Najlepsze gry z otwartym światem. TOP 16 sandboxów, w których eksploracja to sama przyjemność

Najlepsze gry z otwartym światem

Nic tak nie wpływa na satysfakcję z rozgrywki, jak poczucie kontroli i wolności podczas zwiedzania mapy. To dość naturalne oczekiwania wielu graczy, niestety wiele tytułów usilnie prowadzi nas za rękę bez możliwości zboczenia ze ścieżki — dość często wbrew logice. Jeżeli jednak szukamy nowych wrażeń płynących z bezkonkurencyjnej swobody eksploracji, idealnym wyborem są gry z otwartym światem. Dokładnie przyjrzeliśmy się sprawie i wybraliśmy 16 najlepszych produkcji, które nie stawiają nam „niewidzialnych ścian” na każdym kroku. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry z otwartym światem

Gry z otwartym światem, znane również jako piaskownice (z ang. sandbox), oferują możliwość eksploracji dużego, wirtualnego środowiska bez zbędnych ograniczeń. Większość z nich charakteryzuje się nieliniową rozgrywką, podczas której możemy w miarę dowolnie ustalać kolejność odwiedzanych miejsc oraz wykonywanych czynności.

Oczywiście misje w danym tytule mają konkretny cel do osiągnięcia. Niektóre zadania są oskryptowane w większym stopniu, niż inne — szczególnie w grach, które przykładają dużą uwagę do filmowej prezentacji fabuły. Jednak to, w jaki sposób dotrzemy do wybranego questa oraz częściowa swoboda w trakcie jego wykonywania odróżnia sandboxy od „korytarzówek”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na drugi koniec mapy, wykonać kilka zadań pobocznych lub odkryć coś ciekawego, a następnie wrócić do znacznika głównej misji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Co ważne: mamy świadomość istnienia gier MMORPG, w końcu kluczowym elementem takich produkcji jest otwarty świat. Jednak nasze zestawienie skupia się na tytułach stworzonych z myślą o rozgrywce dla pojedynczego gracza, w których multiplayer jest miłym, aczkolwiek nieobowiązkowym dodatkiem. Wiemy także, że część osób rozróżnia gry z otwartym światem i sandboxy jako osobne gatunki. Proponowane przez nas produkcje zapewniają jednak ogromną swobodę działania, pozwalającą nam wyjątkowo postawić znak równości między tymi dwoma formami zabawy.

Ponieważ pomysłowość deweloperów nie zna granic, implementacja otwartego świata pojawia się w wielu popularnych gatunkach. Poniższa lista zawiera szeroką selekcję gier z różnych kategorii, a zatem każdy powinien znaleźć coś interesującego. Bez zbędnego przedłużania, zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Kolejność w rankingu jest przypadkowa. Zawiera on 15 lub nawet 16 pozycji, jeśli liczyć osobno każdą odsłonę danej serii.

1. Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Rozpocznijmy nasze zestawienie od jednej z najlepszych produkcji polskiego pochodzenia — Cyberpunk 2077. Dzieło zespołu CD Projekt RED jest dowodem na to, że nasz lokalny gamedev również może tworzyć fajne gry z otwartym światem.

Akcja omawianego tytułu toczy się w dystopijnym mieście Night City, gdzie cybernetyczne implanty stały się szeroko dostępne, a świat został opanowany przez megakorporacje. W centrum naszej uwagi znajduje się V — postać, która może być zaprojektowana wedle naszego uznania, również pod względem płci. Co więcej, fabuła w Cyberpunk jest nieliniowa, a podejmowane przez nas decyzje mają pewien wpływ na przebieg i zakończenie historii.

Większość misji w Night City może być wykonywana na wiele sposobów. Do dyspozycji udostępniono nam szereg ciekawych broni, zarówno do walki w zwarciu, jak i na dystans, a także nieco subtelniejsze sposoby infiltracji. Naszą postać możemy wyspecjalizować również pod kątem skradania się lub hackowania. Miłym dodatkiem jest system wytwarzania przedmiotów, dzięki któremu możemy zdobyć unikatowe bronie lub elementy ubioru.

Cyberpunk 2077 słynie także z zaawansowanej oprawy wizualnej, która pozwoli nam się „zanurzyć” w futurystycznym świecie w jeszcze większym stopniu. Deweloperzy z CDP postarali się o realistyczny system oświetlenia i cieni, który pokazuje pełnię swoich możliwości na powierzchniach o wysokim połysku. Co więcej, właściciele nowszych „pecetów” oraz next-genowych konsol mogą podziwiać światowej klasy implementację ray tracingu.

Zwiastun Cyberpunk 2077
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup Cyberpunk 2077

2. The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim
The Elder Scrolls V: Skyrim

Biorąc na celownik najlepsze gry z otwartym światem, grzechem byłoby nie wspomnieć o The Elder Scrolls V: Skyrim. W końcu „piaskownice” są specjalnością Bethesdy, a piąta część popularnej serii TES jest tego idealnym przykładem.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja jednej z najlepszych gier RPG wszech czasów toczy się w północnej części kontynentu Tamriel, czyli tytułowym Skyrim. Naszą przygodę rozpoczynamy jako bezimienny więzień, którego dopasujemy pod kątem rasy, płci oraz wyglądu. Wkrótce po wybraniu cech naszego bohatera, przedstawiony jest nam starożytny smok Alduin — główny antagonista opowieści, zwiastun nadchodzącej apokalipsy.

Jak łatwo się domyślić, zadaniem graczy będzie powstrzymanie zagłady Tamriel. Aby przygotować się do kluczowej bitwy, musimy eksplorować rozległy świat Skyrim, wykonując po drodze różne questy, gromadząc potężniejszy ekwipunek oraz ulepszając statystyki postaci. Rozwój naszego wojownika może obrać dowolny kierunek — twórcy udostępnili oręż do walki w zwarciu, między innymi miecze lub topory, a także magiczne zaklęcia oraz broń długodystansową.

Dzieło opracowane przez Bethesdę stało się fenomenem nie tylko ze względu na ciężką pracę twórców, ale również dzięki utalentowanej społeczności. Fani omawianej produkcji dostarczają nam wiele usprawnień i dodatkowej zawartości pod postacią bezpłatnych modów do Skyrima.

Zwiastun The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup The Elder Scrolls V: Skyrim

3. Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Jeśli chodzi o gry sandboxowe, niewiele tytułów dorównuje Red Dead Redemption 2 pod względem budowy otwartego świata, immersji oraz dbałości o szczegóły. Dzieło opracowane przez Rockstar Games to przygodowa gra akcji opowiadająca o realiach Dzikiego Zachodu w iście filmowym stylu, którego mogą pozazdrościć nawet produkcje z Hollywood.

Naszym głównym bohaterem jest Arthur Morgan, członek gangu charyzmatycznego Dutcha Van der Linde. Na początku przygody obserwujemy, jak grupa bandytów salwuje się ucieczką po nieudanym napadzie w miasteczku Blackwater. Aby utrzymać swoich kompanów przy życiu, Arthur musi się podejmować różnych zadań, wliczając w to strzelaniny, kradzieże i inne typowo „kowbojskie” występki.

Jednym z najbardziej imponujących aspektów otwartego świata RDR 2 jest dbałość o najmniejsze detale. Tereny inspirowane Ameryką Północną zostały starannie odwzorowane nie tylko pod względem wyglądu, ale i zamieszkujących je gatunków zwierząt oraz panujących tam warunków pogodowych.

Każde miasteczko wypełnione jest NPC-ami o realistycznym trybie życia — interesujące postacie spotkamy zarówno w dzień, jak i po zmroku. Niezależnie od tego, gdzie poprowadzi nas instynkt odkrywcy lub fabuła, świat Dzikiego Zachodu zdaje się tętnić życiem na każdym kroku.

Zwiastun Red Dead Redemption 2
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,7/10

Kup Red Dead Redemption 2

4. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Lista przedstawiająca najlepsze gry z otwartym światem nie ma prawa istnieć bez trzeciej części „Wieśka”. Opus Magnum CDP pokochali zarówno gracze, jak i krytycy — na przestrzeni lat Wiedźmin 3 był laureatem ponad 200 nagród w różnych plebiscytach, co czyni go jednym z najbardziej docenianych tytułów w historii interaktywnej rozrywki.

Fabuła omawianej gry opowiada o losach łowcy potworów, Geralta z Rivii. Razem z protagonistą wyruszamy na misję uratowania naszej przybranej córki, niejakiej Ciri, która ścigana jest przez tytułowy Dziki Gon. Miejsce pobytu młodej wiedźminki nie jest znane, na szczęście Geralt jest znakomitym tropicielem i może liczyć na pomoc swoich przyjaciół.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja rozgrywa się w ogromnym, różnorodnym świecie Królestw Północy. Bujne lasy lub archipelag wysp Skellige, choć piękne, wypełnione są niebezpiecznymi bestiami. Jak przystało na „wiedźmaka”, możemy oczyścić otaczające nas środowisko, niszcząc gniazda potworów lub przyjmując kontrakty od zdesperowanych osadników. Podczas starć z pewnością pomogą nam również wiedźmińskie rynsztunki — potężniejsze zestawy uzbrojenia, których schematy i potrzebne do wykonania składniki rozsiane są po całej mapie.

Tak jak wcześniej wspomniany Skyrim, trzecia część przygód Geralta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród modderów. Najciekawsze modyfikacje do Wiedźmina 3 oferują usprawnienia rozgrywki, lepszej jakości tekstury czy też nowe elementy ubioru. Pracę fanów docenili nawet sami deweloperzy, implementując wiele poprawek do zremasterowanej wersji gry z 2022 roku.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

5. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild to jedna z najlepszych gier na Switcha, która jest dostępna również na poprzedniej generacji japońskiej konsoli, Wii U. Dzieło opracowane przez Nintendo pokazuje, na czym powinny opierać się gry z otwartym światem — nieskrępowanej eksploracji, która stale pobudza naszą kreatywność.

Akcja omawianej produkcji toczy się w bajecznym królestwie Hyrule, któremu zagraża apokalipsa z rąk złowrogiego Ganona. Naszym głównym bohaterem jest niejaki Link — Obudzony ze 100-letniego snu protagonista wyrusza na misję ocalenia świata przed nieuchronną katastrofą.

Najważniejszą cechą omawianej gry jest oczywiście wolność eksploracji. Po opuszczeniu początkowego Wielkiego Płaskowyżu twórcy pozwalają nam odkrywać resztę ogromnego świata we własnym tempie i w dowolny sposób. Królestwo Hyrule wypełnione jest po brzegi ciekawymi krajobrazami do zwiedzania, z których każdy posiada własny klimat. Zarówno w przenośni, jak i dosłownie, albowiem twórcy zaimplementowali nawet symulację temperatury otoczenia.

Warto również wspomnieć o zaawansowanym silniku fizycznym, który pozwala na realistyczne interakcje ze światem gry. Manipulacja przedmiotami lub elementami środowiska odgrywa dużą rolę w rozwiązywaniu zagadek, jednak na tym zalety się nie kończą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą specjalnej umiejętności użyć metalowych skrzyń chociażby do zniszczenia wrogiego obozu. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę kreatywność graczy.

Zwiastun The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: Nintendo Wii U, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,7/10

Kup The Legend of Zelda: Breath of the Wild

6. Forza Horizon 5

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Forza Horizon 5 to świetny przykład gry z otwartym światem na Xbox One i Xbox Series X|S, dostępnej również na PC. Produkcja zespołu Playground Games łączy główne założenia „piaskownicy” z tym, co najlepsze w grach wyścigowych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Popularna seria samochodówek słynie z dobrze zaprojektowanych lokacji stylizowanych na podstawie rzeczywistego świata. W poprzednich częściach zwiedzaliśmy między innymi Wielką Brytanię i Kolorado, a tym razem przyszła kolej na Meksyk. Oprócz dynamicznego cyklu dnia, twórcy zadbali nawet o realistyczne efekty pogodowe, takie jak gwałtowne ulewy czy burze piaskowe.

Forza Horizon 5 oferuje ponad 500 samochodów wszystkich największych producentów branży motoryzacyjnej. Każde auto może być modyfikowane wedle uznania, zarówno pod kątem osiągów, jak i wyglądu. Oprócz standardowych wyścigów z innymi graczami, ulubioną „furą” możemy zwiedzać tereny Ameryki Środkowej również w trybie swobodnej jazdy.

Warto wspomnieć, że Forza Horizon 5 wchodzi w skład popularnej usługi Microsoftu. Przedstawiony przez nas sposób na tańszy Xbox Game Pass Ultimate pozwoli zaoszczędzić sporą sumę w porównaniu do ceny regularnej.

Zwiastun Forza Horizon 5
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 8,2/10

Kup Forza Horizon 5

7. Subnautica

Subnautica
Subnautica

Niezależni deweloperzy również mogą tworzyć fajne gry z otwartym światem, a najlepszym tego przykładem jest Subnautica. Produkcja z sektora indie opracowana przez Unknown Worlds Entertainment to unikatowe podejście do tematu swobodnej eksploracji — rozgrywka odbywa się pod wodą.

Głównym bohaterem opowieści jest niejaki Ryder, którego statek uległ zniszczeniu w pobliżu planety 4564B. Awaryjne lądowanie kapsuły ratowniczej umiejscowiło naszego protagonistę w centrum oceanu. Jak łatwo się domyślić, zadaniem graczy będzie przetrwanie surowych warunków podwodnego świata i znalezienie sposobu na ucieczkę z obcej planety.

Główne założenia rozgrywki czerpią garściami z najlepszych produkcji survivalowych. Podczas eksploracji głębin oceanu przyjdzie nam zbierać różne zasoby niezbędne do nakarmienia naszej postaci oraz wytworzenia przydatnych urządzeń. Ważnym elementem podwodnych przygód jest również budowanie bazy, w której możemy na przykład umieścić maszynę do filtracji słonej wody lub naładować baterie łodzi podwodnej.

Dodatkowym atutem Subnautica jest obsługa wirtualnej rzeczywistości — szczęśliwi posiadacze okularów VR mogą się zanurzyć w głębiny planety 4564B w niespotykanym dotąd wymiarze. Niestety w przypadku omawianego tytułu wspomniany tryb jest dostępny tylko na PC.

Zwiastun Subnautica
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Subnautica

8. Elden Ring

Elden Ring
Elden Ring

Elden Ring jest połączeniem gry z otwartym światem oraz gatunku soulslike. Zupełnie tak jak inne tytuły z portfolio FromSoftware, omawiana produkcja charakteryzuje się bezlitosnym poziomem trudności, którego opanowanie sprawia jednak wiele satysfakcji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja Elden Ring toczy się na Ziemiach Pomiędzy, które zmagają się z konfliktem półbogów żądnych władzy. Aby zaprowadzić pokój w podzielonym królestwie, gracze muszą zebrać 6 fragmentów potężnego artefaktu, tytułowego Eldeńskiego Kręgu. Zadanie nie będzie proste, ponieważ każda część jest strzeżona przez potężnego bossa.

Starcia z różnorodnymi przeciwnikami są sporym wyzwaniem, wymagającym nie tylko odpowiedniej strategii, ale także zręczności. Wrogów możemy pokonać na kilka sposobów — do naszej dyspozycji udostępniono broń białą, na przykład miecze lub włócznie, a także zaklęcia magiczne. Jeśli chodzi o defensywę, warto opanować uniki oraz parowania. Wrogowie są najczęściej niewybaczalni, a każdy, nawet najmniejszy błąd może skutkować szybką śmiercią.

Zwiastun Elden Ring
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup Elden Ring

9. Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima
Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów konsol Sony, których interesują najlepsze gry z otwartym światem na PS4 i PS5. Dzieło studia Sucker Punch znane jest z wysokiej jakości oprawy graficznej oraz autentycznego odwzorowania zarówno kultury Samurajów, jak i ogólnej historii XIII-wiecznej Japonii.

Fabuła omawianej produkcji rozpoczyna się w 1274 roku podczas inwazji Mongołów na wyspę Tsushima. Główny bohater to niejaki Jin Sakai, jeden z niewielu ocalałych pierwszego starcia z najeźdźcami. Naszym zadaniem jest odparcie barbarzyńskiego ataku, jednak aby to osiągnąć, Jin musi działać poza tradycyjnym kodeksem samurajów.

Bez wątpienia mechanika walki jest jednym z największych atutów Ghost of Tsushima. Sztuka władania kataną wymaga nie tylko zręczności, ale i odpowiedniej strategii. Na uwagę zasługuje również niezwykle satysfakcjonujący najwyższy poziom trudności, podczas którego starcia mogą się skończyć w ciągu kilku śmiertelnych, precyzyjnych ataków.

Eksploracja jest równie ciekawa, co system walki. Twórcy zrezygnowali bowiem z tradycyjnych znaczników GPS, a drogę do celu wskażą nam elementy otoczenia. Głównym sposobem nawigacji jest wiatr, który pokieruje nas w ciekawe miejsca lub ubranie wędrowca, dające znać o pobliskich artefaktach przy pomocy wibracji kontrolera.

Zwiastun Ghost of Tsushima
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 9,1/10

Kup Ghost of Tsushima

10. Days Gone

Days Gone
Days Gone

Dobre gry sandboxowe z zombie w roli głównej nie zdarzają się zbyt często, w związku z tym nie mogliśmy pominąć Days Gone. Dzieło zespołu Bend Studio charakteryzuje się wciągającą fabułą, intensywną akcją oraz imponującymi krajobrazami.

Akcja gry toczy się w postapokaliptycznej wersji Oregonu spustoszonego przez „żywe trupy”. W centrum naszej uwagi znajduje się niejaki Deacon, były członek gangu motocyklowego, któremu towarzyszy jego najlepszy przyjaciel Boozer. Aby przetrwać, główny bohater podejmuje się niebezpiecznych zadań zleconych przez obozy ocalałych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Ulubionym środkiem transportu Deacona jest oczywiście motocykl — zwinny i szybki pojazd, który możemy dodatkowo ulepszać. Jedną z wielu dostępnych modyfikacji jest zwiększona pojemność baku, ponieważ twórcy postarali się nawet o mechanikę zużywanego paliwa. Jednoślad z pewnością przyda nam się nie tylko podczas eksploracji, ale także do szybkiej ucieczki przed hordami zombie.

Oprócz warstwy fabularnej i motocyklowej otoczki, Days Gone to również satysfakcjonująca strzelanka. Eksterminacja wspomnianych wcześniej większych grup przeciwników to jedna z kluczowych mechanik „wyzwalania” Oregonu. Do naszej dyspozycji udostępniono szereg broni, których możemy używać w połączeniu z umiejętnością spowalniania czasu. „Koszenie” zastępu przeciwników za pomocą chociażby karabinu maszynowego RPK z pewnością zapewnia wiele frajdy.

Zwiastun Days Gone
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Days Gone

11. Batman: Arkham City

Batman: Arkham City
Batman: Arkham City

Do tej pory omawialiśmy największe gwiazdy z gatunku sandboxów, tym razem skupmy się na czymś nieco mniej popularnym, lecz równie ciekawym. Mowa o Batman: Arkham City, które jest połączeniem dynamicznej bijatyki z koncepcją otwartego świata. Ze względu na swój wiek, omawiana produkcja sprawdzi się świetnie na mniej wydajnych lub starszych komputerach oraz konsolach 7 generacji.

Jak nietrudno się domyślić, wcielamy się w postać Bruce’a Wayne’a – charyzmatycznego biznesmena za dnia, superbohatera z peleryną „po godzinach”. Miejscem akcji jest tytułowe Arkham City, będące sektorem więziennym znanego z uniwersum Mrocznego Rycerza miasta Gotham. Co ciekawe, twórcy udostępnili nam także drugą grywalną postać, Kobietę-Kot, której losy toczą się poza główną kampanią fabularną.

Jak przystało na Batmana, eksploracja ponurych ulic Arkham odbywa się w widowiskowym stylu. Na dachy budynków wejdziemy za pomocą liny z hakiem, a gdy znajdziemy się na szczycie, otoczenie możemy zeskanować za pomocą trybu detektywa. Tak jak pozostałe gry w serii, Batman Arkham City charakteryzuje się mechaniką walki przypominającą produkcje beat’em up — jest to rodzaj bijatyki, w której rozprawiamy się z dużą liczbą przeciwników jednocześnie.

Warto również wspomnieć o legendarnej obsadzie aktorów, na których zdecydowali się deweloperzy z Rocksteady Studios. W roli niektórych antagonistów usłyszymy Troya Bakera i Nolana Northa — artystów znanych z najlepszych przygodówek na PS4 i PS5, takich jak The Last of Us i Uncharted 4. Jakby tego było mało, w postać Jokera wcielił się sam Mark Hamill, czyli Luke Skywalker z filmów Gwiezdne Wojny.

Zwiastun Batman: Arkham City
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Batman: Arkham City

12. NieR: Automata

NieR: Automata
NieR: Automata

NieR: Automata to przykład gry z otwartym światem, która z pewnością zainteresuje miłośników dobrej fabuły. Dzieło PlatinumGames oferuje wzruszającą opowieść pełną zwrotów akcji i aż 26 zakończeń głównego wątku.

Akcja gry toczy się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzkość została zdziesiątkowana przez niebezpieczne maszyny. Garstka ocalałych ewakuowała się na księżyc tworząc ruch oporu o nazwie YoRHa. Bohaterami tej opowieści są dwa zaawansowane androidy, 2B i 9S, wysłane z powrotem na planetę w nadziei na odwrócenie losów wojny.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Świat omawianej gry podzielony jest na kilka ciekawych regionów o unikalnym stylu. Gracze mogą zwiedzać urokliwe środowiska poszczególnych obszarów pieszo, na grzbiecie zwierząt lub za pomocą szybkiej podróży. Nie warto jednak korzystać z ostatniej opcji — eksploracja i potyczki z wrogami to sama przyjemność, również ze względu na znakomitą ścieżkę dźwiękową.

Rozgrywka w NieR: Automata opiera się na dynamicznych walkach w stylu hack’n’slash. Oprócz standardowych ataków, w starciach z przeciwnikami pomoże nam również fruwający za naszymi plecami asystent, który posiada zróżnicowane ataki dystansowe. Pod kątem rozwoju umiejętności naszego androida ciekawostką jest z pewnością system chipów. Ulepszenia zbierane podczas eksploracji są aktywowane dopiero po umieszczeniu w specjalnym interfejsie.

Zwiastun NieR: Automata
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup NieR: Automata

13. Valheim

Valheim
Valheim

Valheim to kolejna produkcja niezależna w naszym zestawieniu. Dzieło szwedzkiego studia Iron Gate jest świetnym przykładem gry z otwartym światem na PC, która po dwóch latach trafiła również na konsole Microsoftu 8. i 9. generacji.

W omawianym tytule gracze wcielają się w rolę poległego wikinga, który musi udowodnić swoja wartość, zanim uda się w podróż do zaświatów Vahalli. Aby to zrobić, nasz wojownik musi najpierw przetrwać w surowym środowisku Valheim, pełnym wymagających wyzwań i niebezpiecznych stworzeń inspirowanych nordycką mitologią.

Gra charakteryzuje się proceduralnie generowanym światem, który możemy zwiedzać również w trybie multiplayer, pozwalającym bawić się razem maksymalnie 10 graczom. Jak przystało na „symulator wikinga”, zajęcia jakich możemy się podjąć to między innymi żegluga, myślistwo lub budowa własnej osady. Co więcej, omawiana produkcja oferuje elementy survivalu, a zatem będziemy musieli zbierać zasoby niezbędne do przetrwania oraz wykonywania przedmiotów.

Zwiastun Valheim
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: Xbox One, Xbox Series X|S, PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic: brak
 • Ocena graczy na Steam: przytłaczająco pozytywna (95%)

Kup Valheim

14. Horizon Zero Dawn & Horizon Forbidden West

Horizon Zero Dawn

W skład serii Horizon wchodzą następujące gry:

 • Horizon Zero Dawn
 • Horizon Forbidden West

Twórczość Guerilla Games przenosi nas do odległej przyszłości, w której Ziemia została opanowana przez złowrogie maszyny, a ludzkość uformowała prymitywne plemiona, porzucając nowoczesne technologie. Główną bohaterką omawianej serii jest niejaka Aloy. Utalentowana wojowniczka została wychowana na wygnaniu przez przybranego ojca, a zarazem mentora o imieniu Rost.

W pierwsze części młoda łowczyni wyrusza w podróż celem odkrycia swojej tajemniczej przeszłości oraz historii zrujnowanej cywilizacji. Forbidden West jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej opowieści, jednak tym razem przyjdzie nam powstrzymać śmiercionośną plagę. Źródło choroby zdaje się pochodzić z jeszcze bardziej niebezpiecznych terenów „zakazanego zachodu”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Gry z serii Horizon słyną z imponującej oprawy graficznej. Od samego początku mamy przyjemność podziwiać piękne krajobrazy, które możemy zwiedzać na wiele różnych sposobów. Umiejętność oswajania mechanicznych wierzchowców z pewnością ułatwia nam dłuższą podróż, a gdy zechcemy rzucić okiem na większy obszar, Aloy może się wspiąć na szczyty punktów obserwacyjnych. Co więcej, w drugiej odsłonie omawianej serii deweloperzy dodali nawet lotnię — nowy środek transportu umożliwia szybowanie w przestworzach.

Gry z przedstawionej serii oferują także satysfakcjonującą walkę. Podstawową bronią jest łuk, którym możemy osłabić elementy pancerza lub odstrzelić ważne moduły danych maszyn. Z kolei włócznia będzie dobrym wyborem, aby dobić ogłuszonego wroga lub zaatakować ofiarę z ukrycia.

Zwiastun Horizon Forbidden West
 • Rok wydania:
  • Horizon Zero Dawn: 2017
  • Horizon Forbidden West: 2022
 • Dostępne na:
  • Horizon Zero Dawn: PC, PS4, PS5
  • Horizon Forbidden West: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa:
  • Horizon Zero Dawn: tak (napisy + dubbing)
  • Horizon Forbidden West: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Horizon Zero Dawn (PS4): 8,4/10
  • Horizon Forbidden West (PS5): 8/10

Kup Horizon Zero Dawn & Horizon Forbidden West

15. Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Ostatnią pozycję na liście zarezerwowaliśmy dla Grand Theft Auto V. Dzieło Rockstar Games na zawsze zmieniło bieg historii nie tylko „piaskownic”, ale i całego sektora produkcji AAA.

Akcja GTA V toczy się w legendarnym Los Santos i sąsiednim Hrabstwie Blaine, gdzie mamy okazję wcielać się na zmianę w trójkę bohaterów. Pierwszym z nich jest Michael Townley, który postanowił skończyć z kryminalnym życiem i zamieszkać w bogatej dzielnicy Rockford Hills. Spokojną „emeryturę” przerywa mu jednak drobny gangster Franklin Clinton, a o ich występkach dowiaduje się dawny partner Michael’a, niezrównoważony handlarz narkotyków Trevor Phillips.

Nasze trio podejmuje współpracę, stawiając czoła różnym wyzwaniom przestępczego półświatka Los Santos. Tryb fabularny podzielono na misje, które zwykle wykorzystują wiele aspektów rozgrywki jednocześnie. Zaczynając od pościgów samochodowych lub krwawych strzelanin, a kończąc na skokach ze spadochronem lub uprawianiu jogi — możliwości jest naprawdę wiele.

W przerwie od głównego wątku fabularnego możemy zwiedzać całą mapę od samego początku gry. Zgodnie z tradycją GTA, twórcy dodali masę pojazdów lądowych, powietrznych i wodnych — w przypadku samochodów i motocykli powróciła nawet możliwość ich modyfikacji.

Zwiastun Grand Theft Auto V
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10

Kup Grand Theft Auto V

Najlepsze gry z otwartym światem – podsumowanie

Podsumowując, gry z otwartym światem zapewniają poczucie wolności niespotykane w innych, bardziej liniowych produkcjach. Co więcej, „piaskownice” są często projektowane z myślą o wielokrotnych przejściach, zwiększając potencjalny czas rozgrywki o dziesiątki, a nawet setki dodatkowych godzin. Deweloperzy udostępniają różne ścieżki prowadzące do głównego celu, a także ukrytą zawartość lub „znajdźki” łatwe do przeoczenia za pierwszym podejściem.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wybrane przez nas tytuły są dostępne na wszystkich współczesnych platformach, a niektóre z nich posiadają nawet tryb sieciowy. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś interesującego, niezależnie od posiadanego sprzętu lub ulubionego gatunku.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na PSP

A jakie są Wasze ulubione gry z otwartym światem? Który środek transportu podczas eksploracji uważacie za najciekawszy? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.