Najlepsze mody do Skyrim. TOP 10 modyfikacji, które warto pobrać

The Elder Scrolls V: Skyrim

Mimo wielu lat na karku The Elder Scrolls V: Skyrim wciąż cieszy graczy na całym świecie, a jego popularność wcale nie maleje. Zawdzięczamy to przede wszystkim talentowi i ciężkiej pracy twórców z Bethesdy, którzy dostarczyli nam kawał ponadczasowego kodu, ale nie bez znaczenia jest też scena moderska. Fani Skyrima przez lata dowozili wiele genialnych rozszerzeń, które znacząco wydłużyły jego żywotność. Które mody są szczególnie udane? O tym mówimy w dalszej części tekstu.

Najlepsze mody do Skyrim

Modyfikacje możemy z grubsza podzielić na dwa typy: pierwsze modyfikują rozgrywkę, wprowadzając drobne, acz przydatne zmiany, zaś drugie dostarczają tony dodatkowej zawartości, czasem bogatszej niż jakiekolwiek oficjalne DLC. Tak się składa, że Skyrim ma mody w obydwu kategoriach.

W tym artykule przyglądamy się rozszerzeniom do piątej odsłony The Elder Scrolls, tłumaczymy jak zainstalować mody do Skyrim i skąd można je pobrać. Dla pełnej wygody wprowadziliśmy rozróżnienie na oryginalną wersję gry z 2011 roku, a także remaster Skyrim: Special Edition, który trafił na rynek 5 lat później. Co ciekawe, odnowiona wersja doczekała się także modów na konsole Xbox One i PS4, które również polecamy sprawdzić.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie przedłużając, poniżej prezentujemy dziesięć najlepszych modów do The Elder Scrolls V: Skyrim w wersji na PC. Wybór jest czysto subiektywny, a kolejność występowania na liście — bez znaczenia.

1. Sofia

Skyrim: Sofia mod
Skyrim: Sofia mod

Listę zawierającą najlepsze mody do Skyrim otwieramy jednocześnie jednym z najbardziej popularnych. Dzięki niemu zyskujemy towarzyszkę w podróży — Sofię. Jest to w pełni niezależna postać, posiadająca własne kwestie dialogowe oraz nietuzinkową osobowość. W praktyce współpraca z Sofią wygląda tak, że kiedy zasiądziemy na konia, ona również wskoczy na wierzchowca i będzie podróżować u naszego boku. Kiedy poprosimy ją o zaśpiewanie piosenki, to też zrobi to bez wahania. A kiedy napoimy ją alkoholem, zacznie… totalnie bełkotać. Sofia to bez wątpienia najciekawsza postać kobieca w omawianym tytule.

Skąd pobrać:

2. Phenderix Magic World – Magic Evolved

Skyrim: Phenderix Magic World - Magic Evolved mod
Skyrim: Phenderix Magic World – Magic Evolved mod

Niniejszy mod dodaje do gry ogromną zawartość, m.in. nowe zaklęcia, broń, bossów i lokacje. Dzięki niemu odkryjemy nowy świat o nazwie Manantis, który wystarczy na wiele godzin eksploracji. Ponadto nowe funkcje dodane przez to rozszerzenie otwierają zupełnie nowe możliwości odgrywania ról i postaci. Zdecydowanie warto pobrać — jeśli nie dla świata Manantis (jego eksploracja jest opcjonalna), to dla samych zaklęć i dodatków.

Skąd pobrać:

3. SkyUI

Skyrim: SkyUI mod
Skyrim: SkyUI mod

Skyrim ma dosyć prosty interfejs, który może i nieźle współpracuje z padem od konsoli, ale zdecydowanie gorzej wykorzystuje potencjał drzemiący w myszce i klawiaturze. Niniejsze rozszerzenie jest zatem jak wybawienie dla osób grających na PC. Modyfikacja wprowadza rozbudowane opcje interfejsu, dzięki czemu łatwiej po nim nawigować, szczególnie w dalszym etapie gry, gdy nasz inwentarz zaroi się od dziesiątek zebranych przedmiotów.

Skąd pobrać:

4. Sounds of Skyrim

Skyrim: Sounds of Skyrim mod
Skyrim: Sounds of Skyrim mod

Na co dzień nie przykładamy tak dużej uwagi do dźwięku w grze jak do grafiki, ale ten mod pokazuje, że to błędne podejście. Dzięki niemu możemy dograć ponad 460 unikalnych dźwięków, dzięki którym świat Skyrima będzie tętnił życiem jak nigdy wcześniej. Fragmenty głuchej ciszy zostaną zastąpione śpiewem ptaków. Przechodząc koło okien domostw, usłyszmy ludzi rozmawiających w środku. Z kolei zaglądając do jaskini, dojdzie nas przenikające echo. Pobierając jakiekolwiek mody do Skyrim, tego po prostu nie można pominąć.

Skąd pobrać:

5. A Quality World Map

Skyrim: A Quality World Map mod
Skyrim: A Quality World Map mod

Grając w tytuł Bethesdy, spędzamy bardzo dużo czasu w mapie świata. Dobrze więc by było, gdyby spełniała ona wszelkie nasze oczekiwania. Opisywana modyfikacja dodaje masę szczegółów do mapy, podkreślając wszystkie drogi i dodając tekstury do górskich szlaków. Duża liczba pobrań świadczy o tym, jak bardzo przydatny jest to dodatek wśród społeczności fanów Skyrima.

Skąd pobrać:

6. Rich Merchants

Skyrim: Rich Merchants mod
Skyrim: Rich Merchants mod

Dobre mody do Skyrim są jak dobre wynalazki, ponieważ wynikają z realnych potrzeb i je zaspokajają. Świetnym przykładem jest rozszerzenie Rich Merchants, dzięki któremu handlarze w grze mogą mieć przy sobie nawet 10-krotnie więcej złota niż normalnie. Dlaczego to niesłychanie przydatne? Ponieważ w trakcie rozgrywki zbieramy całe góry przedmiotów, których prędzej czy później trzeba się pozbyć. W normalnych warunkach handlarze mają ograniczone budżety i mogą odkupić od nas niewielką ilość rzeczy, a niniejsza modyfikacja w dużej mierze rozwiązuje ten problem.

Skąd pobrać:

7. Enderal: Forgotten Stories

Enderal: Forgotten Stories mod
Skyrim: Enderal: Forgotten Stories mod

Żadna lista zawierająca mody do Skyrima nie może się obejść bez Enderala. To potężna i dość nietypowa modyfikacja, która nie zmienia w żaden sposób rozgrywki znanej z tytułu Bethesdy, a zamiast tego tworzy zupełnie nową grę opartą na jego silniku. Twórcy tego moda wprowadzili całkowicie nowe postacie, historię, lokacje i dźwięki. Enderal zapewnia nawet 100 godzin dodatkowej zabawy! Ten kultowy już mod najpierw ukazał się dla oryginalnego Skyrima, a w 2021 r. doczekał się wersji dedykowanej Skyrim: Special Edition, którą można pobrać nawet ze Steama.

Skąd pobrać:

8. Falskaar

Skyrim: Falskaar mod
Skyrim: Falskaar mod

Kolejny wysokiej jakości mod, który mógłby nawet pełnić rolę oficjalnego DLC. Do dyspozycji otrzymujemy zupełnie nowy ląd – tytułowe Falskaar, na którym czeka na nas ponad 20 godzin rozgrywki. Możemy pływać łodzią i eksplorować lochy, a także wchodzić w interakcje z nowymi postaciami i wypełniać różnorodne questy. Dodatkowego klimatu nadaje 14 utworów muzycznych, które powstały specjalnie na potrzeby opisywanej modyfikacji.

Skąd pobrać:

9. Diverse Dragons Collection

Skyrim: Diverse Dragons Collection mod
Skyrim: Diverse Dragons Collection mod

Niniejszy mod przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom łuskowatych gadów. Rozszerzenie Diverse Dragons Collection dodaje bowiem 28 unikalnych smoków, będących efektem kreatywnej pracy kilkunastu autorów. Każdy smok posiada nowe ataki i umiejętności. Trzeba przyznać, że wygląd tych stworzeń zasługuje na najwyższe wyrazy uznania dla autorów.

Skąd pobrać:

10. The Evil Mansion

Skyrim: The Evil Mansion mod
Skyrim: The Evil Mansion mod

Listę zawierającą najlepsze mody do Skyrim kończymy mocnym akcentem. Pewien fan postanowił przenieść do Skyrima straszną rezydencję z pierwszej części Resident Evil. Trzeba przyznać, że zrobił to świetnie, a poziom odwzorowania szczegółów robi wrażenie. W tej modyfikacji nie mamy do wypełnienia żadnych misji fabularnych, natomiast całą frajdę daje eksploracja budynku i oczyszczanie go z nieumarłych mieszkańców. W nagrodę na koniec możemy w tym domu zamieszkać.

Skąd pobrać:

Skąd pobierać mody do Skyrim?

Podstawową stroną, na której znajdziemy wszelkie mody do Skyrim, jest przywoływana w tekście witryna NexusMods.com. Są tam dostępne modyfikacje do oryginalnego Skyrima, jak i odświeżonej wersji Special Edition. Dobrym źródłem modów do tej drugiej wersji jest także oficjalna strona Bethesdy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
  1. NexusMods.com
  2. Bethesda.net

Oczywiście można szukać modów również w innych źródłach, ale podane wyżej strony są bezpieczne i powinny zadowolić wszelkich poszukiwaczy dodatków.

Wgrywanie modów do Skyrim krok po kroku

W tej części wytłumaczymy jak wgrać mody do Skyrim na różne sposoby — ręcznie, przy użyciu dedykowanego programu Nexus Mod Manager, albo bezpośrednio w grze (ostatnia metoda działa tylko w wersji Skyrim: SE).

Jak instalować mody do Skyrim ręcznie?

Ten sposób przyda się wszystkim tradycjonalistom, którzy nie chcą instalować na swoim komputerze dodatkowego oprogramowania. Przed ręcznym wgraniem modyfikacji warto jednak zrobić kopie zapasowe plików, aby nic nie stracić w sytuacji, gdy dana modyfikacja zacznie generować błędy.

  1. Pobierz interesujący cię mod w spakowanej paczce, a następnie ją rozpakuj na dysku.
  2. Przejdź do miejsca, w którym zainstalowałeś(aś) grę Skyrim, przykładowo: C:\Pliki programów (x86)\Steam\SteamApps\common\Skyrim.
  3. Odszukaj folder Data, a następnie przekopiuj do niego pliki z folderu o tej samej nazwie, który znajduje się w rozpakowanej wcześniej paczce z modem. Kopiując pliki modyfikacji do folderu Data, używaj opcji „Zastąp plik”, aby doszło do zamiany.
  4. Jeśli w paczce z modem są inne foldery, które nazwą pokrywają się z tymi w folderze Skyrim, również zastąp zawarte w nim pliki w ten sam sposób.

Jak instalować mody do Skyrim przy użyciu Nexus Mod Manager?

Ten sposób instalacji jest dużo wygodniejszy i warto z niego skorzystać choćby dlatego, że nie wszystkie mody do Skyrima da się wgrywać ręcznie.

  1. Wejdź na stronę NexusMods.com i pobierz z niej program Nexus Mod Manager.
  2. Zainstaluj i uruchom program na komputerze. Nexus Mod Manager sam przeskanuje twoje urządzenie w celu odnalezienia obsługiwanych przez niego gier.
  3. Przejdź na stronę NexusMods.com i pobierz interesującą Cię modyfikację za pomocą przycisku Download with manager.
  4. Modyfikacja pobierze się do zakładki Mods w programie Nexus Mod Manager. Wystarczy kliknąć na nią dwukrotnie, aby się zainstalowała.

Jak instalować mody do Skyrim Special Edition?

Jest jeszcze jeden, zdecydowanie najwygodniejszy sposób instalacji modów, ale działa tylko w wersji Special Edition. Aby z niego skorzystać, w menu gry odszukaj zakładkę Mody (ang. Mods), który otworzy cały katalog modyfikacji gotowych do pobrania. Każdy mod pobrany z tego poziomu automatycznie zainstaluje się w grze.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie wszyscy autorzy udostępniają swoje modyfikacje w ten sposób, więc istnieje szansa, że zamykając się tylko na to źródło modów, możemy przeoczyć coś ciekawego.

Najlepsze mody do Skyrim — podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie modów do Skyrim, choć zdajemy sobie sprawę, że wyselekcjonowanie tylko dziesięciu pozycji to wierzchołek góry lodowej. Produkcja Bethesdy posiada setki najróżniejszym modyfikacji, z czego niektóre są naprawdę nietypowe, jak np. wybuchowe kurczaki. Można więc powiedzieć, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Przeczytaj też: Mody do Minecraft

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie okaże się przydatne i przyczyni się do tego, że ktoś odkryje Skyrima na nowo. A jeśli Wy macie swoje ulubione mody do tytułowej gry, to koniecznie podzielcie się ich nazwami w komentarzach!

O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.