Jaki tablet do gier kupić? TOP 10 najlepszych tabletów gamingowych

Wielu graczy ceni sobie swobodę, jaką daje rozgrywka na urządzeniach przenośnych. Dla niektórych ekran smartfona może być jednak za mały, przez co zmuszeni są oni szukać innych rozwiązań, aby czerpać pełną radość z ulubionych tytułów mobilnych. Idealnym wyborem dla takich użytkowników jest tablet do gier, dzięki któremu możemy cieszyć się wirtualnymi światami na większym wyświetlaczu.

Postanowiliśmy zbadać temat i wybraliśmy 10 niezawodnych urządzeń podzielonych na 5 grup cenowych: do 1000, 2000, 4000, 5000 i ponad 5000 zł. Ułożyliśmy je według ceny rosnąco, a przy każdym z omawianych przez nas sprzętów, oprócz ich specyfikacji, znalazły się także ich zalety oraz potencjalne wady. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych tabletów gamingowych!

Na co zwracać uwagę wybierając tablet do gier?

Na łamach portalu XGP.pl podpowiadaliśmy już jaki telefon do gier wybrać, dziś jednak skupimy się na nieco większych urządzeniach z tej samej rodziny. Choć obowiązują je znane ze smartfonów parametry techniczne, istnieje kilka elementów specyfikacji unikalnych dla tabletów. Ich znajomość nie tylko pozwoli nam lepiej zrozumieć działanie tego typu sprzętów, ale też pomoże wybrać odpowiedni model do naszych potrzeb.

Pierwszą kwestią, jaką przyjdzie nam rozpatrzyć, jest funkcja dostępu do telefonii komórkowej. W przypadku smartfonów sprawa była dość prosta — ich podstawowym zadaniem jest umożliwienie komunikacji, dlatego też w niemal każdym współczesnym telefonie znajdziemy obsługę danych pakietowych.

W naszym zestawieniu postawiliśmy na sprzęty, które wyposażono jedynie w moduł Wi-Fi. Powód jest prosty: tablet do gier ma gwarantować nie tylko dobrą wydajność podzespołów, ale też szybkie, stabilne połączenie. Jeżeli jednak szukamy wszechstronnego sprzętu do pracy i zabawy „w terenie”, producenci zwykle oferują różne odmiany danego modelu. Zakup interesującego nas tabletu z obsługą LTE/5G nie powinien być zatem problemem, choć trzeba liczyć się wtedy z zauważalnie większym wydatkiem.

Następnym istotnym parametrem jest SoC (ang. System on Chip), w dużym uproszczeniu oznaczający układ zawierający takie podzespoły jak procesor i karta graficzna. Zastanawiając się, jaki tablet do gier kupić, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten element specyfikacji — to właśnie od niego zależy ogromna część wydajności i generowanych klatek na sekundę w ulubionych tytułach mobilnych.

W tabletach najczęściej znajdziemy układ produkowany przez jedną z trzech firm: Qualcomm, MediaTek oraz Apple, a wybierając nasze przyszłe urządzenie warto zwrócić uwagę zarówno na jego pozycję w benchmarkach typu AnTuTu czy Geekbench, jak i praktyczne testy wydajności w interesujących nas grach. W niniejszym artykule dla uproszczenia posługujemy się również nazwą „procesor”, mając na myśli właśnie SoC.

Ilość RAM-u odpowiada w dużej mierze za płynność działania urządzenia oraz możliwość pracy w wielu aplikacjach jednocześnie. W przypadku sprzętów dla graczy jest to kolejny kluczowy parametr — nowoczesne, zaawansowane produkcje wymagają nieraz dość dużego zapasu pamięci operacyjnej. Obecnie absolutnym minimum jest pojemność RAM rzędu 4/6 GB, a kupując sprzęt z wyższej półki, możemy liczyć na wartość tego parametru na poziomie 8 lub nawet 16 GB.

Wszelkie informacje generowane i przetwarzane przez wcześniej opisane podzespoły muszą zostać gdzieś wyświetlone — tutaj do akcji wkracza ekran naszego urządzenia. W przypadku tego elementu wyróżniamy kilka podstawowych parametrów:

 • Rodzaj matrycy — charakterystyka budowy wyświetlacza, dzięki której jesteśmy w stanie określić jego zdolność do prawidłowego odwzorowania kolorów i czerni. Tani tablet do gier zazwyczaj oferuje matrycę TFT, najsłabiej oddającą barwy i kontrast. Jeżeli pokusimy się o nieco droższy sprzęt, napotkamy panele IPS, zapewniające bardzo dobre odwzorowanie kolorów. W tabletach najwyższej klasy niemal standardem stają się ekrany OLED, generujące najwyższej jakości barwy i wyświetlające prawdziwą, głęboką czerń.
 • Przekątna — podaje się ją w calach i oznacza ona rozmiar zaimplementowanego w danym urządzeniu panelu. Wielkość ekranu jest przede wszystkim kwestią preferencji; tablety o małej przekątnej są łatwiejsze w transporcie, a większy wyświetlacz oznacza z kolei lepszą czytelność i większą przestrzeń na wyświetlanie treści kosztem mobilności.
 • Rozdzielczość — wyrażany w pikselach (px) parametr w dużym uproszczeniu określa szczegółowość wyświetlanego obrazu przez tablet gamingowy. W przypadku gdy przekątna ekranu jest dość spora, należy wyposażyć się w panel o odpowiednio dużej rozdzielczości, dzięki czemu oglądane treści będą wyraźne, o gładkich brzegach. Powinniśmy więc rozglądać się za modelami oferującymi wartości na poziomie nie mniejszym niż 1080 px na węższej krawędzi.
 • Częstotliwość odświeżania — za pomocą tego parametru określanego w hercach (Hz) wiemy, jaką maksymalną ilość klatek animacji urządzenie jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy. Przekłada się to na większą płynność oglądanych przez nas treści.

Na nic zdadzą się wszystkie powyższe kwestie, jeśli tablet do gier nie oferuje odpowiedniej ilości pamięci wewnętrznej. Dopóki nie korzystamy z serwisów pokroju Xbox Cloud Gaming, przestrzeń dyskowa stanowi istotną część specyfikacji. Posłuży nam ona nie tylko do zapisu zdjęć czy nagrań, ale przede wszystkim gier i aplikacji, które nieraz potrafią pochłonąć pokaźną część magazynu wewnętrznego. Rozsądnym minimum w tej kwestii jest zapas rzędu 64 GB, jednak jeśli nie mamy zamiaru rozszerzać go za pomocą karty microSD, warto dokonać zakupu modelu o nieco większej ilości pamięci — te sięgają nawet 1 TB i więcej.

Tak, jak w przypadku innych urządzeń mobilnych, niebagatelne znaczenie ma wbudowany akumulator. Mamy tu dokładnie na myśli dwa parametry związane z zasilaniem — pojemność baterii, wyrażana w miliamperogodzinach (mAh), oraz maksymalną moc, z jaką możemy ją naładować, podawaną w watach (W).

Choć czas działania na jednym ładowaniu zależy od wielu czynników poza pojemnością ogniwa, wciąż pozostaje on dość dobrym wyznacznikiem długości pracy. Polecane przez nas urządzenia cechują się baterią o pojemności co najmniej 6400 mAh, dzięki czemu nie zabraknie nam energii na długie sesje przy ulubionych tytułach. Jeżeli zaś chodzi o moc ładowania, panuje tu dość duża różnorodność — tani tablet do gier oferuje nieco wolniejsze ładowanie 15-25 W, a droższy umożliwia zwykle skorzystanie z zasilaczy o mocy nawet 45 W. Oczywiście nie jest to sztywna zasada, gdyż łatwo możemy zauważyć, że niektóre sprzęty z wyższej półki wciąż nie wykorzystują dobrodziejstw szybkiego dostarczania energii.

Ostatnim elementem, jaki należy rozpatrzyć, zastanawiając się, jaki tablet do gier kupić, jest system audio. Choć głośniki stereo w urządzeniach mobilnych są na rynku od dłuższego czasu, dopiero stosunkowo niedawno zaczęły stawać się standardem. Dzięki takiemu rozwiązaniu na mocy zyskuje wrażenie brzmienia przestrzennego, a sam dźwięk wydobywający się z przetworników jest głośniejszy i bardziej wyraźny. W przypadku propozycji budżetowych możemy liczyć na dwa głośniki stereo, podczas gdy najwyższej klasy tablet do gier zaoferuje nam jeszcze bardziej rozbudowany układu dźwiękowy obejmujący nawet cztery głośniki.

Skoro wszystkie najważniejsze zagadnienia mamy już za sobą, pora bliżej przyjrzeć się proponowanym przez nas modelom!

Tablet do gier do 1000 zł — najlepsze modele

Tablet wyceniony na ok. 1000 zł to podstawowe urządzenie zapewniające wystarczającą moc obliczeniową do większości codziennych zastosowań. Choć konstrukcje z tej półki cenowej nie aspirują do miana sprzętu stworzonego dla graczy, świetnie sprawdzą się w przypadku mniej wymagających produkcji i aplikacji skierowanych do młodszych użytkowników.

1. Realme Pad Mini 4/64 GB Wi-Fi

Realme Pad Mini
Realme Pad Mini
 • Wyświetlacz: 8,7″ TFT
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1340 × 800 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Procesor: Unisoc T616
 • RAM: LPDDR4X 4 GB
 • Pojemność pamięci: 64 GB
 • System operacyjny: Android 11
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 6400 mAh, 18 W
 • Złącza: USB-C, mini jack 3,5 mm, czytnik kart microSD
 • Komunikacja: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5
 • Aparat: 8 Mpix — tył, 5 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: dwa głośniki stereo
 • Waga: ~ 370 g
 • Cena: ~ 1000 zł

Nasze zestawienie otwiera Realme Pad Mini — podstawowa propozycja z niższej półki. Zaimplementowany tu procesor Unisoc T616 zapewnia wystarczającą wydajność do codziennych zastosowań i niewymagających gier, co w połączeniu z 4 GB pamięci RAM, 64 GB przestrzeni na dane i niewielkim rozmiarem urządzenia sprawia, że będzie to idealny tablet do gier dla dzieci. Bateria o pojemności 6400 mAh nie powala pojemnością, jednak w połączeniu z niewymagającymi podzespołami zapewnia dość długi czas pracy na jednym ładowaniu. Na wyróżnienie zasługuje zadziwiająco wysoka jakość wykonania, co nie zdarza się często w budżetowym sprzęcie.

Niestety znajdziemy tu kilka istotnych wad. W oczy rzuca się przede wszystkim niskiej rozdzielczości ekran o matrycy TFT, który, delikatnie mówiąc, nie grzeszy wybitnym odwzorowaniem kolorów i szczegółowością obrazu. W niektórych egzemplarzach występują ponadto problemy ze stabilnością połączenia Wi-Fi o częstotliwości 5 GHz, co z pewnością nie zadowoli użytkowników tego typu sieci, a dodatkowo konstrukcji brakuje czytnika linii papilarnych. Są to jednak kwestie, na które należy się przygotować, kupując sprzęt za takie pieniądze.

Na plus

 • Dość duży ekran
 • Zadowalająca częstotliwość odświeżania
 • Wystarczający poziom wydajności
 • Wystarczająca ilość pamięci RAM
 • Zadowalająca ilość pamięci wewnętrznej
 • Długi czas pracy na baterii
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Szeroki zestaw złączy
 • Dwa głośniki stereo
 • Dobra jakość wykonania

Na minus

 • Niska rozdzielczość i słabe odwzorowanie kolorów wyświetlacza
 • Problematyczne działanie Wi-Fi 5 GHz
 • Brak czytnika linii papilarnych

Kup Realme Pad Mini

2. Samsung Galaxy Tab A8 4/64 GB Wi-Fi

Samsung Galaxy Tab A8
Samsung Galaxy Tab A8
 • Wyświetlacz: 10,5″ TFT 
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1920 × 1200 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Procesor: Unisoc T618
 • RAM: LPDDR4X 4 GB (dostępny również w wersji 3 GB)
 • Pojemność pamięci: 64 GB (dostępny również w wersji 32 GB i 128 GB)
 • System operacyjny: Android 11
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 7040 mAh, 15 W
 • Złącza: USB-C, mini jack 3,5 mm, czytnik kart microSD
 • Komunikacja: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5
 • Aparat: 8 Mpix — tył, 5 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo
 • Waga: ~ 500 g
 • Cena: ~ 1000 zł

Samsung Galaxy Tab A8 to bardzo ciekawy tablet gamingowy, gdy do dyspozycji mamy ok. 1000 zł. Urządzenie do pracy wykorzystuje 4 GB pamięci RAM oraz układ Unisoc T618, oferujący trochę wyższy poziom wydajności od opisywanej wcześniej konstrukcji od Realme. Informacje generowane przez urządzenie wyświetlimy na 10,5-calowym ekranie TFT o rozdzielczości Full HD, a sprzęt zasila akumulator 7040 mAh obsługujący technologię szybkiego ładowania. Za element wyróżniający ten model na tle konkurencji niewątpliwie można uznać obecność aż czterech głośników stereo, znacznie zwiększających immersję podczas grania czy oglądania filmów.

Najsłabszym ogniwem Galaxy Tab A8 jest niewątpliwie wspomniany już ekran. Ten, pomimo wystarczającej rozdzielczości, odwzorowaniem kolorów może nie zadowolić wielu użytkowników ceniących sobie jakość obrazu. Co więcej, w zestawie znajdziemy ładowarkę o mocy jedynie 7 W, oferującą znacznie wolniejsze uzupełnianie baterii niż obsługiwane przez nią dostarczanie energii 15 W. Niestety, urządzenie pozbawione jest także czytnika linii papilarnych.

Na plus

 • Duży ekran
 • Dość wysoka rozdzielczość ekranu
 • Zadowalająca częstotliwość odświeżania
 • Zadowalający poziom wydajności
 • Wystarczająca ilość pamięci RAM
 • Zadowalająca ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Szeroki zestaw złączy
 • Cztery głośniki stereo
 • Dobra jakość wykonania

Na minus

 • Dość słabe odwzorowanie kolorów
 • Brak czytnika linii papilarnych
 • Dołączona ładowarka o mocy jedynie 7 W

Kup Samsung Galaxy Tab A8

Tablet do gier do 2000 zł — najlepsze modele

Mając do dyspozycji kwotę 2000 zł, jesteśmy w stanie kupić niezły sprzęt ze średniej półki, który poradzi sobie w nieco cięższych warunkach. Poniższe urządzenia cechują się zadowalającą wydajnością oraz dobrym ekranem i jakością wykonania.

1. Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB Wi-Fi

Xiaomi Redmi Pad
Xiaomi Redmi Pad
 • Wyświetlacz: 10,61″ IPS
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2000 × 1200 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 90 Hz
 • Procesor: MediaTek Helio G99
 • RAM: LPDDR4X 4 GB (dostępny również w wersji 3 GB i 6 GB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 64 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 8000 mAh, 18 W
 • Złącza: USB-C, czytnik kart microSD
 • Komunikacja: Bluetooth 5.3, Wi-Fi 5
 • Aparat: 8 Mpix — tył, 8 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo
 • Waga: ~ 450 g
 • Cena: ~ 1400 zł

Jeżeli mamy do dyspozycji kwotę nieco przekraczającą 1000 zł, możemy uzbroić się w model Xiaomi Redmi Pad. Omawiany tablet wyposażony jest w ponad 10-calowy ekran IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz, cechuje się zadowalającą wydajnością, a jego 4 GB pamięci RAM i 64 GB przestrzeni na dane w zupełności powinny wystarczyć do większości mniej wymagających gier. Bateria urządzenia zapewnia długi czas pracy, a dołączona w zestawie ładowarka 18 W szybko uzupełni energię w razie jej wyczerpania.

Szczerze mówiąc, ciężko się tu przyczepić do czegoś istotnego. Oczywiście znajdziemy takie mankamenty, jak brak czytnika linii papilarnych czy złącza słuchawkowego — biorąc jednak pod uwagę cenę urządzenia, mamy do czynienia z bardzo dobrze wykonaną jednostką, której wydajność spełni oczekiwania mniej wymagających graczy.

Na plus

 • Duży ekran o dobrym odwzorowaniu kolorów
 • Dość wysoka rozdzielczość ekranu
 • Wysoka częstotliwość odświeżania
 • Zadowalający poziom wydajności
 • Wystarczająca ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Obsługa Bluetooth w wersji 5.3
 • Cztery głośniki stereo
 • Bardzo dobra jakość wykonania

Na minus

 • Brak czytnika linii papilarnych
 • Brak złącza słuchawkowego

Kup Xiaomi Redmi Pad

2. Huawei MatePad 6/128 GB Wi-Fi

Huawei MatePad
Huawei MatePad
 • Wyświetlacz: 10,9″ IPS 
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2560 × 1800 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 865
 • RAM: LPDDR4X 6 GB
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 64 GB)
 • System operacyjny: HarmonyOS 2.0
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 7250 mAh, 22,5 W
 • Złącza: USB-C, czytnik kart microSD
 • Komunikacja: Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6
 • Aparat: 13 Mpix — tył, 8 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: dołączona klawiatura, cztery głośniki stereo
 • Waga: ~ 490 g
 • Cena: ~ 1800 zł

Huawei MatePad to prawdopodobnie najlepszy tablet do gier do 2000 zł, jednak z dość istotną dla wielu użytkowników wadą. Zacznijmy jednak od początku — lekka i solidnie wykonana konstrukcja dysponuje wydajnym procesorem Qualcomm Snapdragon 865, ekranem o wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania wynoszącej aż 120 Hz.

Do dyspozycji użytkownika oddano 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej możliwej do rozbudowania kartą microSD. Bateria to dość pojemne ogniwo wspierające szybkie ładowanie. Na wyróżnienie zasługuje tu także dołączona klawiatura znacznie usprawniająca korzystanie z urządzenia.

Jaki jest więc haczyk? Brak oficjalnego wsparcia usług Google. Choć dla doświadczonego użytkownika obejście tego ograniczenia to kwestia kilkudziesięciu minut researchu i zabawy ze sprzętem, takie sposoby są najczęściej po jakimś czasie naprawiane i blokowane. Gdyby nie ta kwestia, byłaby to wręcz idealna propozycja w tej półce cenowej, która oprócz czytnika linii papilarnych nie ma sobie nic do zarzucenia.

Na plus

 • Duży ekran o dobrym odwzorowaniu kolorów
 • Wysoka rozdzielczość ekranu
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania
 • Wysoki poziom wydajności
 • Dość duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Cztery głośniki stereo
 • Dołączona w zestawie klawiatura magnetyczna
 • Bardzo dobra jakość wykonania

Na minus

 • Brak czytnika linii papilarnych
 • Brak oficjalnego wsparcia usług Google

Kup Huawei MatePad 6/128 GB Wi-Fi

Tablet do gier do 4000 zł — najlepsze modele

Jeżeli na tablet gamingowy chcemy wydać do 4000 zł, mamy szansę uzbroić się w naprawdę solidny sprzęt o wysokiej jakości wykonania i bardziej niż zadowalającym poziomie wydajności. Urządzenia z tej półki cenowej charakteryzują się wieloma ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, a ich funkcje ucieszą wielu wymagających graczy.

1. Lenovo Yoga Tab YT-K606 8/128 GB Wi-Fi

Lenovo Yoga Tab YT-K606
Lenovo Yoga Tab YT-K606
 • Wyświetlacz: 13″ IPS 
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2160 × 1350 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 870
 • RAM: LPDDR5 8 GB
 • Pojemność pamięci: 128 GB
 • System operacyjny: Android 11
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 10200 mAh, 30 W
 • Złącza: USB-C, micro HDMI
 • Komunikacja: Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
 • Aparat: 8 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo, certyfikat IP52
 • Waga: ~ 800 g
 • Cena: ~ 3000 zł

Kolejną półkę cenową otwiera Lenovo Yoga Tab YT-K606 — bardzo ciekawy tablet gamingowy do 3000 zł. Jednostkę napędza SoC Qualcomm Snapdragon 870 i aż 8 GB pamięci RAM LPDDR5, a wszelkie informacje wyświetlane są na dużym ekranie IPS o całkiem wysokiej rozdzielczości. Konstrukcja wyróżnia się na tle konkurencji swoją budową, która za sprawą wbudowanej podstawki jest przystosowana do pracy przy biurku. Tablet zasilany jest przez bardzo pojemne ogniwo, które naładujemy z mocą nawet 30 W, a całość opatrzono certyfikatem wodoszczelności i pyłoszczelności IP52. Bardzo ciekawym, rzadko spotykanym elementem jest tutaj zaimplementowane wyjście micro HDMI.

Wszystkie te funkcjonalności i pokaźny rozmiar samego urządzenia poskutkowały niestety dość dużą wagą. Co więcej, nie znajdziemy tu żadnej innej kamery oprócz przedniej, a wbudowany ekran oferuje odświeżanie jedynie na poziomie 60 Hz. Jeżeli jednak przymkniemy oko na te kwestie, opisywana propozycja świetnie sprawdzi się w arsenale gamera szukającego wydajnego sprzętu ze średniej półki.

Na plus

 • Bardzo duży ekran o dobrym odwzorowaniu kolorów
 • Wysoka rozdzielczość ekranu
 • Wysoki poziom wydajności
 • Duża ilość pamięci RAM LPDDR5
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Długi czas pracy na baterii
 • Dołączony port micro HDMI
 • Wsparcie Bluetooth w wersji 5.2
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Cztery głośniki stereo
 • Certyfikat IP52
 • Dobra jakość wykonania

Na minus

 • Dość duża waga
 • Brak czytnika linii papilarnych
 • Brak tylnej kamery
 • Odświeżanie ekranu 60 Hz

Kup Lenovo Yoga Tab YT-K606 8/128 GB Wi-Fi

2. Apple iPad Air 5 gen. 8/64 GB Wi-Fi

Apple iPad Air
Apple iPad Air
 • Wyświetlacz: 10,9″ IPS Liquid Retina
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2360 × 1640 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Procesor: Apple M1
 • RAM: 8 GB
 • Pojemność pamięci: 64 GB (dostępny również w wersji 256 GB)
 • System operacyjny: iPadOS 15
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 7500 mAh, 20 W
 • Złącza: USB-C
 • Komunikacja: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 6
 • Aparat: 12 Mpix — tył, 12 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: dwa głośniki stereo, czytnik linii papilarnych
 • Waga: ~ 460 g
 • Cena: ~ 3500 zł

Apple iPad Air 5. generacji to pierwszy w naszym artykule sprzęt dla fanów urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. Wybór tej jednostki nie jest przypadkowy, zasila ją bowiem chip Apple M1, który znalazł się nawet w laptopach wspomnianego producenta. Przekłada się to na bardzo wysoki poziom wydajności, świetnie łączący się z szeroką biblioteką dostępnych gier. Choć Apple nie kojarzy się z segmentem gamingu, w kwestii urządzeń mobilnych prezentuje się ono świetnie i w duecie ze znakomitą optymalizacją oprogramowania stanowi genialny duet.

W samym urządzeniu tak właściwie nie znajdziemy istotnych wad. Przyczepić się można jedynie do częstotliwości odświeżania na poziomie 60 Hz oraz umiejscowienia głośników stereo po jednej stronie urządzenia, co w zależności od sposobu trzymania tabletu może wpłynąć na wrażenia dźwiękowe. Największą wadą jest tu jednak bardzo wysoka cena akcesoriów, którą nasz portfel istotnie odczuje, gdy zechcemy poszerzyć funkcjonalność wspomnianego sprzętu.

Na plus

 • Duży ekran o dobrym odwzorowaniu kolorów
 • Dość wysoka rozdzielczość ekranu
 • Bardzo wysoki poziom wydajności
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Zadowalająca ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Świetna jakość wykonania

Na minus

 • Wysoka cena oficjalnych akcesoriów
 • Umiejscowienie głośników
 • Brak złącza słuchawkowego
 • Odświeżanie ekranu 60 Hz

Kup Apple iPad Air 5 gen. 8/64 GB Wi-Fi

Tablet do gier do 5000 zł — najlepsze modele

Tablet skierowany do graczy w cenie do 5000 zł oferuje topową wydajność, jak również wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych. Jakość wykonania i moc obliczeniowa stoją tu na bardzo wysokim poziomie, a polecane przez nas urządzenia z łatwością poradzą sobie ze wszystkimi grami oraz aplikacjami obecnymi na rynku.

1. Apple iPad Pro 11″ 8/128 GB Wi-Fi

Apple iPad Pro 11
Apple iPad Pro 11
 • Wyświetlacz: 11″ IPS Liquid Retina
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2388 × 1668 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Apple M2
 • RAM: 8 GB (dostępny również w wersji 16 GB dla pamięci 1 TB i 2 TB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB)
 • System operacyjny: iPadOS 16
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 7500 mAh, 30 W
 • Złącza: USB-C
 • Komunikacja: Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E
 • Aparat: 12 Mpix + 10 Mpix — tył, 10 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo
 • Waga: ~ 460 g
 • Cena: ~ 4700 zł

Jeżeli zastanawiamy się, jaki tablet do gier kupić mając do dyspozycji 5000 zł, idealnym kandydatem będzie Apple iPad Pro 11. Kolejna propozycja od giganta z Cupertino wprowadza względem swojego młodszego brata z rodziny Air szereg usprawnień, wśród których wyróżniamy jeszcze wydajniejszy SoC Apple M2 oraz wsparcie częstotliwości odświeżania 120 Hz. Ponownie mamy tu do czynienia z najwyższą jakością wykonania, dość pojemną baterią oraz wsparciem najnowszych standardów komunikacji. Brak czytnika linii papilarnych bynajmniej nie jest jego wadą — zaimplementowano tu bowiem znany z iPhone’ów zaawansowany system rozpoznawania twarzy FaceID.

Niestety, choć bateria wspiera ładowanie 30 W, oferowana w zestawie ładowarka zapewnia jedynie 20 W mocy, co w porównaniu z konkurencją jest dość niską wartością. Oprócz tej kwestii musimy także wziąć pod uwagę znane z wcześniej opisywanego modelu Air kwestie braku złącza słuchawkowego oraz wysokiej ceny akcesoriów.

Na plus

 • Duży ekran o dobrym odwzorowaniu kolorów
 • Wysoka rozdzielczość ekranu
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania
 • Świetny poziom wydajności
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Wsparcie Bluetooth w wersji 5.3 i Wi-Fi 6E
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Cztery głośniki stereo
 • Świetna jakość wykonania

Na minus

 • Dołączona ładowarka o mocy 20 W
 • Brak złącza słuchawkowego
 • Mała moc ładowania w porównaniu do konkurencji
 • Wysoka cena oficjalnych akcesoriów

Kup Apple iPad Pro 11″ 8/128 GB Wi-Fi

2. Samsung Galaxy Tab S8+ 8/256 GB Wi-Fi

Samsung Galaxy Tab S8+
Samsung Galaxy Tab S8+
 • Wyświetlacz: 12,4″ Super AMOLED 
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2800 × 1752 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon SM8450
 • RAM: LPDDR5 8 GB
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 10090 mAh, 45 W
 • Złącza: USB-C, czytnik kart microSD
 • Komunikacja: Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
 • Aparat: 13 Mpix + 6 Mpix — tył, 12 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo, rysik w zestawie, czytnik linii papilarnych
 • Waga: ~ 570 g
 • Cena: ~ 4800 zł

Śmiało możemy stwierdzić, że Samsung Galaxy Tab S8+ to najlepszy tablet do gier z Androidem do 5000 zł. Napędzany flagowym procesorem marki Qualcomm sprzęt oferuje świetną wydajność, która w połączeniu z 8 GB pamięci RAM i bardzo pojemnym ogniwem wspierającym ładowanie aż 45 W daje nam piekielnie szybki sprzęt stworzony do mobilnego gamingu.

Tablet wykonano z godną podziwu dbałością o detale, wszelkie informacje wyświetlane są na wysokiej jakości 120-hercowym ekranie Super AMOLED, a w urządzeniu znajdziemy nawet czytnik linii papilarnych pod ekranem. Miłym dodatkiem jest dołączony w zestawie rysik oraz wsparcie trybu Samsung Dex, dzięki któremu upodobnimy interfejs i działanie urządzenia do laptopa, jeśli przyjdzie nam korzystać z dedykowanej klawiatury.

Producent niestety, zgodnie z trwającym od niedawna trendem, nie dołączył w zestawie zasilacza. Oprócz braku złącza słuchawkowego, wciąż chętnie wykorzystywanego przez wielu użytkowników, jest to na szczęście jedyna wada, jaką przyjdzie nam wziąć pod uwagę podczas rozważania zakupu tego urządzenia.

Na plus

 • Bardzo duży ekran o świetnym odwzorowaniu kolorów
 • Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania
 • Bardzo wysoki poziom wydajności
 • Duża ilość pamięci RAM LPDDR5
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Wsparcie Bluetooth w wersji 5.2
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Cztery głośniki stereo
 • Rysik w zestawie
 • Świetna jakość wykonania
 • Tryb Samsung Dex

Na minus

 • Brak zasilacza w zestawie
 • Brak złącza słuchawkowego

Kup Samsung Galaxy Tab S8+ 8/256 GB Wi-Fi

Tablet do gier powyżej 5000 zł — najlepsze modele

Dysponując budżetem powyżej 5000 zł, zakupimy urządzenie bezkompromisowe, którego wydajność bije na głowę wszelkie inne modele dostępne w sklepach. Zarówno wydajność, ekran, jak i jakość wykonania nie mają sobie równych, dzięki czemu poniższy sprzęt zadowoli nawet najbardziej wybrednych entuzjastów rozrywki mobilnej.

1. Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 8/128 GB Wi-Fi

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
 • Wyświetlacz: 14,6″ Super AMOLED 
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2960 × 1848 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon SM8450
 • RAM: LPDDR5 8 GB (dostępny również w wersji 12 GB i 16 GB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB i 512 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 11200 mAh, 45 W
 • Złącza: USB-C, czytnik kart microSD
 • Komunikacja: Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
 • Aparat: 13 Mpix + 6 Mpix — tył, 12 Mpix + 12 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo, rysik w zestawie, czytnik linii papilarnych
 • Waga: ~ 720 g
 • Cena: ~ 5500 zł

Jeżeli poprzednio opisywany model nie do końca spełnia nasze oczekiwania, warto rzucić okiem na mocniejszą wersję Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Uznawany za najlepszy tablet gamingowy z systemem Android sprzęt oferuje względem „słabszego brata” przede wszystkim nieco większy ekran oraz baterię. Oprócz tego otrzymujemy tu również możliwość zakupu urządzenia z nawet 12 lub 16 GB pamięci RAM, dzięki czemu niestraszne mu będzie starcie z najbardziej wymagającymi grami i aplikacjami.

Tak, jak w przypadku modelu S8+, nie znajdziemy tu zasilacza oraz złącza słuchawkowego. Oprócz wspomnianych kwestii jest to jednak urządzenie najwyższej klasy, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się problemami z wydajnością przez długie lata.

Na plus

 • Bardzo duży ekran o świetnym odwzorowaniu kolorów
 • Bardzo wysoka rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu
 • Bardzo wysoki poziom wydajności
 • Duża ilość pamięci RAM LPDDR5
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Długi czas pracy na baterii
 • Wsparcie Bluetooth w wersji 5.2
 • Obsługa bardzo szybkiego ładowania
 • Cztery głośniki stereo
 • Rysik w zestawie
 • Świetna jakość wykonania
 • Tryb Samsung Dex

Na minus

 • Brak zasilacza w zestawie
 • Brak złącza słuchawkowego

Kup Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 8/128 GB Wi-Fi

2. Apple iPad Pro 12.9″ 8/128 GB Wi-Fi

Apple iPad Pro 12.9
Apple iPad Pro 12.9
 • Wyświetlacz: 12,9″ IPS Liquid Retina XDR 
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 2732 × 2048 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Apple M2
 • RAM: 8 GB (dostępny również w wersji 16 GB dla pamięci 1 TB i 2 TB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB)
 • System operacyjny: iPadOS 16
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 10700 mAh, 30 W
 • Złącza: USB-C
 • Komunikacja: Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E
 • Aparat: 12 Mpix + 10 Mpix — tył, 12 Mpix — przód
 • Dodatkowe informacje: cztery głośniki stereo
 • Waga: ~ 680 g
 • Cena: ~ 6500 zł

Apple iPad Pro 12.9 to zdecydowanie najlepszy tablet do gier, jaki zjechał z taśmy produkcyjnej tego producenta. Duży, niemal 13-calowy ekran Liquid Retina XDR zapewnia sporą przestrzeń roboczą, jeśli nie przeszkadzają nam większe gabaryty urządzenia, a wbudowane ogniwo cechuje pojemność aż o 3000 mAh większa niż we wcześniej polecanym, mniejszym wariancie. Jeżeli więc szukamy sprawdzonego sprzętu o topowej wydajności, pracującego pod kontrolą systemu iPadOS, to polecany przez nas model będzie strzałem w dziesiątkę.

W zestawie ponownie znajdziemy jednak zasilacz o mocy 20 W pomimo oficjalnego wsparcia ładowania z mocą 30 W. W połączeniu ze wspomnianymi wcześniej mankamentami innych modeli Apple może to przeszkadzać niektórym użytkownikom, jednak iPad Pro 12.9 pozostaje świetnie sprawującym się w arsenale każdego gracza urządzeniem o genialnej jakości wykonania.

Na plus

 • Bardzo duży ekran o świetnym odwzorowaniu kolorów
 • Wysoka rozdzielczość ekranu
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania
 • Świetny poziom wydajności
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Długi czas pracy na baterii
 • Wsparcie Bluetooth w wersji 5.3 i Wi-Fi 6E
 • Obsługa szybkiego ładowania
 • Cztery głośniki stereo
 • Świetna jakość wykonania

Na minus

 • Dołączona ładowarka o mocy 20 W
 • Brak złącza słuchawkowego
 • Mała moc ładowania w porównaniu do konkurencji
 • Wysoka cena oficjalnych akcesoriów

Kup Apple iPad Pro 12.9″ 8/128 GB Wi-Fi

Najlepsze tablety do gier — podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego rankingu, w którym wybraliśmy najlepsze tablety gamingowe w różnych przedziałach cenowych. Wśród polecanych przez nas urządzeń znalazły się zarówno typowo budżetowe modele, jak i zaawansowane konstrukcje z wyższej półki, którym niestraszna jest praca w nawet najbardziej wymagających grach. Jesteśmy przekonani, że niezależnie od tego, czy szukamy prostego tabletu dla dzieci, czy mobilnego centrum rozrywki dla nas samych, powyższe zestawienie pozwoli każdemu użytkownikowi wybrać idealny model do swoich potrzeb.

Przeczytaj też: Laptop gamingowy do 6000 zł

Jaki tablet gamingowy z naszego zestawienia najbardziej się Wam podoba? Czy jego parametry spełniają Wasze oczekiwania? Na odpowiedzi, jak zawsze, czekamy w sekcji komentarzy poniżej!

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.