Ray Tracing — twórcy gier coraz częściej wykorzystują to określenie, chwaląc się implementacją tego rozwiązania w swoich produkcjach. Ale czym właściwie jest to obco brzmiące sformułowanie? Właśnie na to pytanie (i kilka innych) odpowiemy sobie w niniejszym artykule, najprościej jak tylko się da. Nie przedłużając, przejdźmy do konkretów!
Spis treści
Ray Tracing — co to jest?
Ray Tracing to zaawansowana, fotorealistyczna technika renderowania światła i cieni. Technologia wplata element fotorealizmu do gier wideo, a cały zamysł można przyrównać do filmów, które łączą obrazy generowane komputerowo (CGI) oraz prawdziwe ujęcia nagrane kamerą, aby stworzyć spójną całość.
Ray Tracing analizuje i śledzi wszystkie promienie światła generowane przez źródło światła, przez co omawiane rozwiązanie jest niezwykle zasobożerne i wymaga naprawdę dużej mocy obliczeniowej. Z tego też powodu wciąż niewiele gier obsługuje tę technologię, a te, który obsługują, i tak robią to w ograniczonym stopniu, np. renderując jedynie realistyczne odbicia czy cienie. A możliwości „pełnego” Ray Tracingu są znacznie większe — mowa tu nawet o okluzji otoczenia w czasie rzeczywistym.
Zanim jednak wykorzystywanie tej technologii w pełni stanie się możliwe na domowych komputerach, upłynie jeszcze sporo wody w Wiśle. Niemniej twórcy gier, jak i sprzętu, mają cel, do którego mogą dążyć. A to bardzo dobra wiadomość dla całej branży, bo pokazuje, że wciąż jest pole do rozwoju.
Gry z Ray Tracing — jakie produkcje obsługują tę technologię?
Coraz więcej producentów decyduje się na implementację Ray Tracingu w swoich grach, choć trzeba uczciwie przyznać, że w ogólnym rozrachunku wciąż niewiele tytułów może się pochwalić wsparciem dla tej technologi. Niemniej jako przykład gier, które obecnie obsługują Ray Tracing, można podać m.in. następujące pozycje:
- Battlefield V
- Battlefield 2042
- Bright Memory: Infinite
- Call of Duty: Modern Warfare (2019)
- Call Of Duty: Black Ops Cold War
- Chernobylite
- Control
- Crysis Remastered
- Crysis Remastered Trilogy
- Cyberpunk 2077
- Doom Eternal
- Dying Light 2
- Far Cry 6
- F1 22
- Fortnite
- Forza Horizon 5
- Hitman 3
- Minecraft
- Martha is Dead
- Metro Exodus
- Marvel’s Guardians of the Galaxy
- Resident Evil 2
- Resident Evil 3
- Resident Evil 7
- Resident Evil Village
- Shadow of the Tomb Raider
- The Medium
- The Persistence
- Watch Dogs Legion
- Wolfenstein: Youngblood
To tylko niektóre z produkcji wspierających obecnie Ray Tracing — pełna lista jest zauważalnie dłuższa, a do tego stale się powiększa. Niemniej, biorąc pod uwagę ogólną liczbę gier dostępnych na rynku, nadal jest to kropla w morzu.
Jak włączyć Ray Tracing?
Ray Tracing włącza się w ustawieniach graficznych gier, które go obsługują. Rzadko zdarza się, aby technologia była uruchomiona domyślnie, bo jak już wspomnieliśmy powyżej, jest bardzo zasobożerna i wymaga mocarnych podzespołów.
Jakie karty graficzne obsługują Ray Tracing?
Ray Tracing działa zarówno na kartach graficznych NVIDII, jak i AMD. Aby móc korzystać z Ray Tracingu i jednocześnie odczuwać komfort z rozgrywki, trzeba posiadać odpowiednio mocne GPU lub konsolę — Xbox Series X albo PlayStation 5. Większość w miarę nowoczesnych kart graficznych odpali gry z tą technologią, ale nie na satysfakcjonującym poziomie — bo 20 FPS-ów raczej nikogo nie urządza.
Innymi słowy, żeby można było mówić o komfortowej grze z włączonym Ray Tracingiem, nie obejdzie się bez inwestycji w GPU z nieco wyższej półki. To nie tak, że Ray Tracing wymaga specjalnej karty graficznej — omawiana technologia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla określonych modeli. Po prostu nasz podzespół musi być odpowiednio mocny, żeby sobie z nią poradzić.
Warto wspomnieć, że swojego czasu NVIDIA opracowała technologię DLSS poprawiającą płynność działania gier z włączonym Ray Tracingiem, a także przygotowała Real-Time Ray Tracing (RTX) – „odmianę” wspomnianej technologii wykorzystującą dodatkowe algorytmy i jednostki obliczeniowe na kartach graficznych z serii RTX. Z kolei AMD ma w zanadrzu FSR, które również zwiększa liczbę FPS-ów w grach z Ray Tracingiem i nie tylko.
Ray Tracing — podsumowanie
Mamy nadzieję, że dobrze wyjaśniliśmy, co to jest Ray Tracing. Nie da się ukryć, że możemy mówić o rewolucyjnej technologii, która pozytywnie wpływa na rozwój branży i powoli przybliża nas do osiągnięcia prawdziwego fotorealizmu w grach.
Przeczytaj też: Z czego składa się komputer
A Wy co sądzicie o omawianym rozwiązaniu i jakie są Wasze ulubione gry z Ray Tracingiem? Dajcie znać w komentarzach poniżej!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.