Gry komputerowe już od dawna są polskimi hitami eksportowymi. Nie chodzi już tylko o CD Projekt i Wiedźmina, ale również o wiele innych, bardzo popularnych produkcju. Raczej więc nikogo nie zdziwi też fakt, że według ostatniego raportu Urzędu Miasta Warszawy, to właśnie nasza stolica jest największym hubem branży w całej Europie.
Raport Urzędu Miasta Warszawy. Stolica Polski nazwana wiodącym hubem produkcji gier w Europie
W ostatnich dekadach polska branża gier przeszła sporą przemianę. Kiedyś była kojarzona głównie z tanimi tytułami o niskiej jakości, które kupowało się w kioskach i sklepikach z prasą. Dziś jest natomiast sporą gałęzią naszej gospodarki, co potwierdza też ostatni raport przedstawiony przez urząd w Warszawie.
Wynika z niego, że w samej stolicy zatrudnienie znalazło aż 6343 twórców gier, co wynosi aż 44% wszystkich pracowników tego sektora w Polsce. W Warszawie działa też 307 różnych producentów i wydawców, a przychód z produkcji gier komputerowych wyniósł tam w 2024 roku aż 2518 milionów złotych.
Warto dodać, że aż 18 różnych tytułów stworzonych w naszej stolicy przekroczyło poziom miliona sprzedanych kopii na całym świecie. Ponadto dane ujawniają również, że Warszawa stała się europejskim hubem gier pod względem rozmiaru zatrudnienia, wyprzedzając inne europejskie metropolie w postaci Londynu (5930 pracowników branży gamedev), Sztokholmu (5820) czy Berlina (2430).
Co więcej, gdyby Warszawa była oddzielnym krajem, pracowałoby w niej więcej deweloperów gier niż w całej Rumunii czy Holandii. To doskonale obrazuje potężną skalę branży w tym jednym polskim mieście.
- Sprawdź aktualne ceny Cyberpunk 2077 w Instant Gaming Brak prowizji za płatność
- Sprawdź aktualne ceny Cyberpunk 2077 w Eneba 3% taniej z kodem XGPPL skopiujPrzejdź do sklepu
- Sprawdź aktualne ceny Cyberpunk 2077 w GAMIVO 10% taniej z kodem XGP6 skopiujPrzejdź do sklepu
Widać jak na dłoni, jak na przestrzeni lat zmienił się nasz kraj, a powyższy raport jest tylko jednym z wielu pozytywnych przykładów obecnego stanu rzeczy. Oby dodało to nam sił, bo przed nami jeszcze sporo pracy, aby zrównać się z najbogatszymi państwami w Europie!
Źródło: Urząd m.st. Warszawy, Zdjęcie główne: Anastasiya Dalenka (Unsplash)








Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.