Czy gry z PS4 działają na PS5 i odwrotnie?

PS5 i PS4

Nie da się ukryć, że Sony jest liderem na rynku konsol i podobnie jak Microsoft czy Nintendo co kilka lat wypuszcza na rynek nowy sprzęt. Nic więc dziwnego, że przed przesiadką na nowy model wielu graczy zastanawia się, czy gry z PS4 działają na PS5, bo szkoda by było zostawić posiadane tytuły za sobą i nigdy do nich nie wrócić. Z kolei jeszcze inni głowią się, czy tytuły z PS5 odpalą na PS4. W tym artykule odpowiemy sobie na te dwa pytania.

Czy gry z PS4 działają na PS5?

PS5 i PS4
PS5 i PS4

Odpowiedź na pytanie, czy gry z PS4 działają na PS5, jest prosta i brzmi następująco: tak, ale z kilkoma wyjątkami. PlayStation 5 oferuje wsteczną kompatybilność z PlayStation 4 i jest w stanie uruchomić wszystkie gry z konsoli poprzedniej generacji poza sześcioma produkcjami, które wymieniliśmy poniżej.

  1. Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
  2. Just Deal With It!
  3. Robinson: The Journey
  4. We Sing
  5. Hitman Go: Edycja Ostateczna
  6. Shadwen

Sony zaznacza, że lista gier z PS4 niekompatybilnych z PS5 może ulec zmianie, ale na szczęście na razie się na to nie zanosi.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Czy gry z PS5 działają na PS4?

Jeżeli chodzi o to, czy gry z PS5 zadziałają na PS4, to niestety nie mamy dobrych wieści — produkcje dedykowane PlayStation 5 nie uruchomią się na PlayStation 4 ani żadnej innej konsoli starszej generacji. Jest to podyktowane tym, iż tytuły na PS5 są projektowane z myślą o tym sprzęcie, aby wykorzystać jego moc obliczeniową, która jest oczywiście większa niż w przypadku PS4. Innymi słowy, PlayStation 4 najzwyczajniej w świecie byłoby za słabe, aby odpalić większość gier z PlayStation 5.

Nie da się ukryć, że jest to zrozumiałe — w tym przypadku nie mamy do czynienia ze złą wolą twórców gier, a zwykłymi ograniczeniami konsoli Sony 8. generacji. Warto jednak wspomnieć, że niektóre tytuły są wydawane równocześnie w wersji na PS4, jak i PS5. Jeżeli zatem ta sama gra ukazała się na obu konsolach, to PS5 odpali wydanie z PS4, ale PS4 nie poradzi sobie z wersją dla PS5.

Gry z PS4 na PS5 – podsumowanie

To by było na tyle w naszym artykule wyjaśniającym, czy gry z PS4 działają na PS5 i vice versa. Mamy nadzieję, że publikacja okazała się pomocna dla wszystkich, których nurtowały te pytania.

Przeczytaj też: Czy pad od PS5 pasuje do PS4 i odwrotnie?

A Wy gracie na PlayStation 5, czy może dalej trzymacie się poczciwej PS-czwórki? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.