Jaki router gamingowy kupić? Ranking 10 najlepszych routerów dla graczy

Najlepsze routery gamingowe

Dostęp do Internetu stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności i dotyczy to również graczy, którzy za jego pomocą pobierają wybrane produkcje czy aktualizacje oraz wykorzystują go do rozgrywki wieloosobowej. Nie da się więc ukryć, że odpowiedni router gamingowy może znacznie poprawić komfort naszego poruszania się po sieci i zabawy w ulubionych tytułach. Operatorzy Internetu zazwyczaj zapewniają odpowiednie urządzenia, są to jednak najczęściej rozwiązania dość podstawowe, w przeciwieństwie do zaawansowanych konstrukcji stworzonych z myślą o cyfrowej rozrywce.

Spośród wielu modeli dostępnych w polskich sklepach zdecydowaliśmy się wybrać 10 niezawodnych routerów gamingowych. Podzieliliśmy je na 3 grupy cenowe: do 500, 1000 i powyżej 1000 zł, a w każdej z nich proponowany sprzęt ułożyliśmy według ceny rosnąco. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Na co zwracać uwagę wybierając router gamingowy?

Podstawowe parametry tego typu urządzeń sieciowych są dokładnie takie same jak w przypadku zwykłych modeli przeznaczonych do codziennych zastosowań. Opisaliśmy je dokładnie w naszym artykule, w którym pomagamy wybrać odpowiedni router do domu, dlatego zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z nim. Jeżeli zaś chodzi o konstrukcje stworzone dla graczy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wartość niektórych konkretnych elementów specyfikacji, istotnie wpływających na komfort rozgrywki wieloosobowej.

Przede wszystkim powinniśmy mieć na względzie obsługiwany standard sieci bezprzewodowej. Dla uproszczenia oznacza się je cyframi, a im jest ona wyższa, tym w teorii większa prędkość transferu i bezpieczeństwo połączeń. Dobry router dla graczy powinien wspierać standard Wi-Fi 6, znany także jako 802.11ax. Oferuje on przepustowość do 10 Gb/s, a także dwa, a nawet trzy pasma częstotliwości w jej nowszej odmianie 6E — 2.4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz.

Kolejnym istotnym parametrem jest poziom i rodzaj zabezpieczeń Wi-Fi. Jeszcze nie tak dawno królowało rozwiązanie nazywane WPA2, wykorzystujące zaawansowany system szyfrowania AES — ten jednak został złamany, na szczęście jego miejsce sukcesywnie zajmuje WPA3. Z uwagi na bezpieczeństwo naszych danych, każdy router gamingowy w naszym zestawieniu wspiera właśnie ten protokół.

Warto również rzucić okiem na wydajność procesora i ilość pamięci RAM samego sprzętu. Choć wspomniane podzespoły kojarzą się raczej z komputerami oraz smartfonami, w przypadku routerów dla graczy również mają one niebagatelne znaczenie.

Nasze „bramy do Internetu” nieustannie przeprowadzają szereg skomplikowanych procesów oraz korzystają z różnych technologii, co bez wątpienia wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej. Ilość RAM-u powinna wynosić około 1 GB dla topowych konstrukcji i 512 MB w modelach z niższej i średniej półki. Jeśli zaś chodzi o procesor, ważne, aby operował na wielu rdzeniach o wysokim taktowaniu — wyjątkowo nie podajemy tu konkretnych wartości, gdyż każdy układ pracuje i jest zoptymalizowany w nieco inny sposób.

Prędkość transmisji bezprzewodowej określa maksymalną szybkość, z jaką mogą komunikować się urządzenia w naszej sieci. Wraz z każdą kolejną „odsłoną” standardu Wi-Fi wartości te rosną — na chwilę obecną w wersji 802.11ax możemy najczęściej liczyć na szybkość transferu danych od 2000 do 4000 Mb/s w przypadku korzystania z częstotliwości 5 GHz oraz od 400 do 800 Mb/s dla pasma 2,4 GHz.

Warto jednak pamiętać, że samą „prędkość internetu” determinuje przede wszystkim nasz typ połączenia oraz przepustowość zapewniona przez operatora sieci. Przykładowo opłacając abonament na łącze 600 Mb/s nie powinno dziwić, że router gamingowy, którego maksymalny transfer wynosi 2000 Mb/s, nie pracuje z pełną mocą.

Wielu graczy woli korzystać ze starego, dobrego połączenia przewodowego. W takich sytuacjach powinniśmy mieć na względzie liczbę oraz przepustowość portów RJ-45 typu LAN obecnych w routerze i dobrać je pod kątem posiadanych urządzeń i prędkości łącza internetowego. Obecnie najczęściej spotkamy się z trzema lub czterema portami o przepustowości 1 Gb/s, choć router gamingowy z wyższej półki zwykle wyposażony będzie w co najmniej jedno złącze 2,5 lub 10 Gb/s.

Dobry router gamingowy powinien wspierać szereg technologii i ułatwień pozytywnie wpływających na korzystanie z sieci. Mamy tu na myśli przede wszystkim QoS (ang. Quality of Service), dzięki któremu jesteśmy w stanie określić pierwszeństwo danego urządzenia pod kątem przydzielonej przepustowości sieci. Istnieje również odmiana tej technologii (Adaptive QoS), dynamicznie przydzielająca priorytety w zależności od wykonywanego zadania na naszych sprzętach. Do innych przydatnych rozwiązań należą:

 • MU-MIMO — umożliwia przesyłanie danych do kilku klientów odseparowanych od siebie w przestrzeni jednocześnie, a dla każdego z nich formowana jest osobna wiązka radiowa. W dużym uproszczeniu rozwiązanie to zwiększa przepustowość w bardziej ruchliwych sieciach.
 • OFDMA — zapewnia większy zasięg i siłę sygnału poprzez podział Wi-Fi na mniejsze podkanały.
 • Dual WAN — dzięki tej technologii możemy ustawić główny i dodatkowy sygnał internetowy (jeżeli mamy taką możliwość) oraz korzystać z nich równocześnie, rozkładając sygnał i zmniejszając obciążenie sieci, lub używać drugiego w razie awarii połączenia głównego. Choć może to wydawać się logiczne, warto wspomnieć, że Dual WAN nie agreguje prędkości dostarczanych połączeń, a z dwóch transferów 300 Mb/s nie otrzymamy jednego w postaci 600 Mb/s.
 • VPN — taka opcja daje użytkownikowi możliwość podłączenia do routera wybranej usługi typu Virtual Private Network, zwiększając swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Istnieje wiele typów routerów dostosowanych do różnych form połączenia internetowego. Wszystkie prezentowane w niniejszym artykule urządzenia oparto na modelu xDSL — oznacza to, że wymagają podłączenia przewodu RJ-45 do portu WAN. Niestety osoby korzystające z łącza mobilnego mogą się nieco rozczarować — router gamingowy na kartę SIM nie jest jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem. Choć możemy spotkać pojedyncze konstrukcje wykorzystujące tę technologię, są to raczej dość kosztowne wyjątki.

Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą, przejdźmy do naszego zestawienia najlepszych routerów gamingowych!

Router gamingowy do 500 zł — najlepsze modele

Jeżeli interesuje nas tani router gamingowy, warto mieć na oku modele opisane poniżej. Urządzenia z tej półki cenowej to proste, ale niezawodne konstrukcje wspierające wszelkie przydatne rozwiązania i technologie. Od sprzętu wycenionego na mniej niż 500 zł powinniśmy oczekiwać przede wszystkim obsługi standardu Wi-Fi 6, funkcji QoS oraz wsparcia protokołu szyfrującego WPA3.

1. TP-Link Archer AX53

TP-Link Archer AX53
TP-Link Archer AX53
 • Procesor: dwurdzeniowy
 • Pamięć RAM: brak danych
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 4 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 2402 Mb/s (dla 5 GHz), 574 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, TP-Link OneMesh, sieć gościnna, kontrola rodzicielska, TP-Link HomeShield
 • Cena: ~ 280 zł

Pierwszy proponowany przez nas model to TP-Link Archer AX53 — godny polecenia tani router gamingowy. Przyzwoicie wyglądająca konstrukcja skrywa w sobie wszystkie najważniejsze komponenty i technologie pozytywnie wpływające na jakość rozgrywki sieciowej.

Sprzęt wspiera standard Wi-Fi 6 oraz transmisję bezprzewodową w paśmie 5 GHz, a sieć zabezpieczymy za pomocą najnowszego standardu WPA3. Miłym dodatkiem jest również dobra jakość anten oraz możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej.

Jeżeli jednak chcielibyśmy korzystać z funkcji dysku sieciowego, należy pamiętać, że wspomniany model nie został wyposażony w żaden port USB. Na szczęście jest to jedyny warty wspomnienia techniczny mankament, jakiego należy się tu wystrzegać, a oprócz łatwo rysującej się obudowy ciężko się tu do czegoś przyczepić.

Na plus

 • Wydajny procesor
 • Wystarczająca liczba wejść i wyjść
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Zadowalająca wydajność anten zewnętrznych
 • Wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność QoS i VPN

Na minus

 • Brak portu USB
 • Połyskliwy materiał użyty do produkcji obudowy bardzo łatwo się rysuje

Kup TP-Link Archer AX53

2. Xiaomi Mi AX3600

Xiaomi Mi AX3600
Xiaomi Mi AX3600
 • Procesor: Qualcomm A53 (4 rdzenie), akcelerator sieci (2 rdzenie)
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 3 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 7 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 2402 Mb/s (dla 5 GHz), 574 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, QoS, OpenWRT, sieć gościnna, kontrola rodzicielska
 • Cena: ~ 370 zł

Xiaomi Mi AX3600 to bardzo ciekawe urządzenie sieciowe znanego chińskiego producenta, którym warto się zainteresować. Jednostkę napędzaną czterordzeniowym procesorem Qualcomm A53 i 512 MB pamięci RAM cechuje wsparcie najnowszych standardów sieciowych, takich jak Wi-Fi 6 oraz WPA3, jak również pożądanych przez wielu technologii MU-MIMO oraz OpenWRT poprawiających komfort użytkowania z tego modelu. Sygnał rozprowadza 7 dobrej jakości anten zewnętrznych, a konfigurację AX3600 możemy przeprowadzić z poziomu dedykowanej aplikacji.

Jeśli mamy zamiar korzystać z nieco bardziej złożonych funkcji, nie jest to niestety sprzęt dla osób mniej zaawansowanych technologicznie. Jak to bywa w przypadku urządzeń Xiaomi, niektóre ciekawe opcje dostępne są jedynie na specyficznej, chińskiej wersji oprogramowania, którą najpierw należy samodzielnie zainstalować. Do innych wad tego modelu należy brak portu USB oraz dość duży rozmiar i specyficzny kształt obudowy.

Na plus

 • Bardzo wydajny procesor
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Wystarczająca liczba wejść i wyjść
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Wysoka wydajność anten zewnętrznych
 • Wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność QoS, MU-MIMO i OpenWRT

Na minus

 • Brak portu USB
 • Specyficzny kształt nie każdemu może przypaść do gustu
 • Potrzeba korzystania z chińskiej wersji oprogramowania dla pełnej i nieograniczonej funkcjonalności

Kup Xiaomi Mi AX3600

3. Asus RT-AX58U

Asus RT-AX58U
Asus RT-AX58U
 • Procesor: trzyrdzeniowy (1,5 GHz)
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 4 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 2402 Mb/s (dla 5 GHz), 574 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, QoS, VPN, AiMesh, sieć gościnna, kontrola rodzicielska, serwer wydruku, serwer plików
 • Cena: ~ 470 zł

Asus RT-AX58U to bardzo dobrze zaprojektowany router dla graczy wyposażony we wszelkie niezbędne technologie sieciowe. Oprócz standardowego zestawu portów RJ-45 znajdziemy tu również złącze USB-A, dzięki któremu możemy uruchomić w naszej sieci serwer plików lub wydruku. Graczy zadowoli obecność Wi-Fi 6 oraz zabezpieczenia WPA3, wspartych rozwiązaniami przyspieszającymi transmisję danych i zasięg, jak również zmniejszającymi opóźnienia.

Na drodze do perfekcji tego modelu stanęła jedna wada będąca na szczęście kwestią oprogramowania. Chodzi dokładnie o kwestię jego konfiguracji, która często bywa dość irytująca dla wielu użytkowników — duża część opcji po zapisaniu zmian wymaga restartu urządzenia, przez co cały proces może się nieco dłużyć.

Na plus

 • Wydajny procesor
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Wystarczająca liczba wejść i wyjść
 • Obecność portu USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Zadowalająca wydajność anten zewnętrznych
 • Wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność QoS, MU-MIMO i OFDMA

Na minus

 • Sporadyczne problemy z konfiguracją

Kup Asus RT-AX58U

4. D-Link DIR‑X5460

D-Link DIR‑X5460
D-Link DIR‑X5460
 • Procesor: trzyrdzeniowy (1,5 GHz)
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt. ,USB-A 2.0 – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 6 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4800 Mb/s (dla 5 GHz), 600 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, QoS, VPN, AiMesh, kontrola rodzicielska, sieć gościnna, DMZ
 • Cena: ~ 480 zł

Nasz budżetowy segment zestawienia zamyka D-Link DIR‑X5460 — prawdopodobnie najlepszy router gamingowy do 500 zł. Nowocześnie wyglądająca obudowa skrywa całkiem wydajny procesor oraz wiele przydatnych rozwiązań i technologii.

Przede wszystkim w stosunku do opisanej wyżej konkurencji model od D-Link oferuje większą prędkość maksymalną transmisji bezprzewodowej, która wynosi do 4800 Mb/s przy użyciu pasma 5 GHz. Dodatkowo na pokładzie DIR-X5460 znajdziemy nie jeden, a dwa porty USB-A, jak również wsparcie technologii OFDMA oraz MU-MIMO. Anteny działają bardzo dobrze, a całość funkcjonuje wyjątkowo stabilnie.

Szczerze mówiąc, ciężko doszukać się tu jakichś istotnych wad. Jest to solidnie wykonane urządzenie spełniające swoją funkcję, z którego będzie zadowolony każdy gracz, niezależnie od wykorzystywanej przez siebie platformy.

Na plus

 • Wydajny procesor
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Wystarczająca liczba wejść i wyjść
 • Obecność dwóch portów USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Zadowalająca wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN

Na minus

 • Brak istotnych wad w tej cenie

Kup D-Link DIR‑X5460

Router gamingowy do 1000 zł — najlepsze modele

Jeżeli na router gamingowy chcemy wydać kwotę rzędu 1000 zł, możemy zaopatrzyć się w nieco bardziej zaawansowaną konstrukcję. Oprócz wspomnianych przy okazji tańszych urządzeń technologii standardem staje się tu obecność co najmniej jednego portu USB, a także wzrasta możliwa do uzyskania prędkość transmisji bezprzewodowej.

1. TP-Link Archer AX73

TP-Link Archer AX73
TP-Link Archer AX73
 • Procesor: trzyrdzeniowy (1,5 GHz)
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zawnętrzna – 6 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4804 Mb/s (dla 5 GHz), 574 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, QoS, VPN, TP-Link OneMesh, TP-Link HomeShield, kontrola dostępu, serwer plików
 • Cena: ~ 600 zł

Jeżeli zastanawiamy się, jaki router gamingowy kupić, mając do dyspozycji nieco ponad 500 zł, TP-Link Archer AX73 będzie strzałem w dziesiątkę. Dobrze wykonana konstrukcja skrywa wydajny, trzyrdzeniowy procesor i oferuje wszelkie przydatne funkcje oraz technologie.

Na pokładzie znajdziemy cztery porty RJ-45 LAN, złącze USB-A do utworzenia serwera plików, a także sześć anten rozprowadzających sygnał. Sprzęt wspiera Wi-Fi 6 oraz bardzo wysoką prędkość transmisji dla pasma 5 GHz, jak również technologie OFDMA i MU-MIMO. Ciekawą opcją jest także możliwość stworzenia sieci kilku urządzeń TP-Link za sprawą wsparcia technologii Mesh.

Niestety użytkowników zainteresowanych wyżej wspomnianą funkcją nie zadowoli fakt, że w przypadku tego konkretnego modelu jej działanie jest dość ograniczone. Dostępnych jest jedynie kilka możliwych scenariuszy wykorzystania AX73, do tego producent nie mówi o nich zbyt wiele nawet w dokumentacji technicznej urządzenia. Problem z OneMesh leży w konieczności zastosowania kompatybilnego „przedłużacza” sygnału — nie możemy ustawić routera TP-Link w trybie repeatera czy połączyć ze sobą bezprzewodowo dwóch takich urządzeń.

Na plus

 • Wydajny procesor
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Wystarczająca liczba wejść i wyjść
 • Obecność portu USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Dobra wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN

Na minus

 • Ograniczona funkcjonalność technologii Mesh

Kup TP-Link Archer AX73

2. Asus RT-AX82U

Asus RT-AX82U
Asus RT-AX82U
 • Procesor: trzyrdzeniowy (1,5 GHz)
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 4 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4804 Mb/s (dla 5 GHz), 574 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, Adaptive QoS, VPN, AiMesh, AiProtection Pro, serwer plików, serwer wydruku, kontrola rodzicielska, sieć gościnna
 • Cena: ~ 620 zł

Asus RT-AX82U to kolejna ciekawa propozycja w cenie poniżej 1000 zł. Opisywany router gamingowy jest w zasadzie bardzo podobną konstrukcją do polecanej wyżej propozycji od TP-Link — tu również znajdziemy Wi-Fi 6, szybką transmisję bezprzewodową 5 GHz, cztery porty RJ-45 LAN, obecność WPA3 oraz złącze USB-A. Na wyróżnienie zasługuje wsparcie technologii Adaptive QoS, dynamicznie określającej priorytety sieciowe dla danych urządzeń i aplikacji.

Jedyną kwestią, którą możemy postrzegać jako wadę, jest nieco krzykliwy design. Na całe szczęście nie znajdziemy tu żadnych technicznych mankamentów, a projekt obudowy niektórym może nawet przypaść do gustu. Samo urządzenie funkcjonuje bardzo sprawnie i nie powinniśmy uświadczyć żadnych problemów z jego działaniem.

Na plus

 • Wydajny procesor
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Wystarczająca liczba wejść i wyjść
 • Obecność portu USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Dobra wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność Adaptive QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN

Na minus

 • Nieco krzykliwy design

Kup Asus RT-AX82U

3. Asus RT-AX86U Pro

Asus RT-AX86U Pro
Asus RT-AX86U Pro
 • Procesor: czterordzeniowy (2 GHz)
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt., RJ-45 (LAN/WAN 2,5 Gb/s) – 1 szt., USB-A 2.0 – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 3 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4804 Mb/s (dla 5 GHz), 861 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, Adaptive QoS, VPN, AiMesh, AiProtection Pro, kontrola rodzicielska, sieć gościnna, Dual WAN, DMZ, serwer plików, serwer wydruku, Smart Connect, wsparcie asystenta głosowego
 • Cena: ~ 1050 zł

Asus RT-AX86U Pro, ostatnia propozycja z tej półki cenowej, wykracza nieco ponad zadany próg 1000 zł. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie dopłacić niewielką sumę pieniędzy, możemy zakupić najlepszy router gamingowy tej klasy.

Otrzymujemy wtedy urządzenie napędzane 1 GB pamięci operacyjnej, wspierające dodatkowo technologię Dual WAN (wraz z portem 2,5 Gb/s), pozwalającą rozłożyć ruch sieciowy na dwa połączenia internetowe lub korzystać z jednego z nich w razie awarii drugiego. Do dyspozycji mamy również cztery zwykłe złącza RJ-45 LAN, dwa porty USB-A oraz wsparcie wszelkich innych technologii, w tym asystenta głosowego.

Największą wadą modelu RT-AX86U Pro jest funkcja Smart Connect. Na papierze brzmi ona dość kusząco — utworzona zostaje jedna sieć złożona z częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz, a urządzenia automatycznie będą łączyć się z odpowiednim pasmem w zależności od wykonywanych zadań. W praktyce jednak za taką wygodę przyjdzie nam zapłacić spowolnieniem połączenia sieciowego.

Na plus

 • Bardzo wydajny procesor
 • Bardzo duża ilość pamięci RAM
 • Duża liczba wejść i wyjść (w tym WAN 2,5 Gb/s)
 • Technologia Dual WAN
 • Obecność dwóch portów USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Dobra wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność Adaptive QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN
 • Wsparcie asystenta głosowego

Na minus

 • Funkcja Smart Connect spowalniająca łącze internetowe

Kup Asus RT-AX86U Pro

Router gamingowy powyżej 1000 zł — najlepsze modele

Urządzenia, których cena przekracza 1000 zł, są idealną opcją, gdy interesuje nas najlepszy router gamingowy na rynku. Poniższe konstrukcje oprócz wszelkich udogodnień znanych z ich tańszych konkurentów oferują wiele nowatorskich technologii i rozwiązań. Dzięki nim możemy bez przeszkód cieszyć się sieciową rozgrywką z maksymalną prędkością bez obaw o jakość połączenia bezprzewodowego.

1. Asus RT-AXE7800

Asus RT-AXE7800
Asus RT-AXE7800
 • Procesor: czterordzeniowy (1,7 GHz)
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Porty wejścia: RJ-45 (LAN/WAN) – 1 szt., RJ-45 (LAN/WAN 2,5 Gb/s) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 3 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 6 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4804 Mb/s (dla 5 GHz), 2402 Mb/s (dla 6 GHz), 574 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, Adaptive QoS, VPN, AiMesh, AiProtection Pro, kontrola rodzicielska, sieć gościnna, Dual WAN, DMZ, serwer plików, serwer wydruku, wsparcie asystenta głosowego
 • Cena: ~ 1300 zł

Asus RT-AXE7800 to bardzo ciekawa i wyjątkowa pozycja w naszym rankingu. Jest to bowiem jedyny polecany przez nas router dla graczy wspierający standard Wi-Fi 6E, dzięki któremu oprócz standardowych pasm 2,4 oraz 5 GHz otrzymujemy również możliwość połączenia przy użyciu częstotliwości 6 GHz.

Takie rozwiązanie wprowadza dodatkowe kanały sieciowe przekładające się na większy komfort korzystania z Internetu. Najbardziej odczują to osoby korzystające z routera w bloku mieszkalnym, gdzie spotkać możemy wiele innych urządzeń wykorzystujących to samo pasmo, co generuje zakłócenia.

Mamy tu do czynienia ze sprzętem najwyższej klasy — znajdziemy tu OFDMA i MU-MIMO, wsparcie asystenta głosowego, Adaptive QoS, Dual WAN oraz szereg kluczowych wejść i wyjść. Całość jest bardzo dobrze wykonana, a na wyróżnienie zasługuje dobry design anten zewnętrznych, które przez swoją składaną konstrukcję znacznie ułatwiają transport urządzenia.

Jedyną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest wciąż rozwijana technologia 6 GHz. Choć w założeniu udostępnia ona użytkownikom dość szerokie pasmo i dużą liczbę kanałów (podobną do tego, co oferuje 5 GHz), w praktyce możemy wykorzystywać jedynie część z nich — dalszy zakres będzie stopniowo wprowadzany przez odpowiednie organizacje rządowe. Wsparcia Wi-Fi 6E nie można jednak w żadnym wypadku uznać za wadę, a urządzenie działające na tym standardzie to idealny router gamingowy na długie lata.

Na plus

 • Bardzo wydajny procesor
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża liczba wejść i wyjść (w tym WAN 2,5 Gb/s)
 • Technologia Dual WAN
 • Obecność portu USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 i 6 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6E
 • Bardzo dobra wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność Adaptive QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN
 • Wsparcie asystenta głosowego

Na minus

 • Ograniczone możliwości wykorzystania pasma 6 GHz

Kup Asus RT-AXE7800

2. TP-Link Archer AX11000

TP-Link Archer AX11000
TP-Link Archer AX11000
 • Procesor: czterordzeniowy (1,8 GHz)
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN 2,5 Gb/s) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt., USB-C – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 8 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 8 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4804 Mb/s (dla 5 GHz), 4804 Mb/s (dla 5 GHz Gaming), 1148 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, QoS, VPN, sieć gościnna, kontrola rodzicielska, serwer plików, TP-Link OneMesh, TP-Link HomeCare, DMZ
 • Cena: ~ 1900 zł

TP-Link Archer AX11000 to idealny router dla graczy, którzy cenią sobie zarówno wysoką przepustowość połączenia przewodowego, jak i bezprzewodowego. Wydajną jednostkę, wspieraną przez czterordzeniowy procesor i 1 GB pamięci RAM, cechuje wsparcie Wi-Fi w wersji 6, protokołu WPA3, a do dyspozycji mamy aż 8 portów RJ-45 LAN oraz dwa sloty USB (w tym jedno gniazdo USB-C). Na wyróżnienie zasługuje tutaj wydzielona część pasma 5 GHz dla zastosowań gamingowych, dzięki czemu nie musimy martwić się o ograniczanie naszego ruchu sieciowego przez inne urządzenia domowe.

Niestety w tej cenie nie uświadczymy wsparcia Wi-Fi 6E. Choć router jest świetnie wykonany i zapewnia wysoki poziom wydajności wraz z istotnymi dla graczy rozwiązaniami technicznymi, dodatek w postaci pasma 6 GHz byłby mile widziany.

Na plus

 • Bardzo wydajny procesor
 • Bardzo duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża liczba wejść i wyjść (w tym WAN 2,5 Gb/s)
 • Obecność portu USB-A i USB-C
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Wydzielona część pasma 5 GHz dla zastosowań gamingowych
 • Bardzo dobra wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN

Na minus

 • Duży rozmiar urządzenia
 • Brak wsparcia pasma 6 GHz

Kup TP-Link Archer AX11000

3. Asus ROG Rapture GT-AX11000 Pro

Asus ROG Rapture GT-AX11000 Pro
Asus ROG Rapture GT-AX11000 Pro
 • Procesor: czterordzeniowy (2 GHz)
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Porty wejścia: RJ-45 (WAN 2,5 Gb/s) – 1 szt., RJ-45 (LAN/WAN 10 Gb/s) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt., USB-A 2.0 – 1 szt.
 • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
 • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Antena: tak, zewnętrzna – 8 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 4804 Mb/s (dla 5 GHz), 4804 Mb/s (dla 5 GHz Gaming), 1148 Mb/s (dla 2,4 GHz)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
 • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
 • Dodatkowe funkcje: MU-MIMO, OFDMA, Adaptive QoS, VPN, AiProtection Pro, serwer plików, Dual WAN, DMZ, AiMesh, sieć gościnna, kontrola rodzicielska, wsparcie asystenta głosowego
 • Cena: ~ 2100 zł

Na szczycie naszego zestawienia znajduje się Asus ROG Rapture GT-AX11000 Pro, przez wielu uważany za najlepszy router gamingowy. Choć specyfikacja wygląda łudząco podobnie do wyżej opisywanej konstrukcji TP-Link, propozycja marki Asus ma w swoim rękawie kilka istotnych asów.

Pierwszym z nich jest wsparcie Dual WAN oraz implementacja dwóch bardzo wydajnych portów RJ-45 (2,5 Gb/s oraz 10 Gb/s). Drugą istotną kwestią jest Adaptive QoS, znane z innych modeli tego producenta, dzięki któremu dynamicznie przypisujemy priorytety do urządzeń i aplikacji korzystających z sieci.

Choć cena urządzenia mogłaby sugerować inny stan rzeczy, nawet tutaj nie ustrzeżemy się kilku wad. Ponownie zabrakło wsparcia Wi-Fi 6E, urządzenie jest bardzo duże, a dodatkowo do dyspozycji otrzymujemy „jedynie” 4 porty RJ-45 typu LAN, co w porównaniu z ośmioportową propozycją TP-Link stawia model GT-AX11000 Pro w dość niekorzystnej pozycji. Jeżeli jednak przymkniemy oko na te kwestie, mamy do czynienia z topowym sprzętem sieciowym stworzonym z myślą o graczach.

Na plus

 • Bardzo wydajny procesor
 • Bardzo duża ilość pamięci RAM
 • Duża liczba wejść i wyjść (w tym WAN 2,5 Gb/s i 10 Gb/s)
 • Wsparcie technologii Dual WAN
 • Obecność dwóch portów USB-A
 • Wsparcie częstotliwości 5 GHz
 • Praca w standardzie Wi-Fi 6
 • Wydzielona część pasma 5 GHz dla zastosowań gamingowych
 • Świetna wydajność anten zewnętrznych
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji bezprzewodowej
 • Zabezpieczenie WPA3
 • Możliwość konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej
 • Obecność Adaptive QoS, MU-MIMO, OFDMA i VPN

Na minus

 • Bardzo duży rozmiar urządzenia
 • Brak wsparcia pasma 6 GHz
 • Stosunkowo mała liczba portów LAN

Kup Asus ROG Rapture GT-AX11000 Pro

Najlepsze routery gamingowe — podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie, w którym zebraliśmy dziesięć najlepszych routerów dla graczy. Rynek tego typu urządzeń w ostatnich latach dynamicznie się rozwija i choć prym wiedzie kilku czołowych producentów, to nadal wśród dostępnych na rynku propozycji nietrudno się pogubić. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest łatwy, jednak jesteśmy pewni, że niniejszy ranking znacznie ułatwi rozpoznanie kluczowych parametrów dla każdego użytkownika, tym samym pozwalając wybrać idealny model.

Przeczytaj też: Ranking słuchawek gamingowych

Czy polecane przez nas routery spełniają Wasze wymagania wobec urządzeń tego typu? Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy poniżej!

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.