Najlepszy VPN na każdą okazję – jaki wybrać? Ranking 4 topowych programów (2024)

Najlepsze VPN-y

Rosnąca potrzeba zabezpieczania naszych informacji w internecie sprawiła, że w ostatnich latach na popularności przybrały różne sposoby pomagające chronić wrażliwe dane. Jednym z nich jest korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, dlatego nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy VPN.

VPN-y są coraz popularniejsze, zwłaszcza w dobie rosnącej świadomości na temat bezpieczeństwa i prywatności. Ogromna uniwersalność tego narzędzia i mnogość zastosowań, do jakich można je wykorzystać, sprawiają, że na rynku nie brakuje usługodawców oferujących swoje wizje oprogramowania tego typu.

Postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu segmentowi rynku i wyselekcjonować 4 najlepsze VPN-y, a każdy z nich opatrzyliśmy główną cechą, jaką można go opisać — dzięki temu wszyscy chcący zwiększyć swoją prywatność i bezpieczeństwo w sieci znajdą coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem!

Na co zwracać uwagę wybierając VPN?

Zastanawiając się, jaki VPN wybrać, możemy natrafić na wiele nie do końca zrozumiałych na pierwszy rzut oka terminów. Przyswojenie ich jest jednak w tym przypadku kluczowe — kupujemy bowiem narzędzie, które posłuży do ochrony naszych danych osobowych i innych informacji. Co za tym idzie, warto spędzić chwilę na zapoznaniu się z podstawowymi definicjami i rzeczami, na jakie warto zwracać uwagę, wybierając usługodawcę serwera VPN.

VPN pozwala na zabezpieczenie połączenia z Internetem poprzez szyfrowanie danych oraz maskowanie adresu IP, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci oraz pozwala na uzyskanie dostępu do zasobów, które mogą być ograniczone geograficznie. Jeżeli kogoś interesuje więcej detali w kwestii funkcjonowania wirtualnych sieci prywatnych, zapraszamy do zapoznania się z artykułem na naszej stronie, w którym dokładnie wyjaśniamy co to jest VPN, jak działa i do czego służy. Teraz jednak przyjrzyjmy się rzeczom, na jakie warto zwrócić uwagę, gdy już zdecydujemy się na skorzystanie z takiej usługi.

Dla wielu osób zastanawiających się, czy warto używać VPN, kartą przetargową będzie bezwzględna ochrona wszystkich przesyłanych przez nas danych. Wybierając usługę, z jakiej będziemy chcieli skorzystać, należy zwrócić uwagę na różnego rodzaju funkcje, jakie oferuje dana propozycja. Często na stronach producentów oprogramowania znajdują się informacje na temat używanego przez nich standardu zabezpieczeń, a także wszelkiego rodzaju nadprogramowych dodatków, które otrzymujemy w cenie VPN-a.

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze VPN-a jest postawienie na firmę z gwarancją bezpieczeństwa. Czołowi przedstawiciele segmentu wirtualnych sieci prywatnych mówią otwarcie o swojej polityce prywatności — w takich przypadkach żadne dane o użytkownikach nie są gromadzone, a ich serwery bazują na pamięci tymczasowej, która nie magazynuje informacji długoterminowo. Niestety wielu mniejszych dostawców usług VPN chwali się identyczną polityką, jednak nie zawsze są to prawdziwe oświadczenia; właśnie dlatego powinniśmy skupić się tylko na tych usługach, których polityka jest potwierdzona niezależnymi testami przeprowadzonymi przez zewnętrzne organizacje.

Jeśli zastanawiamy się, jaki VPN wybrać i interesują nas jak najwyższe prędkości transferu oraz uniwersalność, powinniśmy skierować swoją uwagę w kierunku usług zapewniającej jak największą liczbę dostępnych serwerów. Taki stan rzeczy pozwoli na połączenie się z wieloma punktami na mapie, w zależności od naszych potrzeb, a w razie awarii danego serwera bezproblemowo ustanowimy połączenie z kolejnym.

A skoro mowa o łączeniu się z serwerami, warto wspomnieć o jednej z najbardziej przydatnych funkcji, jakie oferują topowe VPN-y na rynku. Kill Switch to nazwa technologii, która pozwala na ochronę naszych danych w razie nagłego przerwania łączności przy użyciu wirtualnej sieci prywatnej. W momencie awarii serwera lub utraty połączenia z nim program automatycznie blokuje dostęp do internetu i powstrzymuje dane przed wysłaniem bez szyfrowania. Jeśli zależy nam na ciągłym korzystaniu z usługi, Kill Switch bywa niesamowicie przydatny.

Innymi przydatnymi funkcjami w programach VPN są również Split Tunneling oraz Double VPN. Pierwsza z nich pozwala na wybór aplikacji i stron, które mają mieć bezpośredni dostęp do internetu, podczas gdy pozostałe będą poddawane ochronie i szyfrowaniu. Druga zaś umożliwia wybór więcej niż jednego serwera, do którego się łączymy, dzięki czemu nasze informacje będą jeszcze bezpieczniejsze i bardziej ukryte (choć najczęściej kosztem nieco niższego transferu danych).

Ostatnią kluczową kwestią, na jaką powinny zwrócić uwagę osoby zastanawiające się jaki VPN wybrać, są pewne ograniczenia, które nakładają na nas poszczególne programy. Mowa przede wszystkim o restrykcjach odnoszących się do tego, z ilu sprzętów możemy aktywnie korzystać w ramach abonamentu, a standardem w branży jest limit do ok. 6 aktywnych urządzeń. Bywa też, że niektórzy producenci oprogramowania wcale nie ograniczają tego, ile sprzętu jest pod ochroną VPN-a – dzięki temu informacje przesyłane z każdego urządzenia będą bezpieczne i szyfrowane, a nasz telewizor, laptop czy telefon pozostaną zabezpieczone.

Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą, przejdźmy do konkretów!

Najlepszy VPN – ranking

Na rynku istnieje wiele VPN–ów, ale nie wszystkie z nich są warte uwagi. Niektóre nie spełniają podstawowych założeń tego rodzaju programów, a jeszcze inne są zbyt drogie lub sprzedają dane swoich użytkowników. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wyselekcjonować 4 najlepsze VPN-y, które można z czystym sumieniem polecić. Bez przedłużania, nasz ranking rozpoczyna się poniżej!

NordVPN — najlepszy VPN ogółem

NordVPN
NordVPN
 • Liczba serwerów: ~ 5500 w 59 krajach
 • Kompatybilność: Windows, Linux, macOS, Android, iOS, Android TV, Chrome, Firefox, Edge
 • Funkcje: Meshnet, Threat Protection, Dark Web Monitor, Dedykowany adres IP, Split Tunneling, Onion Over VPN, Double VPN, Ad Blocker, Kill Switch, NordLynx, nielimitowana przepustowość
 • Cena: ~ 14,50 zł / miesiąc (pakiet Standard)

Jeżeli interesuje nas najlepszy VPN bez względu na cenę, NordVPN będzie strzałem w dziesiątkę – nie bez powodu oprogramowanie to jest aktualnie jednym z najczęściej stosowanych programów do ochrony danych w sieci. Usługę wyposażono we wszystkie najpotrzebniejsze funkcjonalności, takie jak Kill Switch, Ad Blocker, Split Tunneling i Double VPN.

Warto dodać, że znajdziemy tu również jeszcze bezpieczniejsze (choć wolniejsze) Onion over VPN i nielimitowaną przepustowość, a to wszystko opatrzone autorską technologią tunelowania NordLynx, zapewniającą bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Co dla niektórych osób ważne, NordVPN bardzo sprawnie radzi sobie z wyświetlaniem zagranicznych ofert serwisów streamingowych.

Jednym z największych atutów tego VPN-a jest jego sieć ponad 5500 serwerów rozmieszczonych w ponad 59 krajach na całym świecie. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z programu z dowolnego miejsca na Ziemi i uzyskiwać dostęp do zablokowanych treści. Dodatkowo NordVPN jest łatwy w obsłudze i dostępny dla wielu platform, w tym Windowsa, Maca, iOS-a, Androida i Linuxa.

Ile kosztuje VPN od firmy NordVPN? Otóż pakiet Standard w abonamencie 24-miesięcznym wyceniono na ok. 815 zł, ale dobra wiadomość jest taka, że obecnie program jest dostępny w gigantycznej promocji. Można go kupić aż 63% taniej w stosunku do ceny regularnej, za 2 lata subskrypcji płacąc jedynie ~ 345 zł. Zdecydowanie warto, tym bardziej że NordVPN pozwala przypisać do 6 urządzeń na konto.

Na plus

 • Serwery nie przechowują informacji o użytkownikach
 • Duża liczba serwerów
 • Bardzo wysoka prędkość transmisji danych
 • Bardzo dużo funkcji
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Łatwość użytkowania
 • Dostęp do zagranicznych ofert serwisów streamingowych
 • Wiele opcji płatności (w tym Bitcoin)
 • Niezależny audyt prywatności

Na minus

 • Limit 6 urządzeń na konto

Surfshark — najlepszy VPN pod względem stosunku ceny do jakości

Surfshark
Surfshark
 • Liczba serwerów: ~ 3200 w 100 krajach
 • Kompatybilność: Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Chrome, Firefox, Fire TV
 • Funkcje: Ad Blocker, Kill Switch, Double VPN, Split Tunneling, NoBorders, Surfshark Alert, Auto-Connect, Surfshark Nexus, nielimitowana przepustowość
 • Cena: ~ 10 zł / miesiąc

Surfshark to zdecydowanie najlepszy VPN, jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny. Za ok. 260 zł otrzymujemy dostęp do multiplatformowej usługi zwiększającej naszą prywatność i bezpieczeństwo w internecie na okres dwóch lat.

Ponownie mamy tu do czynienia z zestawem najbardziej przydatnych funkcji, z których wyróżnić możemy przede wszystkim Ad Blocker, Kill Switch, Double VPN, Split Tunneling, a także Auto-Connect – ta ostatnia funkcjonalność pozwala na automatyczny dobór odpowiedniego serwera do czynności, które aktualnie wykonujemy. Dodatkowo serwery pracują na podstawie technologii Nexus, która łączy je w jedną wielką sieć i zapobiega ich awarii.

Ogromną zaletą Surfsharka jest też nielimitowana liczba urządzeń objętych ochroną. W połączeniu z bardzo niską ceną przekłada się to na zachęcającą usługę dostępną dla ogromnej części użytkowników, którzy chcą zadbać o swoją prywatność w internecie. Program, niezależnie od platformy, jest bardzo łatwy w użytkowaniu, a mnogość funkcji na urządzeniach mobilnych sprawia, że jest to idealna odpowiedź dla osób, które zastanawiają się, jaki VPN na telefon wybrać.

Szczerze mówiąc, ciężko doszukać się w Surfsharku większych wad. Jeżeli jednak często korzystamy z udostępniania i pobierania plików drogą P2P (peer-to-peer), warto mieć na uwadze, że program okazjonalnie miewa drobne problemy z tym rodzajem połączenia.

Warto zaznaczyć, że obecnie Surfshark jest dostępny w rewelacyjnej promocji. 2-letnią subskrypcję, a raczej 26-miesięczną, bo dwa miesiące dostajemy gratis, można obecnie kupić za jedyne ~ 260 zł. To obniżka rzędu 82%, która oczywiście jest ograniczona czasowo.

Na plus

 • Serwery nie przechowują informacji o użytkownikach
 • Zadowalająca liczba serwerów
 • Wysoka prędkość transmisji danych
 • Duża liczba funkcji
 • Nielimitowana liczba urządzeń
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Łatwość użytkowania
 • Rozsądna cena
 • Dostęp do zagranicznych ofert serwisów streamingowych
 • Wiele opcji płatności (w tym Bitcoin)
 • Niezależny audyt prywatności

Na minus

 • Okazjonalne problemy z połączeniami P2P

ExpressVPN — najlepszy VPN z szybkimi transferami i szeroką kompatybilnością

ExpressVPN
ExpressVPN
 • Liczba serwerów: ~ 3000 w 94 krajach
 • Kompatybilność: Windows, macOS, Linux, Chromebook, Android, iOS, Kindle Fire, Nook HD, Fire TV, Android TV
 • Funkcje: Split Tunneling, technologia TrustedServer, Kill Switch, Threat Manager, nielimitowana przepustowość
 • Cena: ~ 29 zł / miesiąc

Wielu dostawców wirtualnych serwerów prywatnych pozwala korzystać z nich na różnych platformach – ExpressVPN jest tu jednak niekwestionowanym królem, gdyż to po prostu najlepszy VPN do multiplatformowego użytkowania. Aplikację tego usługodawcy zainstalujemy nie tylko na najpopularniejszych systemach takich jak Windows, macOS, Linux, Android czy iOS, ale także na Kindle Fire, Fire TV, Nook HD oraz Android TV.

Liczba serwerów jest zadowalająca, a prędkość transmisji stoi na naprawdę wysokim poziomie. Jeśli chodzi o funkcje, to mamy tu do czynienia z niezbędnym minimum, tj. Split Tunneling i Kill Switch. Na pokładzie jest także system powiadomień przed zagrożeniami, jednak brakuje wbudowanej blokady reklam, co dla części użytkowników może być sporą wadą.

Minusem ExpressVPN jest również dość wysoka cena standardowa, ale na szczęście teraz program jest dostępny w naprawdę okazałej promocji. 15 miesięcy abonamentu (12 + 3 gratis) możemy kupić za ok. 350 zł, oszczędzając aż 49% względem ceny regularnej.

Jeśli naszym priorytetem jest szeroka gama obsługiwanych urządzeń i wysoka prędkość transferów, a do tego nie przeszkadza nam limit 5 aktywnie chronionych sprzętów, ExpressVPN będzie świetnym wyborem.

Na plus

 • Serwery nie przechowują informacji o użytkownikach
 • Zadowalająca liczba serwerów
 • Wysoka prędkość transmisji danych
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Łatwość użytkowania
 • Dostęp do zagranicznych ofert serwisów streamingowych
 • Bardzo szeroka kompatybilność na wielu platformach
 • Wiele opcji płatności (w tym Bitcoin)
 • Niezależny audyt prywatności

Na minus

 • Limit 5 urządzeń na konto
 • Nieco mniej funkcji w porównaniu z konkurencją
 • Brak blokady reklam
 • Dość wysoka cena standardowa

CyberGhost — najlepszy tani VPN na długi okres użytkowania

CyberGhost
CyberGhost
 • Liczba serwerów: ~ 6000 w 88 krajach
 • Kompatybilność: Windows, macOS, Linux, iOS, Android, Android TV, Fire TV, Chrome, Firefox
 • Funkcje: Kill Switch, Ad Blocker, DNS & IP Leak Protection, Threat Detection, nielimitowana przepustowość
 • Cena: ~ 9,50 zł / miesiąc

Jeśli mamy ograniczony budżet, a mimo to chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, CyberGhost będzie świetny wyborem. Jest to zdecydowanie najlepszy VPN pod względem ceny, zwłaszcza jeśli interesuje nas długi okres użytkowania — za 2 lata licencji zapłacimy zaledwie nieco ponad 250 zł.

Tak jak wcześniejsze propozycje, CyberGhost również nie przechowuje danych o swoich użytkownikach na serwerach, co potwierdza niezależny audyt. Omawiany VPN cechuje się bardzo dużą liczbą serwerów oraz kompatybilnością z wieloma platformami. Serwisy streamingowe działają bardzo dobrze, a prędkość transmisji jest bardziej niż zadowalająca.

Niestety tutaj kończą się zalety — mamy bowiem do czynienia z limitem do 7 urządzeń na konto, a program nie oferuje kilku istotnych funkcji obecnych u konkurencji (np. Double VPN czy możliwości obejścia cenzury w niektórych krajach).

Mimo wad CyberGhost jawi się jako solidna budżetowa propozycja, a tym bardziej w obecnej promocji, w ramach której 28-miesięczną subskrypcję możemy kupić za ok. 270 zł, oszczędzając 83% i zyskując 4 miesiące abonamentu gratis. Zdecydowanie warto!

Na plus

 • Serwery nie przechowują informacji o użytkownikach
 • Bardzo duża liczba serwerów
 • Wysoka prędkość transmisji danych
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Szeroka kompatybilność
 • Rozsądna cena (zwłaszcza w planie 2-letnim)
 • Dostęp do zagranicznych ofert serwisów streamingowych
 • Niezależny audyt prywatności

Na minus

 • Limit 7 urządzeń na konto
 • Brak niektórych kluczowych funkcji

Najlepsze VPN-y – podsumowanie

Tak oto prezentuje się nasz ranking najlepszych VPN-ów. Spośród wielu opcji dostępnych na rynku wybraliśmy 4 programy, które skutecznie podniosą poziom naszego bezpieczeństwa w internecie. Mamy nadzieję, że zestawienie okazało się przydatne.

Przeczytaj też: Jaki router do domu kupić?

A Wy co sądzicie o programach typu VPN? Korzystacie, czy dopiero zamierzacie skupić się na ochronie swojej prywatności w sieci (do czego zachęcamy)? Dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.