Najlepsze mody do GTA 5. TOP 10 modyfikacji urozmaicających zabawę

GTA 5

Grand Theft Auto V to niezwykle rozbudowana gra, która daje nam niemal nieograniczoną swobodę. Mimo to społeczność moderska napisała do niej całą tonę rozszerzeń, dzięki czemu możemy poczuć jeszcze większą wolność podczas rozgrywki. Niektóre mody do GTA 5 są tak dobre, że można się zastanawiać, dlaczego twórcy nie wpadli na te pomysły w pierwszej kolejności. W tym artykule przyglądamy się najciekawszym modyfikacjom, mówimy skąd je pobrać i jak zainstalować. Wyjaśnimy też, czy istnieją mody do wersji gry na PS4 i Xboxa.

Najlepsze mody do GTA 5

Mimo wielu lat od premiery GTA 5 wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie. Liczne mody spowodowały, że żywotność tego tytułu została znacznie wydłużona.

Nie tracąc więc czasu, przejdźmy do zestawienia dziesięciu najlepszych naszym zdaniem modów do GTA 5. Kolejność na liście jest przypadkowa i nie ma żadnego znaczenia. Przypominamy jednak, że z modyfikacji można korzystać tylko w kampanii dla jednego gracza, bo za używanie modów w trybie online można dostać bana. Mając to wyjaśnione, przejdźmy do rzeczonego zestawienia.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Open All Interiors

GTA 5 Open All Interiors mod
GTA 5 Open All Interiors mod

Listę zawierającą najlepsze mody do GTA 5 otwieramy rozszerzeniem, które jeszcze bardziej przybliża nas do realistycznego symulatora. W grze studia Rockstar Games możemy eksplorować potężną metropolię, ale nie mamy możliwości wchodzenia do wielu budynków i pomieszczeń, które były dostępne w kampanii fabularnej. Ta modyfikacja to zmienia i nakłada na mapę 65 lokacji, które możemy zwiedzać także od wewnątrz.

2. GangWars

GTA 5 GangWars mod
GTA 5 GangWars mod

Coś dla fanów GTA: San Andreas, którzy z łezką w oku wspominają wszelkie zatargi pomiędzy rywalizującymi gangami. Część piąta niestety nie zawiera wojen gangów, ale sprawę naprawia mod GangWars, który wprowadza do gry zorganizowane bandy kryminalistów. Członkowie przestępczych ugrupowań nie będą już przechodzić obok siebie obojętnie, lecz będą walczyć o terytorium w Los Santos, a policja będzie reagować w należyty sposób.

3. LSPD First Response

GTA 5 LSPD First Response mod
GTA 5 LSPD First Response mod

Ucieczka i walka z policją to nieodłączny element każdej części GTA. Czy nie byłoby jednak fajnie czasem przejść na drugą stronę barykady i wcielić się w rolę stróża prawa? Ta modyfikacja daje taką możliwość, oddając do naszej dyspozycji zupełnie nową postać funkcjonariusza policji. Wcielając się w nią, będziemy dbać o porządek na mieście, rozprawiając się z przestępcami różnego kalibru. Tylko od nas będzie zależało, czy przyjmiemy rolę dobrego, czy też złego gliniarza.

4. GTA V Redux

GTA 5 Redux mod
GTA 5 Mod Redux

Obowiązkowy punkt na każdej liście zawierającej godne polecenia mody do GTA V. Dzięki temu rozszerzeniu znacząco usprawnimy grafikę, poprawiając efekty wizualne, oświetlenie, cieniowanie czy tekstury. Ale na tym nie koniec, ponieważ modyfikacja stworzona przez Josha Romito całkowicie zmienia również system pogodowy, zachowanie policjantów i losowych NPC-ów, przybliżając nas w każdym aspekcie do większego realizmu. Nie bez powodu jest to jedna z najczęściej pobieranych modyfikacji do tytułowej gry.

5. Trucking Missions

GTA 5 Trucking Missions mod
GTA 5 Trucking Missions mod

Z czasem można się przejeść ciągłym strzelaniem do funkcjonariuszy, łamaniem wszystkich możliwych przepisów drogowych i ogólnym sianiem chaosu. Niekiedy bywa w życiu tak, że chcemy po prostu się wyciszyć. Wtedy z pomocą przychodzą takie mody do GTA V jak opisywany tutaj Trucking Mission. Wcielamy się dzięki niemu w kierowcę ciężarówki i przyjmujemy zlecenia na przewóz ładunków. Za każdą robotę otrzymujemy wynagrodzenie (legalnie zarobione pieniądze!), dlatego ważne jest, aby jeździć zgodnie z przepisami, by towar nie uległ zniszczeniu. Przyjemność z kierowania ciężarówką po zakurzonych, otwartych szosach, można uznać za wartość dodaną.

6. Left4Santos

GTA 5 Left4Santos mod
GTA 5 Left4Santos mod

Społeczność moderska GTA 5 nie zapomniała dogodzić również miłośnikom gier z żywymi trupami. Modyfikacja, której nazwa zainspirowana jest tytułem Left 4 Dead, zamienia wszystkich mieszkańców Los Santos w łaknące mięsa umarlaki. Eksterminacja zombiaków na szeroką skalę to wyśmienita szansa do przetestowania broni i pojazdów wszelkiej maści. No i nie można mieć przy tym wyrzutów sumienia jak podczas strzelania do cywili — nawet mimo tego, że to przecież wirtualne postacie.

7. Predator mod

GTA 5 Predator mod
GTA 5 Predator mod

Do GTA V powstała fura różnych modyfikacji, które pozwalają wcielać się w najróżniejsze postacie znane z ekranów kin czy telewizorów, a także stron komiksów. Do jednej z ciekawszych należy kultowy łowca z kosmosu, czyli Predator. W zestawie z postacią otrzymujemy wszystkie jej charakterystyczne cechy: termowizję, działko na ramieniu, a także ostrze do nadziewania przeciwników i obdzierania ich ze skóry. Podobnie jak filmy z Predatorem, niniejsza modyfikacja nie jest skierowana do młodych graczy.

8. Psychokinetic Mod

GTA 5 Psychokinetic Mod
GTA 5 Psychokinetic Mod

Dzięki temu rozszerzeniu zyskujemy spektakularną i zarazem niszczycielską moc psychokinezy. Nasza postać będzie mogła latać, poruszać przedmioty siłą umysłu i ciskać nimi o ściany, zupełnie jak bohaterowie filmu „Kronika” z 2012 roku. Zdolności psychokinetyczne raczej nie zmienią nas w superbohatera, a bardziej w siewcę zniszczenia. Na szczęście to tylko gra, a ponadnaturalne zdolności zawsze dają możliwość odstresowania się po trudnym dniu w pracy czy szkole.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

9. TwoPlayerMod

GTA 5 TwoPlayerMod
GTA 5 TwoPlayerMod

Niektóre mody do GTA 5 są jak ukłon w kierunku nieco starszych graczy. Dzisiaj, żeby zagrać z drugą osobą w GTA, trzeba się z nią połączyć za pośrednictwem sieci. A czy nie byłoby miło usiąść wspólnie na kanapie i zagrać razem na jednym ekranie? Ten mod umożliwia rozgrywkę w starym stylu i pozwala cieszyć się grą jednocześnie nawet czterem graczom podłączonym do tego samego komputera przy pomocy osobnych kontrolerów. Całość naprawdę dobrze funkcjonuje, dzięki czemu mod zyskał wysoką ocenę wśród społeczności fanów.

10. Pull Me Over

GTA 5 Pull Me Over mod
GTA 5 Pull Me Over mod

Policja w Los Santos czasem zachowuje się absurdalnie, raz przymykając oko na ewidentne przewinienia, innym razem sięgając po broń z byle powodu. Ten mod poprawia realizm i zmienia zachowanie funkcjonariuszy, którzy będą nas karać mandatem za przejechanie na czerwonym świetle, jazdę pod prąd czy nawet używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Dobra okazja, żeby wykazać się odpowiedzialnością i potrenować przepisową jazdę.

Skąd pobierać mody do GTA 5?

Podstawową, sprawdzoną i bezpieczną stroną umożliwiającą pobieranie modów do GTA 5 jest gta5-mods.com. Wystarczy wyszukać na niej interesującą nas modyfikację i kliknąć zielony przycisk Download, żeby plik pobrał się na dysk naszego komputera. Natomiast trzeba pamiętać, że sporo popularnych modów posiada też swoje własne strony internetowe i tylko z nich można je ściągnąć. Jeśli jednak znamy nazwę poszukiwanej modyfikacji, znalezienie jej witryny w Google nie zajmie więcej niż kilka sekund.

Jak wgrywać mody do GTA 5?

Mody do tytułowej gry wgrywa się na różne sposoby, ale w żadnym przypadku nie obejdzie się bez zainstalowania dodatkowych programów na komputerze. Poniżej opisujemy dwie metody wgrywania modów do GTA 5, ale trzeba pamiętać, że przy każdym pobranym rozszerzeniu znajdują się także instrukcje, które trzeba przeczytać. Istnieją bowiem mody, które mają indywidualną ścieżkę instalacji.

Wgrywanie modów do GTA 5 poprzez kopiowanie plików

Poniżej prezentujemy instrukcję dotyczącą wgrywania modyfikacji na zasadzie przeciągania plików do folderu z grą. W tym celu trzeba zainstalować trzy podstawowe programy:

  1. Script Hook V
  2. Community Script Hook V .NET
  3. LUA Plugin

W przypadku Script Hook V w spakowanym pliku znajdziesz folder bin, a w nim pliki: dinput8.dll, ScriptHookV.dll oraz NativeTrainer.asi. Przekopiuj te pliki do katalogu z grą, w którym znajduje się plik GTA5.exe. Przykładowa ścieżka, jeśli pobrałeś(aś) grę ze Steama, może wyglądać tak: C:\Pliki programów (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto V.

Dzięki powyższemu działaniu będzie można wgrywać wszelkie mody oparte na skryptach. Pobierając dany mod, wystarczy przekopiować pojedynczy plik .asi do wspomnianego katalogu z grą.

Z kolei program Community Script Hook V .NET pozwala na wgrywanie modów opartych na skryptach kodowanych w języku .NET. Najpierw upewnij się, że masz na komputerze zainstalowane Microsoft .NET Framework 4.8 oraz Microsoft Visual C++, które są niezbędne do działania tych modów. Następnie otwórz paczkę z pobranym CSH V .NET i skopiuj – podobnie jak poprzednio – konkretne pliki do katalogu z grą. Te pliki to: ScriptHookVDotNet.asi, ScriptHookVDotNet2.dll i ScriptHookVDotNet3.dll.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niektóre mody wymagają także wtyczki LUA Plugin. Po pobraniu jej znajdziesz w paczce folder scripts oraz plik pod nazwą LUA_SDK.asi. Przekopiuj oba do katalogu z grą GTA 5. Następnie otwierając folder scripts znajdziesz folder pod nazwą addins — to do niego będziesz wgrywać mody zapisane jako pliki .lua.

Wgrywanie modów do GTA 5 poprzez Open IV

Istnieje także możliwość instalacji modyfikacji przez program Open IV, który służył do tego celu już w poprzedniej części GTA. Ba, niektóre rozszerzenia możemy zainstalować tylko przy jego pomocy! Za każdym razem trzeba jednak czytać instrukcje — nie ma tutaj uniwersalnej zasady wgrywania wszystkich modów przy pomocy Open IV.

Mody do GTA 5 na Xbox i PlayStation

GTA 5
Grand Theft Auto V

Wielu użytkowników poszukuje także modyfikacji do GTA 5 na konsole. Teoretycznie da się wgrywać mody na sprzęcie Microsoftu i Sony, ale nie jest to działanie do końca legalne, ani bezpieczne. Rockstar nie wspiera tego typu modyfikacji, zaś ich instalowanie wymaga kopiowania zewnętrznych oprogramowań na konsole.

Co więcej, chcąc wgrywać mody do GTA 5 na PS4 czy Xbox One, należy się powstrzymać przed aktualizowaniem zarówno gry, jak i oprogramowania konsoli, żeby całość działała poprawnie. Mimo wszystko nie ma gwarancji, że tak będzie, a konsola nie zostanie uszkodzona. Naszym zdaniem nie warto.

Mody do GTA 5 – podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie zawierający najlepsze mody do GTA 5. Mamy nadzieję, że powyższa lista przyda się zarówno graczom, którzy planują rozpoczęcie przygody z modyfikacjami, jak i tym, którzy już je stosują, ale być może znajdą tutaj coś nowego.

Przeczytaj też: Kody do GTA 5

Jeśli wgrywacie mody do tytułowej gry, napiszcie w komentarzach, które są Waszymi ulubionymi. A jeśli nie korzystacie z modyfikacji i świadomie trzymacie się od nich z daleka, to też chętnie usłyszmy argumentację, z czego to wynika!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.