 (8 rdzeni, 3,5 GHz)AMD Zen 2 (8 rdzeni, 3,8 GHz)
GPU10.29 TFLOPS @2,23 GHz12,15 TFLOPS @1,825 GHz RDNA 2
Pamięć RAM16 GB (GDDR6)16 GB (GDDR6)
Pojemność i typ dysku825 GB (667 GB dla użytkownika), SSD M.21 TB (802 GB dla użytkownika), NVME SSD
Szybkość dysku5,5 GB/s, 8-9 GB/s (po kompresji)2,4 GB/s, 4,8 GB/s (po kompresji)
Obsługa 4KTakTak
Obsługa HDRTakTak
Wejście na płytyTakTak
Wymiary i waga390 x 104 x 260 mm, 4,5 kg151 x 301 x 151 mm, 4,45 kg
Cena regularna2499 zł2399 zł

Jak widać, pod względem specyfikacji w porównaniu Xbox Series X czy PS5 wygrywa konsola Microsoftu. Sprzęt „Zielonych” ma mocniejszy procesor i układ graficzny, a do tego w standardzie oferuje pojemniejszy dysk. W tej kategorii PlayStation 5 może się pochwalić jedynie szybszym nośnikiem na dane.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

PS5 czy Xbox Series X – plusy konsoli Sony nad sprzętem Microsoftu

PS5
PlayStation 5

Stojąc przed wyborem PS5 czy Xbox Series X, nie ma sensu kierować się uprzedzeniami do którejkolwiek z marek. Warto przemyśleć plusy i minusy obu sprzętów na chłodno, bez emocji. Zaczniemy od PlayStation 5.

Jeżeli chodzi o gry, to PS5 ma znacznie więcej tytułów ekskluzywnych niż Xbox Series X; tylko na konsoli Sony zagramy w takie hity jak m.in. Demon’s Souls, The Last of Us czy Ghost of Tsushima. Nie da się też ukryć, że nawet zewnętrzne studia potrafią „priorytetyzować” ten sprzęt – jeżeli jakaś produkcja nieekskluzywna wychodzi tylko na jedną konsolę, to zazwyczaj na PlayStation.

Ponadto PlayStation 5 ma znacznie bardziej zaawansowany kontroler. DualSense wspiera takie „bajery” jak haptyka czy adaptacyjne spusty. Funkcje te – o ile twórcy dobrze zaimplementują je w swoich grach – potrafią być fajnym uzupełnieniem rozgrywki i dostarczać dodatkowych bodźców podczas zabawy.

W przeciwieństwie do Xboxa Series X PS5 obsługuje też VR. Co prawda na ten moment stosunkowo niewiele produkcji oferuje wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości, ale ich liczba stale rośnie – wolno, ale rośnie. W połączeniu z odpowiednimi goglami konsola Sony 9. generacji pozwala doświadczać gier w zupełnie innym wydaniu.

Obiektywnie rzecz biorąc, na tym kończą się plusy PS5 na Xboxem Series X. A skoro je mamy już omówione, sprawdźmy teraz, w czym konsola Microsoftu przoduje nad urządzeniem Sony.

Kup PlayStation 5

Xbox Series X czy PS5 – plusy konsoli Microsoftu nad sprzętem Sony

Xbox Series X
Xbox Series X

Jak już ustaliliśmy powyżej, „na papierze” sprzęt Microsoftu jest nieco mocniejszy od PlayStation 5. To z kolei oznacza, że Xbox Series X w niektórych grach będzie w stanie zaoferować więcej FPS–ów czy nieco ładniejszą grafikę. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwykle nie można liczyć na nie wiadomo jak duże różnice, dlatego tę zaletę warto traktować raczej jako ciekawostkę.

Idąc dalej, Xbox Series X jest odrobinę tańszy od PS5, a do tego oferuje pełnoprawną kompatybilność wsteczną. PlayStation 5 uruchomi prawie wszystkie gry z PS4, ale Xbox Series X potrafi odpalić każdą produkcję z Xboxa One i większość z Xboxa 360, a nawet pierwszego Xboxa. To niewątpliwy plus dla wszystkich, którzy lubią wracać do nieco starszych tytułów.

Zastanawiając się, co lepsze – PS5 czy Xbox Series X – warto wziąć też pod uwagę, że na konsoli Microsoftu jest obecna subskrypcja Xbox Game Pass. Oczywiście PlayStation również ma swój odpowiednik Game Passa w postaci PS Plus Extra czy PS Plus Premium, jednak abonament Amerykanów jest zwyczajnie bogatszy – oferuje więcej gier, a do tego wiele produkcji trafia do niego w dniu swojej premiery, w tym wszystkie exclusivy. Co więcej, Xbox Game Pass w najwyższej wersji (Ultimate) można kupić znacznie taniej niż PS Plusa, korzystając z naszego poradnika.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W czasach, w których gry potrafią ważyć nawet ponad 200 GB, warto zaznaczyć, że Xbox Series X ma pojemniejszy dysk od PS5. 1-terabajtowy nośnik realnie zapewnia 802 GB miejsca na dane, kiedy Sony w swoim sprzęcie oferuje 825 GB, przekładające się na 667 GB dla użytkownika.

Jako niewątpliwy plus XSX można też zaliczyć fakt, że Microsoft inwestuje ogromne kwoty w pozyskiwanie nowych twórców. Swojego czasu firma kupiła Bethesdę, a także jest w trakcie finalizowania transakcji przejęcia Activision Blizzard. To z kolei oznacza, że z czasem powinniśmy się spodziewać sporego napływu nowych gier na tę konsolę – ekskluzywnych i nie tylko. W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że wszystkie produkcje zespołów wchodzących w szeregi Xbox Game Studios lądują w Game Passie już pierwszego dnia.

Kup Xboxa Series X

PS5 vs Xbox Series X – co lepsze? Podsumowanie

Niestety nie da się obiektywnie stwierdzić, która konsola jest lepsza. Wybór Xbox Series X czy PS5 to indywidualna sprawa każdego z nas, a przed podjęciem decyzji powinniśmy dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy od sprzętu do grania.

Kiedy priorytetem są gry ekskluzywne czy pełen zaawansowanych funkcji kontroler, to na ten moment jako lepsza opcja jawi się PS5. Jeżeli natomiast zależy nam na pełnoprawnej wstecznej kompatybilności i bardzo tanim dostępie do gier dzięki subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, to Xbox Series X bez wątpienia okaże się lepszym zakupem.

Przeczytaj też: Który model Nintendo Switch wybrać?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nakierował Was w dobrą stronę, jeżeli zastanawiacie się co kupić: Xbox Series X czy PlayStation 5. Dajcie znać w komentarzach poniżej, na jaką konsolę ostatecznie stawiacie!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.