Kiedy myślimy o postępie technologicznym, z łatwością wymienimy wiele sprzętów, które jeszcze kilka lat temu były poza zasięgiem przeciętnego konsumenta — są to między innymi drony. Niegdyś spotykane głównie w filmach science-fiction lub na hollywoodzkich planach filmowych latające bezzałogowce dziś znajdziemy w większości elektromarketów. Wiele osób poszukuje odpowiedniego modelu dla siebie i zastanawia się, jaki dron kupić?
Spis treści
Postanowiliśmy przyjrzeć się tej gałęzi rynku oraz wyselekcjonować 8 godnych uwagi maszyn, które z czystym sumieniem możemy polecić zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Wybrane modele podzieliliśmy na 3 grupy cenowe: do 2000, 4000 i ponad 4000 zł, a w każdej z nich ułożyliśmy je według ceny rosnąco. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem najlepszych dronów!
Na co zwracać uwagę wybierając drona?
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych propozycji, powinniśmy rzucić okiem na najważniejsze elementy specyfikacji tego typu urządzeń. Drony są bowiem konstrukcjami dość złożonymi, a na ich działanie wpływa masa pomniejszych komponentów opisanych wieloma (nieraz skomplikowanymi) parametrami technicznymi.
Na rynku latających bezzałogowców dostępnych jest mnóstwo producentów oferujących różnorodne konstrukcje, które wciąż ewoluują pod względem funkcjonalności i jakości. Możemy jednak dostrzec pewien wyraźny trend — największym uznaniem wśród użytkowników cieszą się modele marki DJI. Ta dominacja na rynku nie wynika jednak tylko z efektownego marketingu czy szumnych kampanii reklamowych, lecz stoi za tym kilka istotnych powodów.
Drony DJI wyróżniają się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale także stabilnością lotu, zaawansowanymi funkcjami, intuicyjną obsługą i niezawodnością działania w różnych warunkach. Ponadto chiński producent oferuje szerokie wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje oprogramowania, co sprawia, że korzystanie z ich małych statków powietrznych jest wyjątkowo wygodne.
Biorąc to wszystko pod uwagę, choć można znaleźć inne warte uwagi modele z różnych „stajni”, w niniejszym artykule skupimy się tylko na konstrukcjach oferowanych przez markę DJI. Jest to również spowodowane chęcią uproszczenia opisu wykorzystywanych przez drony technologii, które potrafią bardzo różnić się w zależności od ich „twórcy”.
Kluczowym elementem charakteryzującym pracę drona jest łączność. Komunikacja służy przede wszystkim do sterowania jednostką, a także przesyłania podglądu na żywo do naszego smartfona lub kontrolera. Niemal każda konstrukcja obecna na rynku wyposażona jest w odpowiedni do tego moduł operujący na określonym paśmie, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tę część specyfikacji.
Częstotliwość sygnału ma niebagatelne znaczenie. Wpływa ona na stabilność sygnału, która z kolei zależy w dużej mierze od obecnych w otoczeniu drona zakłóceń i innych fal o podobnych parametrach. Warto więc uzbroić się w model oferujący więcej niż jedno pasmo sygnału radiowego, by zmienić je w razie potrzeby.
Konstrukcje DJI bazują obecnie na technologii łączności OcuSync. Jej kolejne wersje dla uproszczenia podaje się w formie litery „O” z odpowiednim numerem obok, na przykład O3.
Wspomniana technologia wyparła rozwiązanie bazujące na Wi-Fi, co znacznie poprawiło kwestię stabilności, zasięgu, a także jakości podglądu na żywo. Im nowsza wersja tego protokołu, tym lepsze wartości wspomnianych wcześniej parametrów.
Jednym z największych udogodnień, na jakie możemy liczyć w obecnie produkowanych maszynach, jest moduł GPS. Może on być wykorzystany na wiele sposobów: od lotu po wyznaczonej trasie, przez określenie dokładnej pozycji urządzenia aż po bezpieczny powrót do miejsca, z którego odbył się start.
Użytkownicy przykładają także uwagę do kwestii zasięgu. Nie do końca chodzi tu jednak o wykorzystywanie maksymalnej odległości i odlatywanie na wiele kilometrów za każdym razem, gdy używamy naszego drona.
Mając do dyspozycji konstrukcję o dalekim zasięgu, otrzymujemy przede wszystkim pewność, że sygnał między aparaturą a jednostką latającą będzie odpowiednio stabilny. Mowa tu zwłaszcza o sytuacji, gdy oddalimy się kawałek od standardowej, najczęściej wykorzystywanej w praktyce odległości operowania, która nie przekracza zazwyczaj 1-2 km.
Zastanawiając się, jaki dron na początek wybrać, powinniśmy więc postawić na możliwie dalekosiężny model. Warto mieć odpowiedni zapas kilometrów, ponieważ sytuacja komplikuje się, gdy zderzymy się z rzeczywistością.
Najczęściej bowiem okazuje się, że podawany przez producenta zasięg jest zwyczajnie nieosiągalny — wszystko przez fakt, że wartość w specyfikacji jest wynikiem testów w niemalże laboratoryjnych warunkach na całkowicie otwartej przestrzeni bez zakłóceń.
Gdy korzystamy z drona blisko zabudowań, na terenie miasta lub nawet w pobliżu różnych przeszkód skuteczność komunikacji bezprzewodowej drastycznie maleje. Dochodzą do tego zakłócenia i interferencja fal, co sprawia, że realna odległość operacyjna naszej latającej kamery może dalece różnić się od deklarowanej.
Należy również doliczyć do tego niewielki margines spowodowany stanem baterii — gdy ta jest niebezpiecznie blisko wyczerpania, najczęściej inicjowany jest automatyczny powrót jednostki do punktu startowego. Warto również mieć na uwadze, że drony z GPS automatycznie odczytują lokalizację drona i ustawiają blokadę zasięgu zgodną z obowiązującymi normami prawnymi.
Choć wysoka prędkość maksymalna w specyfikacji brzmi całkiem kusząco, powinniśmy podejść do tego elementu z nieco większą rozwagą. Dbając o swoje bezpieczeństwo oraz przez wzgląd na osoby i przeszkody na torze lotu urządzenia, w zasadzie rzadko kiedy wykorzystamy pełen potencjał drzemiący w silnikach napędzających nasz model.
Co więcej, maksymalna prędkość jest dostępna tylko w specjalnym trybie sportowym. Ten z kolei mocno utrudnia filmowanie, zwiększa wykorzystanie baterii, a co najważniejsze, wyłącza detekcję przeszkód na torze lotu.
Biorąc pod uwagę wspomniane ograniczenia, najczęściej wykorzystuje się go do szybkiego przemieszczenia się na inną pozycję lub szukania nowego kadru podczas filmowania. Należy więc ten parametr, razem z prędkością wznoszenia i opadania, traktować bardziej jako ciekawostkę, niż faktyczny wyznacznik wydajności drona.
Kolejnym istotnym elementem jest bateria. Zabawa w przestworzach to świetna rozrywka, dlatego chęć uzyskania możliwie jak najdłuższego czasu lotu jest zupełnie zrozumiała. Producenci starają się stale zwiększać tę wartość w kolejnych modelach — zależy ona jednak od wielu czynników, takich jak temperatura, na które nie zawsze mamy wpływ.
Co więcej, do podawanego przez producenta czasu lotu należy podchodzić z pewnym dystansem. Dotyczy on bowiem wykorzystania całej baterii, co musi objąć również powrót do punktu startowego. Ten z kolei (w zdecydowanej większości modeli) inicjowany jest automatycznie, gdy poziom naładowania spadnie do około 15%.
Realny czas dowolnego lotu będzie więc najczęściej wynosić ok. 85% tego podanego w specyfikacji technicznej. Zwykle możemy liczyć tu na ok. 20-25 minut, jednak najlepsze drony mogą zapewnić użytkownikowi nawet 40 minut nieprzerwanego lotu, zanim zaistnieje potrzeba uzupełnienia ogniwa.
Wzniesienie się dronem w powietrze pozwala zobaczyć okolicę z zupełnie nowej perspektywy. Jest to również idealna okazja do uwiecznienia tego widoku, czemu służą obiektywy, obecne na pokładzie niemal wszystkich konstrukcji na rynku.
Na łamach naszego portalu wielokrotnie omawialiśmy już działanie oraz najważniejsze parametry różnych „oczek”, dlatego zainteresowanych tematem odsyłamy chociażby do zestawienia, w którym pomagamy wybrać telefon z dobrym aparatem — opisane tam kwestie techniczne w tym samym stopniu dotyczą w zasadzie wszystkich urządzeń wyposażonych w dowolny układ aparatów.
Kupując latającego bezzałogowca, możemy obecnie liczyć na dobry, „jasny” obiektyw umożliwiający wykonanie wysokiej jakości filmów. W przypadku konstrukcji z niższej i średniej półki zazwyczaj będzie to Full HD oraz 4K, jednak sytuacja robi się jeszcze ciekawsza, gdy wkroczymy na teren sprzętu skierowanego dla entuzjastów i profesjonalistów.
Oferują one często więcej, niż jeden obiektyw, a rozdzielczość nagrań sięga nawet 5.1K. Istotna dla wielu osób jest również kwestia tworzenia plików typu RAW. W dużym uproszczeniu przechwytują one maksymalną ilość informacji dostępnych w chwili robienia zdjęcia lub nagrania w płaskim profilu kolorystycznym.
To z kolei umożliwia wyciśnięcie pełnego potencjału z dostępnego na pokładzie obiektywu w postprodukcji. Na całe szczęście niemal każdy obecnie sprzedawany dron umożliwia zapis plików w tym formacie lub profilu.
Jeżeli zaś chodzi o kwestię „surowych” nagrań, czyli wideo z płaskim profilem kolorystycznym i szerokim zakresem tonalnym, zarezerwowane są one głównie dla dronów z najwyższej półki cenowej. Duża część konstrukcji obecnych na rynku oferuje jednak możliwość rejestrowania obrazu w ograniczonym profilu kolorystycznym (D-Log M lub D-Cinelike), dzięki czemu możemy w pewnej części osiągnąć całkiem podobny efekt, co w plikach zapisanych w pełnym D-Log lub Apple ProRes.
W procesie nagrywania audio i wideo kluczowa jest również stabilizacja obrazu. Tę z kolei najczęściej zapewnia gimbal, dbający o redukcję drgań, wstrząsów czy niepożądanych ruchów kamery w jednej lub trzeci osiach. W niektórych modelach otrzymamy również zapis danych z żyroskopu, dzięki któremu możemy dokładniej ustabilizować nagranie w postprodukcji.
Wykonane zdjęcia oraz nagrania trzeba także gdzieś przechować. Tutaj w grę wchodzą karty microSD, w których czytnik wyposażony jest niemal każdy dron, jakiego obecnie jesteśmy w stanie znaleźć na sklepowych półkach. Ważne jest, aby wyposażyć się w wydajny nośnik danych pozwalający na płynny zapis plików o dużym rozmiarze.
W niektórych przypadkach dostajemy także do dyspozycji wewnętrzny magazyn danych. Ten, ze względu na dość niską pojemność, należy jednak traktować jako zapasową przestrzeń na zapis plików w przypadku wyczerpania miejsca na karcie microSD.
Każdy z proponowanych przez nas modeli jest sprzedawany w różnych konfiguracjach. Oznacza to, że najczęściej spotkamy się z zestawem bazowym, na który składa się dron z podstawową aparaturą sterującą bez dodatkowych akcesoriów, oraz opcje rozszerzone, oferujące zapasowe baterie, śmigła i inne udogodnienia.
Zakup takiej konfiguracji wiąże się jednak ze znacznie wyższą ceną. W związku z tym wielu użytkowników wybiera między zakupem podstawowego zestawu lepszego modelu a nabyciem tańszego statku powietrznego, ale w bardziej „wypasionym” wariancie. Podjęcie decyzji nie będzie tu proste, a wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji „pilota”.
Każdym dronem musimy w jakiś sposób sterować. W tej kwestii wyróżniamy dwa główne rozwiązania — aplikacje na smartfony lub dedykowane kontrolery. Pierwsze z nich spotykamy w prostszych konstrukcjach, drugie zaś przeznaczone są dla modeli bardziej zaawansowanych. W sprzęcie DJI znajdziemy kilka typów kontrolerów, istotnie różniących się między sobą:
- DJI RC-N1 — podstawowy kontroler bez ekranu, wspierający technologie przesyłania sygnału O2, O3 i O3+. Na jego górnej części znajdziemy specjalne miejsce na zamontowanie smartfona, który po podłączeniu służy do podglądu z kamery.
- DJI RC — model wyposażony w 5,5-calowy ekran Full HD, wspierający technologie O3 i O3+. Całość pracuje na zmodyfikowanej wersji systemu Android, dzięki czemu nie musimy korzystać z naszego telefonu podczas latania dronem.
- DJI RC-N2 — druga generacja bazowej aparatury sterującej, której funkcje oraz design są niemal identyczne w stosunku do poprzednika. Istotną różnicą jest jednak wsparcie tylko i wyłącznie najnowszej technologii O4 oraz obsługa pasma 5.1 GHz.
- DJI RC 2 — następca modelu RC, który wspiera tylko nowsze drony posługujące się sygnałem O4. Podobnie jak wersja RC-N2 obsługuje on pasmo 5.1 GHz. Największą zmianą fizyczną względem pierwowzoru są rozkładane anteny poprawiające stabilność sygnału.
- DJI RC Pro — zaawansowana aparatura skierowana przede wszystkim do topowych dronów chińskiego producenta. Oprócz znacznie jaśniejszego ekranu wyposażono go także w wyjście microHDMI, więcej programowalnych przycisków oraz możliwość instalacji zewnętrznych aplikacji do sterowania. Model wspiera technologie O3 i O3+.
- DJI FPV Remote Controller 2 — kontroler stworzony do użycia w parze z dronem FPV (ang. First Person View), czyli takim, do którego podglądu na żywo używa się gogli wirtualnej rzeczywistości. Aparatura posługuje się technologią O3, wykorzystywaną przez modele DJI Avata oraz FPV i oferuje pełne doświadczenie ze sterowania dronem FPV, nieosiągalne z podstawową aparaturą dostarczaną z danym urządzeniem.
- DJI RC Motion 2 — podstawowy kontroler na wyposażeniu dronów FPV od DJI, który wyróżnia się implementacją sterowania za pomocą ruchów nadgarstka. Tak jak wyżej wspomniany model obsługuje on technologię przesyłu danych O3.
Ostatnim elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki dron kupić, jest waga. Nie tylko wpływa ona istotnie na charakterystykę sterowania danym modelem i jego stabilność w powietrzu, ale również determinuje „klasę”, do jakiej dron należy. Każda z nich cechuje się innymi ograniczeniami i wymogami, aby poruszać się urządzeniem w przestrzeni powietrznej.
Latanie dronem na zewnątrz to nie lada odpowiedzialność, gdyż może on potencjalnie zagrażać innym osobom i obiektom. Naturalnie więc urządzenia te objęto różnego rodzaju przepisami regulującymi ich użycie.
Jest to jednak bardzo skomplikowane zagadnienie, dlatego wszystkich zainteresowanych zakupem drona oraz niezaznajomionych z obowiązującymi od 1 stycznia 2024 roku przepisami odsyłamy na strony odpowiednich jednostek prawnych, takich jak PANSA.
Zalecamy również przejrzenie innych stron poświęconych latającym bezzałogowcom, które dogłębnie wyjaśniają i rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące „prawa dronowego” w Polsce. W niniejszym zestawieniu skupimy się więc tylko na kwestiach technicznych i praktycznych, związanych bezpośrednio z polecanymi przez nas modelami.
Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą, przejdźmy do naszego rankingu!
Dron do 2000 zł — najlepsze modele
Nasze zestawienie otwierają modele, których cena wynosi nie więcej niż 2000 zł. Choć najtańsze urządzenia w tym segmencie możemy zaliczyć raczej do zabawek przeznaczonych do nauki latania, zdecydowanie nie można tego powiedzieć o konstrukcjach z górnego pułapu tego budżetu. Te zapewniają zadowalający czas lotu, dobrą jakość wykonania oraz nagrywanie wideo w rozdzielczości nawet 2.7K.
1. DJI Ryze Tello
- Komunikacja: Wi-Fi (2,4 GHz)
- Nawigacja: brak
- Sterowanie: smartfon lub tablet (iOS, Android)
- Zasięg: do 100 m
- Prędkość maksymalna: 28,8 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: brak danych
- Pojemność baterii: 1100 mAh
- Czas pracy: do 13 minut
- Obiektyw: 5 Mpix (83°)
- Stabilizacja kamery: stabilizacja cyfrowa
- Rozdzielczość zdjęć: 2592 × 1936 px
- Format zdjęć: JPEG
- Rozdzielczość wideo:
- HD: do 30 FPS
- Pamięć wewnętrzna: brak
- Obsługa kart pamięci: brak
- Dodatkowe informacje: automatyczny start i lądowanie, dioda LED, możliwość zaprogramowania lotu w Scratch, dedykowana aplikacja mobilna
- Dołączone akcesoria (podstawowe): bateria, śmigła, osłona na śmigła, narzędzie do montażu śmigieł
- Waga: 80 g
- Cena: ~ 550 zł (~ 780 zł w zestawie)
Pierwszy model w naszym zestawieniu to DJI Ryze Tello, czyli najciekawszy dron do 500 zł. Jeżeli nie wiemy, czy urządzenie tego typu przypadnie nam do gustu, a nie chcemy wydawać dużej sumy na jego zakup, nie mogliśmy lepiej trafić — w tej cenie oferuje on bowiem zaskakująco wiele.
Konstrukcję łączymy z telefonem za pomocą Wi-Fi, a do zarządzania nią służy aplikacja Tello. Z jej poziomu mamy dostęp do sterowania, wszelkich opcji, a także różnych trybów pracy i nagrywania.
Inną ciekawą funkcjonalnością jest możliwość sterowania opisywanym modelem w goglach VR w połączeniu z zewnętrznym kontrolerem Bluetooth, a także programowanie lotu za pomocą programu Scratch. Tello zaskakuje też różnymi funkcjami akrobatycznymi dostępnymi w aplikacji.
Sam dron zadziwiająco dobrze radzi sobie w praktyce. Pomimo braku nadajnika GPS doskonale trzyma swoją pozycję w mniej wymagających warunkach, przez co nawet osoby z mniejszym doświadczeniem w lataniu dronami nie będą mieć większego problemu ze sterowaniem.
Łącząc to wszystko z niewygórowaną ceną, a także podstawowym obiektywem na pokładzie, otrzymujemy świetny sprzęt dedykowany początkującym pilotom. Jeżeli zaś chodzi o baterię, otrzymujemy skromne 13 minut lotu.
Niestety znajdziemy tutaj wiele wad. Choć większość z nich można usprawiedliwić bardzo niską ceną urządzenia, wciąż pozostawiają pewien niesmak podczas użytkowania tego modelu. Przede wszystkim sterowanie za pomocą smartfona połączonego poprzez Wi-Fi negatywnie odbiło się na zasięgu — daleko mu do 100 metrów podawanych przez producenta.
Zdjęcia i nagrania wykonane Tello nie należą do wybitnych. Zapisywane są one bezpośrednio przez aplikację do smartfona, a nie na karcie pamięci drona, jak ma to miejsce w nieco droższych modelach. Warto również wspomnieć, że z tyłu konstrukcji znajdziemy przestarzały port microUSB zamiast USB-C.
Ostatni mankament dotyczy samej aplikacji Tello. Użytkownicy sprzętu z iOS nie mają tu powodu do obaw, jednak nie można tego samego powiedzieć o osobach korzystających z systemu Android.
Tello „wyparowało” ze Sklepu Play, a jedynym rozwiązaniem sytuacji jest instalacja programu z oficjalnego pliku APK oferowanego przez producenta. Jeżeli jednak szukamy prostego drona do nauki latania, DJI Ryze Tello wciąż jawi się jako świetny wybór.
Na plus
- Dość wysoka prędkość maksymalna
- Obecność cyfrowej stabilizacji obrazu
- Automatyczny start i lądowanie
- Możliwość programowania lotu w Scratch
- Dedykowana aplikacja mobilna
- Możliwość sterowania w goglach VR wraz z kontrolerem Bluetooth
- Ciekawe tryby pracy
Na minus
- Mało stabilna łączność poprzez Wi-Fi
- Niska jakość zdjęć i nagrań
- Przestarzały port microUSB
- Brak możliwości zapisu do karty pamięci i nagrywanie bezpośrednio z aplikacji
- Konieczność instalacji aplikacji z zewnętrznego pliku APK na urządzeniach z Androidem
- Brak GPS
Kup DJI Ryze Tello
- Sprawdź aktualne ceny DJI Ryze Tello na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello w Electro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello w Avans
Kup DJI Ryze Tello w zestawie
- Sprawdź aktualne ceny DJI Ryze Tello Boost Combo na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello Boost Combo w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Ryze Tello Boost Combo w Media Markt
2. DJI Mini 2 SE
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz i 5,8 GHz)
- Nawigacja: tak (GPS, GLONASS, GALILEO)
- Sterowanie: kontroler + podgląd na smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
- Zasięg: do 6000 m
- Prędkość maksymalna: do 58 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 5 m/s, 3,5 m/s
- Pojemność baterii: 2250 mAh
- Czas pracy: do 31 minut
- Obiektyw: 12 Mpix (f/2.8, 1/2.3″, 83°, CMOS)
- Stabilizacja kamery: tak (3-osiowy gimbal)
- Rozdzielczość zdjęć: 4000 × 3000 px
- Format zdjęć: JPEG, RAW, DNG
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 60 FPS
- 2.7K: do 30 FPS
- Pamięć wewnętrzna: brak
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: automatyczny start i lądowanie, powrót do bazy, dedykowana aplikacja mobilna, inteligentne tryby pracy
- Dołączone akcesoria (podstawowe): kabel USB-C, akumulator, okablowanie kontrolera RC-N1, śmigła, śrubokręt, śruby, aparatura sterująca, osłona gimbala
- Waga: 246 g
- Cena: ~ 1550 zł (~ 2300 zł w zestawie)
Jeżeli szukamy nieco bardziej zaawansowanej konstrukcji, bardzo dobrym wyborem będzie DJI Mini 2 SE. Mamy tu do czynienia z pełnoprawnym dronem, którego funkcjonalność oraz mnogość udogodnień depczą po piętach nawet nieco droższej konkurencji.
Przede wszystkim na pokładzie znalazł się moduł GPS. Ten z kolei przynosi wiele ciekawych trybów, takich jak samodzielny powrót do punktu startowego, co istotnie poprawia kwestię bezpieczeństwa drona podczas jego użytkowania.
Dodatkowo smartfon służy tu tylko i wyłącznie do podglądu, a do sterowania używamy dedykowanego kontrolera — ten łączy się z naszym statkiem powietrznym za pomocą protokołu OcuSync 2.0, dzięki czemu otrzymujemy zasięg nawet do 6000 metrów w idealnych warunkach.
Dron porusza się dość szybko, a jego bateria pozwala nam na nawet 31 minut lotu. Dla fanów foto- i wideografii istotny będzie również fakt, że w konstrukcji znalazło się miejsce na stabilizowany gimbalem „jasny” obiektyw, wykonujący zdjęcia w formacie RAW oraz nagrywający w rozdzielczości do 2.7K. Pliki są zapisywane bezpośrednio na umieszczonej w środku karcie pamięci.
Największą wadą tego modelu jest brak detekcji przeszkód. Sprawia to, że musimy być bardzo ostrożni podczas lotu, a ewentualne uderzenie jakiegoś obiektu odbędzie się bez stosownego ostrzeżenia przed tym zdarzeniem.
Nie znajdziemy tu również pamięci wbudowanej oraz wielu ciekawych funkcji znanych z droższych modeli. Warto wymienić tu chociażby aktywne śledzenie obiektu, hyperlapse czy nagrywanie w płaskim profilu kolorystycznym.
Ostatnim wartym wspomnienia mankamentem jest działanie gimbala. Opisywany model znany jest z okazjonalnych błędów w postaci „szarpnięć” obrazu podczas nagrywania, które według producenta mogą powstać na skutek zabrudzenia układu. Wspomniane błędy mają jednak miejsce najczęściej wtedy, gdy używa się trybu Sportowego, więc jeżeli korzystamy głównie z ustawienia Normalnego lub Kinowego, nie musimy zbytnio martwić się o tę kwestię.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Duży zasięg
- Wysoka prędkość maksymalna
- Zadowalająca prędkość wznoszenia i opadania
- Dość długi czas pracy na baterii
- Dobra jakość zdjęć i nagrań
- 3-osiowa stabilizacja obrazu
- Obsługa kart pamięci
- Automatyczny start i lądowanie
- Funkcja powrotu do punktu startowego
Na minus
- Brak detekcji przeszkód
- Brak aktywnego śledzenia obiektu i funkcji hyperlapse
- Brak wbudowanej pamięci
- Nagrania bez HDR i płaskiego profilu kolorystycznego
- Okazjonalne błędy w działaniu gimbala
Kup DJI Mini 2 SE
- Sprawdź aktualne ceny DJI Mini 2 SE na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE w Electro
Kup DJI Mini 2 SE w zestawie
- Sprawdź aktualne ceny DJI Mini 2 SE Fly More Combo na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE Fly More Combo w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE Fly More Combo w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE Fly More Combo w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE Fly More Combo w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 2 SE Fly More Combo w Electro
Dron do 4000 zł — najlepsze modele
Mając do dyspozycji kwotę rzędu 4000 zł, zaopatrzymy się w wysokiej klasy urządzenie do świetnych zdjęć i nagrań oraz unoszące się w powietrzu przez długi czas. W tej klasie cenowej możemy liczyć na znacznie większą różnorodność, czego dowodem są dostarczające wyjątkowych wrażeń drony FPV.
1. DJI Mini 3
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz i 5,8 GHz)
- Nawigacja: tak (GPS, GLONASS, GALILEO)
- Sterowanie: kontroler + podgląd na smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
- Zasięg: do 6000 m
- Prędkość maksymalna: 58 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 5 m/s, 3,5 m/s
- Pojemność baterii: 2453 mAh
- Czas pracy: do 38 minut
- Obiektyw: 12 Mpix (f/1.7, 1/1.3″, 82°, CMOS)
- Stabilizacja kamery: tak (3-osiowy gimbal)
- Rozdzielczość zdjęć: 4000 × 3000 px
- Format zdjęć: JPEG, RAW, DNG
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 60 FPS
- 2.7K: do 60 FPS
- 4K: do 30 FPS
- Pamięć wewnętrzna: brak
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: automatyczny start, funkcja powrotu do bazy, inteligentne tryby pracy, HDR
- Dołączone akcesoria (podstawowe): okablowanie kontrolera RC-N1, kabel USB-C, akumulator, śmigła, blokada gimbala, śruby, śrubokręt, aparatura sterująca
- Waga: 249 g
- Cena: ~ 2100 zł (~ 2800-3600 zł w zestawie)
Kolejne miejsce w naszym zestawieniu należy do DJI Mini 3, czyli przedstawiciela nowszej generacji lekkich dronów chińskiego producenta. Pomimo podobnych rozmiarów i designu do poprzedników, doszukamy się tu dość istotnych zmian, które pozytywnie wpływają na wrażenia z użytkowania sprzętu.
Przede wszystkim poprawie uległa kwestia optyki. Na pokładzie znalazł się obiektyw z przysłoną f/1.7, co w połączeniu z większą matrycą przekłada się na znacznie lepsze efekty i mniejszy szum w trudnych warunkach oświetleniowych. Jeżeli zaś chodzi o nagrania, oprócz Full HD i 2.7K otrzymujemy także możliwość rejestrowania obrazu 4K do 30 klatek na sekundę.
Dron porusza się szybko i zwinnie. Co ciekawe, jego sterowanie nawet przy dość mocnych podmuchach wiatru nie sprawia większego problemu, co nie jest takie oczywiste w urządzeniach w podobnej cenie. Wbudowana bateria pozwala nam utrzymać konstrukcję w powietrzu przez ponad 30 minut.
Twórcy treści na platformy społecznościowe z pewnością docenią ten model z jednego prostego powodu. Ulepszona konstrukcja gimbala wspiera bowiem pełen obrót obiektywu o 90 stopni, a co za tym idzie, wykonywanie zdjęć i nagrań w formacie pionowym bez ucinania niepotrzebnych porcji obrazu z klasycznego, poziomego kadru.
Nie na każdym polu jest jednak tak dobrze. W dronie brakuje detekcji przeszkód, aktywnego podążania za wybranym obiektem, a także płaskiego profilu kolorystycznego podczas nagrywania. Nie znajdziemy tu również wbudowanej pamięci, więc musimy polegać na pojemności użytkowanej przez nas karty microSD.
Powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na baterię. Jeżeli zdecydujemy się na zakup powiększonego ogniwa, wydłużającego czas lotu do nawet 50 minut, całkowita waga drona przekracza 250 gramów, co zmienia kategorię prawną urządzenia, określającą nowe wymagania i ograniczenia względem sprzętu.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Duży zasięg
- Wysoka prędkość maksymalna
- Zadowalająca prędkość wznoszenia i opadania
- Długi czas pracy na baterii
- Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań
- 3-osiowa stabilizacja obrazu
- Obsługa kart pamięci
- Automatyczny start i lądowanie
- Funkcja powrotu do punktu startowego
- Możliwość nagrywania w pionie
Na minus
- Brak detekcji przeszkód
- Brak funkcji aktywnego śledzenia obiektu
- Brak nagrań w płaskim profilu kolorystycznym
- Brak wbudowanej pamięci
- Zmiana kategorii prawnej drona przy wykorzystaniu powiększonej baterii
Kup DJI Mini 3
- Sprawdź aktualne ceny DJI Mini 3 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 w Electro
Kup DJI Mini 3 w zestawie
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 + kontroler RC w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 Fly More Combo w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 3 Fly More Combo + kontroler RC w Media Expert
2. DJI Avata
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz i 5,8 GHz), Bluetooth
- Nawigacja: tak (GPS, GALILEO, BeiDou)
- Sterowanie: kontroler
- Zasięg: do 11600 m
- Prędkość maksymalna: 97 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 6 m/s
- Pojemność baterii: 2420 mAh
- Czas pracy: do 18 minut
- Obiektyw: 48 Mpix (f/2.8, 1/1.7″, 155°, CMOS)
- Stabilizacja kamery: tak (1-osiowy gimbal + EIS)
- Rozdzielczość zdjęć: 4000 × 3000 px
- Format zdjęć: JPEG
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 120 FPS
- 2.7K: do 120 FPS
- 4K: do 60 FPS
- Pamięć wewnętrzna: 20 GB
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: 3 poziomy prędkości, funkcja powrotu do bazy, system unikania przeszkód, dedykowana aplikacja mobilna
- Dołączone akcesoria (podstawowe): ładowarka, kabel USB-C, akumulator, śmigła, śrubokręt, dodatkowe śrubki, osłona gimbala
- Waga: 410 g
- Cena: ~ 3000 zł (~ 4200-5200 zł w zestawie)
DJI Avata to jedyny w naszym zestawieniu dron typu FPV. Jeżeli chcemy poczuć nieco więcej adrenaliny podczas lotu i niekoniecznie zależy nam na powolnych, kinowych ujęciach otrzymywanych z tradycyjnych dronów, powinniśmy szczególnie zainteresować się tym modelem.
Największą zaletą omawianego statku powietrznego jest jego rozmiar. Dron z baterią, wybraną aparaturą i goglami zajmuje zaskakująco mało miejsca, co w szczególności docenią osoby podróżujące. Niewielka konstrukcja kryje jednak bardzo ciekawe podzespoły czyniące z DJI Avata solidny sprzęt do zadań specjalnych.
Wystarczy wspomnieć, że na pokładzie znalazł się stabilizowany sensor 48 Mpix, dzięki któremu nagramy obraz w rozdzielczości 4K @ 60 FPS, a całość rozpędzimy nawet do 97 km/h. Dołączone ogniwo pozwala nam nawet na 18 minut lotu, co w świecie dronów FPV jest wartością co najmniej imponującą.
Choć 1-osiowa stabilizacja na papierze może nieco odstawać od 3-osiowych gimbali innych modeli, nie ma tu powodu do obaw. Rejestrowany przez DJI Avata obraz jest bardzo płynny i pozbawiony nagłych szarpnięć, a jeżeli na takie natrafimy, możemy je w prosty sposób skorygować.
Dron oferuje bowiem funkcję Gyroflow, czyli zapis danych z żyroskopu, dzięki czemu możemy edytować nagranie w postprodukcji i usunąć z niego niepożądany ruch. Całość wsparto systemem unikania przeszkód oraz funkcją powrotu do punktu startowego.
Co istotne, znalazło się tu również miejsce na aż 20 GB pamięci wbudowanej, co przy ryzykownych manewrach może okazać się zbawieniem. Możemy więc przykładowo nagrać kilka ujęć na kartę pamięci, powrócić do punktu startowego, wyjąć ją, a następnie bawić się aż do wyczerpania baterii bez obaw o bezpieczeństwo naszych plików w razie kolizji, wypadku lub zgubienia drona.
Wspomnijmy jednak o wadach, a znalazło się ich dość sporo. Przede wszystkim powinniśmy poruszyć temat krytycznego błędu oprogramowania zgłaszanego przez pojedynczych użytkowników. Dotyczy on nagłego zatrzymania drona w czasie lotu i upadku na ziemię, co z pewnością nie jest przyjemną sytuacją. Zaleca się więc aktualizowanie oprogramowania urządzenia oraz aplikacji towarzyszących, gdy to tylko możliwe, aby tego uniknąć.
Boli również zamknięty system akcesoriów. W świecie dronów FPV wielu użytkowników ceni powszechnie dostępne rozwiązania kompatybilne między modelami i typowe podejście DIY (ang. Do It Yourself) — tutaj skazani jesteśmy tylko i wyłącznie na sprzęt DJI działający jedynie z dronami tego producenta. Co więcej, w tym przypadku podstawowy zestaw zawiera tylko samo urządzenie latające, więc musimy rozejrzeć się także za goglami oraz kontrolerem.
Choć zasięg w specyfikacji robi niemałe wrażenie, musimy pamiętać o pewnych kwestiach. Polska należy do grona państw zaliczanych do regionu CE — ten z kolei narzuca ograniczenie mocy sygnału, a co za tym idzie zasięgu dronów, który w przypadku Avata wynosi ok. 2 km.
Wiąże się to również z faktem, że pomimo możliwości odbioru sygnału 2,4 GHz, opisywany dron transmituje sygnał jedynie w paśmie 5,8 GHz. Cechuje się ono mniejszymi zakłóceniami, ale i mniejszym zasięgiem, który to dodatkowo w Europie działa na nieco niższej mocy, niż w regionie FCC (na przykład USA i UK).
Ostatnim mankamentem wartym wspomnienia jest tu brak możliwości wykonywania zdjęć w formacie RAW. Jeżeli jednak powyższe wady nie są dla nas znaczące oraz chcemy wejść w świat dronów FPV z przytupem, warto rozejrzeć się za interesującym nas zestawem DJI Avata.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Dodatkowa komunikacja przez Bluetooth
- Fenomenalna prędkość maksymalna
- Dość wysoka prędkość wznoszenia i opadania
- Dobra jakość zdjęć i nagrań
- Zadowalający czas pracy na baterii jak na dron FPV
- 1-osiowa stabilizacja obrazu z żyroskopem
- Obsługa kart pamięci
- Wbudowana pamięć 20 GB
- System unikania przeszkód
- Funkcja powrotu do punktu startowego
- Znacznie mniejszy rozmiar w porównaniu z poprzednikiem
Na minus
- Brak kontrolera i gogli w podstawowym zestawie
- Zamknięty system akcesoriów DJI
- Brak możliwości wykonywania zdjęć w formacie RAW
- Znacznie niższy zasięg w regionie CE
- Niska kultura pracy
- Krytyczny błąd oprogramowania zgłaszany przez niektórych użytkowników
Kup DJI Avata
- Sprawdź aktualne ceny DJI Avata na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata w Electro
Kup DJI Avata w zestawie
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata Explorer Combo w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Avata Pro-View w Media Expert
3. DJI Mini 4 Pro
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz, 5,2 GHz i 5,8 GHz)
- Nawigacja: tak (GPS, GALILEO, BeiDou)
- Sterowanie: kontroler + podgląd na smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
- Zasięg: do 10000 m
- Prędkość maksymalna: 57 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 5 m/s
- Pojemność baterii: 2590 mAh
- Czas pracy: do 34 minut
- Obiektyw: 48 Mpix (f/1.7, 1/1.3″, 82°, CMOS)
- Stabilizacja kamery: tak (3-osiowy gimbal)
- Rozdzielczość zdjęć: 8064 × 6048 px
- Format zdjęć: JPEG, RAW, DNG
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 200 FPS
- 4K: do 100 FPS
- Pamięć wewnętrzna: 2 GB
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: automatyczny start i lądowanie, funkcja powrotu do bazy, inteligentny tryby pracy, obroty 360, lot po wyznaczonej trasie, system unikania przeszkód, możliwość nagrywania w pionie
- Dołączone akcesoria (podstawowe): okablowanie kontrolera RC-N2, kabel PD (USB-C), śmigła, śrubokręt, śruby, blokada śmigieł, aparatura sterująca, osłona gimbala
- Waga: 249 g
- Cena: ~ 3500 zł (~ 4400-5200 zł w zestawie)
DJI Mini 4 Pro to aktualnie najlepszy lekki dron z kamerą. W żadnym wypadku nie jest to przesada — ilość technologii zapakowana w tak kompaktową konstrukcję jest imponująca i bije na głowę nawet znacznie większe modele innych producentów.
Sprzęt wspiera najnowszą metodę transmisji O4. Ta przynosi wiele nowości, w tym znacznie większy zasięg oraz stabilność sygnału, które robią wrażenie nawet w krajach regionu CE.
Urządzenie przesyła także podgląd w rozdzielczości Full HD. Idzie to w parze z nową generacją kontrolerów, wspierających tylko i wyłącznie modele wykorzystujące O4.
Co istotne, DJI Mini 4 Pro wyposażono w imponujący system detekcji przeszkód. Został on dodatkowo znacznie usprawniony względem poprzednika — teraz jest on w stanie wykrywać obiekty nie tylko z przodu, z tyłu i dołu konstrukcji, ale także z jej bocznych stron.
Jak już wspomnieliśmy, model Mini 4 Pro jest bardzo lekki. Wciąż zalicza się on do kategorii poniżej 250 gramów, co oznacza, że bez problemu polatamy nim w zdecydowanej większości miejsc bez obaw o rejestrację, licencję i nadmierne ograniczenia. W połączeniu z szybkością, zwinnością i długim czasem lotu na jednej baterii tworzy to genialny statek powietrzny do wielu zastosowań.
Entuzjaści tworzenia kinowych ujęć z lotu ptaka poczują się tu jak w domu. Obiektyw, pomimo stałej wartości przysłony, dostarcza bardzo dobrej jakości zdjęcia i nagrania w rozdzielczości 4K do 100 FPS, co świetnie współgra z możliwością założenia filtrów ND oraz wieloma trybami inteligentnymi, takimi jak 360-stopniowe aktywne śledzenie obiektu.
Warto również wspomnieć o możliwości nagrywania w płaskim profilu kolorystycznym D-Log M. Ten, choć nieco odstaje od pełnoprawnego D-Log w dronach wyższej klasy, wciąż daje całkiem sporo możliwości w postprodukcji.
Pod wieloma względami jest to dron niemal kompletny. Znalazło się jednak parę drobnostek, które warto mieć na uwadze. Na pierwszy ogień idzie wspomniana wcześniej detekcja przeszkód, która niezbyt dobrze radzi sobie w ciasnych przestrzeniach (na przykład podczas lotu między drzewami).
Jest to jednak dość zrozumiałe — sam dron wykryje przeszkodę na swojej drodze i zrobi wszystko, aby obiekt nie uderzył w konstrukcję, jednak nic już nie uratuje śmigła przed kolizją. Wpływa na to również fakt, że wbudowane czujniki są optyczne, a więc działają na obliczaniu odległości do obiektu na podstawie samego obrazu.
Dodatkowo ponownie powinniśmy pamiętać o potencjalnej zmianie kategorii prawnej drona. Dotyczy to na szczęście tylko użytkowników, którzy zdecydują się na wykorzystanie powiększonej baterii — ta jednak dostępna jest oficjalnie tylko w regionach poza Europą.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Dodatkowe pasmo 5,2 GHz
- Bardzo duży zasięg
- Wysoka prędkość maksymalna
- Dość wysoka prędkość wznoszenia i opadania
- Długi czas pracy na baterii
- Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań
- 3-osiowa stabilizacja obrazu
- Wbudowana pamięć 2 GB
- Obsługa kart pamięci
- Automatyczny start i lądowanie
- System unikania przeszkód
- Funkcja powrotu do punktu startowego
- Możliwość nagrywania w pionie
Na minus
- Problematyczne działanie detekcji przeszkód w niektórych sytuacjach
- Zmiana kategorii prawnej drona przy wykorzystaniu powiększonej baterii
Kup DJI Mini 4 Pro
- Sprawdź aktualne ceny DJI Mini 4 Pro na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro w Electro
Kup DJI Mini 4 Pro w zestawie
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro + kontroler RC 2 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mini 4 Pro Fly More Combo + kontroler RC 2 w Media Expert
Dron powyżej 4000 zł — najlepsze modele
Jeżeli nasz budżet pozwala nam na zakup drona wycenionego powyżej 4000 zł, możemy liczyć na sprzęt przeznaczony dla entuzjastów, profesjonalistów i pół-profesjonalistów. Oferowane przez poniższe bezzałogowce czas lotu oraz jakość zdjęć czy nagrań stoją na bezkonkurencyjnym poziomie. Dzięki temu wymienione w tej sekcji urządzenia są świetnym wyborem dla każdego, kto swoje zainteresowanie dronami zaczyna brać całkiem na poważnie.
1. DJI Air 3
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz i 5,8 GHz), Bluetooth
- Nawigacja: tak (GPS, GLONASS, BeiDou)
- Sterowanie: kontroler + podgląd na smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
- Zasięg: do 10000 m
- Prędkość maksymalna: 68 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 10 m/s
- Pojemność baterii: 4241 mAh
- Czas pracy: do 46 minut
- Obiektyw: 48 Mpix (f/1.7, 1/1.3″, 82°, CMOS) − szerokokątny, 48 Mpix (f/1.7, 1/1.3″, 35°, CMOS) − teleobiektyw 3x
- Stabilizacja kamery: tak (3-osiowy gimbal)
- Rozdzielczość zdjęć: 8064 × 6048 px
- Format zdjęć: JPEG, RAW
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 200 FPS
- 2.7K: do 60 FPS
- 4K: do 100 FPS
- Pamięć wewnętrzna: 8 GB
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: automatyczny start i lądowanie, funkcja powrotu do bazy, inteligentne tryby pracy, obroty 360, lot po wyznaczonej trasie, system unikania przeszkód, automatyczna kalibracja, HDR
- Dołączone akcesoria (podstawowe): okablowanie kontrolera RC-N2, kabel USB-C, akumulator, śmigła, aparatura sterująca, osłona gimbala
- Waga: 720 g
- Cena: ~ 4800 zł (~ 5900-6800 zł w zestawie)
Pierwszy reprezentant najwyższego progu cenowego w naszym zestawieniu to DJI Air 3. Pomimo nieco sceptycznego podejścia użytkowników do nowego trendu umieszczania wielu obiektywów na pokładzie drona, takie rozwiązanie udowodniło, że w wielu sytuacjach jest strzałem w dziesiątkę.
Air 3 jest kolejną konstrukcją chińskiego producenta, w której główną rolę odgrywa system transmisji O4. Oznacza to, że oprócz stabilniejszego połączenia oraz większego zasięgu otrzymujemy także lepszą rozdzielczość podglądu, a wszystko idzie w parze z nową generacją kontrolerów.
Kolejnym elementem, który od razu przykuwa uwagę, jest wspomniany drugi obiektyw. Oprócz standardowego „oczka” szerokokątnego DJI postawiło na możliwość użycia potrójnego zbliżenia optycznego. Z pewnością otwiera to wiele nowych możliwości dla osób szukających kreatywnych i nietypowych ujęć.
Obydwa obiektywy, pomimo stałej wartości przysłony, radzą sobie świetnie. Zarówno szeroki kąt, jak i teleobiektyw nagrywają obraz 4K w nawet 100 klatkach na sekundę, a osoby zainteresowane dalszą obróbką materiału zadowoli fakt wsparcia płaskiego profilu kolorystycznego D-Log M.
Mamy też dobre wiadomości w kwestii sterowania i baterii. Konstrukcja świetnie prowadzi się w powietrzu i jest stabilna nawet podczas większych podmuchów wiatru — dodając do tego bardzo wysoką prędkość w każdej osi, masę ciekawych funkcji i czas pracy na akumulatorze na poziomie ponad 40 minut otrzymujemy połączenie, któremu naprawdę ciężko się oprzeć.
Niestety Air 3 jest znacznie cięższy od poprzednio opisywanych modeli. Sprawia to, że osoby mające pierwszą styczność z konstrukcją tego kalibru będą potrzebowały chwili, by na nowo wczuć się w specyfikę sterowania urządzeniem o takich gabarytach.
Twórców treści na media społecznościowe nie zadowoli również brak natywnego formatu pionowego. Obecna technologia przy implementacji drugiego obiektywu uniemożliwia zastosowanie obrotowego gimbala, co jest dość zrozumiałe, jednak wciąż uciążliwe. Powinniśmy również pamiętać, że wspierany przez drona D-Log M wciąż nie jest pełnoprawnym profilem D-Log, umożliwiającym wyciśnięcie ostatnich soków z układów przechwytujących obraz.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Dodatkowa komunikacja przez Bluetooth
- Bardzo duży zasięg
- Bardzo wysoka prędkość maksymalna
- Bardzo wysoka prędkość wznoszenia i opadania
- Bardzo długi czas pracy na baterii
- Świetna jakość zdjęć i nagrań
- 3-osiowa stabilizacja obrazu
- Wbudowana pamięć 8 GB
- Obsługa kart pamięci
- Automatyczny start i lądowanie
- System unikania przeszkód
- Funkcja powrotu do punktu startowego
- Dodatkowy obiektyw ze zbliżeniem optycznym
Na minus
- Stała wartość przysłony w obydwu obiektywach
- Znacznie większa waga w porównaniu z modelami Mini
- Brak obrotu kamery do formatu pionowego
- Brak pełnego D-Log
Kup DJI Air 3
- Sprawdź aktualne ceny DJI Air 3 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 w Electro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 w Avans
Kup DJI Air 3 w zestawie
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 Fly More Combo w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Air 3 Fly More Combo + kontroler RC 2 w Media Expert
2. DJI Mavic 3 Classic
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz i 5,8 GHz)
- Nawigacja: tak (GPS, GALILEO, BeiDou)
- Sterowanie: kontroler + podgląd na smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
- Zasięg: do 8000 m
- Prędkość maksymalna: 75 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 8 m/s, 6 m/s
- Pojemność baterii: 5000 mAh
- Czas pracy: do 46 minut
- Obiektyw: 20 Mpix (f/2.8 – f/11, 4/3″, 84°, CMOS)
- Stabilizacja kamery: tak (3-osiowy gimbal)
- Rozdzielczość zdjęć: 5280 × 3956 px
- Format zdjęć: JPEG, RAW, DNG
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 200 FPS
- 4K: do 120 FPS
- 5.1K: do 50 FPS
- Pamięć wewnętrzna: 8 GB
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: inteligentne tryby pracy, system unikania przeszkód, aktywne śledzenie obiektu, tryb TimeLapse, automatyczny start i lądowanie, funkcja powrotu do bazy
- Dołączone akcesoria (podstawowe): ładowarka, okablowanie kontrolera RC-N1, kabel USB-C, akumulator, śmigła, aparatura sterująca, etui transportowe
- Waga: 895 g
- Cena: ~ 7200 zł (~ 7800 zł w zestawie)
Jeżeli mielibyśmy wymienić najlepsze drony stworzone dla profesjonalistów, jedną z pierwszych konstrukcji, jakie przychodzą na myśl, jest DJI Mavic 3 Classic. Nieco „odchudzona” wersja wydanego wcześniej modelu Mavic 3 wciąż jest bardzo ciekawą propozycją, oferującą większość istotnych funkcji i technologii obecnych u swojego większego brata, obniżając jednocześnie próg cenowy.
Jedną z największych zalet Mavic 3 Classic jest obecny na pokładzie obiektyw stworzony we współpracy z legendarną firmą Hasselblad. Ten, nie dość, że ustabilizowany jest w trzech osiach, to umożliwia także fizyczną zmianę przysłony, co eliminuje potrzebę zakupu filtrów ND w większości przypadków.
Sensor, na jakim oparto cały układ, również imponuje. Mamy tu do czynienia z pełnoprawną matrycą 4/3″, a więc taką, jak w aparatach bezlusterkowych MFT (ang. Micro Four Thirds). Przekłada się to na świetnej jakości obraz, który doskonale radzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych.
Dron może uchwycić naprawdę onieśmielające zdjęcia i nagrania. Choć rozdzielczość 20 Mpix może na pierwszy rzut oka nieco odstawać od innych modeli, w praktyce udowadnia, że piksele to nie jedyny element specyfikacji składającej się na finalny efekt. Fani edytowania plików w postprodukcji docenią także możliwość wykonywania zdjęć RAW oraz nagrywania w jakości 5.1K do 50 FPS przy użyciu pełnoprawnego profilu D-Log.
Pomimo dość dużej wagi, konstrukcję świetnie się prowadzi i nie sprawia ona żadnych trudności podczas sterowania. Zwiększona masa oraz moc sprawiają również, że Mavic 3 Classic fenomenalnie radzi sobie nawet z silnymi podmuchami wiatru. Jeżeli zaś chodzi o baterię, ta pozwala nawet na 46 minut lotu. Warte wspomnienia są też czujniki wykrywające przeszkody dookoła drona.
Niestety wiele osób może istotnie odczuć parę kwestii. Mniejsza cena względem modelu Mavic 3 jest wynikową jednej kluczowej decyzji — usunięcia teleobiektywu. Jeżeli więc potrzebujemy zbliżenia optycznego, a wszystkie inne aspekty tego urządzenia przypadły nam do gustu, wspomniany model bez dopisku „Classic” będzie dobrą alternatywą.
Opisywana konstrukcja korzysta również z poprzedniej generacji transmisji O3+. Oznacza to, że oprócz nieco gorszej stabilności sygnału, wciąż zmuszeni będziemy korzystać ze starszej aparatury sterującej, która nie będzie już kompatybilna z nowymi modelami (choć dla posiadaczy starszego drona może to być dobra wiadomość z uwagi na brak konieczności zakupu kontrolera).
Jeśli jednak nie są to dla nas kwestie kluczowe, mamy tu do czynienia z konstrukcją, która przez długie lata będzie dostarczać nam fenomenalnej zabawy i świetnych materiałów wizualnych.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Duży zasięg
- Bardzo wysoka prędkość maksymalna
- Wysoka prędkość wznoszenia i opadania
- Bardzo długi czas pracy na baterii
- Fenomenalna jakość zdjęć i nagrań
- 3-osiowa stabilizacja obrazu
- Wbudowana pamięć 8 GB
- Obsługa kart pamięci
- Automatyczny start i lądowanie
- System unikania przeszkód
- Funkcja powrotu do punktu startowego
- Możliwość nagrywania w pełnym D-Log
- Zmienna przysłona obiektywu
Na minus
- Niższa rozdzielczość obiektywu w porównaniu z tańszymi modelami
- Brak teleobiektywu
- Wykorzystywanie starszego typu transmisji danych
Kup DJI Mavic 3 Classic
- Sprawdź aktualne ceny DJI Mavic 3 Classic na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic w Electro
Kup DJI Mavic 3 Classic w zestawie
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic + kontroler RC w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic + kontroler RC w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Classic + kontroler RC w Media Markt
3. DJI Mavic 3 Pro
- Komunikacja: radiowa (2,4 GHz i 5,8 GHz)
- Nawigacja: tak (GPS, GALILEO, BeiDou)
- Sterowanie: kontroler + podgląd na smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
- Zasięg: do 8000 m
- Prędkość maksymalna: 75 km/h
- Prędkość wznoszenia i opadania: 8 m/s, 6 m/s
- Pojemność baterii: 5000 mAh
- Czas pracy: do 43 minut
- Obiektyw: 20 Mpix (f/2.8-f/11, 4/3″, 84°, CMOS) − szerokokątny, 48 Mpix (f/2.8, 1/1.3″, 35°, CMOS) − teleobiektyw 3x, 12 Mpix (f/3.4, 1/2″, 15°, CMOS) − teleobiektyw 7x
- Stabilizacja kamery: 3-osiowy gimbal
- Rozdzielczość zdjęć: do 8064 × 6048 px
- Format zdjęć: JPEG, DNG
- Rozdzielczość wideo:
- Full HD: do 200 FPS
- 4K: do 120 FPS
- 5.1K: do 50 FPS
- Pamięć wewnętrzna: 8 GB
- Obsługa kart pamięci: tak (microSD)
- Dodatkowe informacje: inteligentne tryby pracy, automatyczna kalibracja, aktywne śledzenie obiektu, automatyczny start i lądowanie, funkcja powrotu do bazy
- Dołączone akcesoria (podstawowe): ładowarka, kabel USB-C, akumulator, śmigła, aparatura sterująca, etui transportowe, drążki aparatury
- Waga: 958 g
- Cena: ~ 10300 zł (~ 13700-22500 zł w zestawie)
Na samym szczycie naszego zestawienia znajduje się DJI Mavic 3 Pro, czyli rasowy sprzęt dla profesjonalistów wymagających topowej wydajności od swojego drona. Pod względem konstrukcji jest to bliźniaczy model do omawianego wcześniej Mavic 3 Classic — z jedną, bardzo istotną różnicą. Zacznijmy jednak od początku.
Ponownie mamy tu do czynienia ze świetnie wykonanym sprzętem do zadań specjalnych. Zarówno zasięg, czas pracy na baterii, stabilność sygnału, jak i prędkość poruszania się stoją na wysokim poziomie i nie pozostawiają żadnych złudzeń — mamy do czynienia z flagowym modelem stworzonym dla zaawansowanych użytkowników.
Rewolucja czeka na nas w kwestii optyki. Na pokładzie, oprócz znanego z wcześniejszego modelu obiektywu szerokokątnego znalazły się dwa dodatkowe „oczka” z różnym poziomem zbliżenia optycznego. Choć ich jakość nieco odstaje od matrycy szerokiego kąta, w prosty sposób rozszerzają one liczbę możliwych kompozycji podczas nagrywania.
Co ciekawe, nawet w konstrukcji z tej półki cenowej bez problemu znajdziemy kilka mankamentów. Przede wszystkim naszą uwagę powinien zwrócić brak pewnych ciekawych elementów, takich jak duża ilość pamięci wewnętrznej oraz wsparcie nagrywania w bezstratnym formacie ProRes.
Może się wydawać, że przeznaczając taką sumę pieniędzy na zakup drona, elementy te będą oczywistością i zostaną zaimplementowane w wybranym przez nas modelu. Niestety wspomniane funkcje dostępne są tylko w modelu Mavic 3 Pro w jeszcze droższym wariancie Cine, za który zapłacimy niemal dwukrotnie więcej.
Inną wadą jest tu ponownie wykorzystanie starszego typu transmisji danych O3+. Jeżeli planujemy dalszy rozwój przygody z dronami, lepszym wyborem może okazać się poczekanie kilku miesięcy, aż DJI zaskoczy nas nową linią modelu Mavic wykorzystującą dobrodziejstwa technologii O4.
Na plus
- Wbudowany moduł GPS
- Duży zasięg
- Bardzo wysoka prędkość maksymalna
- Wysoka prędkość wznoszenia i opadania
- Bardzo długi czas pracy na baterii
- Fenomenalna jakość zdjęć i nagrań
- Dwa dodatkowe obiektywy ze zbliżeniem optycznym
- 3-osiowa stabilizacja obrazu
- Wbudowana pamięć 8 GB
- Obsługa kart pamięci
- Automatyczny start i lądowanie
- System unikania przeszkód
- Funkcja powrotu do punktu startowego
Na minus
- Brak wsparcia Apple ProRes w wersji bazowej
- Tylko 8 GB pamięci wewnętrznej względem 1 TB w wariancie Mavic 3 Pro Cine
- Wykorzystywanie starszego typu transmisji danych
Kup DJI Mavic 3 Pro
- Sprawdź aktualne ceny DJI Mavic 3 Pro na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro w Avans
Kup DJI Mavic 3 Pro w zestawie
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro Fly More Combo + kontroler RC w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro Fly More Combo + kontroler RC Pro w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Mavic 3 Pro Cine Premium Combo w RTV Euro AGD
Najlepsze drony — podsumowanie
Tak oto prezentuje się nasze zestawienie, w którym odpowiadamy na pytanie, jaki dron kupić. Jak widzimy, latające bezzałogowce nie należą do konstrukcji prostych, a kwestie techniczne i prawne z pewnością potrafią zaskoczyć nawet zaznajomionych z tematem użytkowników. Jesteśmy jednak pewni, że niniejszy artykuł pomoże każdemu wybrać odpowiedni model dla siebie.
Na jakie elementy drona zwracacie uwagę podczas jego zakupu? Czy liczy się dla Was jakość kamery, a może mnogość jego funkcji i czysta frajda podczas lotu? Koniecznie dajcie nam o tym znać w sekcji komentarzy poniżej!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.