Najlepsze mody do Euro Truck Simulator 2. TOP 10 modyfikacji, które umilą jazdę

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 ma rzeszę fanów na całym świecie. Entuzjastów jazdy ciężarówkami nie brakuje, a społeczność zebrana wokół produkcji studia SCS Software jest naprawdę pokaźna. Aby jeszcze bardziej przedłużyć żywotność gry, część graczy tworzy różnego rodzaju modyfikacje, wprowadzające powiew świeżości w rozgrywce. W niniejszym artykule omówimy sobie najlepsze mody do ETS2, a także wyjaśnimy, skąd je pobierać oraz jak instalować. Przejdźmy do konkretów!

Najlepsze mody do Euro Truck Simulator 2

Motywem przewodnim Euro Truck Simulator 2 jest nic innego jak przemierzanie najróżniejszych tras za kierownicą licencjonowanych ciężarówek. Rozgrywka nie jest skomplikowana, ale nie jest też przesadnie dynamiczna, przez co niektórym może się szybko znudzić. Ratunkiem na wkradającą się monotonię są mody do ETS2, które często zwiększają immersję, rozbudowują mapę czy zapewniają inne mniejsze lub większe usprawnienia.

Jak już ustaliliśmy, w tym artykule skupimy się właśnie na takich rozszerzeniach. Bez przedłużania, zestawienie 10 najlepszych modyfikacji do Euro Truck Simulator 2 rozpoczyna się poniżej. Ich kolejność jest zupełnie przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Truckers MP

TruckersMP mod

Przemierzanie rozległych tras w samotności z czasem może zacząć przynudzać, ale istnieją mody do ETS2, które rozwiązują ten problem. Doskonałym przykładem takowej modyfikacji jest TruckersMP – rozszerzenie dodaje do gry rozbudowany tryb multiplayer.

Mod wprowadza też możliwość stworzenia swojej własnej firmy przewozowej i jeżdżenie pod jej szyldem wraz z innymi graczami zrekrutowanymi do zespołu. Co więcej, twórcy TruckersMP regularnie organizują różnego rodzaju eventy, w których może brać udział cała społeczność.

2. EuRoadNet

EuRoadNet mod
EuRoadNet mod

EuRoadNet rozszerza oryginalną mapę, dodając nowe miasta, drogi i tym podobne. Ponadto mod przebudowuje niektóre trasy i miasta, aby jeszcze lepiej oddawały rzeczywistość.

Z początku rozszerzenie skupiało się tylko na Niemczech, ale w późniejszym czasie objęło także inne kraje, w tym Polskę. Najwięcej pracy włożono w tereny naszych zachodnich sąsiadów, ale w innych państwach również zauważymy zmiany na plus.

3. Realistic Truck Physics

Realistic Truck Physics mod

Realistic Truck Physics całkowicie zmienia sposób prowadzenia ciężarówek. Modyfikacja ingeruje w fizykę jazdy i sprawia, że zabawa staje się jeszcze bardziej realistyczna.

Po zainstalowaniu tego moda możemy się spodziewać zmian w zawieszeniu, hamowaniu, drganiach kabiny i wielu innych aspektach. Warto wspomnieć, że do poprawnego działania rozszerzenie wymaga wprowadzenia kilku modyfikacji w konsoli lub pliku konfiguracyjnym gry. Wszystko opisano tutaj.

4. SiSL’s Mega Pack

SiSL's Mega Pack mod
SiSL’s Mega Pack mod

Mody do ETS2 mogą być także czysto kosmetyczne.SiSL’s Mega Pack pozwala dostosować kabinę ciężarówki do swoich preferencji, np. umieszczając na kokpicie różnego rodzaju figurki, oprawione w ramkę zdjęcia, własny kubek czy inne „elementy wnętrza” z puli ponad 400 przedmiotów zawartych w tym rozszerzeniu.

Co ciekawe, poszczególne przedmioty można modyfikować, np. ustawiając własne fotografie w ramce. Jakby tego było mało, modyfikacja pozwala posadzić wybraną postać na miejscu pasażera.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

5. Classic Cars Traffic Pack

Classic Cars Traffic Pack mod
Classic Cars Traffic Pack mod

Classic Cars Traffic Pack dodaje do gry ponad 150 klasycznych samochodów z lat 60., 70., i 80. Po zainstalowaniu modyfikacji kultowe pojazdy pojawią się na drogach, znacznie urozmaicając rozgrywkę i zwyczajnie w świecie ciesząc oko.

To kolejne kosmetyczne rozszerzenie, lecz po wielu godzinach spędzonych w Euro Truck Simulator 2, oferowany przez nie powiew świeżości może okazać się nieoceniony.

6. Real Traffic Density

Real Traffic Density mod

Jeżeli chodzi o najlepsze mody do ETS2, to po prostu nie można pominąć Real Traffic Density. Modyfikacja znacznie zwiększa immersję, dostosowując liczbę pojazdów obecnych na drogach w zależności od pory dnia lub nocy.

Ponadto rozszerzenie pozwala na okazjonalne przekraczanie prędkości kierowcom pojazdów uprzywilejowanych oraz sportowych samochodów. Innymi słowy, mod wprowadza do rozgrywki pewien element losowości, jakiego można oczekiwać również w prawdziwym świecie.

7. Real Fuel Prices

ETS 2 Shell
Real Fuel Prices mod

Real Fuel Prices to kolejna modyfikacja, która zwiększa immersję w Euro Truck Simulator 2. Otóż wprowadza ona rzeczywiste ceny paliw na stacjach benzynowych we wszystkich krajach.

Wspomniane ceny są aktualizowane w każdy wtorek. Może i nie jest to przesadnie duży mod, ale niektórzy z pewnością go docenią.

8. ETS2 Local Radio

ETS2 Local Radio mod
ETS2 Local Radio mod

ETS2 Local Radio to bez dwóch zdań jeden z najciekawszych modów do ETS2. Pokaźne rozszerzenie autorstwa modera o pseudonimie Koen wprowadza do gry prawdziwe stacje radiowe ze wszystkich krajów. W zależności od aktualnie przemierzanego państwa radio będzie automatycznie przełączać się na lokalne — wjeżdżając do Polski, bez trudu posłuchamy np. Radio Maryja.

W przeciwieństwie do pozostałych rozszerzeń z tego zestawienia ETS2 Local Radio funkcjonuje jako osobny program poza grą. Poradnik dot. instalacji tej modyfikacji jest dostępny pod tym adresem.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

9. Actual Day-/Nighttime Mod

Actual Day-/Nighttime mod

W Euro Truck Simulator 2 funkcjonuje system dnia i nocy, jednak pory dnia zmieniają się na podstawie kryteriów określonych przez twórców gry. Mod Actual Day-/Nighttime rozbudowuje tę mechanikę, synchronizując wschody i zachody słońca z prawdziwego świata.

Mówiąc prościej, po zainstalowaniu tej modyfikacji i odwiedzeniu np. Warszawy, słońce w grze wstanie mniej więcej o tej samej porze co w rzeczywistości. W zależności od kraju dzień i noc będzie trwać dłużej lub krócej – przykładowo, latem w Oslo słońce utrzyma się na niebie dłużej niż w Rzymie.

10. Sound Fixes Pack

Sound Fixes Pack mod

Nasze zestawienie omawiające najlepsze modyfikacje do ETS2 zamyka Sound Fixes Pack. Jak sama nazwa wskazuje, mod dotyczy dźwięku – podmienia on poszczególne odgłosy w grze na bardziej realistyczne, jeszcze bardziej zwiększając immersję.

Po wgraniu rozszerzenia doczekamy się m.in. ulepszonych dźwięków klaksonu, zamykania drzwi, zapinania pasów, jazdy po drodze o różnej nawierzchni i tak dalej, i tak dalej. Sound Fixes Pack robi robotę i zdecydowanie polecamy tego moda wszystkim, którzy chcą uczynić zabawę w Euro Truck Simulator 2 doświadczeniem jak najbliższym rzeczywistości.

Jak pobrać mody do ETS2?

Modyfikacje do Euro Truck Simulator 2 pobierzemy tak samo, jak każde inne pliki z internetu. Tego procesu nie trzeba zatem objaśniać, ale warto przybliżyć zaufane strony, na których można szukać interesujących modyfikacji. W szczególności polecamy te witryny:

  1. Steam
  2. ETS2.lt
  3. Modland.net

Rzecz jasna nie trzeba się skupiać wyłącznie na wymienionych przez nas stronach — niektóre modyfikacje mają dedykowane witryny.

Jak wgrać mody do ETS2?

Cześć modów do ETS2 jest dostępna do pobrania bezpośrednio ze Steama, więc nie trzeba ich instalować ręcznie — w przypadku takich modyfikacji wystarczy tylko kliknąć zielony przycisk Zasubskrybuj na ich podstronach.

Mody Steam przycisk zasubskrybuj
Klik i gotowe.

Nieco trudniej jest w przypadku, gdy ściągamy modyfikacje z zewnętrznych witryn, bo wówczas nie obejdzie się bez ręcznej instalacji. Ten proces najlepiej przedstawić krok po kroku, dlatego tak też zrobimy. Mianowicie:

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
  1. Pobierz interesującą Cię modyfikację na dysk swojego komputera oraz rozpakuj ją (mody zwykle są dostępne w formacie .ZIP lub .RAR).
  2. Przejdź do katalogu: Ten Komputer/Dokumenty/Euro Truck Simulator 2/mod.
  3. Przenieś rozpakowanego moda w formacie .SCF do folderu /mod — jeżeli wspomniany folder nie istnieje, utwórz go.
  4. Uruchom grę i gotowe.

Tyle wystarczy, aby wgrać mody do Euro Truck Simulator 2. Gra ma wbudowany tzw. mod loader, dlatego wszystko sprowadza się do przeniesienia odpowiednich plików w odpowiednie miejsce.

Mody do ETS2 – podsumowanie

To by było na tyle w naszym artykule omawiającym najlepsze modyfikacje do Euro Truck Simulator 2. Mamy nadzieję, że nasze propozycje modów okazały się ciekawe, a poradniki dot. ich wgrywania i pobierania – przydatne.

Przeczytaj też: Mody do The Sims 4

Nie da się ukryć, że ETS2 ma naprawdę zaangażowaną społeczność, która nie ustaje w tworzeniu kolejnych modyfikacji usprawniających rozgrywkę. Dajcie znać w komentarzach poniżej, jeżeli uważacie, że w zestawieniu zabrakło jakiegoś interesującego moda!

O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.