Najlepsze mody do World of Tanks. TOP 10 modyfikacji, które warto pobrać

World of Tanks

World of Tanks cieszy się niesłabnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Przez lata produkcja studia Wargaming doczekała się nie tylko szerokiego grona oddanych fanów, ale także wielu ambitnych moderów, którzy dostarczają różnego rodzaju modyfikacje odpowiadające potrzebom najbardziej zaangażowanych użytkowników. W tym artykule prezentujemy najlepsze z nich, a przy okazji tłumaczymy skąd pobrać i jak zainstalować mody do World of Tanks.

Najlepsze mody do World of Tanks

Z modyfikacjami jest jak z patentami — najbardziej przydatne są te, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby. Społeczność oddanych fanów to jednocześnie najlepsi weryfikatorzy jakości danej gry, bo przez setki godzin zabawy są w stanie dokładnie określić, czego danej produkcji brakuje albo co należałoby poprawić.

Nie przedłużając, poniżej znajduje się lista zawierająca najbardziej przydatne mody do World of Tanks. Wyselekcjonowaliśmy aż 10 najlepszych naszym zdaniem rozszerzeń, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozgrywkę – usprawniając ją lub ułatwiając.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. XVM: eXtended Visualization Mod

World of Tanks - XVM: eXtended Visualization Mod
World of Tanks — XVM: eXtended Visualization mod

Świetna modyfikacja pozwalająca dostosować interfejs w grze do własnych preferencji. Możliwości jest naprawdę wiele: zmiana rozmiaru minimapy, wyświetlanie informacji o ataku, kolorowe znaczniki pojazdów — niektóre ułatwiają rozgrywkę, inne zwiększają czytelność. Instalując jakiekolwiek mody do World of Tanks, warto zacząć właśnie od tego!

2. WOTInspector HD Minimaps

World of Tanks - WOTInspector HD Minimaps
World of Tanks — WOTInspector HD Minimaps mod

Standardowe mapy w World of Tanks są bardzo minimalistyczne i mogą być niewystarczające dla osób, które spędzają dziesiątki godzin na wirtualnych polach bitwy. Z pomocą przychodzi mod WOTInspector HD, który wprowadza mapy w wysokiej rozdzielczości, dodając wiele szczegółów, dzięki czemu nawigowanie i śledzenie ruchów staje się dużo bardziej przejrzyste.

3. White Dead Tanks and Damaged Tracks

White Dead Tanks and Damaged Tracks
World of Tanks — White Dead Tanks and Damaged Tracks mod

Niektóre mody do World of Tanks likwidują pewne niedopatrzenia pozostawione przez twórców. White Dead Tanks and Damaged Tracks to przykład właśnie takiej modyfikacji. Dzięki niej każdy zniszczony czołg zostaje automatycznie „pomalowany” na biało. Dlaczego jest to przydatne? Bo niektórzy gracze lubią ukrywać się wśród wraków zniszczonych czołgów i prowadzić w ten sposób ostrzał. Dzięki temu rozszerzeniu zniszczone czołgi można łatwiej zidentyfikować.

4. Hawg’s PaintBall Damage

World of Tanks - Hawg’s PaintBall Damage
World of Tanks — Hawg’s PaintBall Damage mod

Czasem ostrzeliwując przeciwnika nie wiemy, czy udało nam się go trafić i jaką ewentualnie szkodę wyrządziliśmy. Niniejsza modyfikacja, jak sama nazwa wskazuje, wprowadza do gry element paintballa. Każde celne trafienie oznaczone jest śladem farby na korpusie wrogiego czołgu. Czerwony oznacza, że nie wyrządziliśmy szkody, a zielony, że udało nam się przebić przez pancerz pojazdu. W ferworze walki — modyfikacja jak znalazł!

5. Sauron 6th Sense

World of Tanks - Sauron 6th Sense
World of Tanks — Sauron 6th Sense mod

Modyfikacja swoją nazwą nawiązuje do władcy Mordoru z powieści i filmów „Władca pierścieni”. Wszyscy, którzy znają uniwersum Tolkiena, pamiętają słynne oko Saurona — za sprawą niniejszego rozszerzenia będzie nas ono ostrzegać za każdym razem, gdy zostaniemy zauważeni przez wroga. Na górze ekranu pojawia się charakterystyczna ikonka, której towarzyszy efekt dźwiękowy — to wyraźny sygnał, że trzeba szybko znaleźć schronienie. Niektóre mody do World of Tanks znaczącą ułatwiają rozgrywkę, a ten jest tego doskonałym przykładem.

6. Guns and Engines Sounds Revival

World of Tanks - Guns and Engines Sounds Revival
World of Tanks — Guns and Engines Sounds Revival mod

Dla niektórych będzie to mało istotne rozszerzenie, ale dla miłośników historii i ogólnego realizmu — wręcz przeciwnie. Modyfikacja wprowadza realistyczne dźwięki pojazdów i wystrzałów, maksymalnie przybliżając nas pod tym względem do prawdziwych warunków panujących na polu bitwy. To jak doskonale dźwięki współgrają z dodatkowymi elementami takimi jak dystans czy echo prowadzi do jasnej konkluzji — dla tego moda warto zainwestować w dobre słuchawki!

7. Pro 58 Crosshairs + Pen Indicator – 6 Colors ++

World of Tanks - Pro 58 Crosshairs + Pen Indicator - 6 Colors ++
World of Tanks — Pro 58 Crosshairs + Pen Indicator – 6 Colors ++ mod

Po wielu godzinach spędzonych w World of Tanks można poczuć znużenie standardowymi celownikami obecnymi w grze. Z pomocą przychodzi niniejszy mod, który cały czas jest rozwijany i oferuje już prawie 60 niestandardowych celowników do wyboru. Możemy wybierać między różnymi rodzajami i kolorami, dostosowując je do własnych preferencji. Nie są to tylko ozdobniki wizualne, ponieważ dany celownik wpływa na to, jak prowadzimy ostrzał i jaka będzie nasza skuteczność.

8. Replay Manager

World of Tanks - Replay Manager
World of Tanks — Replay Manager mod

Menedżer powtórek to fajna opcja dla osób, które lubią oglądać zapisy ze swojej rozgrywki i dzielić się nimi z innymi. Rozszerzenie pozwala łatwo przeszukiwać, sortować i odtwarzać powtórki z poziomu gry, a dodatkowo wyświetla statystyki z bitwy. Modyfikacja szczególnie przydatna dla graczy, którzy dzielą się powtórkami na stronie wotreplays.com.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

9. Config Tuner

World of Tanks - Config Tuner mod
World of Tanks — Config Tuner mod

Nie wszystkie mody do World of Tanks powstają po to, żeby grę w jakimś stopniu usprawnić. Przykładowo opisywany tutaj Config Tuner ma działanie wręcz odwrotne — pozwala na wprowadzenie różnego rodzaju ograniczeń w oprawie graficznej i dźwiękowej. Jaki jest w tym cel? Autorzy chcieli w ten sposób sprawić, aby w WoT-a mogli grać także właściciele słabych komputerów, na których gra w normalnych warunkach nie działałaby płynnie. Dzięki tej modyfikacji dzieło studia Wargaming moglibyśmy spokojnie dopisać do naszej listy najlepszych gier na słaby PC lub laptop.

10. Session Statistic

World of Tanks - Session Statistic
World of Tanks — Session Statistic mod

Listę zawierającą najlepsze mody do World of Tanks zamykamy prostą, acz przydatną modyfikacją. Session Statistic znacznie rozbudowuje statystyki sesji, a więc pokazuje dane dotyczące m.in. wn8, informacje na temat zwycięstw, zniszczeń czy zabójstw. Fajne narzędzie, jeśli chcemy polepszyć swoje umiejętności, ponieważ pokazuje które elementy gry musimy poprawić.

Jak pobrać mody do World of Tanks?

Mody do tytułowej gry pobieramy jak każde inne pliki z internetu. Najbardziej zaufaną stroną z modyfikacjami do WoT jest przytaczane powyżej wgmods.net — aby pobierać z niej pliki, nie trzeba się nawet logować. W sumie polecamy trzy witryny z rozszerzeniami do produkcji studia Wargaming:

  1. wgmods.net
  2. wotmods.net
  3. wotbaza.com

Niektóre mody mają też własne strony internetowe założone przez swoich autorów. Jeśli znamy nazwę moda, który nas interesuje, wyszukanie odpowiedniej witryny w Google zajmie tylko chwilę.

Jak zainstalować mody do World of Tanks?

Na wstępie warto zaznaczyć, że wiele modów do WoT-a posiada bardzo czytelne instrukcje instalacji w formie filmów na YouTube — szczególnie jeśli dana modyfikacja wymaga jakichś dodatkowych działań, innych niż tylko przekopiowanie pliku z rozszerzeniem.

Mimo wszystko możemy wyróżnić jedną wspólną ścieżkę, odpowiadającą na pytanie, jak wgrać mody do World of Tanks. Wygląda ona następująco:

  1. Pobierz mod ze strony na dysk swojego komputera.
  2. Rozpakuj zawartość paczki w formacie .zip lub .rar i skopiuj ją.
  3. Przejdź do folderu, w którym masz zainstalowaną grę, np. C:/Pliki programów (x86)/World of Tanks/mods albo res_mods i wklej skopiowane pliki.

Po wykonaniu powyższych kroków mody powinny działać, o ile nie wymagają dodatkowych czynności. Właśnie dlatego warto zawsze sprawdzić instrukcję do każdego rozszerzenia z osobna.

Mody do World of Tanks — podsumowanie

To już wszystko w niniejszym artykule omawiającym najlepsze mody do World of Tanks. Mamy nadzieję, że nasze propozycje modyfikacji okażą się przydatne, tak samo jak poradniki dotyczące ich pobierania i instalacji.

Przeczytaj też: Najlepsze mody do Minecraft

Dzieło studia Wargaming zostało wydane w 2010 roku, więc ma już trochę lat na karku, ale m.in. właśnie dzięki modom wciąż pozostaje tytułem, po który sięgają rzesze graczy na całym świecie. Jeśli macie swoje ulubione mody do World of Tanks, dajcie o nich znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.