Najlepsze gry podobne do Life is Strange. Wybraliśmy 5 równie interesujących tytułów

Najlepsze gry podobne do Life is Strange

Life is Strange zadebiutowało w 2015 roku za sprawą studia Dontnod Entertainment i od razu skradło serca graczy między innymi swoją poruszającą fabułą, świetnym udźwiękowieniem czy malowniczą grafiką. Przedstawiona historia jest niezwykle wciągająca oraz niejednokrotnie porusza problemy młodych dorosłych.

Co jednak gdy przygodę Maxine mamy za sobą i poszukujemy czegoś w podobnym klimacie? Na szczęście na rynku znajdziemy wiele produkcji z równie ciekawą warstwą fabularną, w których będziemy mogli nieco oderwać się od rzeczywistości.

W poniższym zestawieniu wskazujemy najlepsze gry podobne do Life is Strange, zarówno na komputery PC, jak i konsole. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego rankingu!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Najlepsze gry podobne do Life is Strange

Life is Strange to seria gier, której pierwsza odsłona pojawiła się w 2015 roku i przez wielu uważana jest za niedościgniony wzór do naśladowania. Dontnod Entertainment zawiesiło poprzeczkę naprawdę wysoko, ale choć ich kolejne produkcje może nie były aż tak porywające, to nadal były tytułami co najmniej solidnymi.

Wracając do protoplasty serii — w trakcie rozgrywki przejmujemy kontrolę nad Max Caulfield, nastolatką, która powróciła w rodzinne strony, aby rozpocząć naukę w Blackwell Academy oraz rozwijać swoją pasję do fotografii. W trakcie przykrego incydentu protagonistka dowiaduje się, że ma zdolność cofania czasu, co jest początkiem zarazem pięknej, jak i momentami przykrej historii.

Oprócz historii godnej najlepszych gier fabularnych warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, a mianowicie oprawie audiowizualnej. Grafika nie należy do tych fotorealistycznych, ale zdecydowanie ma swój własny charakter — całość sprawia wrażenie, jakby była namalowana pędzlem.

Warstwa muzyczna również stoi na wysokim poziomie, a w trakcie rozgrywki często towarzyszą nam utwory takich wykonawców jak Syd Matters czy Foals. Tracki świetnie uzupełniają się z historią, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej wczuć się w klimat, przeżywając wydarzenia wraz z bohaterką.

Warto też wspomnieć o zbliżającej się premierze Life is Strange: Double Exposure, które ma kontynuować historię Max, choć zamiast cofania czasu będziemy mogli skakać między wymiarami. Produkcja znalazła się jednak w ogniu krytyki przez niezbyt chwalebną praktykę twórców, a mianowicie sporą dopłatę za dostęp do pierwszych dwóch epizodów dwa tygodnie wcześniej oraz… dodatkowe ubrania.

W poniższym zestawieniu zebraliśmy gry podobne do przełomowego dzieła Dontnod Entertainment, a jako kluczowe kryteria zastosowaliśmy ciekawą fabułę oraz wybory istotnie wpływające na historię. Bez zbędnego przedłużania — zapraszamy do lektury!

1. Road 96

Road 96
Road 96

Jako pierwsze pod lupę weźmiemy Road 96, produkcję studia DigixArt. W grze wcielamy się w nastolatków usiłujących wydostać się z Petrii, fikcyjnego państwa opanowanego przez autorytarne władze. Ucieczka nie jest jednak taka prosta, ponieważ przejście graniczne jest pilnie strzeżone.

Na swojej drodze spotkamy różne barwne postacie, przykładowo dwóch braci złodziejaszków, telewizyjną gwiazdę siejącą propagandę w swoim show czy kierowcę ciężarówki zamieszanego w działanie przeciw rządowi. Wydarzenia generowane są proceduralnie, więc niejednokrotnie zostaniemy zaskoczeni rozmaitymi sytuacjami.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oprócz tego Road 96 kładzie duży nacisk na wybory gracza oraz ich konsekwencje. Czasami są one błahe i mogą dotyczyć drobnej kradzieży, a innym razem zaważą nie tylko na naszym lub czyimś życiu, ale nawet na losie całego państwa.

Oprawa graficzna jest przyjemna dla oka, świat przedstawiony skąpany jest w pastelowych kolorach, a paleta barw przywodzi nieco na myśl Firewatch. Grzechem byłoby nie wspomnieć o soundtracku, który jest niezwykle klimatyczny i dodaje produkcji charakteru. Jeśli interesują nas podobne gry do Life is Strange, Road 96 będzie zdecydowanie świetnym wyborem.

Zwiastun Road 96
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Road 96

2. Firewatch

Firewatch
Firewatch

Skoro już wspomnieliśmy o Firewatch, to rozwińmy trochę ten temat. Jest to produkcja nieco odmienna od Life is Strange, jednak znajdziemy tu wiele wspólnych mianowników, ale po kolei.

Wcielamy się tutaj w starszego mężczyznę, który zmęczony swoją codziennością postanawia się od niej oderwać i podejmuje pracę jako strażnik leśny. Jego zadanie jest proste, podczas letniej suszy musi wypatrywać pożarów.

Początkowo wszystko wydaje się proste, dni upływają nam na rozmowach z jedyną osobą, z którą ma kontakt, czyli przełożoną o imieniu Delilah oraz patrolowaniu okolicy. Spokój jednak mija, gdy wokół protagonisty zaczynają dziać się nietypowe rzeczy.

Dialogi między bohaterami są świetnie napisane i niejednokrotnie poruszają ważne, czasem dość smutne tematy. Absolutnie nie czuć tutaj sztuczności, możemy nawet wpływać na przebieg rozmowy, dokonując wyboru kwestii w odpowiednim czasie.

Oprawa graficzna może nie powala na kolana szczegółowością, ale potrafi zachwycić. Wątek fabularny nie należy do tych najbardziej poruszających, jednak sam klimat produkcji, ciekawe dialogi oraz piękne widoki zdecydowanie to rekompensują.

Zwiastun Firewatch
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,3/10

Kup Firewatch

3. Tell Me Why

Tell Me Why
Tell Me Why

Tell Me Why to produkcja studia odpowiedzialnego za serię Life is Strange. Przenosimy się tu do Delos Crossing, fikcyjnego miasta na Alasce. Będący rodzeństwem Alyson oraz Tyler nie widzieli się przez dekadę, aż w końcu postanawiają wrócić do rodzinnego domu i rozwikłać tajemnice swojej trudnej przeszłości.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pod względem założeń produkcja jest bardzo podobna do Life is Strange. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad obiema postaciami, a oprócz zagłębiania się w fabułę, eksplorujemy otoczenie oraz podejmujemy rozmaite wybory mające wpływ na przebieg historii czy relacje między rodzeństwem.

Jeśli chodzi o grafikę, Tell Me Why nie odbiega od swojego bardziej znanego growego „krewnego”, świat jest równie malowniczy, a postacie pełne detali. Całości dopełnia świetna oprawa dźwiękowa, która doskonale buduje klimat i pozwala lepiej zanurzyć się w historii.

Zwiastun Tell Me Why
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,3/10

Kup Tell Me Why

4. Detroit: Become Human

Detroit: Become Human
Detroit: Become Human

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że Detroit: Become Human to takie Life is Strange osadzone w cyberpunkowym świecie z androidami jako protagonistami. Wcielamy się między innymi w Connora, pomagającego w pracy przy śledztwach policyjnych, czy Markusa i Karę, zajmujących się porządkami domowymi oraz dbaniem o swoich właścicieli.

Podobnie jak w dziele Dontnod Entertainment, nie uświadczymy tu otwartego świata, ani tym bardziej dynamicznej akcji rodem ze strzelanek. Zamiast tego dostajemy rozbudowaną fabułę, skupiającą się na defekcie oprogramowania androidów, wskutek czego zaczynają się one buntować oraz odczuwać prawdziwe emocje.

W trakcie poznawania historii będziemy oczywiście eksplorować otoczenie, prowadzić rozmowy z innymi postaciami czy podejmować różne decyzje mające mniejsze lub większe znaczenie dla przebiegu zdarzeń. Jeśli chodzi o najlepsze gry podobne do Life is Strange, Detroit: Become Human to zdecydowanie godna sprawdzenia produkcja.

Zwiastun Detroit: Become Human
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Detroit: Become Human

5. Until Dawn

Until Dawn
Until Dawn

Teraz coś dla poszukiwaczy dreszczyku emocji, a mowa tu o Until Dawn, przygodowej grze akcji w konwencji horroru. Jest to produkcja wyjątkowo przypominająca film — mamy grupę nastolatków, którzy zebrali się w rocznicę śmierci swojej przyjaciółki w odizolowanym od świata miejscu. Zamysł wydaje się banalny, ale to tylko złudzenie.

W trakcie zabawy będziemy mogli pokierować każdym z grupy. Przyjdzie nam dokonywać wielu wyborów, nie tylko moralnych, ale też takich, od których może zależeć nasze życie (przykładowo czy schować się przed danym przeciwnikiem, czy uciekać). Co istotne: wszystkie będą miały wpływ na dalszy przebieg historii.

Może zginąć każdy albo nikt — to jedna z zasad, jakie panują podczas rozgrywki. Nawet pozornie błahe zachowanie może mieć spory wpływ na przebieg zdarzeń, więc warto być ostrożnym.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oprawa graficzna stoi na dobrym poziomie, postacie są szczegółowe, a lokacje pełne detali. Do tego dochodzi udźwiękowienie, które doskonale uzupełnia się z ponurym otoczeniem i naszą aktualną sytuacją. Dla fanów gęstego klimatu — pozycja obowiązkowa.

Zwiastun Until Dawn
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,3/10

Kup Until Dawn

Najlepsze gry podobne do Life is Strange – podsumowanie

Tym sposobem nasz artykuł przedstawiający najlepsze gry podobne do Life is Strange dobiegł końca. Na rynku można znaleźć wiele świetnych produkcji z ciekawą fabułą, które w niczym nie ustępują wspomnianemu tytułowi.

Z pomocą powyższego zestawienia z pewnością wielu graczy znajdzie odpowiednią dla siebie produkcję, czy to w oczekiwaniu na nową odsłonę dzieła Dontnod Entertainment, czy też poszukując całkiem nowych historii. Wszystkie zaproponowane przez nas produkcje dostarczają wielu godzin angażującej zabawy, a ich różnorodność pozwala dobrać tematykę i klimat do naszych preferencji.

A czy Wy lubicie gry, w których można poczuć się jak w filmie, czy preferujecie jednak więcej akcji i możliwość eksploracji dużego świata? Koniecznie dajcie nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

O autorze
Marcel Goska
Redaktor działu Artykuły

Zaczął interesować się grami od momentu otrzymania PSP na komunię. Nie faworyzuje żadnego gatunku gier, odpali wszystko, co wpadnie mu w oko. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.