Jaki iPhone kupić? Ranking 5 najlepszych iPhone’ów w różnych budżetach (2024)

Najlepsze telefony iPhone

W ostatnich latach smartfony firmy Apple zdobyły w naszym kraju ogromną popularność. Stoi za tym kilka istotnych czynników, takich jak wieloletnie wsparcie producenta, wysoka wydajność, płynność działania czy świetna jakość zdjęć oraz nagrań. Wobec tego wielu użytkowników poszukuje odpowiedniego dla siebie modelu i zastanawia się, jaki iPhone kupić?

Dokładnie sprawdziliśmy oferty największych polskich sklepów z elektroniką i wyselekcjonowaliśmy 5 godnych polecenia smartfonów od giganta z Cupertino. Nasze propozycje ułożyliśmy według ceny rosnąco, a pod każdą z nich zamieściliśmy specyfikację, krótki opis, najważniejsze zalety oraz wszelkie istotne wady danego modelu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Na co zwracać uwagę wybierając iPhone’a?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki iPhone warto kupić, przyjrzyjmy się najważniejszym elementom specyfikacji tego typu urządzeń. Choć omawialiśmy je wielokrotnie na łamach naszego portalu, warto jeszcze raz rzucić okiem na poszczególne parametry — ich znajomość wpłynie na zrozumienie funkcjonowania smartfonów oraz pozwoli nam wybrać odpowiedni sprzęt do naszych osobistych potrzeb.

Zestaw najważniejszych komponentów smartfona określa się mianem SoC (ang. System on Chip). W jego skład wchodzą procesor, układ graficzny oraz inne kontrolery odpowiadające za funkcjonowanie sprzętu i to właśnie od niego w największej części zależy wydajność prezentowana przez dany model telefonu.

Urządzenia z serii iPhone bazują na autorskich chipach projektowanych przez Apple. W praktyce oznacza to, że każde urządzenie tworzone jest pod konkretny układ, co skutkuje bardzo wysokim poziomem wydajności.

Kolejnym istotnym elementem jest RAM (ang. Random Access Memory). W dużym uproszczeniu każda uruchomiona gra czy aplikacja generuje pewną ilość danych, do których potrzebuje szybkiego dostępu, a za przechowywanie tego typu informacji służy właśnie pamięć operacyjna. Możemy przyjąć, że im jest jej więcej, tym płynniejsza praca aplikacji i samego systemu.

W przypadku iPhone’ów sprawa pamięci operacyjnej nieco się komplikuje. Mają one bowiem mniej RAM-u w porównaniu do swoich konkurentów z systemem Android, co dla „niewtajemniczonego” kupującego nie wygląda najlepiej. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że urządzenia Apple słyną z doskonałej optymalizacji.

Zamknięty system operacyjny iOS, autorski SoC oraz aplikacje napisane w specjalnie przygotowanym języku programowania sprawiają, że nawet iPhone’y ze stosunkowo małą ilością pamięci RAM pracują bardzo płynnie i nie sprawiają pod tym kątem najmniejszych problemów. Wystarczy zauważyć, że modele z danej serii nie są sprzedawane w wersjach z różną ilością pamięci operacyjnej, jak ma to miejsce w większości telefonów konkurencji.

Dużą rolę odgrywa rozmiar wewnętrznego magazynu danych. Służy on do przechowywania informacji długotrwałych o większej objętości — na pierwszy plan wysuwają się tutaj zdjęcia, nagrania, gry oraz aplikacje.

Obecnie absolutnym minimum w tej kwestii jest pamięć rzędu 64 GB. Jeżeli jednak mamy zamiar trzymać na smartfonie dużą ilość danych, warto postawić na model dysponujący magazynem o pojemności 128 GB lub 256 GB, a w razie potrzeby wspomóc się usługą przechowywania plików w chmurze.

Jednym z najbardziej kluczowych podzespołów każdego telefonu jest wyświetlacz. Jego działanie opisuje kilka parametrów:

  • Przekątna ekranu — określa odległość od jednego rogu panelu do drugiego, mając bezpośredni wpływ na wielkość oraz wagę smartfona.
  • Rozdzielczość — oznacza liczbę możliwych do wyświetlenia punktów nazywanych pikselami, a im wyższa jej wartość, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymujemy.
  • Częstotliwość odświeżania — wyraża się ją w hercach i oznacza liczbę wyświetlanych w ciągu sekundy klatek animacji. Panel o wyższym refresh rate przekłada się na mocniejsze wrażenie płynności prezentowanych na ekranie treści.
  • Rodzaj matrycy — od tego elementu zależy charakterystyka obrazu, na którą składają się jasność, kontrast, odwzorowanie kolorów, głębia czerni oraz kąty widzenia.

Jeżeli zadajemy sobie pytanie, jaki iPhone kupić, ale sen z powiek spędza nam kwestia wyświetlacza, zdecydowanie nie mamy się o co martwić. Smartfony z tej linii oferują wysoką rozdzielczość ekranu, dzięki czemu wyświetlane treści są ostre i szczegółowe.

Apple znane jest z wykorzystywania dość nietypowych wartości tego parametru — nie wchodząc zbytnio w technikalia, oprócz specyficznego działania skalowania treści w systemie iOS, stoi za tym również chęć stworzenia ekranu o odpowiedniej wartości PPI (ang. Pixels Per Inch), gdzie indywidualne piksele ciężko zauważyć gołym okiem.

Wszystkie wybrane przez nas propozycje oferują matryce OLED. Oznacza to, że ekran jest w stanie przedstawić prawdziwą czerń, a jego jasność i odwzorowanie kolorów stoją na naprawdę wysokim poziomie. Wykorzystanie OLED-ów stało się standardem we wszystkich smartfonach firmy Apple, począwszy od modelu iPhone 12.

Jeżeli zaś chodzi o refresh rate, tutaj czeka nas drobne rozczarowanie. Niestety podstawowe modele wyposażone są w panele 60-hercowe — choć ta wartość jest branżowym standardem od wielu lat, w porównaniu z konkurencją oferującą znacznie wyższe wartości nawet w konstrukcjach budżetowych pozostawia pewien niesmak.

Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem modeli 13 Pro oraz 13 Pro Max, gdzie zastosowano matryce 120 Hz, określane przez Apple mianem ProMotion Display. Od tej pory modele z dopiskiem Pro oferują wysoki poziom odświeżania, co sprawia, że każdy z nich to najlepszy iPhone pod względem płynności wyświetlanych treści.

Po więcej informacji na temat wspomnianych elementów specyfikacji odsyłamy do naszego artykułu o najlepszych monitorach gamingowych — choć są to całkiem inne urządzenia, każdy sprzęt wyposażony w ekran obowiązują podobne parametry pracy.

Elementem kluczowym dla wielu użytkowników jest bateria. Jej pojemność określa się za pomocą miliamperogodzin (mAh), a z reguły im jest ona większa, tym dłuższy czas działania bez konieczności sięgania po ładowarkę lub powerbank.

Na ten aspekt wpływa również wiele innych czynników, wśród których wyróżniamy optymalizację oprogramowania, na jakim bazuje dany sprzęt. Jest to kolejna kwestia odróżniająca smartfony Apple iPhone od konkurencji z Androidem — pomimo mniej pojemnych ogniw, sprzęty z nadgryzionym jabłkiem oferują taki sam, a w wielu przypadkach nawet dłuższy czas pracy na baterii.

Niestety nie możemy powiedzieć tego samego o mocy, z jaką te ogniwa możemy naładować. Wyrażany w watach parametr jest tu na bardzo niskim poziomie nawet w najdroższych modelach i choć może to pozytywnie wpłynąć na żywotność akumulatora, z pewnością irytuje wielu użytkowników chcących szybko naładować swój sprzęt.

Jedną z cech rozpoznawczych nowych iPhone’ów jest ich aparat. Tutaj sprawa jest wyjątkowo prosta — każdy smartfon od Apple zaoferuje użytkownikowi świetną jakość wykonywanych zdjęć i nagrań, a podzespoły optyczne zaimplementowane w obiektywach stoją na bardzo wysokim poziomie. Spragnionym wiedzy na temat fotografii mobilnej polecamy lekturę naszego artykułu, w którym pomagamy wybrać telefon z dobrym aparatem, gdzie wszelkie parametry opisaliśmy bardziej szczegółowo.

Jeżeli chcemy skorzystać ze zbliżenia optycznego, będziemy musieli wyposażyć się w iPhone’a w wersji Pro. Podstawowe edycje, począwszy od modelu 11, wyposażone są jedynie w szerokokątny obiektyw główny oraz ultraszeroki obiektyw pomocniczy.

Dla wielu użytkowników kluczowym elementem jest planowana długość wsparcia systemowego. Każdy iPhone w dniu premiery ma zagwarantowane 5 lat aktualizacji do najnowszej wersji iOS oraz kolejne 2 lata poprawek zabezpieczeń, co może imponować na tle niektórych producentów smartfonów z Androidem.

Na sam koniec należy wspomnieć o specyficznej strategii Apple, która w dużym stopniu wyjaśnia dobór smartfonów w niniejszym zestawieniu. W dużym uproszczeniu — wraz z nadejściem kolejnej wersji iPhone’a warianty Pro poprzedniej generacji przestają być dystrybuowane, a użytkownicy mogą liczyć tylko na resztki sklepowe.

Oczywiście pozostaje również wybór spośród wcześniejszych modeli podstawowych (lub z dopiskiem Plus), a także wszystkich najnowszych konstrukcji. Najlepsze edycje odchodzącej linii stopniowo stają się jednak swego rodzaju „białymi krukami”, a ich upolowanie w dużym elektromarkecie zaczyna być coraz trudniejsze.

Sprawia to, że choć kupno modelu poprzedniej generacji z dopiskiem Pro jest bardzo kuszącą propozycją, osoby skłaniające się ku takiemu rozwiązaniu często muszą szukać wymarzonego urządzenia na inne sposoby. Mowa tutaj o zakupie sprzętu używanego lub korzystaniu z pojedynczych ofert z nowymi egzemplarzami, nie ma tu jednak miejsca na kręcenie nosem na kolor czy pojemność pamięci.

Skutkuje to również znacznie mniejszą pulą modeli dostępnych w sklepach. Z racji tego, że skupiamy się na polecaniu fabrycznie nowych, szeroko dostępnych w wielu sklepach sprzętów, musieliśmy zrezygnować z przedstawienia kilku wartych uwagi modeli iPhone’a z poprzednich generacji — chociażby wariantów Pro oraz Mini.

Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą, przejdźmy do naszego rankingu!

Apple iPhone — najlepsze modele

Jeżeli zastanawiamy się, jaki iPhone kupić, powinniśmy przede wszystkim postawić na urządzenie o odpowiednio długim planowanym czasie wsparcia aktualizacjami. Oprócz tego nie ma wielu powodów do obaw, gdyż otrzymujemy świetny sprzęt, którego wydajność i oferowane funkcje stoją na bardzo wysokim poziomie. Polecamy jednak dokładniej przyjrzeć się każdej z propozycji — pomimo dość podobnej specyfikacji, drobne różnice między modelami mogą przechylić szalę korzyści na stronę jednego z nich.

1. Apple iPhone 12 64 GB

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12
  • Wyświetlacz: 6,1″ OLED
  • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1170 × 2532 px
  • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
  • Procesor: Apple A14 Bionic
  • RAM: 4 GB
  • Pojemność pamięci: 64 GB (dostępny również w wersji 128 GB i 256 GB)
  • System operacyjny: iOS 14.1 (aktualizacja do iOS 17.2)
  • Pojemność i moc ładowania baterii: 2815 mAh, 20 W (15 W bezprzewodowe MagSafe, 7,5 W bezprzewodowe Qi)
  • Złącza: Lightning, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
  • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC
  • Aparat: 12 Mpix (f/1.6, 1.4 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.4, 1/3.6″) — ultraszeroki, 12 Mpix (f/2.2, 1/3.6″) — przedni
  • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68, trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy Face ID
  • Waga: ~ 160 g
  • Cena: ~ 2600 zł

Nasz ranking otwiera Apple iPhone 12 — najtańszy iPhone w niniejszym zestawieniu. Opisywany model jest obecnie najsensowniejszym wyborem, jeżeli chcemy kupić smartfon produkcji Apple, nie wydając jednocześnie dużej sumy pieniędzy. Dlaczego?

Przede wszystkim jest to pierwszy podstawowy smartfon z logo nadgryzionego jabłka, do którego trafił ekran OLED. W połączeniu z kompaktowymi wymiarami, świetną jakością wykonania, niską wagą i wysoką rozdzielczością przekłada się to na naprawdę zadowalające wrażenia z użytkowania sprzętu. Warto również wspomnieć o wsparciu sieci 5G, a także dobrej jakości zdjęć czy nagrań z każdego obiektywu.

Co więcej, mimo kilku lat od premiery, chip Apple A14 Bionic nadal funkcjonuje całkiem sprawnie. Dodajmy do tego podstawowy czas pracy na baterii, wsparcie kolejnych dwóch aktualizacji systemu iOS oraz perspektywę trzech lat poprawek zabezpieczeń, a otrzymujemy (pomijając modele używane) najlepszy iPhone dla osoby chcącej niskim kosztem rozpocząć swoją przygodę ze sprzętem Apple.

Znalazło się tu jednak kilka istotnych wad. Na samym początku należy wspomnieć o omawianych we wcześniejszej sekcji mankamentach w postaci niskiej częstotliwości odświeżania ekranu i rozczarowującej mocy ładowania baterii. Pamiętajmy również o braku teleobiektywu — ten znajduje się obecnie tylko w modelach Pro.

W zestawie nie znajdziemy także kostki ładującej, a Dual SIM jest możliwy tylko w trybie hybrydowym, gdzie fizyczna karta nanoSIM współpracuje z modułem eSIM. Osoby chcące przechowywać na swoim smartfonie dużą ilość plików powinny również mieć na uwadze dość niską jak na obecne standardy pojemność magazynu danych, a w wielu scenariuszach może zaistnieć potrzeba wykupienia usługi przechowywania informacji w chmurze.

Na plus

  • Świetny ekran OLED
  • Wysoka wydajność
  • Zadowalająca ilość pamięci RAM
  • Dość długi czas pracy na baterii
  • Dobra jakość zdjęć i nagrań ze wszystkich obiektywów
  • Zadowalający planowany czas wsparcia
  • Bardzo dobre wbudowane głośniki
  • Wsparcie akcesoriów MagSafe
  • Kompaktowe wymiary i niska waga

Na minus

  • Brak teleobiektywu
  • Niska częstotliwość odświeżania ekranu
  • Niska moc ładowania baterii
  • Brak ładowarki w zestawie
  • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM
  • Stosunkowo niewielka pojemność magazynu danych

Kup Apple iPhone 12 64 GB

2. Apple iPhone 13 128 GB

Apple iPhone 13
Apple iPhone 13
  • Wyświetlacz: 6,1” OLED
  • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1170 × 2532 px
  • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
  • Procesor: Apple A15 Bionic
  • RAM: 4 GB
  • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB i 512 GB)
  • System operacyjny: iOS 15 (aktualizacja do iOS 17.2)
  • Pojemność i moc ładowania baterii: 3240 mAh, 20 W (15 W bezprzewodowe MagSafe, 15 W bezprzewodowe Qi po aktualizacji do iOS 17.2)
  • Złącza: Lightning, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
  • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC
  • Aparat: 12 Mpix (f/1.6, 1.7 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.4) — ultraszeroki, 12 Mpix (f/2.2, 1/3.6″) — przedni
  • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68, trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy Face ID
  • Waga: ~ 170 g
  • Cena: ~ 3200 zł

Kolejną pozycję w naszym zestawieniu zajmuje Apple iPhone 13, wprowadzający względem poprzednika kilka istotnych usprawnień. Zacznijmy jednak od podobieństw — na pokładzie znajduje się dokładnie taki sam ekran, co w modelu z numerem 12. Bynajmniej nie jest to wada, a 6,1-calowy panel OLED spisuje się znakomicie.

Smartfon wspiera sieci 5G, jest świetnie wykonany, a całości dopełniają niska waga oraz certyfikat wodoszczelności. Znajdziemy tu jednak wiele elementów, których zabrakło w reprezentancie poprzedniej generacji tej serii.

Na pokładzie zaimplementowano nowszy procesor A15 Bionic, bezpośrednio wpływający na poziom wydajności. Zmianie uległ również rozmiar magazynu danych, gdzie minimalną dostępną opcją stało się 128 GB. Wielu użytkowników z pewnością zadowoli również większa pojemność baterii oraz mniejszy rozmiar tzw. notcha, czyli wcięcia w górnej części ekranu.

Choć na papierze obiektywy zaimplementowane w iPhone 13 mogą niewiele różnić się od modelu 12, również w tej kwestii możemy liczyć na drobne ulepszenia. Przede wszystkim zastosowano tu nowy sensor obiektywu głównego, będący w stanie rejestrować nieco więcej światła. Dodatkowo poprawie uległa stabilizacja nagrań, a przy rejestrowaniu wideo możemy wykorzystać tryb Cinematic Mode pozwalający na płynną zmianę głębi ostrości.

Nie licząc pojemności magazynu danych, spotkamy się tu z dokładnie tym samym zestawem wad, co we wcześniej omawianym modelu. Mamy więc niską częstotliwość odświeżania ekranu i moc ładowania baterii oraz Dual SIM działający tylko w trybie hybrydowym. Wśród obiektywów nie znajdziemy zbliżenia optycznego, a w zestawie ze smartfonem zabrakło kostki ładującej.

Na plus

  • Świetny ekran OLED
  • Bardzo wysoka wydajność
  • Zadowalająca ilość pamięci RAM
  • Duża ilość pamięci wewnętrznej
  • Długi czas pracy na baterii
  • Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań ze wszystkich obiektywów
  • Dość długi planowany czas wsparcia
  • Bardzo dobre wbudowane głośniki
  • Wsparcie akcesoriów MagSafe
  • Nieco mniejsze wycięcie w ekranie w porównaniu z poprzednikiem
  • Kompaktowe wymiary i niska waga

Na minus

  • Brak teleobiektywu
  • Niska częstotliwość odświeżania ekranu
  • Niska moc ładowania baterii
  • Brak ładowarki w zestawie
  • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM

Kup Apple iPhone 13 128 GB

3. Apple iPhone 14 128 GB

Apple iPhone 14
Apple iPhone 14
  • Wyświetlacz: 6,1″ OLED
  • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1170 × 2532 px 
  • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
  • Procesor: Apple A15 Bionic
  • RAM: 6 GB 
  • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB i 512 GB)
  • System operacyjny: iOS 16 (aktualizacja do iOS 17.2)
  • Pojemność i moc ładowania baterii: 3279 mAh, 20 W (15 W bezprzewodowe MagSafe, 15 W bezprzewodowe Qi po aktualizacji do iOS 17.2)
  • Złącza: Lightning, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
  • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC
  • Aparat: 12 Mpix (f/1.5, 1/1.7″, 1.9 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.4) — ultraszeroki, 12 Mpix (f/1.9, 1/3.6″) — przedni
  • Dodatkowe funkcje: Dual SIM (hybrydowe), certyfikat IP68, głośniki stereo, trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy Face ID, satelitarne połączenia i wiadomości alarmowe
  • Waga: ~ 170 g
  • Cena: ~ 3600 zł

Jeżeli zastanawiamy się, jaki iPhone kupić, a w kręgu naszych zainteresowań znajdują się nieco nowsze konstrukcje, warto postawić na model 14. Podstawowy wariant poprzedniej generacji smartfonów kalifornijskiego producenta na pierwszy rzut oka nie różni się zbytnio od iPhone’a 13, jednak tak jak wcześniej, znajdziemy tu kilka usprawnień.

Ekran to wciąż ten sam, 6,1-calowy panel OLED o wysokiej rozdzielczości, zapewniający świetne wrażenia z jego użytkowania. Przekłada się to również na kompaktowe (w realiach współczesnych smartfonów) wymiary oraz niską wagę urządzenia.

Wielu użytkowników może zdziwić implementacja tego samego procesora, co w iPhone 13, czyli Apple A15 Bionic. Ciężko się temu dziwić — rok po jego premierze użytkownicy mają prawo oczekiwać wzrostu wydajności oraz pewnego rodzaju innowacji. Na całe szczęście „nowy” A15, oprócz większej liczby rdzeni graficznych, wciąż zapewnia wysoki poziom wydajności i choć płynność działania jest niemal identyczna, do dziś stoi na bardzo wysokim poziomie.

Ponownie doczekaliśmy się istotnego (choć tylko programowego) usprawnienia aparatu. Apple w modelu 14 wykorzystało mechanizm Photonic Engine, znacznie poprawiający jasność sceny w słabych warunkach oświetleniowych poprzez uczenie maszynowe. Fanów nagrywania wideo zadowoli również implementacja Action Mode, wprowadzającego stabilizację dynamicznych ruchów na zupełnie nowy poziom.

Ostatnim ciekawym elementem jest automatyczne wykrywanie wypadków i wysyłanie sygnałów alarmowych do odpowiednich służb ratunkowych — również poprzez łączność satelitarną, gdy nie mamy dostępu do sieci komórkowej. Choć na co dzień nie myślimy o obecności tej funkcji, na pewno docenimy ją w sytuacji kryzysowej.

Szczerze mówiąc ciężko tu wymienić jakieś istotne wady poza tymi znanymi z wcześniej opisywanych modeli. Oczywiście ciężko nie zauważyć, że innowacji w stosunku do poprzednika jest niewiele.

Co więcej, brak teleobiektywu, niski refresh rate i moc ładowania, a także hybrydowy Dual SIM czy brak ładowarki w zestawie wielu użytkownikom może wciąż przeszkadzać. Ciężko jednak powiedzieć, że jest to urządzenie niewarte uwagi, a długi planowany czas wsparcia zdecydowanie przemawia za jego zakupem.

Na plus

  • Świetny ekran OLED
  • Bardzo wysoka wydajność
  • Duża ilość pamięci RAM
  • Duża ilość pamięci wewnętrznej
  • Długi czas pracy na baterii
  • Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań ze wszystkich obiektywów
  • Długi planowany czas wsparcia
  • Bardzo dobre wbudowane głośniki
  • Wsparcie akcesoriów MagSafe
  • Znacznie usprawniona stabilizacja nagrań
  • Wykrywanie wypadku i wsparcie satelitarnego sygnału SOS
  • Kompaktowe wymiary i niska waga

Na minus

  • Niewielki wzrost wydajności względem poprzednika
  • Brak teleobiektywu
  • Niska częstotliwość odświeżania ekranu
  • Niska moc ładowania baterii
  • Brak ładowarki w zestawie
  • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM

Kup Apple iPhone 14 128 GB

4. Apple iPhone 15 128 GB

Apple iPhone 15
Apple iPhone 15
  • Wyświetlacz: 6,1″ OLED
  • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1179 × 2556 px
  • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
  • Procesor: Apple A16 Bionic
  • RAM: 6 GB
  • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB i 512 GB)
  • System operacyjny: iOS 17 (aktualizacja do iOS 17.2)
  • Pojemność i moc ładowania baterii: 3349 mAh, 25 W (bezprzewodowe MagSafe 15 W, bezprzewodowe Qi 15 W po aktualizacji do iOS 17.2, przewodowe zwrotne 4,5 W)
  • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
  • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC
  • Aparat: 48 Mpix (f/1.6, 1/1.56″, 1 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.4) — ultraszeroki, 12 Mpix (f/1.9, 1/3.6″) — przedni
  • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68, trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy Face ID, satelitarne połączenia i wiadomości alarmowe
  • Waga: ~ 170 g
  • Cena: ~ 4700 zł

Podstawowa wersja najnowszego smartfona od Apple jest świetną odpowiedź na pytanie, jaki iPhone opłaca się kupić w 2024 roku. Zmiany względem poprzedników widać gołym okiem — ciężko bowiem przejść obojętnie obok dynamicznej wyspy, którą pierwszy raz mieliśmy szansę podziwiać w zeszłorocznym modelu 14 Pro.

Dynamic Island na dobre zastąpił obecnego od wielu lat notcha i choć rozwiązanie to ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników, trzeba przyznać, że funkcjonalność z nim związana jest całkiem ciekawa.

Za wykonywanie obliczeń odpowiada tu układ A16 Bionic, zapewniający topową wydajność wśród współczesnych smartfonów, a w działaniu wspiera go 6 GB pamięci RAM. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania. Apple zrezygnowało z ostrych linii na rzecz zaokrąglonych krawędzi świetnie leżących w dłoni, a tylna część obudowy jest matowa, co znacznie ogranicza powstawanie na niej odcisków palców.

Rewolucja dotknęła również aparatu, a dokładniej obiektywu głównego. Nowa matryca jest bowiem w stanie wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 48 Mpix i w duecie z „oczkiem” ultraszerokim zapewnia fenomenalne rezultaty.

Ostatnią istotną kwestią jest implementacja portu USB-C zamiast autorskiego Lightning. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli ograniczyć liczbę potrzebnych im ładowarek z racji ogromnej popularności tego złącza w innych urządzeniach.

Niestety zastosowanie nowego portu nie przyniosło nic poza tym. Nie wzrosła moc ładowania baterii ani prędkość transferu danych „po kablu” — a szkoda, bo drzemie tu niemały potencjał. Oprócz tego spotykamy się z poniekąd standardowym zestawem mankamentów podstawowych modeli Apple w postaci braku teleobiektywu, niskiej częstotliwości odświeżania i mocy ładowania, a także hybrydowym Dual SIM oraz brakiem ładowarki w zestawie.

Na plus

  • Świetny ekran OLED
  • Świetna wydajność
  • Duża ilość pamięci RAM
  • Duża ilość pamięci wewnętrznej
  • Bardzo długi czas pracy na baterii
  • Świetna jakość zdjęć i nagrań ze wszystkich obiektywów
  • Bardzo długi planowany czas wsparcia
  • Bardzo dobre wbudowane głośniki
  • Wsparcie akcesoriów MagSafe
  • Ciekawa funkcjonalność Dynamic Island
  • Porzucenie ostrych krawędzi na rzecz nieco bardziej opływowego kształtu
  • Wykrywanie wypadku i wsparcie satelitarnego sygnału SOS
  • Kompaktowe wymiary i niska waga

Na minus

  • Brak teleobiektywu
  • Niska częstotliwość odświeżania ekranu
  • Niska moc ładowania baterii
  • Brak ładowarki w zestawie
  • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM
  • Niewykorzystany potencjał zmiany portu na USB-C

Kup Apple iPhone 15 128 GB

5. Apple iPhone 15 Pro 256 GB

Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro
  • Wyświetlacz: 6,1” LTPO OLED
  • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1179 × 2556 px
  • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
  • Procesor: Apple A17 Pro
  • RAM: 8 GB
  • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny również w wersji 128 GB, 512 GB i 1 TB)
  • System operacyjny: iOS 17 (aktualizacja do iOS 17.2)
  • Pojemność i moc ładowania baterii: 3274 mAh, 25 W (bezprzewodowe MagSafe 15 W, bezprzewodowe Qi 15 W po aktualizacji do iOS 17.2, przewodowe zwrotne 4,5 W)
  • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
  • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC
  • Aparat: 48 Mpix (f/1.8, 1/1.28″, 1.22 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.8, 1/3.5″, 1 µm, OIS) — teleobiektyw, 12 Mpix (f/2.2, 1/2.55″, 1.4 µm) — ultraszeroki, 12 Mpix (f/1.9, 1/3.6″, OIS) — przedni
  • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68, trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy Face ID, satelitarne połączenia i wiadomości alarmowe
  • Waga: ~ 190 g
  • Cena: ~ 6600 zł

Apple iPhone 15 Pro to zdecydowanie najlepszy iPhone, jakiego możemy obecnie znaleźć na rynku. Ma on niemal wszystko, czego użytkownik może chcieć od flagowego smartfona, a pozytywne zmiany sięgają elementów od ekranu, przez SoC, aż po obiektywy aparatu.

Za wykonywanie obliczeń odpowiada procesor Apple A17 Pro. Jest to jeden z najwydajniejszych układów w obecnie produkowanych smartfonach, a sam producent zapowiada, że będzie on w stanie uruchomić wiele nowych gier AAA.

Wygenerowane przez SoC informacje „lądują” na ekranie LTPO OLED 120 Hz o przekątnej 6,1”. Wyświetlacz dynamicznie dostosowuje częstotliwość odświeżania, a w przypadku obrazów statycznych zmniejszyć ją nawet do 1 Hz, co pozytywnie wpływa na zużycie energii i czas pracy na baterii.

Opisywany smartfon jest również prawdziwą gratką dla fanów fotografii mobilnej. Mamy tu do czynienia z absolutnym szczytem możliwości urządzeń mobilnych w tej kwestii, a trzy obiektywy oddane do dyspozycji użytkownika spisują się fenomenalnie w każdych warunkach oświetleniowych.

Warto również wspomnieć o możliwości zapisu nagrań w formacie ProRes, czyli autorskim kodeku kompresującym pliki zachowując jednocześnie bardzo wysoką jakość audio i wideo. Jeżeli w trakcie nagrywania zabraknie nam miejsca na dane, z powodzeniem możemy wykorzystać przesyłanie ich w czasie rzeczywistym na dysk zewnętrzny za sprawą interfejsu USB-C.

Niestety teleobiektyw z 5-krotnym zbliżeniem optycznym zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla modelu 15 Pro Max, wersja 15 Pro oferuje „tylko” trzykrotny zoom. Ciężko również wytłumaczyć obecność absurdalnie niskiej mocy ładowania baterii w smartfonie tej klasy pomimo zastosowania portu USB-C i wsparcia szybkiego transferu danych Thunderbolt.

Osoby zainteresowane zakupem powinny również mieć na uwadze hybrydowy Dual SIM oraz brak ładowarki w zestawie. Jest to jednak niewielka cena, jaką przyjdzie nam przypłacić za najlepszego iPhone’a na rynku.

Na plus

  • Fenomenalny ekran LTPO OLED
  • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
  • Bezkonkurencyjna wydajność
  • Bardzo duża ilość pamięci RAM
  • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
  • Bardzo długi czas pracy na baterii
  • Fenomenalna jakość zdjęć i nagrań ze wszystkich obiektywów
  • Bardzo długi planowany czas wsparcia
  • Bardzo dobre wbudowane głośniki
  • Wsparcie akcesoriów MagSafe
  • Ciekawa funkcjonalność Dynamic Island
  • Porzucenie ostrych krawędzi na rzecz nieco bardziej opływowego kształtu
  • Wykrywanie wypadku i wsparcie satelitarnego sygnału SOS
  • Kompaktowe rozmiary i dość niska waga

Na minus

  • Mniejszy zakres zbliżenia optycznego w porównaniu z wariantem 15 Pro Max
  • Niska moc ładowania baterii
  • Brak ładowarki w zestawie
  • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM

Kup Apple iPhone 15 Pro 256 GB

Najlepsze iPhone’y — podsumowanie

Tak oto prezentuje się nasz ranking, w którym wybraliśmy najlepsze iPhone’y w różnych budżetach. Mimo stosunkowo niewielkiego zróżnicowania na sklepowych półkach wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jesteśmy jednak pewni, że nasze zestawienie pomoże każdemu Czytelnikowi poszukującemu odpowiedniego urządzenia z nadgryzionym jabłkiem do swoich potrzeb.

Korzystacie ze smartfonów produkowanych przez Apple, czy bardziej odpowiadają Wam konstrukcje bazujące na Androidzie? Czy prezentowane przez nas modele spełniają Wasze oczekiwania? Na Wasze odpowiedzi czekamy w sekcji komentarzy poniżej!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.