Czy pad od PS5 pasuje do PS4 i odwrotnie?

DualSense i DualShock 4

PlayStation 5 trafiło na rynek w 2020 roku i mimo że od tej chwili minęło już sporo czasu, to wiele osób wciąż zastanawia się, czy pad od PS5 pasuje do PS4 i odwrotnie. W niniejszym artykule odpowiemy sobie na te pytania bez owijania w bawełnę. Przejdźmy zatem do konkretów!

Czy pad od PS5 pasuje do PS4?

Niestety, ale pad od PS5 nie pasuje do PS4. W tym przypadku Sony nie zadbało o kompatybilność wsteczną pomiędzy konsolami, ale co prawda trudno się temu dziwić, ponieważ kontroler DualSense z PlayStation 5 jest znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie od tego z PS4. Sprzęt z listopada 2013 roku po prostu nie byłby w stanie go obsłużyć.

Czy pad od PS4 pasuje do PS5?

Tak, pad od PS4 pasuje do PS5, ale zadziała on tylko w grach z PlayStation 4, które są uruchamiane na PlayStation 5 w ramach wstecznej kompatybilności. Tytuły stworzone z myślą o PS5 niestety nie wspierają kontrolera DualShock 4, dlatego odpowiedź na postawione pytanie nie jest jednoznaczna.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Taki stan rzeczy jest związany z tym, iż zdecydowana większość gier na PS5 wykorzystuje dodatkowe możliwości DualSense, których pad z PS4 zwyczajnie nie posiada. To z kolei sprawia, że mamy do czynienia z niekompatybilnością.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości wszystkich osób, które chciałyby podłączyć pad od PS5 do PS4 lub odwrotnie. W przypadku pierwszego scenariusza nie mamy dobrych wieści, ale jeżeli chodzi o parowanie kontrolera DualShock 4 z PlayStation 5, to sytuacja wygląda zgoła inaczej, choć wciąż nieidealnie.

Przeczytaj też: Czy gry z PS4 działają na PS5 i odwrotnie?

A Wy gracie już na PS5, czy wciąż trzymacie się PlayStation 4? Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.