Najlepsze gry RPG wszech czasów. Ranking 15 tytułów

Najlepsze gry RPG

Gry RPG zazwyczaj oferują epickie przygody i dziesiątki godzin zabawy. W historii elektronicznej rozrywki przewinęło się multum tytułów reprezentujących ten gatunek, z których wiele przeistoczyło się w długowieczne serie. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym przedstawicielom tego typu produkcji.

Gry RPG — co to takiego?

Skrót RPG pochodzi od angielskiego role-playing game. Za prekursora tego gatunku uważa się wydane w 1974 roku Dungeons and Dragons, w którym rozgrywka odbywa się na planszy przy użyciu figurek. Uczestnicy tworzą własne postacie, wybierają tzw. Mistrza Gry, który prowadzi rozgrywkę, a następnie biorą udział w wykreowanych przez siebie przygodach w świecie fantasy.

RPG szybko przeniosło się do świata gier wideo i zaowocowało dziesiątkami znakomitych tytułów. Można wyróżnić kilka charakterystycznych cech dla tego gatunku:

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
 • Decyzyjność — możliwość dokonywania wyborów przez gracza, które w różny sposób wpływają na rozwój świata i zamieszkujących go postaci;
 • Rozwój bohatera — wraz z postępem w rozgrywce rozwijamy swoje umiejętności i statystyki, co przekłada się na lepsze efekty podczas walk z przeciwnikami;
 • Bogaty ekwipunek — postać posiada różnego rodzaju bronie, ataki magiczne, zbroje i przedmioty, które wpływają na jej siłę czy zdrowie.

Jak w wielu dziedzinach kultury i sztuki, tak też w świecie elektronicznej rozrywki coraz częściej dochodzi do mieszania się ze sobą różnych gatunków. Dlatego współczesne gry RPG niejednokrotnie łączą w sobie elementy przygodówek czy strzelanin – cechy charakterystyczne dla „erpegów” znajdziemy nawet w karciankach i bijatykach!

Najlepsze gry RPG — ranking

Nie przedłużając, przejdźmy do naszej listy najlepszych gier RPG na PC i konsole. Zestawienie zostało skonstruowane w ten sposób, aby znajdujące się w nim tytuły były różnorodne — od współczesnych hitów, po uznane klasyki. Ranking jest czysto subiektywny, a jego kolejność nie ma żadnego znaczenia.

1. Baldur’s Gate II: Cienie Amn

Baldur's Gate II: Cienie Amn
Baldur’s Gate II: Cienie Amn

Wcielamy się w bohatera, którego sami tworzymy i mamy za zadanie uratować przybraną siostrę, przetrzymywaną w więzieniu zwanym Czarowięzami. Aby odbić ją z rąk szalonego maga Irenicusa, musimy zebrać olbrzymie pokłady złota. Zgodnie z wszelkimi prawidłowościami dobrej gry RPG na PC, to tylko punkt wyjścia do znacznie bardziej rozbudowanej fabuły.

Baldur’s Gate II już w czasach swojej premiery miał dość przeciętną grafikę, ale paradoksalnie w tym tkwi również jego siła. Wzorem kultowego Dungeons & Dragons, to, czego nie widać na ekranie, gracze dopowiadają sobie w swojej wyobraźni. Tytuł ten nawet dziś zachwyca ogromem przedstawionego świata i wieloma ekscytującymi zadaniami pobocznymi. To jednak postacie i wspomniana fabuła sprawiają, że Baldur’s Gate II jeszcze na długo po ukończeniu zostaje w pamięci.

Zwiastun Baldur’s Gate II: Cienie Amn
 • Rok wydania: 2000
 • Dostępne na: PC
 • Ocena graczy na Metacritic: 9,1/10

2. Final Fantasy VII

Final Fantasy VII
Final Fantasy VII

Ruch oporu Avalanche pragnie położyć kres działaniom złowrogiej korporacji Shinra, która wysysa energię życiową planety przy pomocy specjalnych reaktorów. Podczas misji wysadzenia jednego z takich urządzeń do ruchu dołącza były żołnierz Cloud Strife, a wydarzenia dość prędko wyrywają się spod kontroli.

Nie ma co ukrywać, że lista zawierająca najlepsze gry RPG wszech czasów przynajmniej w połowie mogłaby się składać z poszczególnych części serii Final Fantasy. Dbając jednak o różnorodność niniejszego zestawienia, wybór pada na siódmą odsłonę cyklu. Studio deweloperskie Square Enix (wtedy jeszcze jako Squaresoft) przeniosło tym tytułem sagę do trzeciego wymiaru i zrobiło to w najlepszy możliwy sposób. FFVII oferuje świetną jak na swoje czasy oprawę audiowizualną, która doskonale oddaje bezduszność przedstawionego świata. Gra rozpoczyna się od wartkiej akcji i trzyma zawrotne tempo do samego końca, raz po raz oferując fascynujące zwroty akcji.

Zwiastun Final Fantasy VII
 • Rok wydania: 1997
 • Dostępne na: PC, PS1, PS3, PSP, PSV, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,9/10

Kup Final Fantasy VII

3. The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim
The Elder Scrolls V: Skyrim

Wcielamy się w łowcę smoków, który potrafi przejmować dusze i umiejętności zabijanych bestii. Bohater będzie musiał stawić czoła nadciągającej apokalipsie, której uosobieniem jest nadchodzący zgodnie z przepowiednią bóg zniszczenia. Oczywiście to tylko zalążek skrupulatnie rozwijanej fabuły, która rzuca tło także na wcześniejsze części The Elder Scrolls.

Produkcja Bethesdy to przykład gry RPG na PC i konsole, która cieszy fanów jeszcze wiele lat po premierze. Rozbudowany świat do dziś robi niesamowite wrażenie, a emocje towarzyszące walkom ze smokami są absolutnie niepodrabialne. Warto wspomnieć, że przez lata powstało wiele ciekawych modów do Skyrim, które dodatkowo wydłużyły jego popularność.

Zwiastun The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,6/10

Kup The Elder Scrolls V: Skyrim

4. Diablo II

Diablo II
Diablo II

Przenosimy się do posępnego świata zwanego Sanktuarium, w którym musimy stawić czoła znanemu z pierwszej części Panu Grozy. Tytułowy Diablo planuje uwolnić swoich braci — Baala i Mefisto — by zaprowadzić w świecie chaos. Rolą gracza jest powstrzymanie całej mrocznej trójcy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Do dyspozycji oddano pięć klas postaci, z których każda różni się umiejętnościami i taktyką walki. Przemierzamy łącznie cztery zróżnicowane krainy, pokonując setki przeciwników i zdobywając punkty doświadczenia. Posępny klimat, ciekawi bohaterowie i świetny system walki uczyniły Diablo II tytułem niemal uzależniającym. Dodatkowo rozbudowano tutaj tryb rozgrywki wieloosobowej, czyniąc produkcję Blizzarda długowieczną.

Zwiastun Diablo II
 • Rok wydania: 2000
 • Dostępne na: PC
 • Ocena graczy na Metacritic: 8,8/10

Kup Diablo II Resurrected

5. Dark Souls

Dark Souls Remastered
Dark Souls Remastered

Akcja tej gry RPG przenosi nas do typowej scenerii dla całego gatunku — średniowiecznego fantasy, w którym to, co ludzkie, miesza się z tym co magiczne. Bohatera tworzymy samodzielnie, nadając mu płeć, imię, wygląd oraz klasę. Fabułę poznajemy z porozsiewanych po świecie strzępków informacji.

Twórcy ze studia From Software umiejscowili akcję w dużym otwartym świecie, który można eksplorować w dwóch płaszczyznach — zarówno w poziomie, jak i pionie. Nie brakuje tutaj typowych wyróżników dla gatunku RPG, takich jak eksplorowanie mrocznych podziemi, rozwijanie postaci czy rzucanie magicznych ataków. Natomiast znakiem charakterystycznym Dark Souls jest wyśrubowany poziom trudności, który może zniechęcić wielu graczy, ale też przyciągnąć tych, którzy szukają wyzwań. Tytuł ten dorobił się nawet osobnego podgatunku, który nazwano soulslike.

Zwiastun Dark Souls
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5 Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,7/10

Kup Dark Souls Remastered

6. Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic
Star Wars: Knights of the Old Republic

Niniejsza produkcja ukazała się rok po premierze filmu „Gwiezdne wojny: Atak klonów”, który nie został najlepiej przyjęty ani przez fanów, ani krytyków. Tym większe było zaskoczenie, gdy okazało się, że gra wideo potrafi opowiedzieć fantastyczną historię z uniwersum Star Wars, robiąc to lepiej niż filmowcy — z ojcem serii George’em Lucasem na czele.

KOTOR jest przykładem wymarzonej przez fanów opowieści z uniwersum „Gwiezdnych wojen”, którą dodatkowo podano w interaktywnej formie. Gracz wciela się w żołnierza okrętu wojennego, który musi stawić czoła niebezpieczeństwu związanemu z atakiem byłych rycerzy Jedi — Revana i Malaka. Kierujemy zespołem składającym się maksymalnie z trzech osób, rozmawiamy z postaciami niezależnymi i odwiedzamy osiem wyjątkowych planet. Najlepszym elementem tej gry RPG jest to, że sami decydujemy czy chcemy walczyć po ciemnej, czy jasnej stronie mocy.

Zwiastun Star Wars: Knights of the Old Republic
 • Rok wydania: 2003
 • Dostępne na: PC, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9/10

Kup Star Wars: Knights of the Old Republic

7. Disco Elysium

Disco Elysium
Disco Elysium

Trafiamy do nadmorskiej miejscowości Revachol, będącej batalionem, na którym ścierają się frakcje rozmaitych przestępców. Jako policjant uzależniony od alkoholu, mamy za zadanie rozwiązać zagadkę morderstwa. Wynik śledztwa zdecyduje czy bohater odbuduje swoje dobre imię, czy stoczy się na samo dno.

Disco Elysium to przykład gry RPG w starym dobrym stylu. Grafika jest bardzo prosta, ale przyjemna dla oka, zaś kamera śledzi wydarzenia z widoku izometrycznego. Nie ma tutaj walk, ale jest za to toczenie ciągłych dialogów i prowadzenie dochodzenia od nitki do kłębka. Świetnej fabule i ciekawym bohaterom towarzyszy niezwykły klimat wykreowanego świata. Za produkcję tego tytułu odpowiada niezależne studio ZA/UM, zatem możemy powiedzieć, że jest to również jedna z najlepszych gier indie.

Zwiastun Disco Elysium
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Disco Elysium The Final Cut

8. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Geralt z Rivii musi odnaleźć swoją uczennicę Ciri, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. W tle mają miejsce różne inne wydarzenia, takie jak inwazja Nilfgaardu na Królestwa Północy czy pojawienie się tajemniczego Dzikiego Gonu. Główny bohater na swojej drodze będzie musiał stawić czoła wielu zagadkom i przeciwnikom.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dzieło CD Projekt RED ustanowiło nową jakość dla wszystkich współczesnych gier RPG. Fabułę Wiedźmina 3 trudno streścić, ponieważ posiada niesamowite nagromadzenie wątków i ciekawych postaci. Trzeba w tym miejscu pochwalić świetnie zrealizowane przerywniki filmowe i wspaniałą ścieżkę dźwiękową, odróżniającą ten tytuł od dziesiątek na pozór podobnych „erpegów”. Sama rozgrywka wciąga bez końca, a zakończenie wątku fabularnego tylko zaostrza apetyt do dalszej eksploracji świata i wykonywania dziesiątek misji pobocznych.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

9. Neverwinter Nights

Neverwinter Nights Enhanced Edition
Neverwinter Nights Enhanced Edition

W Neverwinter pojawia się tajemnicza choroba, która dziesiątkuje ludzi. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, bramy miasta zostają zamknięte, a jego władze rozpoczynają poszukiwania bohatera, który znajdzie źródło zarazy i uratuje miejscową społeczność.

Gry RPG od studia BioWare zawsze trzymały wysoki poziom i tutaj nie jest inaczej. Sama fabuła w Neverwinter Nights starcza na nawet 80 godzin zabawy, podczas której werbujemy współtowarzyszy, zbieramy punkty doświadczenia i toczymy pojedynki w systemie turowym. Dodatkowej frajdy dostarcza tryb wieloosobowy, w którym jeden z graczy zamienia się w Mistrza gry, a na jednym serwerze może grać do 64 osób.

Zwiastun Neverwinter Nights
 • Rok wydania: 2002
 • Dostępne na: PC
  • Wersja Enhanced Edition: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Neverwinter Nights: Enhanced Edition

10. Mass Effect 2

Mass Effect 2
Mass Effect 2

Druga odsłona Mass Effect to kolejny przykład gry RPG od BioWare na naszej liście. Wprawdzie cała trylogia posiada ciekawą i spójną fabułę, ale oceniając daną produkcję za całokształt, trzeba przyznać, że to „dwójka” jest najbardziej dopracowana.

Akcja przenosi nas do XXII wieku, a głównym bohaterem jest komandor Shepard, członek elitarnej jednostki Widm. Przemierzając galaktykę swoim statkiem Normandia, protagonista wspólnie z załogą będzie musiał przeciwstawić się złowrogiej rasie Zbieraczy. Mass Effect 2, oprócz wspomnianej fabuły, oferuje doskonałą mechanikę rozgrywki opartą na widowiskowych strzelaninach i wciągających dialogach zarówno z członkami załogi, jak i postaciami pobocznymi. Warto podkreślić, że druga część hitu BioWare jest na tyle autonomiczna, że można w nią grać bez znajomości pozostałych części.

Zwiastun Mass Effect 2
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Mass Effect Edycja Legendarna (cała trylogia)

11. Deus Ex

Deus Ex
Deus Ex

Akcja tej gry RPG z widokiem pierwszoosobowym dzieje się w drugiej połowie XXI wieku, kiedy świat wypełniają terroryści i wszechobecna korupcja. Dodatkowo ludzkość jest wyniszczana przez zarazę zwaną Szarą Śmiercią. Wcielamy się w agenta JC Dentona i musimy odkryć, kto za tym wszystkim stoi.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Charakterystycznym elementem Deus Ex są nadludzkie zdolności głównego bohatera, które rozwijamy w miarę postępów w rozgrywce. Poprzez punkty doświadczenia dostosowujemy postać do stylu naszej gry, dzięki czemu warto ten tytuł przejść kilka razy — szczególnie że twórcy przygotowali aż trzy zakończenia. Zabawę urozmaicają elementy ze strzelanek i skradanek.

Zwiastun Deus Ex
 • Rok wydania: 2000
 • Dostępne na: PC, PS2
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,2/10

12. Fallout 3

Fallout 3
Fallout 3

Wydarzenia zaprezentowane w produkcji studia Bethesda mają miejsce w Waszyngtonie oraz na otaczających go postapokaliptycznych pustkowiach. Wcielamy się w młodego chłopaka lub dziewczynę (postać tworzymy na początku zabawy), który(a) po raz pierwszy w życiu opuszcza schron atomowy, aby odnaleźć ojca, który uciekł z kryjówki z nieznanych powodów.

Trzecia odsłona Fallouta znacząco zmieniła rozgrywkę w stosunku do poprzednich części serii. Twórcy zaoferowali graczom eksplorowanie otwartego świata i toczenie walk w czasie rzeczywistym, a do tego zrezygnowali z ukazywania akcji z rzutu izometrycznego. Wyróżnikiem tej produkcji jest też tryb VATS, za sprawą którego decydujemy, w którą część ciała chcemy postrzelić naszego wroga. Oczywiście nie zabrakło specyficznego klimatu świata zniszczonego wojną nuklearną. Dodatkowym atutem gry jest możliwość zmiany kamery między widokiem pierwszo- i trzecioosobowym.

Zwiastun Fallout 3
 • Rok wydania: 2008
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Fallout 3

13. Dragon Age: Początek

Dragon Age: Origins
Dragon Age: Początek

Przenosimy się do magicznego królestwa Ferelden, na które zostaje zesłana plaga przez potężnego demona. Wcielamy się w bohatera mającego za zadanie dołączenie do grupy obrońców nazywanych Szarymi Strażnikami i uwolnienie królestwa od klątwy zagrażającej jego mieszkańcom.

W trakcie rozgrywki toczymy walki w czasie rzeczywistym, wykorzystując różnego rodzaju umiejętności i zaklęcia. Możemy dowodzić drużyną do czterech osób, a także prowadzić dialogi z licznymi możliwościami wyboru — od tego zależy, jak będzie się zmieniał otaczający nas świat. Na uwagę zasługuje również piękna jak na tamte czasy oprawa, na czele z wyśmienitą grą światła i cieni.

Zwiastun Dragon Age: Początek
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Dragon Age: Początek

14. World of Warcraft

World of Warcraft
World of Warcraft

Grzechem byłoby nie ująć w tym zestawieniu kultowej gry MMORPG (czyli nastawionej na granie przez sieć) stworzonej przez studio Blizzard. Wydarzenia toczą się kilka lat po tych, które fani znają z oryginalnej trylogii Warcraft. W królestwie Azeroth toczy się wojna domowa, a ludzie, elfy, krasnoludy i gnomy łączą swoje siły, aby wygrać z hordą.

W grze wybieramy bohatera, przypisując mu jedną z ośmiu ras i toczymy walki, których celem jest osiągnięcie określonej liczby punktów doświadczenia. Podczas zabawy odwiedzimy kilka kontynentów, a w przerwie od pojedynków możemy brać udział w licznych aktywnościach pobocznych. World of Warcraft ma tyluż zwolenników co przeciwników, ale liczba aktywnych graczy i ciągłe aktualizacje wydawane przez Blizzard udowadniają, że jest to produkcja ponadczasowa i trudno się przy niej nudzić.

Zwiastun World of Warcraft
 • Rok wydania: 2004
 • Dostępne na: PC
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

15. Chrono Trigger

Chrono Trigger
Chrono Trigger

Listę zawierającą najlepsze gry RPG wszech czasów pozwalamy sobie zamknąć prawdziwą klasyką gatunku, czyli Chrono Trigger. Wcielamy się tutaj w chłopca o imieniu Crono, który poznaje dziewczynę — Marle. Koleżanka głównego bohatera wskutek dość nieoczekiwanych wydarzeń przenosi się w przeszłość, a Crono będzie musiał ją uratować.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W tym legendarnym „erpegu” toczymy walki w drużynach liczących do trzech osób. Możemy walczyć przy użyciu broni białej, jak i czarów. Charakterystyczne jest to, że do starć z przeciwnikami nie dochodzi losowo, lecz są oni z góry widoczni na mapie. Tytuł japońskiego studia Square jak na swoje czasy wprowadził wiele innowacji, a opowiedziana w nim historia wciąż porusza. Poza tym trudno nie docenić gry, za której styl artystyczny odpowiada ojciec kultowego „Dragon Ball” – Akira Toriyama.

Zwiastun Chrono Trigger
 • Rok wydania: 1995
 • Dostępne na: PC, SNES, PS1, PS3, PSP, PSV, Nintendo DS, Nintendo Wii, Android, iOS
 • Ocena graczy na Metacritic (DS): 9,1/10

Najlepsze gry RPG — podsumowanie

To już wszystko w naszym zestawieniu topowych gier RPG. Mamy nadzieję, że ranking okaże się przydatny i stanie się zachętą do sięgnięcia po wybrane tytuły.

Przeczytaj też: Najlepsze gry fabularne

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wśród wymienionych wyżej piętnastu pozycji zabrakło wielu wartościowych gier. Gatunek RPG ma tysiące przedstawicieli, dlatego omówienie wszystkich wartych uwagi tytułów zajęłoby prawdziwe wieki. W każdym razie dajcie znać w komentarzach, jakie „erpegi” to Wy cenicie sobie najbardziej!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.