Kolejna wielka wpadka Assassin’s Creed Shadows! Kontrowersyjne figurki i odwołany udział w TGS 2024

Assassin's Creed Shadows Ubisoft

Im bliżej premiery Assassin’s Creed Shadows, tym więcej dziwnych wpadek i pomyłek zalicza Ubisoft. Ostatnio głośno było o aferze związanej z botami, które pojawiły się pod ostatnim materiałem promującym grę. Najwidoczniej to nie było ostatnie, co mogło się przydarzyć tej grze, a wszystko za sprawą pozornie niewinnych figurek…

Assassin’s Creed Shadows znowu w cieniu skandalu

Zgodnie z najnowszym komunikatem Ubisoft postanowił definitywnie odwołać swój udział w tegorocznej odsłonie targów Tokuo Games Show. Powodem takiego stanu rzeczy ma być wystąpienie „różnych okoliczności”, które najwidoczniej uniemożliwiają firmie wzięcie udziału w pokazie planowanym na 26 września 2024 roku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Droga społeczności,
Dotyczy naszego udziału online w „TOKYO GAME SHOW 2024” zaplanowanym na 26 września o godzinie 15:00.
W związku z różnymi okolicznościami z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu naszego udziału.
Trwająca obecnie akcja rozdawania upominków upamiętniająca oficjalną transmisję będzie kontynuowana. Przepraszamy za krótki czas powiadomienia.
Serdecznie przepraszamy wszystkich, którzy z niecierpliwością czekali na transmisję.
Firma Ubisoft

Ubisoft

Wiele osób oczekiwało, że to właśnie podczas tego wydarzenia firma zaprezentuje światu nowe materiały, a dziennikarze obecni na pokazie będą mieć możliwość sprawdzenia gry osobiście. Tak się jednak nie stanie i wiele osób wprost twierdzi, że francuski wydawca obawia się konfrontacji swojego projektu z mieszkańcami Japonii, którzy nieszczególnie dobrze przyjmują koncept gry.

Jakby tego było mało, to ogromne kontrowersje wybuchły w związku z prezentacją nowych figurek kolekcjonerskich właśnie z Assassin’s Creed Shadows. Widać na nich postać Yasuke oraz Naoe, która znajduje się w okolicy jednorożnej bramy Torii, która ewidentnie wygląda na zniszczoną. Dla zachodniego odbiorcy nie ma w tym nic dziwnego, jednak dla Japończyków ma to bardzo negatywny i bolesny wydźwięk.

Koncept jednonożnej brami Torii kojarzony jest tam bowiem z Sannō-jinja, czyli jednym z symboli bombardowań atomowych, jakich doświadczyły miasta Hiroszima i Nagasaki podczas II wojny światowej. W innych przypadkach uszkodzona brama Torii może być traktowana jako coś obraźliwego i lekceważącego japoński dorobek kulturowy. Wątpliwe jest oczywiście, aby umieszczenie akurat takiej symboliki było celowym działaniem Ubisoftu, niemniej jednak niesmak i złość mieszkańców Japonii jest jak najbardziej zrozumiała.

Niektórzy spekulują, że wspomniane wyżej odwołanie pokazu jest właśnie związane z tą okropnie niestosowną wpadką. W myśl tej teorii Ubisoft woli nie wystawiać się na większą krytykę i ewentualne pytania dotyczące umieszczenia tak bolesnej pamiątki w figurce kolekcjonerskiej do gry.

Ostatnio Ubisoft nie ma dobrej passy pod względem PR-u, a i tak jest w stanie zaskoczyć i kolejny raz zdenerwować wielu graczy z całego świata. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że przy wydawaniu kolejnej gry francuski wydawca przemyśli i wyciągnie wnioski ze swoich błędów, bo wobec Assassin’s Creed Shadows nikt już chyba nie ma żadnych oczekiwań…

Źródło: Twitter: GiveMeBanHammer, techpose.com, Twitter: Ubisoft Japan, Wikipedia

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA OKAZJA!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.