Najlepsze gry podobne do The Forest. TOP 5 produkcji dla fanów hitu z 2018 roku

Najlepsze gry podobne do The Forest

Duży świat do eksploracji, agresywni przeciwnicy i swoboda działania. Taki właśnie scenariusz oferuje nam The Forest, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier survivalowych. Tytuł zdobył serca graczy nie tylko rozbudowanym craftingiem i obszernym terenem do poznania, ale również dreszczykiem emocji, jaki towarzyszy nam w trakcie rozgrywki.

Poniższe zestawienie przedstawia najlepsze gry podobne do The Forest, które również stawiają przed nami niełatwe wyzwanie, jakim jest przetrwanie w niesprzyjających warunkach.

Najlepsze gry podobne do The Forest

Akcja The Forest rozpoczyna się w momencie katastrofy lotniczej, z której jako jedyni uchodzimy z życiem. Znajdujemy się na wyspie zamieszkanej przez wrogo nastawionych kanibali oraz mutanty, oczywiście chcące dopaść nas za wszelką cenę. Zadaniem gracza jest przetrwać, nie tylko poprzez zbieranie surowców i pożywienia, ale też odpieranie ataków nieprzyjaciół.

W poniższym zestawieniu zebraliśmy fajne gry podobne do The Forest na PC i konsole, w których także będziemy musieli odnaleźć się w niekorzystnej sytuacji i poradzić sobie z przeciwnościami losu. Bez zbędnego przedłużania — zapraszamy do lektury!

1. Green Hell

Green Hell
Green Hell

Na pierwszy ogień idzie Green Hell, czyli gra polskiego studia Creepy Jar. Akcja rozgrywa się w samym sercu amazońskiej dżungli, a naszym zadaniem jest przetrwać. Nie są to sielankowe wakacje w kurorcie, dlatego musimy zdobywać wodę i pożywienie, a także nauczyć się polować, rozpalać ogień czy wytwarzać elementy ekwipunku.

Główny bohater w trakcie przygody jest narażony na choroby oraz obrażenia otrzymane od drapieżników. Twórcy zastosowali tu ciekawe rozwiązanie, ponieważ takie sytuacje mogą źle odbić się na psychice protagonisty. Z tego powodu warto co jakiś czas sprawdzić kondycję psychofizyczną naszej postaci, co pozwoli nam na diagnozę problemów i uporanie się z nimi.

Gra oferuje różne poziomy trudności, więc każdy dopasuje wyzwanie do swoich umiejętności. Oprócz tego na uwagę zasługuje tryb kooperacji dla maksymalnie czterech graczy, dzięki któremu możemy zmierzyć się z trudami mieszkania w dżungli wraz ze znajomymi. Chcąc znaleźć podobne gry do The Forest, warto wziąć tę produkcję pod uwagę.

Zwiastun Green Hell
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Green Hell

2. Grounded

Grounded
Grounded

W Grounded wcielamy się w ludzi pomniejszonych do rozmiaru owadów, przez co pozornie proste zadania dla normalnego człowieka mogą stanowić wyzwanie w tej produkcji. Całość dzieje się w (na pierwszy rzut oka) dość zwyczajnym miejscu, a mianowicie w przydomowym ogródku. Nikt nie przypuszczałby, że mogą czekać tu na nas jakieś wyzwania, a jednak.

Podczas zabawy będziemy zwiedzać najdalsze zakątki podwórka, zbierając surowce, budując bazy i konstruując niezbędne przedmioty. Przyjdzie nam się również zmierzyć z przeciwnikami w postaci mrówek czy pająków, z którymi możemy walczyć przy pomocy własnoręcznie wykonanych broni takich jak łuki lub dzidy. Oprócz trybu jednoosobowego znajdziemy tu tryb kooperacji dla maksymalnie czterech graczy, co pozwala nam zaprosić do gry przyjaciół.

Grounded to produkcja, która oferuje niezwykłe doznania w na pozór zwykłym otoczeniu. Dla kogoś, kto chce odkryć gry podobne do The Forest na Xbox oraz komputery osobiste to zdecydowanie propozycja godna uwagi.

Zwiastun Grounded
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10

Kup Grounded

3. Darkwood

Darkwood
Darkwood

Darkwood to survival horror polskiego studia Acid Wizard, którego akcję obserwujemy z lotu ptaka. Świat jest tu generowany proceduralnie, a gracz zostaje do niego wrzucony i pozostawiony samemu sobie. Kolejne obszary są odblokowywane wraz z rozwojem fabuły.

Nie uświadczymy tu minimapy, jasno zapisanych zadań, ani nawet statystyk. Zamiast tego mamy prostą mapę, na której nawet nie widać naszego położenia, oraz wolną rękę. W ciągu dnia możemy eksplorować otaczający nas świat, zbierać surowce i materiały.

W nocy wyjście na zewnątrz oznacza pewną śmierć — jedyną opcją jest pozostanie w kryjówce, by bronić się przed intruzami. Możemy korzystać z wszelkich możliwych sposobów, przykładowo barykadować drzwi i okna czy rozstawiać pułapki.

Tutaj nie spotkamy czegoś takiego jak jumpscare. Straszna atmosfera jest nieustannie utrzymywana dzięki muzyce, efektom dźwiękowym i ponuremu otoczeniu. Jeśli interesują nas gry podobne do The Forest na PC oraz konsole, zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na Darkwood.

Zwiastun Darkwood
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Darkwood

4. Subnautica

Subnautica
Subnautica

Porzućmy na chwilę ziemską scenerię i zanurzmy się w głębinach oceanu. Akcję gry Subnautica osadzono w przyszłości, w której ludzkość rozpoczęła kolonizację innych ciał niebieskich przy pomocy ogromnych statków. Będąc członkiem załogi jednego z nich, o nazwie Aurora, rozbijamy się na planecie 4546B, niemal w całości pokrytej oceanami.

Jako jedyni ocalali musimy odnaleźć się w podwodnej rzeczywistości, po drodze badając nasze otoczenie oraz odkrywając sekrety planety, na której się znaleźliśmy. Zaczynamy ze skromnym wyposażeniem i kapsułą ratunkową jako bazą, ale z czasem możemy uzyskać dostęp do coraz ciekawszych udogodnień — od możliwości budowy własnego schronienia po pojazdy.

Ze względu na to, iż znajdujemy się na planecie złożonej głównie z oceanów, zapotrzebowanie na tlen jest równie istotne co na wodę i pożywienie. Eksploracja nie ogranicza się jedynie do badania przepastnych bezkresów wokół nas, ponieważ nie brakuje tu kompleksów jaskiń czy rowów oceanicznych.

Trzeba jednak pamiętać, że im głębiej się zapuścimy, tym większe zagrożenia mogą na nas czyhać. Subnautica to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą poznać fajne gry podobne do The Forest na PS4 i PS5, a także komputery osobiste czy konsole Microsoftu 8. i 9. generacji.

Zwiastun Subnautica
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Subnautica

5. The Long Dark

The Long Dark
The Long Dark

Ostatnią pozycją naszego zestawienia jest opracowana przez niezależne studio Hinterland gra The Long Dark. Fabuła opowiada o pilocie samolotu Williamie Mackenzie oraz doktor Astrid Greenwood.

W wyniku burzy geomagnetycznej dochodzi do katastrofy lotniczej samolotu, na którym znajdowali się bohaterowie. William traci przytomność, a gdy ją odzyskuje, zdaje sobie sprawę, że nigdzie nie ma Astrid. Jego celem staje się przetrwanie w tej śnieżnej krainie i odnalezienie byłej żony.

Po drodze spotykamy kilkoro mieszkańców tego praktycznie opustoszałego miejsca, z którymi możemy wchodzić w interakcje oraz prowadzić dialogi. Każdy ma swój bagaż doświadczeń, a rozmowy z postaciami są często bardzo głębokie i ciekawe. Oprócz tego gra daje możliwość podejmowania decyzji, więc rozgrywka nie jest bezrefleksyjna.

Świat przedstawiony w The Long Dark stawia przed nami wiele wyzwań. Zagrożeniem nie są jedynie wilki i niedźwiedzie, ale także mróz. Nasz organizm może szybko się wychłodzić, dlatego ważne jest także dbanie o odpowiedni ubiór i jego stan.

Nie obejdzie się również bez zdobywania pożywienia, które możemy pozyskać w trakcie polowań lub znaleźć w licznych opuszczonych domach. Osobom chcącym znaleźć fajne gry podobne do The Forest na Xbox One, Xbox Series X|S, konsole Sony oraz komputery PC ta pozycja z pewnością przypadnie do gustu.

Zwiastun The Long Dark
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10

Kup The Long Dark

Najlepsze gry podobne do The Forest – podsumowanie

Tak oto dotarliśmy do końca rankingu prezentującego najlepsze gry podobne do The Forest. Na rynku nie brakuje tytułów, które zapewniają podobne doznania, dlatego niezależnie od tego, czy szukamy produkcji pełnej niecodziennych wyzwań, czy takiej o nieco spokojniejszym charakterze, w naszym zestawieniu każdy gracz powinien znaleźć coś dla siebie.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Starfield

A Wy lubicie gry z dreszczykiem emocji, czy preferujecie jednak spokojniejszą rozgrywkę? Chętnie zapraszacie do wspólnej zabawy przyjaciół czy wręcz przeciwnie, wolicie odkrywać świat i jego sekrety na własną rękę? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.