10 najlepszych gier dla dzieci na Nintendo Switch

Najlepsze gry dla dzieci na Nintendo Switch

W obecnych czasach największym wyzwaniem dla rodziców jest wybór odpowiednich gier dla swoich pociech. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wspólne przeżywanie rozgrywek wraz z najmłodszymi, co zdecydowanie ułatwia przenośna konsola Japończyków. W tym artykule postanowiliśmy przestawić gry dla dzieci na Nintendo Switch, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko najmłodszym, ale również rodzicom.

Najlepsze gry dla dzieci na Nintendo Switch

Gry wideo zawsze stanowiły bardzo trudny temat, ponieważ uważano, że są pełne przemocy lub nieodpowiednich treści i zdecydowanie nie są przeznaczone dla najmłodszych odbiorców. W dzisiejszych czasach rynek gier oferuje wiele różnych produkcji dedykowanych niemal dla każdego w tym także dla dzieci. Poziom odbierania wirtualnych światów jest zdecydowanie wyższy niż innych mediów przekazu np. książki czy filmu, ponieważ gracz jest w stanie wpływać na rozgrywkę. Dlatego bardzo ważna jest ocena danego tytułu przez sprawdzenie kategorii wiekowej PEGI lub obejrzenie gameplayów, co pozwala subiektywnie stwierdzić, czy dana gra jest odpowiednia dla najmłodszych.

Współczesne gry w dużej mierze edukują, poszerzają kreatywność, pomagają w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia jak również usprawniają refleks. Zwykle rozgrywają się w kolorowych i baśniowych światach, w których można spotkać postacie bardzo dobrze znane najmłodszym — np. Psi Patrol, Świnka Peppa czy Smerfy. Darujmy sobie jednak dalszy wstęp i przejdźmy do konkretów: nasze zestawienie 10 najlepszych gier dla dzieci na Nintendo Switch rozpoczyna się poniżej. Kolejność tytułów na liście jest przypadkowa.

1. Kirby and the Forgotten Land

Kirby and the Forgotten Land
Kirby and the Forgotten Land

Kirby and the Forgotten Land to pierwsza gra z serii, która została osadzona w trójwymiarowym świecie. W tej odsłonie wyruszamy razem z Kirbym do magicznego i tajemniczego świata wypełnionego opuszczonymi konstrukcjami dawnej cywilizacji. Naszym zadaniem jest uratowanie porwanych stworków nazywanych Waddle Dees, które są poukrywane na każdym z poziomów. Im więcej ich uratujemy, tym szybciej wypełnimy opuszczone miasteczko o nazwie Waddle Dee i odblokujemy sklepy oraz tablice wyników. Główną umiejętnością naszego protagonisty jest kopiowanie zdolności wrogów, które możemy użyć do atakowania i eksplorowania świata.

Kirby and the Forgotten Land to gra, która oferuje również tryb kooperacyjny na jednej konsoli Nintendo. Drugi gracz wcieli się w postać Bandana Waddle Dee, który wyposażony we włócznie pomoże Kirby’emu uratować wszystkie stworki Waddle Dees.

Zwiastun Kirby and the Forgotten Land
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic: 8,9/10

Kup Kirby and the Forgotten Land

2. New Pokémon Snap

New Pokemon Snap
New Pokémon Snap

W New Pokémon Snap wcielamy się w młodego fotografa, który udaje się na bezludne, tropikalne wyspy, żeby uwiecznić dzikie pokemony w ich naturalnych środowiskach. I w taki sposób zaczyna się nasza przygoda. Na wyspach Lental możemy podróżować niewielkim pojazdem, który porusza się po określonych trasach np. na rozległych pustyniach czy w gęstych dżunglach. W czasie podróży musimy wykazać się niezwykłą spostrzegawczością, żeby dojrzeć dzikie pokemony, ale również sprytem, ponieważ nie wszystkie stworki zwrócą na nas uwagę lub zwyczajnie uciekną na nasz widok.

Po każdej trasie zdjęcia można edytować i dostosować m.in. jasność, rozmycie czy powiększenie. Następnie są one oceniane na podstawie rzadkości Pokémona, jego pozycji czy wielkości, za co otrzymujemy gwiazdki. Wszystkie nasze fotografie trafiają do albumu Photodex, który z czasem wypełnia się Pokémonami dostępnymi w grze. New Pokémon Snap to gra dla dzieci dostępna wyłącznie na Nintendo Switch.

Zwiastun New Pokémon Snap
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic: 7/10

Kup New Pokémon Snap

3. Yoshi’s Crafted World

Yoshi's Crafted World
Yoshi’s Crafted World

Gry dla dzieci na Nintendo Switch charakteryzują się prostą historią i właśnie taką znajdziemy w produkcji Yoshi’s Crafted World. Już na samym początku dowiadujemy się, że pewien cenny przedmiot zwany Sundream Stone ulega zniszczeniu na skutek kłótni i szarpaniny pomiędzy naszymi stworkami, przypominającymi małe dinozaury, a Baby Bowserem i Kameką, którzy chcieli ukraść artefakt. Dream Stones, kamienie, z których składał się Sundream Stone, zostają rozrzucone po całym świecie. Naszym zadaniem jest odnalezienie ich wszystkich przed Baby Bowserem i Kameką.

Yoshi’s Crafted World to platformówka 2.5D z elementami 3D, co pozwala nie tylko poruszać się z lewej do prawej, ale również oddalać się i przybliżać względem kamery. Dzięki temu możemy odnieść wrażenie, że zagłębiliśmy się w trójwymiarowy bajkowy świat. Gra idealnie podkreśla familijny charakter konsoli Nintendo, dlatego nie mogło zabraknąć trybu lokalnej współpracy.

Zwiastun Yoshi’s Crafted World
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic: 7,9/10

Kup Yoshi’s Crafted World

4. Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2
Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2 to kontynuacja bardzo dobrze przyjętej gry platformowej, która pozwala na wymyślanie i tworzenie nowych poziomów w świecie Mario. Nowa odsłona serii wprowadza wiele nowości, np. większą ilość przedmiotów, narzędzi do edycji oraz możliwość wyboru stylu graficznego. Dzięki przejrzystemu interfejsowi mamy dostęp do obiektów, które pozwolą nam kształtować teren oraz wzbogacać scenografię rurami i cegłami charakterystycznymi dla świata Mario. Dodatkowo decydujemy o rozmieszczeniu przedmiotów do zebrania oraz umiejscowieniu przeciwników. Nowością w Super Mario Maker 2 jest możliwość tworzenia zjazdów, które pozwalają na ślizganie się po nich i eliminowanie wszystkich przeciwników na swojej drodze.

W trybie fabularnym dla jednej osoby czeka na nas ponad 100 poziomów zaprojektowanych przez Nintendo, które pomogą odbudować zamek księżniczki Peach, ale również mogą stać się inspiracją do tworzenia własnych plansz. Tryb współpracy pozwala na dołączenie aż 4 graczy jako Mario, Luigi, Toad oraz Toadette i wspólne budowanie kolejnych poziomów. Dzięki usłudze Nintendo Switch Online możemy udostępnić stworzone plansze innym, którzy chcieliby zmierzyć się z naszą kreatywnością.

Zwiastun Super Mario Maker 2
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic: 8,5/10

Kup Super Mario Maker 2

5. Super Mario Party

Super Mario Party
Super Mario Party

Czy gry dla dzieci na Switcha mogą spodobać się także dorosłym? Pewnie! Super Mario Party jest tego doskonałym przykładem. Gra została stworzona z myślą o rozgrywce w trybie multiplayer i łączy w sobie zbiór różnych zręcznościowych minigier. Możemy wziąć udział w wyścigu na małym trójkołowcu, sprawdzić się jako kucharz poprzez smażenie kostki na patelni czy zdobycie największego zainteresowania przed kamerą. Niektóre z minigier znane są z poprzednich części, ale nie zabrakło również nowych trybów rywalizacji.

Super Mario Party wykorzystuje możliwości Joy-Conów, dzięki którym możemy sterować za pomocą czujnika ruchu lub przycisków, co uzależnione jest od wybranej minigry. Całkowitą nowością w Super Mario Party jest tryb Toad’s Rec Room, w którym możemy połączyć w dynamicznej rozgrywce dwie konsole Nintendo Switch.

Zwiastun Super Mario Party
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic: 7/10

Kup Super Mario Party

6. Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Donkey Kong Country: Tropical Freeze
Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Donkey Kong Country: Tropical Freeze to platformówka, w której przenosimy się na rodzinną wyspę Donkey Konga. Naszym głównym zadaniem jest ukończenie wszystkich poziomów i ocalenie domu goryla przed inwazją agresywnych zwierząt stylizowanych na wikingów. Każda plansza pełna jest bananów do zebrania, a także przeciwników, którym wystarczy skoczyć na głowę, żeby ich pokonać. Na wytrwalszych graczy czekają zagadki, minigry i ukryte nagrody. Dodatkową mechaniką jest pływanie dostępne nie tylko na dedykowanych poziomach, ale w każdym zbiorniku wodnym.

Wszystkie poziomy kampanii możemy przejść samotnie lub w trybie lokalnej kooperacji. Drugi gracz dołączy do naszej przygody jako małpka Diddy lub Dixie. Każdy bohater ma inne umiejętności, co czyni rozgrywkę różnorodną.

Zwiastun Donkey Kong Country: Tropical Freeze
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic: 8,6/10

Kup Donkey Kong Country: Tropical Freeze

7. Animal Crossing: New Horizons i dodatek Happy Home Paradise

Animal Crossing New Horizons
Animal Crossing: New Horizons

Animal Crossing: New Horizons to nowa odsłona kultowej serii symulatorów od Nintendo. W przeciwieństwie do poprzednich części, grę rozpoczynamy na bezludnej wyspie, gdzie wszystko musimy zbudować od podstaw. Dzięki włożonej pracy możemy przekształcić bezludną wyspę w miejsce marzeń, które szybko zapełni się nowymi mieszkańcami. Animal Crossing: New Horizons to świetna gra dla dzieci na Nintendo Switch, która opiera się na zarządzaniu, wytwarzaniu, budowaniu i zbieraniu przedmiotów, które można wykorzystywać na swojej wyspie.

Do gry warto dokupić dodatek Happy Home Paradise, w którym twórcy wprowadzają nowe lokacje, atrakcje i możliwości, np. gotowanie potraw. Poprzez dodanie większej ilości przedmiotów kosmetycznych i dekoracyjnych możemy bardziej skupić się na wystrojach domów, ale również budynków użyteczności publicznej takich jak szpitale czy szkoły. Trzeba pamiętać, że DLC Happy Home Paradise nie jest samodzielnym dodatkiem i wymaga do działania podstawowej wersji Animal Crossing: New Horizons.

Zwiastun Animal Crossing: New Horizons – Happy Home Paradise
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic: 7,7/10

Kup Animal Crossing: New Horizon

8. Pikmin 3 Deluxe 

Pikmin 3 Deluxe
Pikmin 3 Deluxe

Pikmin 3 Deluxe to kontynuacja opowieść o podboju kosmosu, ale w nieco innym wydaniu. Gra opowiada o kosmonautach, którzy zostali wysłani w poszukiwaniu jedzenia i trafiają na planetę PNF-404, którą zamieszkują tytułowi Pikmini. Tak rozpoczyna się przygoda naszych bohaterów, których głównym zadaniem jest zebranie jak największej ilości przedmiotów rozrzuconych po całej planecie. Z pomocą Pikminów będziemy pokonywać przeszkody i niebezpieczeństwa, ale również gromadzić zapasy. W grze będziemy mogli sterować stworkami, wydając im rozkazy. Pikminy można podzielić na kilka grup według kolorów. Każda z nich charakteryzuje się innymi zdolnościami, np. wysoką odpornością czy zwiększonym atakiem.

Bardzo dużym atutem Pikmin 3 Deluxe jest możliwość grania w trybie lokalnej współpracy na jednej konsoli, co z pewnością ułatwia kontrolować różne grupy Pikminów podczas przechodzenia kampanii. Gra oferuje również tryb Bingo Battle, który pozwala nam zmierzyć się z innymi graczami. Podczas zabawy każdy dostaje listę przedmiotów, które musi zebrać przed swoimi przeciwnikami.

Zwiastun Pikmin 3 Deluxe
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic: 8,4/10

Kup Pikmin 3 Deluxe

9. Crash Team Racing Nitro-Fueled

Crash Team Racing Nitro-Fueled
Crash Team Racing Nitro-Fueled

Omawiając najlepsze gry dla dzieci na Nintendo Switch, trzeba wspomnieć o Crash Team Racing Nitro-Fueled. W grze bierzemy udział w niesamowitych i zwariowanych wyścigach, które odbywają się na bardzo zróżnicowanych trasach. W dojechaniu na metę jako pierwsi zdecydowanie pomogą nam dopalacze ładowane podczas driftów, ale również skrzynie z pułapkami, rakietami samonaprowadzającymi oraz innymi specjalnymi przedmiotami, którymi możemy utrudnić wyścig naszym rywalom. Wszystkie lokacje, które odwiedzimy w czasie wyścigów, zostały bardzo szczegółowo dopracowane, co w połączeniu z muzyką stanowi przepiękną oprawę audiowizualną. Naszym głównym celem jest uratowanie planety przed zmienieniem jej w ogromny parking, a jej mieszkańców w podwładnych Nitrousa Oxide’a.

Crash Team Racing Nitro-Fueled to emocjonujące wyścigi z mnóstwem rozmaitych wariantów gry. Oprócz zwykłych wyścigów w trybie przygodowym możemy sprawdzić swoje siły w wyzwaniach czasowych, rywalizacji z innymi graczami lub sprawdzić swoje umiejętności zręcznościowe. W tej odsłonie możemy grać nie tylko w trybie multiplayerowej rozgrywki na jednej konsoli z podzielonym ekranem, ale również zmierzyć się z innymi przez Internet.

Zwiastun Crash Team Racing Nitro-Fueled
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic: 6,3/10

Kup Crash Team Racing Nitro-Fueled

10. Just Dance 2022

Just Dance 2022
Just Dance 2022

Just Dance to zdecydowanie najlepsza seria gier tanecznych, która w 2022 roku powróciła z nowymi piosenkami oraz klasycznymi hitami minionych lat. Just Dance 2022 oferuje 4 tryby znane z poprzednich części. Możemy wybrać m.in. tryb sweat pozwalający opracować własny trening, co-op zapewniający współpracę ze znajomymi lub umożliwiający podjęcie wyzwania z graczami na całym świecie. Just Dance 2022 oferuje również tryb dla dzieci, w którym znajdą się piosenki i choreografie przygotowane specjalnie dla najmłodszych tancerzy. Dzięki temu gra stała się dla nich bezpieczną przestrzenią do zabawy.

Zwiastun Just Dance 2022
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic: 5,5/10

Kup Just Dance 2022

Fajne gry dla dzieci na Nintendo Switch — podsumowanie

Nie da się ukryć, że Nintendo Switch i gry dla dzieci to bardzo dobre połączenie stwarzające odpowiednie miejsce dla najmłodszych i pozwalające im cieszyć się z rozgrywki w przygotowanych dla nich tytułach. W tym zestawieniu kierowaliśmy się konkretnymi kryteriami, takimi jak np. walory estetyczne, znane postacie czy możliwość grania w trybie współpracy.

Przeczytaj także: Najciekawsze gry dla dzieci w Xbox Game Pass

Kończąc, możemy również zauważyć, że gry w powyższym zestawieniu są dostępne jedynie w języku angielskim. Myślimy, że jest to zdecydowany plus, który może stanowić kolejny walor edukacyjny dla najmłodszych, oczywiście z pomocą rodziców. Dajcie znać w komentarzach, jakie gry, Waszym zdaniem, powinny dołączyć do tej listy!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.