Najlepsze gry na słaby PC lub laptop. TOP 30 mało wymagających tytułów

Najlepsze gry na słaby PC

Nie każdy gracz może, a na pewno nie każdy chce ulegać trwającej od lat pogoni za posiadaniem najnowocześniejszego komputera do gier. Czy jeżeli mamy do dyspozycji stosunkowo leciwy PC lub nastawiony na pracę biurową laptop to powinniśmy zapomnieć o dobrych tytułach? Wręcz przeciwnie! Możliwości jest mnóstwo, czego dowodzimy w niniejszym artykule, prezentując najlepsze gry na słaby PC lub laptop. Przygotowaliśmy aż 30 propozycji.

Gry na stary komputer — słowem wstępu

Na początku musimy sprecyzować, co rozumiemy przez słaby komputer. Przyjęliśmy trzy warianty sprzętu, którym możemy dysponować:

 1. Średniej klasy desktop sprzed 11 lat z procesorem Intel i5 2500K 4x 3,3 GHz, pamięcią 8 GB RAM i kartą graficzną NVIDIA GTX560 z 1 GB VRAM
 2. 11-letni średniej klasy laptop z dedykowanym układem graficznym, w którym znajdziemy procesor Intel i5 480M 2x 2,66 GHz, 4 GB pamięci RAM i GPU Radeon 6550M z 1 GB VRAM
 3. Współczesny, względnie wydajny, typowo biurowy ultrabook, kryjący wewnątrz procesor Intel i7 1065G7 4x 1,3 GHz (teoretycznie do 3,9 GHz w trybie turbo), 12 GB pamięci RAM i zintegrowany układ graficzny Intel Iris Plus

Pod kątem grania zdecydowanie najlepiej będzie sprawował się wyżej wymieniony desktop; stary, ale jary laptop w większości przypadków uplasuje się pośrodku, a teoretycznie najnowszy, ale pozbawiony dedykowanego układu graficznego ultrabook zostanie nieco w tyle. Dodatkowym problemem trawiącym najmłodszego z „uczestników” jest możliwy thermal throttling, czyli ograniczanie mocy obliczeniowej w celu ochrony przed przegrzaniem — jest to dość typowe zjawisko dla małych, przenośnych urządzeń. Nie musimy się jednak martwić, wszystkie proponowane przez nas gry na słaby komputer działają na satysfakcjonującym poziomie na wymienionych sprzętach.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oczywiście specyfikacje urządzeń, które mamy do dyspozycji będą się znacząco różnić. Z drugiej strony nawet podobnie wyposażone komputery mogą pracować z inną wydajnością, zależnie od stanu technicznego i pozostałych podzespołów. Oto, o czym warto pamiętać przed zabraniem się do zabawy:

 • WYCZYŚĆMY NASZ KOMPUTER. Ta czynność może diametralnie wpłynąć na temperatury, do których nagrzewają się kluczowe komponenty, co przekłada się z kolei na wydajność zestawu. Serio, odkurzenie urządzenia od zewnątrz i w środku potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza kiedy planujemy uruchomić PC-ta czekającego na nas od dekady.
 • Rozpatrzmy możliwość wymiany pasty termoprzewodzącej na procesorze. Oczywiście dotyczy to zwłaszcza starszych urządzeń, ponieważ z biegiem czasu masa plastyczna traci swoje właściwości. Warto systematycznie ją wymieniać, by skutecznie chronić CPU przed przegrzaniem. Niejednokrotnie zdarza się też, że producenci nowych sprzętów oszczędzają na takim drobiazgu. Zastosowanie słabej jakości pasty skutkuje słabym odprowadzaniem temperatury z procesora, co ogranicza jego wydajność i skraca życie tego kluczowego podzespołu.
 • Zaktualizujmy sterowniki. To kolejny „banał”, o którym nie wszyscy pamiętają. Z racji tego, że mówimy o najczęściej dość wiekowych podzespołach, aktualizacje mogą być niedostępne. Sprawdzenie tego nie trwa jednak długo, a ewentualne korzyści potrafią sprawić, że dana produkcja będzie działać znacznie lepiej. W przypadku nowszych urządzeń aktualne drivery niejednokrotnie zwiększają potencjał komputera, który wcześniej był ograniczany przestarzałym oprogramowaniem.
 • Nie bójmy się eksperymentować z ustawieniami. Któraś z gier nie ma ochoty działać płynnie? Możemy zmniejszyć antyaliasing, filtrowanie tekstur, efekty specjalne, a ostatecznie nawet obniżyć rozdzielczość. Przewagą PC nad konsolami jest pełna dowolność konfiguracji opcji graficznych — wykorzystajmy ją.

Drobna uwaga dotycząca artykułu — wszędzie tam, gdzie omawiamy kilka części danej serii gier, podane wymagania minimalne dotyczą najbardziej zasobożernej z nich. Oznacza to, że starsze odsłony z pewnością będą działały na sprzęcie, który jest w stanie udźwignąć najnowszą propozycję.

Najlepsze gry na słaby PC lub laptop

Nie przedłużając i kończąc rozwodzenie się nad technikaliami, przechodzimy do naszego zestawienia. Umieściliśmy w nim 30 najlepszych, mało wymagających gier, przy których warto spędzić czas. Kolejność przedstawianych propozycji jest całkowicie przypadkowa i bardzo zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi z nich.

1. Grim Dawn Definitive Edition

Grim Dawn
Grim Dawn Definitive Edition

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core i3 drugiej generacji 2,3 GHz lub podobny
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce serii 6800 lub ATI Radeon serii X800 z 512 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 5 GB

Grim Dawn to udany hack’n’slash, czerpiący pełnymi garściami z produkcji takich jak seria Diablo. Gracz, wcielając się w stworzoną przez siebie postać, musi odnaleźć się w rozdartym konfliktem świecie dark fantasy — Cairn. Kraina ta, podobnie jak cała rasa ludzka, uległa niemal całkowitemu zniszczeniu przez przeważające siły istot stworzonych z energii duchowej (Aetherialnych) oraz piekielnych Chthoników. Główny bohater (lub bohaterka) stanowi ostatnią deskę ratunku upadającej ludzkości i to od jego (jej) wyborów zależy przyszłość wojny.

Nieprzebrane hordy wrogów możemy anihilować przy użyciu broni białej, palnej lub potężnych zaklęć. Ważnym elementem, podobnie jak w innych tytułach action RPG jest zbieranie i ulepszanie nie tylko oręża, ale też wszelkiej maści opancerzenia i magicznych dodatków. Do naszej dyspozycji oddano sześć klas postaci w podstawowej wersji gry, trzy kolejne dodano w dwóch DLC. Ciekawostką jest system dwuklasowy, dzięki któremu mamy możliwość stworzenia jednej z 36 kombinacji, łączących w sobie umiejętności i czary z dwóch różnych specjalizacji. Oprócz trybu dla pojedynczego gracza, w Grim Dawn można łączyć siły z innymi graczami w 4-osobowych drużynach.

Zwiastun Grim Dawn

Kup cyfrową wersję Grim Dawn Definitive Edition

2. Machinarium

Machinarium
Machinarium

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 1,8 GHz
 • Pamięć: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: jakakolwiek
 • Wersja DirectX: brak danych
 • Dostępne miejsce na dysku: 380 MB

Machinarium to doskonały dowód na to, że mało wymagające gry mogą być bardzo atrakcyjne wizualnie. W tej ręcznie rysowanej przygodówce 2D wcielamy się w postać małego robota, który niesłusznie wylądował na wysypisku i próbuje z niego wrócić do domu. Świat przedstawiony pełen jest wszechobecnych maszyn, które zastąpiły wszystko, co żywe — nie znajdziemy w nim żadnych roślin, zwierząt ani ludzi.

Naszym zadaniem jest wyeliminowanie złowrogich członków bractwa Black Cap Brotherhood, tym samym ratując burmistrza tytułowego miasta i swoją ukochaną. Krótka, wystarczająca na kilka godzin rozgrywka wypełniona jest angażującymi zagadkami, z którymi radzimy sobie w sposób typowy dla przygodówek point and click, często próbując łączyć wszystko ze wszystkim.

Zwiastun Machinarium

Kup cyfrową wersję Machinarium

3. Stellaris

Stellaris
Stellaris

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core i3-530 lub AMD FX-6350
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna:
  • Karty dedykowane: Nvidia GeForce GTX 460 lub AMD ATI Radeon HD 5870 z 1 GB VRAM
  • Karty zintegrowane: AMD Radeon RX Vega 11 lub Intel HD Graphics 4600
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 10 GB

Jednym z bardziej wymagających, ale grywalnych na słabszych sprzętach tytułów jest kosmiczna strategia 4X — Stellaris. Przejmujemy w niej władzę nad jedną ze wschodzących cywilizacji, które pragną sięgnąć poza znany sobie kosmos. Zadaniem graczy jest poszerzanie terytorium, zdobywanie nowych technologii, budowanie przewagi nad innymi frakcjami i osiągnięcie pełnej dominacji w Galaktyce.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Przejmujemy także kontrolę nad flotą, która toczy zażarte kosmiczne bitwy z wszelkimi zagrożeniami. Zaawansowany system dyplomacji pozwala nie tylko prowadzić wojny, ale też tworzyć różnego rodzaju sojusze, podporządkowywać sobie inne cywilizacje lub prosić o protekcję silniejszych przywódców. Warto wspomnieć, że gra Stellaris dostępna jest w bibliotece Xbox Game Pass.

Zwiastun Stellaris

Kup cyfrową wersję Stellaris Galaxy Edition

4. Final Fantasy IX

Final Fantasy IX
Final Fantasy IX

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2 GHz lub porównywalny
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600GTS lub ATI Radeon HD4650
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 7 GB

Myśląc o fajnych grach na słaby PC, warto spojrzeć w stronę klasyki japońskiego RPG, czyli Final Fantasy IX. Powracająca bliżej korzeni serii produkcja przenosi nas do fantastycznego świata Gaia, tym samym stając w kontrze do futurystycznych odsłon z numerami VII i VIII. Gracz przejmuje kontrolę nad drużyną nieoczywistych bohaterów pod wodzą łotrzyka Zidane’a, który stara się powstrzymać złą królową Brahne w jej imperialistycznych zapędach. Gdy na światło dzienne wychodzi, że antagonistka jest wspierana przez dużo potężniejszych przeciwników, wojna między państwami zmienia się w walkę o ocalenie świata.

Choć oprawa wizualna odstaje od poziomu dzisiejszych produkcji, projekty postaci i lokacji nadal są bardzo miłe dla oka. Walka, podobnie jak w poprzednich odsłonach Final Fantasy, oparta jest na systemie Active Time Battle z możliwym wykorzystaniem specjalnych zdolności postaci. Wymaga to naładowania odpowiedniego paska energii i wprowadzenia bohatera w tak zwany Trance mode. Otwarty świat i angażująca fabuła sprawiają, że omawiana gra zapewni nam zabawę na naprawdę długie godziny.

Zwiastun Final Fantasy IX

Kup cyfrową wersję Final Fantasy IX

5. Starcraft 2

Starcraft 2
Starcraft 2

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core 2 Duo lub AMD Athlon 64 X2 5600+
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7600 GT lub ATI Radeon HD 2600 XT lub Intel HD Graphics 3000
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 30 GB

Starcraft 2 to legendarna strategia czasu rzeczywistego, którą bez problemu możemy cieszyć się na starszych komputerach. Zadaniem gracza jest zbieranie surowców, budowa i ulepszenie bazy oraz produkcja jednostek, którymi przyjdzie nam toczyć zażarte boje z przeciwnikami. Do naszej dyspozycji oddano 3 rasy, różniące się umiejętnościami, statystykami i preferowaną taktyką: Terran, Zergów i Protosów.

Starcraft 2 cechuje się wysokim poziomem trudności, zwłaszcza w potyczkach z innymi graczami. Konieczność jednoczesnego rozwijania bazy, wydawania wszystkich komend jednostkom i pilnowania ruchów przeciwnika sprawia, że każda partia wymaga od uczestników najwyższego skupienia. Pierwszą z trzech kampanii (gra powstała w formie trylogii) i tryb wieloosobowy udostępniono w formule free to play, pozostała zawartość dostępna jest odpłatnie.

Fabuła Starcrafta 2 przenosi nas do XXV wieku, miejsce akcji stanowi skraj Drogi Mlecznej — sektor Koprulu. W kampanii Wings of Liberty gracze wcielają się w terrańskiego najemnika Jima Raynora, który przyjmując różne zlecenia, zarabia pieniądze na nowe jednostki i ulepszenia. W pozostałych częściach trylogii, które kontynuują wątki z pierwszej odsłony, przejmujemy kontrolę nad Zergami (Starcraft 2: Heart of the Swarm) i Protosami (Starcraft 2: Legacy of the Void).

Zwiastun Starcraft 2

Kup cyfrową wersję Starcraft 2: Battle Chest 2.0

6. Mortal Kombat: Komplete Edition

Mortal Kombat: Komplete Edition
Mortal Kombat: Komplete Edition

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz lub AMD Athlon X2 2.8 GHz
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce 8800 GTS lub Radeon 3850
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 10 GB

Jeśli szukamy gry na stary komputer, która zapewnia dynamiczną rozgrywkę, doskonałym wyborem będzie reboot legendarnej serii bijatyk, czyli Mortal Kombat w wersji Komplete Edition. W trybie dla pojedynczego gracza poszczególne pojedynki połączone są obszernymi przerywnikami filmowymi, które prowadzą nas przez (nieco zmodyfikowaną względem oryginału) fabułę z trzech najstarszych części MK.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W początkowych epizodach poznajemy zatem historię tytułowego turnieju, w którym ścierają się wojownicy z różnych wymiarów. Kolejne potyczki prowadzą nas aż do ostatecznego pojedynku z imperatorem Pozaświata — Shao Kahnem. Do naszej dyspozycji oddano ponad 30 postaci, z których każda posiada swój zestaw ciosów specjalnych i niesamowicie krwawych Fatality. Oprócz zabawy w pojedynkę w różnych trybach możemy również stanąć w szranki z innymi graczami.

Zwiastun Mortal Kombat: Komplete Edition

Kup cyfrową wersję Mortal Kombat: Komplete Edition

7. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2 Zabójcy królów
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel 2.2 GHz Dual Core lub AMD 2.5 GHz Dual Core
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce 8800 lub Radeon HD3850 z 512 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 25 GB

Z dzisiejszej perspektywy grafika Wiedźmina 2: Zabójcy Królów nie robi już takiego wrażenia jak w dniu premiery. Dzieło CD Projekt RED to jednak nadal kawał porządnego RPG, w które możemy zagrać, mając nawet słabego peceta. Podobnie, jak w przypadku pozostałych gier z serii, wcielamy się w Geralta z Rivii, czyli tytułowego Wiedźmina.

Główny bohater z dużym powinowactwem do ściągania na siebie kłopotów tym razem wplątał się w zabójstwo króla Temerii. Naszym zadaniem jest oczyszczenie się z zarzutów i odnalezienie prawdziwego mordercy, co oczywiście prowadzi do wielu nieprzewidzianych wydarzeń. W świecie gry spotkamy postacie znane nie tylko z prequelu, ale też z szerokiego uniwersum serii książek Andrzeja Sapkowskiego.

Rozgrywka różni się diametralnie od poprzedniej części gry, skupiając się w dużej mierze na dynamicznej, wymagającej zręcznościowo walce. Możemy w niej wykorzystywać broń białą i dystansową, bomby, pułapki i oczywiście wiedźmińskie znaki (prostą formę magii). Akcję obserwujemy zza pleców protagonisty bez możliwości przełączenia na widok z góry, co jest kolejną odmianą względem pierwszej odsłony.

Zwiastun Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Kup cyfrową wersję Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

8. This War of Mine

This War of Mine
This War of Mine

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core2 Duo 2.4 lub AMD Athlon X2 2.8 Ghz
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: Geforce 9600 GS lub Radeon HD4000 z 512 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 3 GB

11 bit studios stworzyło grę wyjątkową, która do dziś potrafi zrobić na odbiorcach piorunujące wrażenie. Mowa o This War of Mine, w której jako cywile staramy się przetrwać w oblężonym, zniszczonym wojną mieście. Ciągłe zagrożenie, choroby, głód i bardzo ograniczone zasoby sprawiają, że każda podejmowana decyzja może być kluczowa dla naszego przeżycia. Napotkani w grze NPC-e bywają do nas wrogo nastawieni albo miewają złe zamiary, chociażby kradzież potrzebnych przedmiotów lub jedzenia.

Niejednokrotnie to postać gracza, przyparta do muru i walcząca o przetrwanie swoje i swojej rodziny, będzie zmuszona do zachowań nieetycznych. Ciężko tu mówić o zabawie, ale angażująca rozgrywka wymaga od nas dobrego planowania działań, zarządzania ograniczonymi zasobami i podejmowania trudnych, często kontrowersyjnych decyzji.

Zwiastun This War of Mine

Kup cyfrową wersję This War of Mine: Final Cut

9. Trylogia Mass Effect

Mass Effect 3
Mass Effect 3

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core2 Duo 1,8 GHz lub odpowiednik AMD
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: Geforce 7900 lub ATI X1800 z 256 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Mass Effect: 12 GB
  • Mass Effect 2: 15 GB
  • Mass Effect 3: 15 GB

Jeśli chodzi o fajne gry na słaby PC, nie możemy pominąć jednego z najlepszych dzieł od BioWare. Oryginalna trylogia Mass Effect to kosmiczne RPG akcji, w którym wcielamy się w postać komandora (lub pani komandor) Sheparda. Pierwsza część gry opowiada o polowaniu głównego bohatera na zbuntowanego agenta — Sarena, którego działania zagrażają bezpieczeństwu całej Drogi Mlecznej. W trakcie rozgrywki protagonista przejmuje dowodzenie nad wyjątkowym statkiem kosmicznym, Normandią, jak również całą jego załogą. Spotykając po drodze kilka wyjątkowych postaci, budujemy stopniowo drużynę, która w chwili ostatecznej próby może przeważyć szalę zwycięstwa na naszą stronę. Kolejne części trylogii kontynuują wątki z pierwszej odsłony.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W całej trylogii rozgrywka wygląda dość podobnie: akcję obserwujemy zza pleców bohatera, a walka pozwala na wykorzystywanie elementów otoczenia jako osłony. Oprócz strzelania z przeróżnych giwer możemy wykonywać ataki wręcz lub z wykorzystaniem specjalnych zdolności postaci. Długie godziny przyjdzie nam też spędzić na rozmowach z NPC-ami, w tym członkami naszej drużyny. Grafika, mimo upływu lat, nadal może się podobać, zwłaszcza w częściach 2 i 3. Cała trylogia dostępna jest w EA Play, które wchodzi również w skład abonamentów PC Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Trylogii Mass Effect

Kup cyfrową wersję Mass Effect Trilogy

10. Pillars of Eternity i Pillars of Eternity II: Deadfire

Pillars of Eternity 2: Deadfire
Pillars of Eternity 2: Deadfire

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core2 Duo 1,8 GHz lub odpowiednik AMD
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: dowolna zgodna z DX11
 • Wersja DirectX: 11
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Pillars of Eternity: 14 GB
  • Pillars of Eternity II: Deadfire: 45 GB

Studio Obsidian oddało w ręce graczy oldschoolowe RPG, czerpiące wszystko co najlepsze z klasyki gatunku. Pillars of Eternity pozwala nam stworzyć swoją własną postać i wyruszyć do Jelenioborza, dotkniętego straszliwą klątwą. Z niewyjaśnionych przyczyn wszystkie dzieci rodzą się pozbawione duszy, która w świecie gry podlega procesowi reinkarnacji i niesie ze sobą pamięć wszystkich poprzednich żyć.

Główny bohater na skutek przypadku staje się „Widzącym”, czyli kimś obdarzonym zdolnością zaglądania w poprzednie wcielenia spotkanych osób. Naszym zadaniem jest oczywiście rozwikłanie zagadki tajemniczej klątwy i ocalenie Jelenioborza. Akcja drugiej części gry ma miejsce 5 lat po wydarzeniach z Pillars of Eternity.

Oprócz ogólnego charakteru gry bezpośrednie skojarzenia z Baldurs Gate czy Icewind Dale wzbudza też sama oprawa graficzna i przebieg rozgrywki. Kamera w rzucie izometrycznym pokazuje drużynę gracza, która w turowym systemie walki stara się pokonać fantastycznych przeciwników przy użyciu broni białej i dystansowej, jak również z wykorzystaniem różnych czarów. Obie części Pillars of Eternity są dostępne w PC Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Pillars of Eternity

Kup cyfrową wersję Pillars of Eternity lub Pillars of Eternity 2: Deadfire

11. The Elder Scrolls IV: Oblivion

The Elder Scrolls IV Oblivion
The Elder Scrolls IV: Oblivion

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Pentium 4 2 GHz lub porównywalny
 • Pamięć: 512 MB RAM
 • Karta graficzna: kompatybilna z DX 9.0c i Direct3D z 128 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 4,6 GB

Czwarta część legendarnej serii RPG-ów od Bethesdy zabiera nas do centralnej części Tamriel, czyli Cyrodiil. Podobnie jak w przypadku większości gier z logo The Elder Scrolls, rozpoczynamy przygodę w roli więźnia. Tym razem zadaniem graczy będzie uratowanie III Cesarstwa przed demonicznymi Daedrami z równoległego wymiaru — Otchłani. By to zrobić, musimy spełnić ostatnie życzenie umierającego Cesarza Uriela Septima VII i odnaleźć jego zaginionego dziedzica. Podążanie za głównym wątkiem fabularnym przeprowadzi nas przez różne zwroty akcji i postawi na naszej drodze niezliczone hordy wszelkiej maści przeciwników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zgodnie z duchem pozostałych odsłon serii nieco zboczyć z trasy i zainteresować się innymi aktywnościami.

Jak to w pozycjach z serii The Elder Scrolls bywa, atrakcji poza głównymi questami nam z pewnością nie zabraknie. Możemy rozwijać swoją postać, wypełniać zadania poboczne, przystępować do gildii i przejmować w nich stery, a nawet po prostu zwiedzać sporych rozmiarów świat gry. Dodatkowo adaptacyjny poziom trudności zadba, byśmy spotykali adekwatnych do naszej siły przeciwników. Najlepsze w tym wszystkim jest jednak to, że na tak epicką przygodę możemy wyruszyć nawet na stosunkowo słabym komputerze. Tytuły Bethesdy, z TES IV: Oblivion włącznie, dostępne są w Xbox Game Pass.

Zwiastun The Elder Scrolls IV: Oblivion

Kup cyfrową wersję The Elder Scrolls IV: Oblivion GOTY

12. Half-Life i Half-Life 2

Half-Life 2
Half-Life 2

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 1,7 GHz
 • Pamięć: 512 MB RAM
 • Karta graficzna: kompatybilna z DX 8.1
 • Wersja DirectX: 8.1
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Half-Life: 400 MB
  • Half-Life 2: 6,5 GB

Dwie główne części Half-Life to nie tylko fajne gry na słaby PC — to produkcje przełomowe, które wyznaczały standardy first person shooterów na dekady. W pierwszej odsłonie wcielamy się w postać Gordona Freemana, fizyka teoretycznego, który przybywa do placówki badawczej Black Mesa. W trakcie eksperymentu naukowego dochodzi do wypadku skutkującego otwarciem międzywymiarowego portalu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak łatwo się domyślić, wychodzące z niego istoty są zdecydowanie wrogo nastawione do gatunku ludzkiego i bardzo szybko opanowują stację. Zadaniem graczy jest przetrwanie inwazji oraz stawienie czoła siłom specjalnym wysłanym w celu zatuszowania wypadku. Po drodze odkrywamy nowe, niepokojące fakty, które ostatecznie wpływają na misję protagonisty. Druga część gry ma miejsce 20 lat po wydarzeniach z pierwszej odsłony, a Gordon Freeman znów musi zmierzyć się z najeźdźcami z innego wymiaru.

W przypadku obu produkcji na rozgrywkę — oczywiście oprócz strzelania z wszelkiego rodzaju broni — składa się również rozwiązywanie zagadek. O ile w Half-Life najczęściej jest to kwestia odpowiedniego obchodzenia się z guzikami i przełącznikami, to w drugiej odsłonie dochodzą do tego łamigłówki oparte na fizyce. Co ciekawe, jeszcze pewien czas po premierze oprawa wizualna Half-Life 2 była postrzegana jako niemal fotorealistyczna, a demko technologiczne wywoływało przecieranie oczu ze zdumienia. Dziś w oba tytuły możemy bez problemu pograć, posiadając nawet względnie słabego peceta lub laptopa.

Zwiastun Half-Life

13. Syberia i Syberia 2

Syberia 2
Syberia 2

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 1,5 GHz
 • Pamięć: 512 MB RAM
 • Karta graficzna: kompatybilna z DX 9.0c z 128 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Syberia: 1,2 GB
  • Syberia 2: 1,5 GB

Najlepsze gry nie zawsze wymagają mocnego sprzętu, czego doskonałym przykładem są dwie pierwsze części serii Syberia. Wyjątkowe dzieło nieodżałowanego Benoît Sokala przenosi nas w bajeczny, steampunkowy świat istniejący na uboczu cywilizacji. W tej klasycznej przygodówce point and click wcielamy się w rolę typowej nowojorskiej prawniczki, Kate Walker.

Teoretycznie standardowe zadanie zdobycia podpisu na korporacyjnych dokumentach zmusza główną bohaterkę do podróży w Alpy. Na miejscu okazuje się, że jedyny spadkobierca mogący dopełnić transakcji pozostawił całą swoją spuściznę i wyruszył na tytułową Syberię. Kate poznaje tajemnice miasteczka Valadilene i mieszczącej się tam fabryki zabawek, co całkowicie odmienia jej spojrzenie na świat i przestawia życie na inne tory. Druga część gry bezpośrednio kontynuuje wydarzenia z pierwszej odsłony.

Zwiastun Syberia

Kup cyfrową wersję Syberia 1 & 2

14. Deus Ex

Deus Ex
Deus Ex

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 95 / 98 / XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Pentium II 300 MHz lub odpowiednik
 • Pamięć: 64 MB RAM
 • Karta graficzna: kompatybilna z DX 7.0 z 16 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 7.0
 • Dostępne miejsce na dysku: 150 MB

Deus Ex, czyli inspirowany cyberpunkiem FPS przedstawia dystopijną wizję świata ogarniętego tajemniczą chorobą, czyli Szarą Śmiercią. Opowieść pozwala graczom wcielić się w rolę specjalnego agenta UNATCO, JC Dentona. Jako sztucznie ulepszony żołnierz, główny bohater stanowi doskonałą broń przeciw terrorystom. Świat polityki w Deus Ex jest jednak nieoczywisty i zakłamany, a intencje mocodawców Dentona odbiegają od oficjalnego stanowiska. W grze oddano do naszej dyspozycji specjalne wszczepy (augmentacje), wpływające na statystyki i zdolności naszej postaci.

Podczas rozgrywki korzystanie z broni palnej jest przyjemne, ale nie obowiązkowe — pierwszą część Deus Ex da się ukończyć, praktycznie nikogo nie pozbawiając życia. Grafika zdecydowanie straciła na świeżości, ale wykreowany przez twórców świat ma bardzo wiele do zaoferowania. Czyni to z proponowanego tytułu przykład naprawdę dobrej, pełnoprawnej gry na słaby laptop lub PC.

Zwiastun Deus Ex

Kup cyfrową wersję Deus Ex GOTY

15. Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV
Grand Theft Auto IV

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 1,8 GHz lub AMD Athlon X2 64 2,4 GHz
 • Pamięć: 1,5 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia 7900 lub ATI X1900 z 256 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 32 GB

Niektórym trudno w to uwierzyć, ale z dzisiejszej perspektywy GTA IV, czyli jedna z najlepszych odsłon legendarnej serii, to mało wymagająca gra na stary komputer. Otwarty świat i wyjątkowe przygody Nico Bellica, będącego protagonistą omawianej odsłony, zapewniają dziesiątki, jeśli nie setki godzin zabawy. Wspomniany główny bohater to weteran wojny w Jugosławii, który zachęcony typową wizją American dream przybywa do Stanów Zjednoczonych. Na miejscu okazuje się, że wszystko wygląda inaczej, niż powinno, a gracze muszą wykorzystać „wyjątkowe” umiejętności Nico, by odnaleźć się w będącym miejscem akcji Liberty City.

Jak na grę z serii Grand Theft Auto przystało, gameplay umożliwia nam przemierzanie rozległego miasta pieszo lub z wykorzystaniem wielu różnorodnych pojazdów, zwłaszcza samochodów. Mimo wieku omawianego tytułu kilka dużych, współczesnych produkcji może pozazdrościć modelu jazdy w GTA IV. Na naszej drodze często spotkamy mniej lub bardziej zorganizowane grupy przeciwników, które możemy poskramiać, używając szerokiego arsenału broni palnej. Upływ lat nie zaszkodził atrakcyjności historii Grand Theft Auto IV, a świetnie napisane postacie mogłyby stanowić wzór do naśladowania jeszcze na wiele lat do przodu.

Zwiastun Grand Theft Auto IV

Kup cyfrową wersję Grand Theft Auto IV — Complete Edition

16. Race Driver: GRID

Race Driver: GRID
Race Driver: GRID

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Pentium 4 3,0 GHz lub Athlon 64 3000+
 • Pamięć: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce 6800 lub Radeon X1300 z 256 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 12,5 GB

Jeśli mamy słabszy sprzęt względem dzisiejszych standardów, ale chcielibyśmy pograć w dobrą wyścigówkę, Race Driver: GRID będzie doskonałym wyborem. Twórcy tego duchowego spadkobiercy serii TOCA Race Driver przygotowali dla graczy stosunkowo realistyczny, ale satysfakcjonujący i dający mnóstwo frajdy model jazdy. Zaimplementowany system zniszczeń sprawia, że kontakt z rywalami lub elementami otoczenia może wpływać na dalsze prowadzenie pojazdu, a nawet wykluczyć go z wyścigu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Studio Codemasters oddało w ręce graczy ponad 40 różnych samochodów, którymi możemy konkurować w kilku różnych trybach, takich jak klasyczny wyścig, drift lub 24-godzinne zawody w Le Mans (trwające w grze 24 minuty). Podstawową formą rozgrywki dla pojedynczego gracza jest rozbudowana kariera, prowadząca nas od najniższej do najwyższej kategorii wyścigowej.

Zwiastun Race Driver: GRID

Kup cyfrową wersję Race Driver: GRID

17. Diablo 2 z dodatkiem Lord of Destruction

Diablo 2 Lord of Destruction
Diablo 2: Lord of Destruction

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 1 GHz
 • Pamięć: 2 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX i obsługująca rozdzielczości 800 x 600 px — 1024 x 786 px
 • Wersja DirectX: brak danych
 • Dostępne miejsce na dysku: 1,9 GB

Wśród dobrych gier na słaby PC, które mogą wciągnąć nas na naprawdę wiele godzin, warto zwrócić uwagę na Diablo 2, najlepiej z dodatkiem Lord of Destruction. W tym cenionym przez graczy hack’n’slashu fantasy mamy ostatecznie pozbyć się tytułowego demona oraz jego dwóch braci: Baala i Mefisto. By tego dokonać, wcielamy się w postać wykreowanego przez siebie bohatera (lub bohaterki), a następnie wyruszamy w szeroki świat, zaczynając od Obozowiska Łotrzyc. Gra podzielona jest na 5 pełnych akcji aktów, każdy rozgrywający się w innej krainie.

Do wyboru oddano nam 7 klas postaci, każda z odrębnym drzewkiem umiejętności; zdobywając punkty doświadczenia i podnosząc poziom, stopniowo rozwijamy swojego bohatera (lub bohaterkę). Ważnym elementem jest kompletowanie i ulepszanie naszego ekwipunku. Co ciekawe, mapy poza miastami są generowane losowo za każdym razem gdy włączamy tytuł, co sprawia, że każde podejście do gry będzie od siebie różne. W Diablo 2 możemy bawić się solo lub do 8 osób w trybie multiplayer.

Zwiastun Diablo 2

Kup cyfrową wersję Diablo 2 z dodatkiem Lord of Destruction

18. Homeworld Remastered Collection

Homeworld Remastered Collection
Homeworld Remastered Collection

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 2,2 GHz Dual-Core
 • Pamięć: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8800 GTS lub ATI Radeon HD4800 z 512 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 1,9 GB

Zremasterowane wersje dwóch pierwszych tytułów z serii Homeworld to ciekawa propozycja dla wszystkich fanów RTS-ów. Najstarsza część to rozgrywająca się w przestrzeni kosmicznej strategia czasu rzeczywistego, która przenosi nas początkowo na orbitę planety Kharak. Jej mieszkańcy, poszukując swojego pochodzenia, odkrywają prastary statek kosmiczny i poznają jego tajemnice.

Splot wydarzeń sprawia, że będąca zbiorowym bohaterem gry rasa Kushan staje się cywilizacją kosmiczną i wyrusza na poszukiwania swoich prawdziwych korzeni. Główną bazę w Homeworld stanowi zaawansowany, potężny „Statek Matka”, zdolny do produkowania i przechowywania jednostek.

Przez całą kampanię dla jednego gracza musimy rozwijać swoją flotę, a kluczową rolę odgrywa odpowiednie zarządzanie malejącą ilością zasobów. Nie mniejszym problemem są coraz zacieklejsze ataki ze strony wrogiego Imperium Taiidańskiego. Druga część tej świetnej gry na słaby laptop lub PC kontynuuje główny wątek z pierwszej odsłony i pokazuje dalszą historię Kushan, po raz kolejny pokładających całą nadzieję w „Statku Matce”. W omawianej kolekcji możemy zagrać zarówno w odświeżone edycje Homeworld i Homeworld 2, jak i oryginalne, niezmienione wersje.

Zwiastun Homeworld Remastered Collection

Kup cyfrową wersję Homeworld Remastered Collection

19. Tomb Raider

Tomb Raider
Tomb Raider

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core2 Duo 1.86 Ghz (E6300) lub AMD Athlon64 X2 2,1 Ghz (4050+)
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA 8600 z 512 MB VRAM lub AMD Radeon HD 2600 XT
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku: 12 GB

Dysponując średniej klasy komputerem sprzed około dekady, możemy odświeżyć sobie (lub poznać) pierwszą część obecnie najnowszej trylogii. Stanowi ona genezę historii panny Croft i przenosi nas na wyspę Yamatai, gdzie heroina ze swoim zespołem poszukują śladów zaginionego królestwa. Niespodziewany sztorm niszczy statek bohaterów i wyrzuca ich na przeklęty ląd, na którym stoczą walkę o życie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pełna zwrotów akcji opowieść, w której znalazło się miejsce dla szaleńców, kultystów i bóstw orientu to jedna z najlepszych historii w serii Tomb Raider. Twórcy przedstawiają nam Larę Croft jako młodą kobietę, dopiero odkrywająca drzemiące w niej pokłady siły i odwagi, co dodaje jej autentyczności i bardziej organicznego charakteru.

Sam gameplay przypomina poprzednie odsłony serii — obserwując akcję zza pleców panny Croft przemierzamy rozległe poziomy wykorzystując zdolności akrobatyczne bohaterki. Stających na naszej drodze przeciwników eliminujemy przy pomocy broni dystansowej lub w bezpośrednim starciu, możliwe jest także „zdjęcie” wroga z ukrycia. System skradania się i niepostrzeżonego działania został zresztą udoskonalony względem starszych odsłon, tym samym zyskując bardzo na znaczeniu.

Zwiastun Tomb Raider

Kup cyfrową wersję Tomb Raider

20. Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed: Brotherhood i Assassin’s Creed: Revelations

Assassins Creed 2
Assassin’s Creed 2

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core2 Duo E4400 2,0 GHz lub AMD Athlon 64 X2 4000+ 2,1 GHz
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0c i Shader Model 4.0 z 256 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Assassin’s Creed 2: 8 GB
  • Assassin’s Creed: Brotherhood: 8 GB
  • Assassin’s Creed : Revelations: 12 GB

Wśród wypełnionych wartką akcją gier na słaby PC znaleźć można bardzo mocne pozycje z serii Assasin’s Creed. Mowa o Assasin’s Creed 2, Assassin’s Creed: Brotherhood i Assassin’s Creed: Revelations, opowiadających historię ulubieńca graczy — Ezio Auditore da Firenze. W pierwszym z wymienionych tytułów poznajemy lata młodości głównego bohatera, który na skutek zdrady musi porzucić dostatnie życie i wieść los zbiega.

Protagonista dociera z matką i siostrą do domu swojego wuja, gdzie odkrywa, że pochodzi z rodziny asasynów. Opanowując stopniowo nowe umiejętności, Ezio zdobywa kolejne szczeble w tajemniczym bractwie, nie zapominając o bolesnej zdradzie i planując swoją zemstę. Kolejne z wymienionych części serii AC stanowią bezpośrednią kontynuację przygód głównego bohatera.

Studio Ubisoft Montreal udoskonaliło mechaniki z pierwszej odsłony gry, czyniąc z proponowanych tytułów pozycje niesamowicie grywalne i mniej wiejące nudą. Gracze mogą swobodnie poruszać się po miastach, wykorzystując dobrze zaprojektowany system akrobacji. Walka z oddziałami przeciwników wymaga odrobinę zręczności, ale przynosi dużo satysfakcji. Sama historia Ezio Auditore i jego współczesnego potomka, Desmonda, jest dobrze napisana i zachęca do jej pełnego poznania.

Zwiastun Assassin’s Creed Revelations

Kup cyfrową wersję Assassin’s Creed – Ezio Trilogy

21. Fallout 3 i Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas
Fallout: New Vegas

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Dual-Core 2 GHz
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA serii 6 lub ATI serii 1300 XT z 256 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Fallout 3: 7 GB
  • Fallout: New Vegas: 10 GB

Dwie pierwsze odsłony Fallout, które wyszły spod skrzydeł Bethesdy to relatywnie mało wymagające gry pod kątem sprzętowym, ale bardzo angażujące i cenione przez graczy RPG-i. W Fallout 3 wcielamy się w postać Samotnego Wędrowca, który opuszcza schron przeciwatomowy, zwany Kryptą 101 i wyrusza na poszukiwania swojego ojca. Akcja gry osadzona została pod koniec XXIII wieku, dwieście lat po katastrofalnej w skutkach wojnie atomowej. W drodze do celu przemierzamy bezkresne, postapokaliptyczne pustkowia otwartego świata, stawiamy czoła różnym zmutowanym monstrom i wypełniamy tony zadań. Podobnie jak w starych odsłonach serii Fallout, ostateczną misją okazuje się odnalezienie tajemniczego urządzenia G.E.C.K. (Garden of Eden Creation Kit).

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z kolei Fallout: New Vegas przedstawia historię kuriera Mojave Express, który na skutek napadu traci bardzo ważną przesyłkę. Cudem ocalona od śmierci postać gracza postanawia odnaleźć swoich oprawców, lawirując w skomplikowanej sieci wszechobecnych frakcji, walczących o władzę nad Nowym Vegas. W odróżnieniu od gier z serii Fallout tworzonych przez studio Black Isle, omawiane odsłony to trójwymiarowe RPG z widokiem z pierwszej lub trzeciej osoby, w których mamy do czynienia z dynamicznym systemem walki. Nawiązaniem do dawnego, turowego sposobu prowadzenia potyczek jest V.A.T.S., który znacząco spowalnia czas i pozwala podejmować decyzje dotyczące kolejnych akcji. Obie omawiane gry dostępne są w abonamencie Xbox Game Pass.

Zwiastun Fallout 3

Kup cyfrowe wersje Fallout 3 GOTY lub Fallout: New Vegas Ultimate Edition

22. Tony Hawk’s Pro Skater 3

Tony Hawks Pro Skater 3
Tony Hawk’s Pro Skater 3

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 98 / 2000 / XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Pentium 3 500 MHz lub porównywalny
 • Pamięć: 64 MB RAM
 • Karta graficzna: posiadająca minimum 8 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 8.1
 • Dostępne miejsce na dysku: 700 MB

Prawdopodobnie żadna inna gra z naszego zestawienia nie odpowiada za tak wiele zdartych goleni i stłuczonych kolan jak Tony Hawk’s Pro Skater 3. Produkcja traktująca o jeździe na deskorolce do dziś inspiruje grywalnością, której w ogóle nie przeszkadza nierealistyczne przedstawienie tematu skateboardingu. Do dyspozycji graczy oddano ponad 20 grywalnych bohaterów, wśród których 13 to autentyczni sportowcy. Możliwe jest też stworzenie własnej postaci i stopniowe uczenie się kolejnych umiejętności.

Typowe dla serii zadania, takie jak zebranie konkretnych przedmiotów lub zdobycie odpowiedniej ilości punktów przyjdzie nam wypełniać na 10 atrakcyjnie zaprojektowanych poziomach. THPS 3 jest przykładem doskonałej gry na słaby PC, która z wiekiem dojrzała jak wino i dziś smakuje co najmniej tak samo dobrze, jak w dniu premiery.

Zwiastun Tony Hawk’s Pro Skater 3

23. Max Payne i Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Max Payne 2: The Fall of Max Payne
Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 98 / 2000 / XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Pentium 3 1 GHz, Athlon 1 GHz, Celeron 1,2 GHz lub Duron 1,2 GHz
 • Pamięć: 256 MB RAM
 • Karta graficzna: posiadająca minimum 32 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 8.1
 • Dostępne miejsce na dysku: 1,5 GB

Wydana na początku XXI wieku gra akcji, która była swoistą rewolucją gatunku — Max Payne, pozwala graczom wcielić się w tytułowego detektywa. Protagonista po ciężkim dniu pracy wraca do domu, gdzie znajduje ciała swojej żony oraz córki, brutalnie zamordowanych przez nieznanych sprawców. Ponieważ ślady wskazują na powiązanie z narkotykami, Max dołącza do agencji DEA i angażuje się w śledztwo.

Splot wydarzeń doprowadza do oskarżenia głównego bohatera o zastrzelenie jednego ze współpracowników, przez co jako gracze musimy stawiać czoła zarówno przestępcom, jak i oddziałom policji. Max Payne 2: The Fall of Max Payne kontynuuje historię tytułowego detektywa, wspieranego przez drugą grywalną postać — Monę Sax, z której pomocą stara się rozwikłać sprawę tajemniczego stowarzyszenia.

Obie części historii Maxa Payne’a to utrzymane w klimacie noir detektywistyczne opowieści, w których największą furorę zrobił „bullet time„, czyli chwilowe zwolnienie czasu pozwalające zobaczyć przelatujący pocisk. W połączeniu z dużą ilością strzelania i charakterystycznym rzucaniem się w bok głównego bohatera, omawiane gry na długie lata wyznaczyły standardy strzelanek TPP. Dziś obie produkcje bez problemu uruchomimy, mając do dyspozycji nawet dość słaby PC albo laptop.

Zwiastun Max Payne

Kup cyfrową wersję Max Payne i Max Payne 2: The Fall of Max Payne

24. Team Fortress 2

Team Fortress 2
Team Fortress 2

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 1,7 GHz
 • Pamięć: 512 MB RAM
 • Karta graficzna: zgodna z DirectX 8.1
 • Wersja DirectX: 8.1
 • Dostępne miejsce na dysku: 1,5 GB

Team Fortress 2 to mało wymagająca sprzętowo, sieciowa gra free-to-play, która od lat podbija serca fanów FPS-ów. Gracze podzieleni na dwa zespoły starają się wypełnić cel zależny od mapy, na której toczy się walka. Bawić możemy się między innymi w trybach Team deathmatch (dwie drużyny przeciwko sobie, wygrywa ta z większą liczbą zabójstw) oraz Capture the Flag i King of the Hill, gdzie warunkiem zwycięstwa jest utrzymanie kontroli nad wyznaczonym punktem przez łącznie 3 minuty.

Twórcy oddali nam do wyboru 9 klas postaci różniących się wyposażeniem i umiejętnościami specjalnymi. W jednym meczu zazwyczaj może brać udział do 24 zawodników, chociaż na niektórych serwerach limit ten podniesiony jest nawet do 34 uczestników.

Zwiastun Team Fortress 2

25. Trylogia Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare
Call of Duty 4: Modern Warfare

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor:  Intel Core 2 Duo E6600 lub AMD Phenom X3 8750
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600GT lub ATI Radeon X1950 z 256 MB VRAM
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Call of Duty 4: Modern Warfare 8 GB
  • Call of Duty: Modern Warfare 2: 12 GB
  • Call of Duty: Modern Warfare 3: 16 GB

W skład oryginalnej trylogii Call of Duty: Modern Warfare wchodzą:

 • Call of Duty 4: Modern Warfare (2007)
 • Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)
 • Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011)

W odróżnieniu od poprzednich odsłon serii trylogia Call of Duty: Modern Warfare pozwala graczom brać udział we współczesnych konfliktach zbrojnych. W pierwszej części przez większość gry głównym bohaterem jest świeżo upieczony komandos SAS, „Soap” MacTavish. W trakcie misji drużyna antyterrorystów odkrywa powiązanie między rosnącym napięciem politycznym w Rosji i przewrotem na Bliskim Wschodzie, które wskazuje na bezpośrednie zaangażowanie niejakiego Imrana Zachajewa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Od tej chwili zaczyna się walka z czasem, ponieważ sytuacja błyskawicznie eskaluje i może doprowadzić do ogólnoświatowej tragedii. W kolejnych częściach Modern Warfare obserwujemy, jak wprawiona w ruch machina wojenna doprowadza do konfliktu na wielką skalę oraz jaką rolę odegra „Soap” w całej historii.

Zwiastun Call of Duty: Modern Warfare 2

Kup cyfrowe wersje Call of Duty 4: Modern Warfare, Modern Warfare 2 lub Modern Warfare 3

26. Seria Legacy of Kain

Legacy of Kain Defiance
Legacy of Kain: Defiance

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 1,8 GHz
 • Pamięć: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0b
 • Wersja DirectX: 9.0b
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • Blood Omen: Legacy of Kain: 1 GB
  • Legacy of Kain: Soul Reaver: 2 GB
  • Legacy of Kain: Soul Reaver 2: 2 GB
  • Blood Omen 2: Legacy of Kain: 2 GB
  • Legacy of Kain: Defiance: 2 GB

Na serię Legacy of Kain obecnie składają się:

 • Blood Omen: Legacy of Kain
 • Legacy of Kain: Soul Reaver
 • Legacy of Kain: Soul Reaver 2
 • Blood Omen 2: Legacy of Kain
 • Legacy of Kain: Defiance

Poszukując naprawdę godnych uwagi gier na stary komputer, nie można pominąć wyjątkowego IP, jakim jest seria Legacy of Kain. Historia, w której losy dwóch głównych postaci, Kaina i Raziela, splatają się i przenikają w nieoczywisty sposób, zawarta została w 5 częściach. W pierwszej z nich — Blood Omen: Legacy of Kain, poznajemy tytułowego bohatera, który zostaje zamordowany przez bandytów i wskrzeszony jako wampir. Protagonista pragnie za wszelką cenę odzyskać ludzką postać, w czym ma mu pomóc Mortanius. Intencje nekromanty są jednak niejasne, a udzielane przez niego wskazówki prowadzą Kaina inną ścieżką, niż sobie tego życzył.

Legacy of Kain: Soul Reaver przedstawia drugiego z bohaterów serii — Raziela, byłego podwładnego Kaina. Obawiając się potęgi protegowanego, władca Nosgoth skazuje go na pewną śmierć, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Porzucając swoją cielesną powłokę Raziel zyskuje duchową postać i wyrusza w poszukiwaniu zemsty. Kolejne odsłony uzupełniają luki w historii bohaterów, mieszając przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.

Pierwsza część wydana w 1996 to dwuwymiarowa gra akcji z widokiem w rzucie izometrycznym. Pozostałe pozycje z serii Legacy of Kain to gry TPP action adventure, ze sporą ilością elementów zręcznościowych. Chociaż gameplay z racji wieku może już „trącić myszką” i odbiegać od współczesnych produkcji, to opowieść o Kainie i Razielu zdecydowanie warto poznać.

Zwiastun Legacy of Kain: Soul Reaver 2

Kup cyfrowe wersje gier z serii Legacy of Kain

27. Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Star Wars Jedi Knight Jedi Academy
Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 2000 / XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Pentium II lub Athlon 450 MHz
 • Pamięć: 128 MB RAM
 • Karta graficzna: posiadająca minimum 32 MB VRAM i kompatybilna z OpenGL
 • Wersja DirectX: 9.0a
 • Dostępne miejsce na dysku: 1,3 GB

Perłą w koronie wśród mało wymagających gier spod szyldu Gwiezdnych Wojen jest ostatnia jak dotąd część podserii Jedi Knight, czyli Jedi Academy. W odróżnieniu od poprzednich odsłon, w trybie dla pojedynczego gracza przejmujemy kontrolę nad stworzoną przez siebie postacią, a nie dotychczasowym protagonistą Kyle’m Katarnem. Ten ostatni pełni w produkcji funkcję mentora naszego bohatera (lub bohaterki) i Mistrza zakonu Jedi.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy to zawierająca elementy shootera gra akcji z możliwością zmiany widoku między pierwszoosobowym i trzecioosobowym, w której dużą wagę przyłożono do systemu walki przy użyciu miecza świetlnego. Pierwszy raz w historii serii umożliwiono nam używanie zarówno pojedynczego, jak i podwójnego ostrza, a także przypominającej broń Darth Maula laski.

Przygodę zaczynamy jako niewiele potrafiący padawan, szkolący się u Kyle’a Katarna i Luke’a Skywalkera na Yavin IV. W trakcie wypełniania kolejnych misji rozwijamy swoje umiejętności i lepiej opanowujemy posługiwanie się Mocą. Mimo upływu 10 lat od wydarzeń z „Powrotu Jedi”, Sithowie nie zostali do końca pokonani i znów zaczynają działać na szkodę Galaktyki. Zadaniem gracza jest ich powstrzymanie, ale pokusa zyskania potęgi Ciemnej Strony Mocy może przeciągnąć nas na złą ścieżkę.

Zwiastun Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Kup cyfrową wersję Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

28. Tropico 5

Tropico 5
Tropico 5

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: 2 GHz Dual Core
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 400, AMD Radeon HD 4000 lub Intel HD 4000
 • Wersja DirectX: 11
 • Dostępne miejsce na dysku: 4 GB

Jeśli chodzi o fajne gry na słaby PC, w których możemy sprawdzić swoje umiejętności planowania przestrzeni i zarządzania zasobami, strzałem w dziesiątkę jest piąta odsłona strategii z przymrużeniem oka — Tropico. Wcielając się w El Presidente przejmujemy pełną władzę nad tytułowym wyspiarskim państwem. Dla pojedynczego gracza przygotowano tryb piaskownicy, w którym możemy rozwijać swoje małe imperium według własnego widzimisię oraz kampanię, gdzie w określonym czasie musimy wypełniać konkretne zadania.

Zarządzając rolnictwem, rynkiem pracy, edukacją, armią, produkcją i handlem stopniowo budujemy potęgę Tropico. Będzie nam ona potrzebna, by przez różne okresy historyczne przeciwstawiać się politycznym hegemonom oraz katastrofom naturalnym.

Zwiastun Tropico 5

Kup cyfrową wersję Tropico 5: Complete Collection

29. Freelancer

Freelancer
Freelancer

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 98 / 2000 / XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Pentium III 600 MHz
 • Pamięć: 128 MB RAM
 • Karta graficzna: posiadająca minimum 32 MB VRAM
 • Wersja DirectX: brak danych
 • Dostępne miejsce na dysku: 1 GB

Niesłusznie zapomniany Freelancer to wyjątkowo grywalny symulator małych statków kosmicznych, który bez problemu uruchomimy na naprawdę starym komputerze. W trybie dla pojedynczego gracza wcielamy się w postać Edisona Trenta, pozbawionego pieniędzy i własnego pojazdu pilota, który próbując związać koniec z końcem, przyjmuje zadanie od niejakiej Jun’ko Zane.

Splot wydarzeń sprawia, że główny bohater zostaje zamieszany w walkę z tajemniczym imperium kosmicznym, którego celem jest przejęcie kontroli w sektorze Syriusza. Oprócz liniowego wątku głównego możemy wypełniać liczne kontrakty, za które otrzymujemy wynagrodzenie w postaci wirtualnej waluty. Korzystając z niej, kupujemy ulepszenia ekwipunku i nowe pojazdy. Do dyspozycji graczy oddano ponad 30 różnych statków o różnym przeznaczeniu i odmiennych parametrach.

Zwiastun Freelancer

30. BioShock, BioShock 2 i BioShock: Infinite

BioShock 2
BioShock 2

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor: Intel Core 2 DUO 2.4 GHz lub AMD Athlon X2 2.7 GHz
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna:
  • Karty dedykowane: NVIDIA 8800 GT lub ATI Radeon HD 3870 z 512 MB VRAM
  • Karty zintegrowane: Intel HD 3000
 • Wersja DirectX: 9.0c
 • Dostępne miejsce na dysku:
  • BioShock: 8 GB
  • BioShock 2: 11 GB
  • BioShock Infinite: 20 GB

Jedną z najbardziej docenianych serii FPS-ów ostatnich lat — BioShock, z racji wieku możemy dziś zaliczyć do grona mało wymagających gier, które bez problemu zadziałają na przeciętnym starym komputerze albo laptopie. W najstarszej części przenosimy się do 1960 roku i przejmujemy kontrolę nad Jackiem, który jako jedyny przeżywa katastrofę samolotu pasażerskiego nad Atlantykiem. Po dopłynięciu do latarni morskiej, przy pomocy batyskafu podróżujemy do ukrytego pod wodą utopijnego świata. Rapture, mające być idealną przestrzenią dla elit, nieograniczającą ich w żaden sposób i pozwalającą rozwijać pełny potencjał ludzkości nie spełniło swojego zadania. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że wszystko jest zrujnowane, a jedyni ocaleni całkowicie oszaleli. Za radą tajemniczego pomocnika, Atlasa, przemierzamy podwodne miasto w poszukiwaniu ratunku.

BioShock 2 dzieli z częścią pierwszą miejsce akcji, ale jego wydarzenia odbywają się 8 lat później. Tym razem przejmujemy kontrolę nad jedną z najciekawszych postaci w Rapture — Tatuśkiem imieniem Obiekt Delta. Jako wielki, w dużym stopniu zniekształcony i zmodyfikowany obrońca Małych Sióstr poszukujemy Eleanor, z którą głównego bohatera łączy nierozerwalna więź. Po raz kolejny przemierzając rozległe korytarze Rapture odkrywamy jeszcze więcej jego tajemnic. Podobnie jak w części pierwszej gameplay pozwala nam używać zarówno broni palnej, jak i specjalnych zdolności zyskanych dzięki plazmidom. Obiekt Delta ma też pewien dodatkowy atut w garści — podręczne wiertło górnicze, które również może służyć do pozbywania się przeciwników.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja BioShock Infinite rozgrywa się w 1912 roku w innym miejscu niż poprzednie odsłony i nie jest z nimi związana fabularnie. Tym razem przyjdzie nam odwiedzić fantastyczne, zawieszone w chmurach miasto Columbia. Jako prywatny detektyw Booker DeWitt mamy za zadanie odnaleźć przetrzymywaną w podniebnej metropolii kobietę imieniem Elizabeth. Spotkanie z nią okazuje się być dopiero początkiem przygody, w trakcie której główny bohater będzie musiał stawić czoła licznym wrogom i zyska nowe, fantastyczne moce. W odróżnieniu od poprzednich odsłon BioShock, w Columbii nie zawsze będziemy musieli liczyć tylko na siebie, a w walce może nas wspomagać wspomniana wcześniej Elizabeth.

Zwiastun BioShock Infinite

Kup cyfrową wersję BioShock: The Collection

Najlepsze gry na słaby PC — podsumowanie

Na tym kończymy zestawienie najlepszych gier na słaby komputer. Ograniczenie się do 30 pozycji nie było łatwe i przynajmniej drugie tyle kołacze nam się po głowie, być może czekając na drugi artykuł o podobnej tematyce. Tak czy inaczej, wybrane przez nas tytuły to bardzo solidne, grywalne i dopracowane produkcje, które dostarczają świetnych wrażeń, nawet jeśli będziemy je ogrywać na nieco starszym sprzęcie.

Przeczytaj też: Najlepsze stare gry na PC i konsole

A jakie gry Wy dopisalibyście do naszej listy? I co równie ważne — czy któraś z naszych propozycji znajduje się na Waszej tak zwanej „kupce wstydu”? Dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.