Co to jest Rynek Steam i jak go odblokować?

Steam

Wielu graczy zastanawia się, jak odblokować Rynek Steam, a jeszcze inni nie wiedzą, co to w ogóle jest. Bez większego zaskoczenia, w niniejszym artykule odpowiemy sobie na te i inne pytania. Tłumaczyliśmy już, jak zwrócić grę na Steam oraz omawialiśmy kwestię avatarów na platformie Valve, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się kolejnym zagadnieniem. Nie ma jednak sensu przedłużać, więc przejdźmy do konkretów.

Co to jest Rynek Steam?

Rynek Steam
Rynek społeczności Steam

Rynek Steam to miejsce na Steamie, w którym użytkownicy mogą kupować oraz sprzedawać różnego rodzaju przedmioty cyfrowe — m.in. skiny, skrzynki, klucze, emotikony, tła, karty kolekcjonerskie i tym podobne. Rzecz jasna na platformie są dostępne jedynie itemy zaprojektowane z myślą o Steamie.

Wszyscy gracze posiadający dostęp do Rynku Steam mogą dokonywać na nim zakupów oraz wystawiać przedmioty na sprzedaż. W tej drugiej sytuacji warto jednak zaznaczyć, że Valve pobiera od sprzedających prowizję w wysokości 5% wartości sprzedawanych przedmiotów (nie mniej niż 0,01$).

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak odblokować rynek Steam?

Aby odblokować Rynek Steam, wystarczy doładować swój portfel Steam lub zakupić na platformie dowolną grę, dodatek albo oprogramowanie. Następnie należy odczekać 7 dni — po tym czasie automatycznie uzyskamy dostęp do Steam Marketplace. Jeżeli nie korzystamy z zabezpieczeń Steam Guard, to je również trzeba będzie najpierw włączyć, co niestety poskutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na odblokowanie marketu do 15 dni.

Co więcej, aby utrzymać dostęp do Rynku Steam, przynajmniej raz w roku trzeba dokonać minimum jednej transakcji na platformie. Jeżeli nie spełnimy tego warunku, to ponownie stracimy możliwość kupowania i sprzedawania przedmiotów.

Kiedy może dojść do blokady Rynku Społeczności Steam?

Jak można się domyślić, Valve dba o bezpieczeństwo swojego marketu i niekiedy nakłada ograniczenia na graczy. Blokada Rynku Steam może być tymczasowa albo permanentna. Przykładowo, na nasze konto zostanie nałożony 7-dniowy zakaz handlu, jeżeli zdecydujemy się anulować którąś z zaakceptowanych wymian albo zalogujemy się z urządzenia, które nie zostało wcześniej autoryzowane przez Steam Guard. Z kolei 5-dniową blokadę zaliczymy w chwili zresetowania hasła do swojego konta.

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa dostęp do Steam Marketplace może zostać zablokowany z naprawdę wielu powodów. Wymienienie ich wszystkich zajęłoby sporo czasu, a że nie ma sensu wymyślać koła na nowo, zainteresowanych odsyłamy na stronę pomocy Steam, gdzie Valve wypisało wszystkie możliwe scenariusze.

Odblokowywanie dostępu do Rynku Steam — podsumowanie

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł okazał się pomocny. Nie da się bowiem ukryć, że nie ma nic trudnego w odblokowaniu dostępu do Rynku Steam — w końcu trzeba spełnić tylko kilka warunków.

Przeczytaj też: Jak udostępnić gry na Steam

Należy jednak przyznać, że kiedyś można było uzyskać możliwość kupowania i sprzedawania przedmiotów na Steam Marketplace znacznie prościej niż teraz. Wynika to z faktu, że obecnie Valve stawia znacznie większy nacisk na bezpieczeństwo transakcji. Innymi słowy: trudno się firmie dziwić.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.