Odpowiednik PEGI chce weryfikować wiek graczy przez… rozpoznawanie twarzy. Kontrowersyjny projekt ESRB

dzieci grające w gry

Od wielu lat sporym problemem zdaje się kwestia dostępu nieletnich graczy do produkcji, które są im absolutnie nieprzeznaczone. Przez cały ten czas urzędnicy i pracownicy wielu organizacji zastanawiają się, jak mogą zapobiegać tego rodzaju procederem. Na całkiem intrygujący, a zarazem kontrowersyjny pomysł wpadła amerykańska agencja ratingowa ESRB.

ESRB chce dzięki analizie fotografii weryfikować wiek graczy

Najlepsze gry dla dzieci na Nintendo Switch
Kirby, Mario, Pokemony

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis PC Gamer, amerykańska agencja ESRB przedłożyło FTC projekt dotyczący rozwiązania ochrony nieletnich przed nieodpowiednimi treściami. Agencja wraz z firmą Yota, która zajmuje się identyfikacją tożsamości oraz spółką SuperAwesome (należącą de facto do Epic Games) opracowała rozwiązanie mające wykorzystać zdjęcia do weryfikacji wieku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Zgodnie z opisem, wykonywana byłaby fotografia, która następnie przy pomocy zaawansowanych algorytmów dokonywałaby weryfikacji wieku. Dokument wskazuje, że cały proces miałby trwać mniej niż sekundę i być maksymalnie bezpieczny, bo zdjęcia dzieci byłyby natychmiast usuwane.

Co bardzo ważne, przedstawiony projekt miałby być czymś w rodzaju dodatkowej i przede wszystkim opcjonalnej metody zabezpieczania nieletnich przed grami. Z tego też powodu ESRB nie traktuje tego rozwiązania jako w pełni samodzielną opcję.

Amerykańska agencja ratingowa wskazuje, że sama metoda jest dosyć skuteczna, czego dowodem mają być niedawne badania. Zgodnie z ich wynikami tylko 15 na 1000 kobiet i 7 na 1000 mężczyzn zostało błędnie sklasyfikowanych, jako osoby poniżej 25 roku życia.

Przeczytaj też: Gry podobne Heroes 3

Biorąc pod uwagę specyfikę przedstawianego projektu FTC postanowiło zorganizować ankietę, w ramach której wszyscy zainteresowani mogą do 21 sierpnia 2023 roku zagłosować za lub przeciw pomysłowi weryfikacji wieku poprzez fotografię.

Na koniec dajcie znać, co Wy sądzicie o akurat tej metodzie mającej chronić nieletnich przed nieodpowiednimi treściami w grach? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło grafiki głównej: Wikipedia

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Mega promocja na 2025 ruszyła!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.