XGP.pl jest portalem tworzonym przez graczy dla graczy, dlatego cieszymy się za każdym razem, gdy możemy specjalnie dla Was przygotować nową recenzję jakiejś gry. Oprócz czystej pasji w swojej pracy kierujemy się szczerością oraz jasnymi zasadami gwarantującymi rzeczowość i rzetelność naszych tekstów.
Postanowiliśmy przedstawić Wam nasz system oceniania oraz najważniejsze reguły, które przyświecają nam za każdym razem, gdy zabieramy się za kolejną produkcję. Mamy nadzieję, że ten dokument – wraz z Etyką redakcyjną – zapewnia odpowiednią transparentność naszych działań.
Ogólne zasady, którymi kierujemy się na XGP podczas recenzowania gier
Na samym początku omówmy zasady ogólne, które przyświecają nam podczas recenzowania gier. Jest to zbiór wartości obowiązujących każdego recenzenta i recenzentkę na XGP. Przejdźmy jednak do konkretów:
- Na ocenę gry w żadnym stopniu nie wpływa to, czy otrzymaliśmy ją od dystrybutora, czy też sami za nią zapłaciliśmy. Nikomu nie dajemy taryfy ulgowej w zamian za klucz aktywacyjny lub pudełko, ale jednocześnie gwarantujemy sumienne i sprawiedliwe podejście do recenzji.
- Sugerowana cena danego tytułu w zasadzie nie ma wpływu na finalną notę, kluczowa jest jakość samej gry. Wyjątek mogą stanowić sytuacje skrajne: bardzo droga produkcja nieprzedstawiająca sobą żadnej wartości lub na odwrót – fantastyczny tytuł za drobne.
- Nie recenzujemy gier na podstawie kopii z nielegalnych źródeł. Potępiamy piractwo bez wyjątków.
- Na ocenę nie wpływają nasze osobiste sympatie czy przekonania. Nawet jeżeli protagonista gry kieruje się innymi wartościami niż te wyznawane przez recenzenta lub recenzentkę, nie rzutuje to na ostateczny werdykt (oczywiście o ile takie rozwiązanie ma sens, wynika z fabuły lub tła danej produkcji, a nie jest bezczelną próbą szokowania graczy dla zdobycia popularności). Co więcej, każdego traktujemy na równi, dlatego przynależności etniczne, religijne, narodowości czy orientacje seksualne nie tylko postaci występujących w grze, ale też deweloperów i wydawców, są dla nas całkowicie neutralne i w żadnym wypadku nie rzutują na finalną ocenę danej gry.
- Ostateczną decyzję w sprawie oceny danej gry podejmuje tylko i wyłącznie jeden recenzent lub recenzentka. Możemy rozmawiać o werdykcie, dyskutować, a nawet spierać się wewnątrz zespołu, ale zawsze ostatnie słowo należy do osoby, która poświęciła swój czas i kawał serca na poznanie recenzowanego tytułu.
- Choć staramy się publikować nasze recenzje najszybciej, jak tylko możemy (na moment spadku embargo), to zawsze na pierwszym miejscu stawiamy jakość. Jeżeli więc uznamy, że potrzebujemy więcej czasu na poznanie danej gry, wolimy opóźnić publikację recenzji, niż serwować naszym Czytelnikom tekst przygotowany „po łebkach”, byleby zdążyć na premierę i wstrzelić się w aktualny trend.
- Nie publikujemy recenzji gier, których nie ukończyliśmy lub w których spędziliśmy mniej niż 25 – 30 godzin. Dzięki temu nasi Czytelnicy mogą mieć pewność, że znajdą u nas opis kompletnego doświadczenia z danym tytułem, a nie zmyślone insynuacje po kilku chwilach zabawy lub oparte na cudzych tekstach czy filmach z YouTube.
- Ocena jest wypadkową subiektywnych odczuć recenzenta lub recenzentki oraz dotychczasowego doświadczenia z grami jako takimi. Finalna nota nie jest ustalana w drodze głosowania i nie wyraża opinii każdego z członków zespołu z osobna.
To by było na tyle, jeżeli chodzi o ogólne wartości, które mamy na uwadze przy tworzeniu recenzji gier na XGP. Dokument ten będzie na bieżąco aktualizowany, a gdy cokolwiek się zmieni (np. dodamy kolejną zasadę), zmiana pojawi się publicznie.
Jak rozumieć oceny gier w recenzjach na XGP? Wyjaśnienie skali ocen
Na XGP stosujemy zakres ocen gier od 1 do 10, ale korzystamy też z ocen pośrednich z dokładnością do 0,5. Co oznaczają konkretne liczby całkowite w naszej skali? Wyjaśniamy poniżej.
- 1/10 | Mimo usilnych starań nie da się znaleźć żadnych pozytywnych stron danej produkcji, a wręcz można odnieść wrażenie, że została stworzona celowo jako „growa” abominacja. Poziom dna i metra mułu. Odradzamy grać nawet w sytuacji, gdyby ktoś chciałby Wam za to zapłacić.
- 2/10 | Gra jest beznadziejna, ale można dostrzec ledwo widzialne światełko w tunelu, jako że prawdopodobnie choć jednej osobie zależało na jej rozwoju. Taki tytuł nigdy nie powinien trafić do sklepów w tym stanie – stanowczo nie polecamy.
- 3/10 | Gra mierna i bezpłciowa, której bardzo daleko do choćby „średniaka”. W ostateczności może wystarczyć na kilka chwil dla osób chcących porobić dosłownie „cokolwiek” i mimo że zdecydowanie odradzamy zakup takiej produkcji, należy jej oddać, że przynajmniej sprawia wrażenie celowo wyprodukowanej, a nie przypadkowo wypuszczonej na rynek.
- 4/10 | Twór niewywołujący zasadniczo żadnej reakcji. W ostateczności można w to pograć, nawet się trochę pobawić, chociaż głównie dla zabicia czasu. Tytuł raczej do zapomnienia zaraz po zakończeniu przygody z nim, choć zdradza symptomy pracy włożonej przez dewelopera. Jeżeli mamy szansę ograć tę produkcję bez ponoszenia żadnych kosztów (np. pożyczając ją od znajomego – nie utożsamiać z piractwem), można się ewentualnie skusić, oczywiście nie oczekując cudów.
- 5/10 | Tytuł miejscami ma potencjał, ale ostatecznie wyszła z tego produkcja co najwyżej nijaka. Nawet jeśli ogólnie wszystko wydaje się być na miejscu, żaden element gry się nie wyróżnia, a jednocześnie jest jeszcze spore pole do popisu. Zasadniczo nie negujemy ogrywania tej pozycji, choć w przypadku chęci jej zakupienia, bardzo mocno sugerujemy poczekać na promocję rzędu 50-75% taniej lub debiut w jednej z growych subskrypcji.
- 6/10 | „Szóstka” to ten typ gry, który zasadniczo nie dostarcza nam niczego wyjątkowego, ale ma swoje momenty. Nie należy jednak mylić nie do końca wybitnej produkcji ze słabą – obcowanie z grami „6/10” nie jest zwyczajnie przykre, a chwile dobrej zabawy zdecydowanie przeważają nad tymi miałkimi. To jednak za mało, żeby choćby otrzeć się o produkcję wybitną, czy chociaż dobrą.
- 7/10 | Mamy do czynienia z grą dobrą, momentami nawet bardzo dobrą, jednak nie do końca zachwycającą. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być aspekty jak np. powtarzalność rozgrywki, brak oryginalności, interesująca, choć dość sztampowa fabuła i tym podobne. Jak najbardziej da się w to pograć z ogromną dawką przyjemności, ale należy przygotować się na pewne – wymienione w recenzji – niedociągnięcia czy też elementy co najwyżej średnie.
- 8/10 | Nasze „ósemki” to gry bardzo dobre, depczące po piętach najlepszym produkcjom w danej kategorii. Taka nota pojawia się obok dzieł przygotowanych z należytą pieczołowitością, pomysłowych, atrakcyjnych pod względem oprawy audiowizualnej czy naprawdę niesamowicie grywalnych. Tytuły te oczywiście mają zauważalne mankamenty, nie są one jednak w stanie zrujnować całokształtu radości z zabawy.
- 9/10 | W dużym skrócie nasze „9/10” to poziom dawnych zdobywców „10/10”. Mówimy tu o najlepszych grach w swojej klasie, które wyznaczają gatunkowe trendy i przykuwają uwagę graczy na długie godziny. „Dziewiątki” na XGP.pl to najlepsze produkcje, w jakie graliśmy dotychczas lub tytuły stojące na tym samym poziomie. Co ważne: dwie najwyższe noty są dynamiczne i zmieniają się wraz z sytuacją na rynku. Oznacza to, że na przykład Baldur’s Gate 3, który otrzymał pierwszą „dychę” w historii XGP (recenzja), w innym czasie takiej oceny mógłby u nas nie dostać.
- 10/10 | „Dziesiątki” to gry, które można uznać za bezdyskusyjne arcydzieła. Nie mówimy o produkcjach dorównującym najlepszym – te zasługują na mocne 9. Z kolei „10/10” pojawia się tam, gdzie mamy do czynienia z nową jakością, wynoszącą cały gaming na wyższy, dotąd niespotykany poziom. Każda przyznana „dycha” podnosi jednak poprzeczkę – równie dobra gra, która trafi do nas później, dostanie co najwyżej 9,5. W ten sposób chcemy wysłać jasny sygnał dla naszych Czytelników, że maksymalna nota to gwarancja przeżycia czegoś niezwykłego zarówno w cyfrowym, jak również prawdziwym świecie.
Mamy nadzieję, że stosowany na XGP system ocen jest dla Was jasny i klarowny. Wraz z rozwojem branży gamingowej, nasze kryteria oceniania mogą ulegać zmianie, ale jak już wspomnieliśmy wyżej – w takich sytuacjach niniejszy dokument będzie aktualizowany na bieżąco.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące Polityki recenzji gier XGP, nie wahaj się z nami skontaktować. Namiary do naszej redakcji znajdują się w zakładce Kontakt.
Chcesz dowiedzieć się więcej o XGP? Odwiedź podstronę O nas.