Jaki soundbar do telewizora kupić? Ranking 11 najlepszych modeli

Soundbar do telewizora

Nietrudno zauważyć, że na skutek postępującego „odchudzania” współczesnych wyświetlaczy ucierpiała jakość wbudowanych systemów audio. Soundbar do telewizora to skuteczne rozwiązanie tego problemu, które mimo względnej prostoty obsługi pozwoli nam cieszyć się pełnowartościowym dźwiękiem. Popularność tego typu urządzeń stale rośnie, ale mnogość dostępnych na rynku modeli może być przytłaczająca. Postanowiliśmy zająć się tą sprawą i dokładnie sprawdziliśmy oferty polskich sklepów. Wśród nich wybraliśmy 11 godnych polecenia sprzętów, które podzieliliśmy na 5 grup cenowych: do 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, 2500 zł i powyżej 2500 zł. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

Na co zwrócić uwagę wybierając soundbar do telewizora?

Na łamach naszego portalu opisywaliśmy już telewizory do PS5 oraz TV do Xbox Series X|S, ale tym razem zajmiemy się jednym ze sposobów na poprawę wrażeń dźwiękowych podczas gry czy oglądania ulubionych filmów lub seriali. Nim przejdziemy do konkretnych parametrów, którymi powinien się charakteryzować dobry soundbar do TV, wyjaśnijmy sobie co to w ogóle za urządzenie. Otóż jest to system nagłośnienia, gdzie główne przetworniki zamknięto w formie listwy lub belki. Element ten może występować samodzielnie, jak również w zestawie z subwooferem lub dodatkowymi głośnikami. Wśród najważniejszych właściwości soundbarów wymieniamy:

 1. Moc wyjściową
 2. Pasmo przenoszenia dźwięku
 3. Układ kanałów
 4. Obsługiwane systemy dźwięku
 5. Obsługiwaną jakość dźwięku
 6. Porty i rodzaj połączenia z telewizorem

Moc wyjściowa jest jednym z podstawowych parametrów, który informuje nas jak głośno dany zestaw może „grać”. W naszym artykule skupiliśmy się na najbardziej obiektywnym parametrze — RMS (Root Mean Square), nazywanym często mocą nominalną lub znamionową. W dużym uproszczeniu: im wyższa wartość tej danej, tym głośniejszy dźwięk. Wybierając soundbar do telewizora, warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie używany. Do małego pokoju bez problemu wystarczą urządzenia oferujące do 200 W RMS, w rozległym salonie lepiej sprawdzą się zestawy o mocy powyżej 400 W.

Pasmo przenoszenia określa zakres między najniższym a najwyższym emitowanym przez zestaw dźwiękiem. Z reguły przyjmuje wartości między 20 Hz a 20 kHz, co w przybliżeniu odpowiada częstotliwościom odbieranym przez ludzki narząd słuchu. Różnice między przedstawionymi przez nas modelami są stosunkowo niewielkie w tym aspekcie i w praktyce mogą być nawet niesłyszalne. Na brzmienie prezentowanych kompletów wpływają bowiem także inne czynniki, takie jak materiał wykonania oraz lokalizacja głośników.

Układ kanałów określany jest najczęściej za pomocą trzech wartości:

 • Liczba kanałów pełnozakresowych
 • Liczba kanałów niskotonowych
 • Liczba kanałów wspierających system Dolby Atmos (głośniki skierowane ku górze)

Soundbary pracujące w konfiguracji 2.1 to systemy stereo z dodatkowym subwooferem. Dźwiękiem przestrzennym mogą pochwalić się za to urządzenia z układami 5.1, 7.1 i wyżej. Trzecia wymieniana w specyfikacji cyfra wskazuje, ile przetworników „wycelowanych” jest w stronę sufitu. Fala akustyczna odbija się od niego i wraca do nas, dodając do brzmienia komponentę wysokości. Tworzy to rodzaj „kopuły dźwiękowej” wokół użytkownika, wpływając korzystnie na immersję. Wymaga to jednak sygnału w standardzie Dolby Atmos.

Co do samych systemów dźwięku, to do najpopularniejszych należą te opracowane przez firmy Dolby oraz DTS. Dolby Digital i DTS to technologie kompresji dźwięku, które umożliwiają odtwarzanie dźwięku przestrzennego w wysokiej jakości. Dolby Atmos wykorzystuje głośniki skierowane ku górze do stworzenia trójwymiarowego audio wokół słuchacza. Z kolei Dolby Pro Logic to inteligentny system konwersji sygnału stereo do dźwięku przestrzennego. PCM jest nieskompresowanym formatem wykorzystywanym często w komputerach PC. Ta technologia wymaga ogromnej ilości przekazywanych danych, przez co większość urządzeń obsługuje tylko dwa kanały przez ARC. Dopiero wprowadzenie eARC umożliwiło odbiór przestrzennego dźwięku PCM przez wyjście HDMI w soundbarze. Z praktyki wiemy, że wejście HDMI radzi sobie w tym aspekcie całkiem dobrze nawet w starszych urządzeniach.

Jakość dźwięku związana jest z dwiema wartościami: częstotliwością próbkowania oraz rozdzielczością (ilością informacji w próbce) wyrażoną w bitach. Większość urządzeń obsługuje sygnał do 48 kHz/24-bit, który zapewnia bardzo dobre wrażenia podczas odsłuchu. Część wybranych przez nas zestawów może pochwalić się także zgodnością ze standardem Hi-Res Audio i poradzi sobie nawet z sygnałem powyżej 96 kHz/24-bit. Dla koneserów bezstratnych formatów plików muzycznych może stanowić to duży atut.

Soundbar można podłączyć do telewizora na kilka sposobów, które niekiedy różnią się ostatecznym efektem. Do naszego zestawienia wybraliśmy tylko te modele, które oferują połączenie przez HDMI z wykorzystaniem HDMI-CEC oraz ARC. Pierwsze wymienione rozwiązanie umożliwia łatwą komunikację między urządzeniami i sterowanie nimi przy pomocy jednego pilota. Audio Return Channel (ARC) pozwala na dwukierunkowe przesyłanie sygnału na linii system audio – TV, dzięki czemu zajmujemy tylko jedno gniazdo HDMI. Nowsza wersja tego standardu, czyli eARC zapewnia dodatkowo wsparcie nieskompresowanego dźwięku 5.1 i 7.1, jak również technologii Dolby Atmos czy DTS:X do 192 kHz/24bit.

Najniższą jakość sygnału gwarantuje analogowe wejście audio, ustępując pod każdym względem portom cyfrowym. Wśród nich możemy wyróżnić gniazda S/PDIF (koaksjalne i optyczne) i HDMI. W najwyższych modelach tylko korzystanie z HDMI z eARC umożliwia wykorzystanie 100% potencjału urządzenia. Jest to spowodowane odpowiednią przepustowością tego portu wobec ogromu danych, które soundbar musi odebrać podczas procesowania sygnału. Warto wspomnieć o funkcji pass-through — jeżeli belka dźwiękowa posiada wejście HDMI, to możemy do niego podłączyć dodatkowy sprzęt typu konsola lub komputer. Obraz z niego zostanie przekazany do telewizora przez wyjście HDMI systemu audio. Należy też zwrócić uwagę, jaką maksymalną rozdzielczość obsługuje soundbar. Uchroni nas to przed potencjalną utratą jakości obrazu. Pozostałe parametry i funkcje omówiliśmy przy konkretnych urządzeniach.

Mniej obeznane z technologią osoby mogą mieć problem ze sparowaniem obu urządzeń. Dlatego też zachęcamy do przeczytania naszego poradnika wyjaśniającego, jak podłączyć soundbar do telewizora. Omawia on kilka sposobów i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Soundbar do telewizora do 1000 zł — najlepsze modele

Ceny soundbarów zaczynają się już od około 300 zł. Takie urządzenia niestety nie oferują parametrów, które znacząco poprawiłyby wrażenia związane z czasem spędzonym przed telewizorem. Często nie obsługują także połączenia z wykorzystaniem HDMI-CEC, co stanowiło dla nas bezwzględny warunek podczas wyboru najlepszych sprzętów. Choć przedstawione poniżej soundbary za kwotę około 1000 zł są dość podstawowymi rozwiązaniami, to zapewniają diametralną zmianę jakości dźwięku. Jednocześnie ich podłączenie i obsługa są niezmiernie łatwe, co przekłada się na komfort użytkownika.

1. Philips TAB6305/10

Philips TAB6305/10
Philips TAB6305/10
 • Układ kanałów: 2.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 140 W / 288 W
 • Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 20 kHz
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, LPCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3, WAV, FLAC
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 1 x wejście optyczne, 1 x liniowe wejście audio, 1 x USB
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (4.2)
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 650 mm × 35 mm × 81  mm
  • Subwoofer: 120 mm × 402 mm × 300  mm
 • Cena: ~ 850 zł

Philips TAB6305/10 to stosunkowo prosty, ale naprawdę dobrze grający soundbar do TV. Urządzenie wyróżnia się wyjątkowo niskim profilem jednostki centralnej, wynoszącym zaledwie 3,5 cm. Producent umieścił w niej zestaw 4 głośników: 2 średniotonowe i 2 wysokotonowe. Za odwzorowanie basów odpowiada bezprzewodowy subwoofer, pracujący w paśmie 40 Hz – 180 Hz.

Moc samego przetwornika niskich tonów wynosi 60 W (RMS), co pozwala cieszyć się pełnym dźwiękiem podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Obecny na pokładzie port USB umożliwia odtwarzanie plików multimedialnych takich jak MP3 czy WAV, ale poradzi sobie również z bezstratnym formatem FLAC. Dzięki obsłudze Bluetooth w wersji 4.2 mamy również możliwość bezprzewodowego przesyłania audio ze smartfonów czy laptopów.

Na plus

 • Bezprzewodowy subwoofer
 • Obsługa Dolby Digital poprawia odwzorowanie dźwięku
 • Niski profil jednostki centralnej
 • Dołączony przekaźnik IR

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak eARC
 • Brak wejścia HDMI
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Nieco przestarzały Bluetooth (4.2)

Kup Philips TAB6305/10

2. LG SN4R

LG SN4R
LG SN4R
 • Układ kanałów: 4.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 420 W / 840 W
 • Pasmo przenoszenia: nie do określenia (według producenta)
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, DTS, PCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3, WMA, WAV, FLAC, OGG
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 1 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x USB
 • Dodatkowe funkcje: HD pass-through, Bluetooth (4.0), Hi-Res Audio, Tryb Nocny, AI Sound Pro, Korekta tonów niskich i wysokich
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 890 mm x 57 mm x 85 mm
  • Subwoofer: 171 mm x 390 mm x 261 mm
  • Głośniki satelitarne: 97 mm x 140 mm x 80 mm
  • Wzmacniacz do głośników satelitarnych: 60 mm x 220 mm x 175 mm
 • Cena: ~ 900 – 1000 zł

LG SN4R cechuje się dość nietypową konfiguracją kanałów — producent zdecydował się na uzupełnienie modelu SN4 parą dodatkowych głośników satelitarnych. W połączeniu z bezprzewodowym 200-watowym subwooferem tworzy to układ 4.1. Zestaw jest zdolny do odtwarzania dźwięku przestrzennego, ale bez fizycznego kanału centralnego.

Brak środkowego głośnika potrafi być odczuwalny, mimo to omawiany model zapewnia niezłe brzmienie. Dużym atutem jest zgodność urządzenia ze standardem Hi-Res Audio, dzięki czemu jakość dźwięku sięga 96 kHz częstotliwości próbkowania przy 24 bitach. Na uwagę zasługuje też możliwość regulacji tonów wysokich i niskich z poziomu pilota.

Wśród wad omawianego produktu można wymienić dość przestarzałą wersję Bluetooth (4.0) oraz nieobecność analogowego wejścia liniowego. Próżno w tej półce cenowej szukać wsparcia dla eARC czy 4K pass-through i LG SN4R w tych kwestiach również nie wychodzi przed szereg. Drobnym pocieszeniem może być fakt, że przy połączeniu z niektórymi modelami telewizorów LG przez wejście optyczne możemy wykorzystać głośniki TV jako brakujący kanał centralny. Jest to jednak rozwiązanie zastępcze, które nie jest w stanie w pełni wynagrodzić braku środkowego przetwornika w soundbarze.

Na plus

 • Dobry zapas mocy na poziomie 420 W
 • Układ dźwięku przestrzennego 4.1
 • Bezprzewodowy moduł głośników satelitarnych
 • Obsługa dźwięku wysokiej jakości Hi-Res Audio
 • Obsługa Dolby Digital i DTS poprawia odwzorowanie dźwięku
 • Możliwość regulacji niskich i wysokich tonów

Na minus

 • Brak eARC
 • Brak kanału centralnego
 • Brak wejścia liniowego
 • Nieco przestarzały Bluetooth (4.0)

Kup LG SN4R

3. Yamaha SR-C20A

Yamaha SR-C20A
Yamaha SR-C20A
 • Układ kanałów: 2.0 z wbudowanym subwooferem
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 70 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 65 Hz – 22 kHz
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, PCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 2 x wejście optyczne, 1 x liniowe wejście audio, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (5.0), 4 profile dźwięku, Clear Voice, Bass Extension, aplikacja do sterowania
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 600 mm × 64 mm × 94  mm
 • Cena: ~ 1000 zł

Jeżeli naszym celem jest kompaktowy soundbar do telewizora od renomowanego producenta, to Yamaha SR-C20A będzie doskonałym wyborem. Na szczególną uwagę w tym modelu zasługuje zastosowanie wewnętrznego subwoofera — 30-watowy przetwornik niskotonowy umieszczony został w samej belce. Towarzyszące mu dwa głośniki po 20 W każdy pracują w zakresie 230 Hz – 22 kHz.

Do dyspozycji użytkownika oddano 4 predefiniowane profile ustawień: Standardowy, Muzyka, Film oraz Gra. Ich zmiana umożliwia lepsze dopasowanie dźwięku do naszych bieżących potrzeb. Zdecydowany plus należy się także za funkcję Clear Voice, która uwydatnia częstotliwości najczęściej odpowiedzialne za ludzki głos. Dzięki temu możemy wyraźniej usłyszeć kwestie wypowiadane przez bohaterów nawet w dynamicznych filmach akcji.

Wśród dostępnych złączy znajdziemy wyjście HDMI z ARC, liniowe wejście audio oraz dwa wejścia optyczne. Drobnym mankamentem jest brak wejścia USB przeznaczonego do odtwarzania multimediów. Zapas dostępnej mocy głośników niestety nie jest zbyt duży. Bez problemu wystarczy on do codziennego użytku w średniej wielkości pokoju, jednak na iście kinową emisję ulubionego filmu w rozległym salonie może nam trochę brakować decybeli. Mały plus zapisujemy także za dedykowaną aplikację do obsługi soundbara.

Na plus

 • Kompaktowy, ale pełnowartościowy zestaw
 • Wbudowany subwoofer
 • Obsługa Dolby Digital poprawia odwzorowanie dźwięku
 • Obsługa Dolby Pro Logic II umożliwia nadanie przestrzeni sygnałowi stereo
 • Wiele możliwości podłączenia źródła dźwięku
 • Predefiniowane profile dźwięku
 • Funkcja uwydatniania mowy
 • Dedykowana aplikacja do obsługi soundbara

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak eARC
 • Brak wejścia HDMI
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Brak wejścia USB do odtwarzania multimediów
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Yamaha SR-C20A

Soundbar do telewizora do 1500 zł — najlepsze modele

Operując kwotą do 1500 zł, możemy wybierać spośród bardzo przyzwoitych soundbarów. Bez problemu znajdziemy zestawy o zadowalającym zapasie mocy, również te obsługujące dźwięk przestrzenny. Wsparcie dla technologii Dolby Digital lub DTS jest absolutnym standardem, tak samo minimalizacja ilości potrzebnych kabli. Dla lwiej części użytkowników opisane poniżej modele są w stanie zapewnić bardzo zadowalające wrażenia podczas oglądania ulubionych treści.

1. Sony HT-S40R

Sony HT-S40R
Sony HT-S40R
 • Układ kanałów: 5.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 600 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: brak oficjalnych danych
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, LPCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3, WAV, WMA
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 1 x wejście optyczne, 1 x liniowe wejście audio, 1 x USB
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (5.0), 3 profile dźwięku, Tryb Nocny, Tryb Głosowy
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 900 mm x 52 mm x 75 mm
  • Subwoofer: 192 mm x 387 mm x 366 mm
  • Głośniki satelitarne: 83 mm x 180 mm x 75 mm
  • Wzmacniacz do głośników satelitarnych: 160 mm x 52 mm x 160 mm
 • Cena: ~ 1350 zł

Sony HT-S40R to soundbar do TV oferujący bardzo przyzwoity dźwięk przestrzenny. Dysponujący łączną mocą 600 W zestaw potrafi odwzorować dźwięki o częstotliwościach między 20 a 20 000 Herców. Głównym elementem kompletu jest subwoofer, który odpowiada za połączenie z telewizorem i zasilanie samej belki. Jego sercem jest 180-watowy przetwornik basowy, na głośniki w listwie przypada za to po 90 W (lewy, prawy i centralny). Uzupełnieniem systemu przestrzennego są kolumny satelitarne, po 75 W każda. W połączeniu z obsługą technologii Dolby Digital prezentowany model zapewnia bogactwo wrażeń dźwiękowych w trakcie emisji ulubionego filmu albo sesji przy konsoli.

Omawiany komplet ma wbudowany szereg portów do podłączenia źródła dźwięku. Do naszej dyspozycji oddano także opcję bezprzewodowego przesyłania audio przez Bluetooth (wersja 5.0). Urządzenie obsługuje częstotliwość próbkowania do 48 kHz, więc niestety nie możemy liczyć na zgodność ze standardem Hi-Res Audio. Drobna pułapka czeka na użytkowników chcących wykorzystać format dźwięku PCM — produkt jest z nim kompatybilny, ale tylko w wersji dwukanałowej.

Na plus

 • Dobry zapas mocy na poziomie 600 W
 • Układ dźwięku przestrzennego 5.1
 • Funkcja uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak eARC
 • Brak wejścia HDMI
 • Brak obsługi plików FLAC

Kup Sony HT-S40R

2. Samsung HW-B650

Samsung HW-B650
Samsung HW-B650
 • Układ kanałów: 3.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 430 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 20 kHz
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, DTS, DTS Virtual:X, LPCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3, WAV, FLAC, AAC, WMA, OGG, AIFF
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 1 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x USB
 • Dodatkowe funkcje: HD pass-through, Bluetooth, Tryb Gry, Tryb Nocny, Wzmocnienie Dialogów, Bass Boost, Adaptive Lite
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1030 mm x 59 mm x 105 mm
  • Subwoofer: 184 mm x 346 mm x 295 mm
 • Cena: ~ 1400 zł

W cenie do 1500 zł możemy upolować naprawdę godny polecenia soundbar do telewizora — Samsung HW-B650. Korzystające z układu kanałów 3.1 urządzenie oferuje aż 430 W mocy znamionowej, z czego 250 W przypada na przetwornik niskotonowy. W samej listwie znalazło się miejsce dla głośników centralnych, które korzystnie wpływają na wyraziste brzmienie dialogów i partii wokalnych. Wśród szeregu funkcji udostępnionych użytkownikom na uwagę zasługuje tryb nocny, kompresujący sygnał audio. Dzięki niemu wyraźnie usłyszymy nawet pozornie ciche dźwięki, nie ryzykując nadmiernego hałasu w bardzo dynamicznych scenach.

Szereg obsługiwanych systemów dźwięku przestrzennego może w omawianym modelu przydać się bardziej, niż wynika to z jego podstawowej specyfikacji. Na duży plus należy bowiem zaliczyć kompatybilność zestawu z głośnikami satelitarnymi Samsung SWA-9200S. Po ich podłączeniu możemy cieszyć się sygnałem audio w prawdziwym 5.1. Pewnym mankamentem jest tu niestety ograniczenie do technologii Dolby Digital i DTS, nieobecność eARC wpływa na brak wsparcia PCM 5.1.

Na plus

 • Zadowalający zapas mocy na poziomie 430 W
 • Możliwość rozbudowania zestawu o głośniki satelitarne
 • Funkcja uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak eARC
 • Brak wejścia liniowego

Kup Samsung HW-B650

2.1 Zestaw głośników satelitarnych Samsung SWA-9200S

Samsung SWA-9200S
Samsung SWA-9200S
 • Liczba głośników: 2
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 120 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
 • Rodzaj połączenia: bezprzewodowo z soundbarem, przewodowo między sobą
 • Wymiary: 109 mm x 152 mm x 105 mm
 • Cena: ~ 1000 – 1200 zł

Samsung SWA-9200S to zestaw dwóch pełnozakresowych głośników satelitarnych. Parując je z kompatybilnym modelem soundbara, możemy uzyskać prawdziwy dźwięk przestrzenny. Kompaktowe kolumny łączą się między sobą kablem głośnikowym, natomiast z listwą dźwiękową bezprzewodowo. Komplet głośników oferuje solidne 120 W mocy (po 60 W RMS na stronę, potwierdzone w instrukcji obsługi).

Kup Samsung SWA-9200S

Soundbar do telewizora do 2000 zł — najlepsze modele

W cenie do 2000 zł bez problemu kupimy doskonale grający soundbar do TV. Wybraliśmy modele ze wsparciem systemu Dolby Atmos, który dla wielu użytkowników jest zdecydowanym game changerem. Oprócz tego możemy liczyć na predefiniowane profile ustawień equalizera i funkcje uwydatniania mowy. Bezwzględnym plusem jest także funkcja pass-through z obsługą rozdzielczości 4K. Przedstawione poniżej urządzenia są więcej niż wystarczające do codziennego użytku, zapewnią też mnóstwo emocji podczas projekcji dobrego filmu lub sesji w dynamicznych grach.

1. Denon DHT-S517

Denon DHT-S517
Denon DHT-S517
 • Układ kanałów: 3.1.2
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 150 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: brak oficjalnych danych
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, LPCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (eARC), 1 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x liniowe wejście audio, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: 4K pass-through, Bluetooth, Tryb Nocny, trzy profile dźwięku (Tryb Muzyki, Tryb Filmu, Pure Mode), Denon Dialogue Enhancer
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1050 mm x 58 mm x 97 mm
  • Subwoofer: 170 mm x 386 mm x 290 mm
 • Cena: ~ 1700 – 1900 zł

Ceniona na rynku firma Denon stworzyła naprawdę godny polecenia soundbar do telewizora. Model DHT-S517 cechuje się układem 3.1.2, który tworzą:

 • 2 przetworniki pełnozakresowe zwrócone ku górze
 • 5 głośników w listwie skierowanych do przodu: po 2 na każdą stronę (średniozakresowy plus tweeter) oraz jeden pełnozakresowy na kanał centralny
 • 100-watowa tuba niskotonowa w bezprzewodowym subwooferze

Dzięki takiemu rozmieszczeniu głośników i obsłudze technologii Dolby Atmos opisywane urządzenie pozwala cieszyć się dźwiękiem dochodzącym również znad głowy. Na duży plus zasługuje obsługa źródeł sygnału 4K — bez problemu podłączymy do soundbara konsolę lub komputer, a następnie bez utraty jakości prześlemy obraz wprost na nasz TV. Uwagę zwracają także funkcje pozwalające dostosować parametry audio do bieżących potrzeb. Zaimplementowany przez producenta tryb nocny kompresuje całe pasmo, uwydatniając ciche tony. Autorskie rozwiązanie Denon Dialogue Enhancer na pierwszy plan wysuwa ludzki głos, dodatkowo stopień tej modyfikacji można kontrolować.

Co ciekawe DHT-S517 umożliwia nam także korzystanie z trybu Pure Mode, który wyłącza wszelkie dodatkowe efekty i ulepszenia. Dzięki temu możemy cieszyć się dźwiękiem (zwłaszcza muzyką) w takiej postaci, jaką mieli na myśli autorzy kompozycji. W tej klasy urządzeniu nieco dziwi niezgodność ze standardem Hi-Res Audio — maksymalna częstotliwość próbkowania wynosi 48 kHz. Na obudowie niestety próżno też szukać gniazda USB, które umożliwiłoby nam odtwarzanie plików multimedialnych.

Na plus

 • Obsługa treści 4K przez wejście HDMI
 • Obsługa eARC
 • Obsługa Dolby Atmos i para głośników skierowanych ku górze
 • Funkcja uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Brak wejścia USB do odtwarzania multimediów
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Denon DHT-S517

2. Sharp HT-SBW800

Sharp HT-SBW800
Sharp HT-SBW800
 • Układ kanałów: 5.1.2
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 380 W / 570 W
 • Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 20 kHz
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, LPCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 2 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x liniowe wejście audio, 1 x USB, 1 x wejście koaksjalne
 • Dodatkowe funkcje: 4K pass-through, Bluetooth (4.2), Tryb Nocny, trzy profile dźwięku (Muzyka, Film, Wiadomości), Korekta tonów niskich i wysokich
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1200 mm x 70 mm x 105 mm
  • Subwoofer: 240 mm x 415 mm x 240 mm
 • Cena: ~ 1800 – 1900 zł

Sharp HT-SBW800 to doskonały soundbar do 2000 zł, który może pochwalić się układem kanałów 5.1.2. Bezprzewodowy subwoofer skrywa w sobie 180-watowy przetwornik niskotonowy pracujący w zakresie 40 Hz – 120 Hz. W samej listwie znajdziemy głośniki skierowane do przodu (boczne i centralny), w górę (ze wsparciem Dolby Atmos) oraz w bok, które mają tworzyć dźwięk przestrzenny.

W sumie cały zestaw gwarantuje całkiem spory zapas mocy, wynoszący 380 W RMS. Ważną cechą omawianego modelu jest jego zdolność do przesyłania sygnału 4K, czyli 4K pass-through. Daje to szansę wykorzystania potencjału konsol 9. generacji lub mocnego PC-ta podłączonych do telewizora przez soundbar. Jako miły dodatek można uznać opcje korekty niskich i wysokich tonów bezpośrednio z pilota.

Jeśli chodzi o wady HT-SBW800, to bez wątpienia należą do nich brak eARC (mimo wsparcia Dolby Atmos), Hi-Res Audio oraz obsługi innych plików multimedialnych niż te z rozszerzeniem mp3. Przy codziennym użytkowaniu owe mankamenty nie są może kluczowe, jednak w sprzęcie oferującym naprawdę przyzwoite parametry nieco dziwią. Warto też pamiętać, że jeśli planujemy przymocować soundbar pod telewizorem, to musimy zachować pewną odległość między urządzeniami. Wynika to z obecności skierowanych ku górze głośników, które mają zadbać o przestrzenność dźwięku.

Na plus

 • Zadowalający zapas mocy na poziomie 380 W
 • Obsługa treści 4K przez wejście HDMI
 • Układ 5.1.2 tworzący dźwięk przestrzenny
 • Obsługa Dolby Atmos i para głośników skierowanych ku górze
 • Możliwość regulacji niskich i wysokich tonów
 • Funkcja uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak obsługi eARC
 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Z USB odtworzymy tylko mp3
 • Bluetooth w nieco przestarzałej wersji (4.2)

Kup Sharp HT-SBW800

Soundbar do telewizora do 2500 zł — najlepsze modele

Jeżeli nasz budżet na soundbar do TV wynosi nawet 2500 zł, mamy pełne prawo oczekiwać czegoś wyjątkowego od nowego urządzenia. Oprócz dobrych rozwiązań spotykanych w niższych grupach cenowych proponowane przez nas zestawy oferują także szybkie połączenie przez Wi-Fi oraz funkcję kalibracji dźwięku do pomieszczenia. W połączeniu ze sporym zapasem mocy i doskonałym, przestrzennym brzmieniem poniższe modele mogą zapewnić niezwykle intensywne doznania akustyczne.

1. JBL Bar 5.1 Surround

JBL Bar 5.1 Surround
JBL Bar 5.1 Surround
 • Układ kanałów: 5.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 550 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 20 kHz
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, LPCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3, WAV
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (ARC), 1 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x Ethernet, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: 4K pass-through, Wi-Fi, AirPlay 2, Chromecast, Bluetooth (4.2), Korekta tonów niskich, Smart Mode, Kalibracja do pomieszczenia
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1018 mm x 58 mm x 100 mm
  • Subwoofer: 305 mm x 440 mm x 305 mm
 • Cena: ~ 2100 – 2600 zł

Jeśli zastanawiamy się, jaki soundbar do telewizora w cenie do 2500 złotych warto wybrać, to JBL Bar 5.1 Surround będzie znakomitą propozycją. Urządzenie oferuje moc wyjściową równą 550 W. Z tej puli aż 300 W przypada na sam subwoofer, w którym schowano 10-calowy przetwornik basowy. W listwie dźwiękowej znalazło się za to miejsce dla 5 owalnych głośników pełnozakresowych oraz 2 tweeterów skierowanych na boki. Cały zestaw może wytworzyć ciśnienie akustyczne na poziomie 103 dB, a więc wystarczające do zorganizowania we własnym salonie przyzwoitego seansu ulubionego filmu. Nad całością nieustannie czuwa Tryb Inteligentny (Smart Mode), który na bieżąco dostosowuje parametry dźwięku analizując dane z wbudowanego mikrofonu.

Oczywiście producent umożliwił użytkownikom wyłączenie automatycznej kalibracji audio, choć trzeba przyznać, że całkiem dobrze zarządza ona pracą całego zestawu. Warto przyjrzeć się układowi kanałów: konfiguracja 5.1 sugeruje dźwięk przestrzenny i w pewnym stopniu taki rzeczywiście dostajemy. Z pomocą przychodzi tu autorska technologia JBL MultiBeam, tworząca szeroką scenę audio mimo braku głośników satelitarnych czy skierowanych ku górze. W omawianym modelu na plus zasługuje także obsługa 4K pass-through oraz możliwość streamowania muzyki przez Wi-Fi. Z minusów na pewno wskazać należy brak zgodności z dźwiękiem wysokiej jakości Hi-Res Audio i nieco przestarzały jak na dzisiejsze możliwości moduł Bluetooth (4.2).

Na plus

 • Dobry zapas mocy na poziomie 550 W
 • Układ 5.1 tworzący dźwięk przestrzenny
 • Obsługa Dolby Pro Logic II umożliwia nadanie przestrzeni sygnałowi stereo
 • Tryb Smart dostosowujący parametry dźwięku do pomieszczenia

Na minus

 • Brak obsługi eARC
 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak obsługi Dolby Atmos
 • Brak obsługi DTS
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Brak możliwości odtwarzania multimediów z USB
 • Bluetooth w nieco przestarzałej wersji (4.2)

Kup JBL Bar 5.1 Surround

2. Samsung HW-Q800B EN

Samsung HW-Q800B EN
Samsung HW-Q800B EN
 • Układ kanałów: 5.1.2
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 360 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: brak oficjalnych danych
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby MAT, Dolby TrueHD, DTS, DTS HD, DTS-HD Master Audio, DTS:X, LPCM (8 kanałów)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, OGG, WAV
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (eARC), 1 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: 4K pass-through, Hi-Res Audio, Wi-Fi, AirPlay 2, Spotify Connect, Bluetooth (4.2), Tryb nocny, 4 profile dźwięku (Standard, Surround, Gra Pro, Adaptacyjny), Equalizer, Możliwość regulacji tonów niskich i wysokich, Możliwość kalibracji każdego kanału osobno, Kalibracja do pomieszczenia (SpaceFit Sound), Active Voice Amplifier (AVA), Q-Symphony, Tap Sound, SmartThings App
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1110 mm x 60 mm x 120 mm
  • Subwoofer: 210 mm x 403 mm x 403 mm
 • Cena: ~ 2500 zł

Samsung HW-Q800B EN to wyjątkowy soundbar do telewizora, który pod wieloma względami zaspokaja potrzeby większości użytkowników. Zaawansowany układ kanałów 5.1.2, dzięki wsparciu Dolby Atmos i Dolby MAT otacza słuchacza dźwiękiem ze wszystkich stron. Pomocna w tym zadaniu jest funkcja SpaceFit Sound, która na bieżąco analizuje sytuację w pomieszczeniu i dobiera optymalne parametry audio. Jeżeli dodamy do tego przyjemnie mruczący subwoofer o mocy 160 W i obsługę większości czołowych systemów dźwięku, to omawiany model jawi się jako odpowiedni do pełnych emocji sesji przy ulubionej grze lub filmie. Ogromną zaletą Samsunga HW-Q800B EN jest jego zgodność ze standardem Hi-Res Audio i obsługa 4K pass-through (według tabeli w instrukcji obsługi maksymalnie do 60 Hz odświeżania ekranu).

Producent dał nam także możliwość zmiany wielu ustawień dźwięku. Oprócz predefiniowanych profili mamy szansę kontrolować brzmienie zestawu przy pomocy equalizera i kalibracji poszczególnych kanałów. Z ciekawostek możemy wymienić funkcję Tap Sound, która błyskawicznie paruje kompatybilne smartfony Samsunga przez fizyczny kontakt z soundbarem. Wśród wad możemy wymienić niemożność odtwarzania plików multimedialnych przez port USB. Z drugiej strony nie musimy rezygnować z przyjemności słuchania swojej ulubionej muzyki w bezstratnym formacie FLAC na urządzeniu, które potrafi z niego zrobić użytek. Z pomocą przychodzi tu połączenie Wi-Fi i obsługa AirPlay 2 czy Chromecast.

Na plus

 • Zadowalający zapas mocy na poziomie 360 W
 • Obsługa eARC
 • Obsługa dźwięku wysokiej jakości Hi-Res Audio
 • Układ 5.1.2 tworzący dźwięk przestrzenny
 • Obsługa Dolby Atmos i para głośników skierowanych ku górze
 • Możliwość rozbudowania zestawu głośnikami przestrzennymi Samsung SWA-9500S
 • Wiele możliwości dostosowania brzmienia
 • Tryb SpaceFit Sound dostosowujący parametry dźwięku do pomieszczenia
 • Aktywny tryb uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak możliwości odtwarzania multimediów z USB
 • Bluetooth w nieco przestarzałej wersji (4.2)

Kup Samsung HW-Q800B EN

Soundbar do telewizora powyżej 2500 zł — najlepsze modele

Opisane poniżej soundbary do telewizora to topowe modele, które wyróżniają się doskonałymi parametrami pracy oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. To urządzenia niemal idealne, mogące stawać w szranki z niezłymi zestawami kina domowego. Przede wszystkim jednak są to najwyższej klasy systemy audio, zapewniające intensywne wrażenia z bardzo dobrze odwzorowanym dźwiękiem przestrzennym.

1. Samsung HW-Q930B EN

Samsung HW-Q930B EN
Samsung HW-Q930B EN
 • Układ kanałów: 9.1.4
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 540 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: brak oficjalnych danych
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby MAT, Dolby TrueHD, DTS, DTS HD, DTS-HD Master Audio, DTS:X, LPCM (8 kanałów)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, OGG, WAV
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (eARC), 1 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: 4K pass-through, Hi-Res Audio, Wi-Fi, AirPlay 2, Spotify Connect, Bluetooth (4.2), Tryb nocny, 4 profile dźwięku (Standard, Surround, Gra Pro, Adaptacyjny), Equalizer, Możliwość regulacji tonów niskich i wysokich, Możliwość kalibracji każdego kanału osobno, Kalibracja do pomieszczenia (SpaceFit Sound), Active Voice Amplifier (AVA), Q-Symphony, Tap Sound, SmartThings App
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1110 mm x 60 mm x 120 mm
  • Subwoofer: 210 mm x 403 mm x 403 mm
  • Głośniki satelitarne: 129 mm x 201 mm x 140 mm
 • Cena: ~ 3400 – 4000 zł

Samsung HW-Q930B EN to rozwinięcie opisanego wyżej modelu HW-Q800B. Urządzenie uzupełniono dwoma głośnikami skierowanymi na boki w głównej listwie oraz parą bezprzewodowych kolumn satelitarnych PS-RB96B. Ich układ, opisywany jako 2.0.2 oznacza, że oprócz pełnozakresowych przetworników skierowanych do przodu, wyposażono je w źródła emitujące dźwięk do góry. W połączeniu z belką i subwooferem cały 540-watowy zestaw tworzy konfigurację 9.1.4.

Funkcjonalność kompletu jest zbieżna z jego „tańszym bratem”, warto jednak wspomnieć o rozwiązaniu Q-Symphony. Umożliwia ono jednoczesne, zsynchronizowane i uzupełniające się wykorzystanie soundbara i głośników telewizora. Co prawda ogranicza się to do raptem kilku zaawansowanych TV od Samsunga, ale technologia jest warta uwagi i dalszego rozwoju.

Dodatkową parę kolumn możemy skonfigurować również jako poszerzające panoramę głośniki przednie. Graczy może zainteresować opcja przygotowana specjalnie dla nich — Tryb Gry Pro. Wykorzystuje on autorską technologię Samsung Acoustic Beam do pogłębiania dynamiki dźwięku. Dla melomanów wielką zaletą opisywanego sprzętu jest obsługa Hi-Res Audio, dzięki któremu możemy w pełni cieszyć się swoją muzyczną kolekcją w wysokiej jakości. Podobnie jak przy HW-Q800B pozostaje nam jednak tylko wykorzystanie Wi-Fi, ponieważ odtwarzanie multimediów z USB nie jest wspierane.

Na plus

 • Dobry zapas mocy na poziomie 540 W
 • Obsługa eARC
 • Obsługa dźwięku wysokiej jakości Hi-Res Audio
 • Układ 5.1.2 tworzący dźwięk przestrzenny
 • Obsługa Dolby Atmos i para głośników skierowanych ku górze
 • Wiele możliwości dostosowania brzmienia
 • Tryb SpaceFit Sound dostosowujący parametry dźwięku do pomieszczenia
 • Aktywny tryb uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak możliwości odtwarzania multimediów z USB
 • Bluetooth w nieco przestarzałej wersji (4.2)

Kup Samsung HW-Q930B EN

2. Philips B97/10

Philips B97/10
Philips B97/10
 • Układ kanałów: 7.1.2
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 450 W / 888 W
 • Pasmo przenoszenia: 35 Hz – 20 kHz
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS (5.1), DTS 96/24, DTS:X, DTS-ES, DTS-HD, DTS-HD Master Audio, IMAX Enhanced, LPCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: AAC, AIFF, FLAC, M4A, MP3, WAV
 • Złącza: 1 x wyjście HDMI (eARC), 2 x wejście HDMI, 1 x wejście optyczne, 1 x liniowe wejście audio, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: 4K pass-through, Hi-Res Audio, Wi-Fi, DTS Play-Fi, Bluetooth (4.2), AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect, 5 profili dźwięku (Film, Muzyka, Głos, Sport, Niestandardowy), aplikacje do sterowania i zmiany parametrów urządzenia, obsługa asystentów głosowych,
 • Wymiary:
  • Jednostka centralna: 1312 mm x 55 mm x 120  mm
  • Subwoofer: 230 mm x 400 mm x 407  mm
  • Odłączany głośnik satelitarny: 183 mm x 55 mm x 120  mm
 • Cena: ~ 5000 zł

Operując kwotą około 5000 zł, możemy poszukać urządzenia, które bez kompromisów zapewni nam iście kinowe wrażenia podczas emisji. Philips B97/10 to model wyjątkowy, zajmujący topowe miejsce w ofercie producenta. Cechujący się układem kanałów 7.1.2 soundbar do telewizora może poszczycić się 450 W mocy RMS, maksymalnie do 888 W. Subwoofer (240 W) z 8-calowym przetwornikiem niskotonowym obsługuje standard IMAX Enhanced, dzięki czemu zapewnia nam intensywne wrażenia podczas odsłuchu. Wyjątkowo ciekawie rozwiązano kwestię listwy dźwiękowej oraz kolumn satelitarnych — te ostatnie są całkowicie bezprzewodowe i mogą funkcjonować jako głośniki tylne lub dodatkowe poszerzenie samej belki.

Jak to wygląda w praktyce? „Satelity” zainstalowane na końcach soundbara służą jako źródło dźwięku skierowanego do przodu i na boki, jednocześnie się ładując. Kiedy chcemy skorzystać z przestrzennego układu 7.1.2, odłączamy boczne głośniki od głównego urządzenia i umieszczamy za sobą po obu stronach. Na odsłoniętych brzegach belki uwidaczniają się tweetery, które przejmują rolę tych znajdujących się na pokładzie zdemontowanych właśnie bezprzewodowych kolumn.

Dzięki obsłudze wszystkich najważniejszych systemów audio i swoim doskonałym parametrom model B97/10 bez wątpienia jest jednym z najlepszych na rynku. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie pozbawiany wad. Pewnym mankamentem może być mnogość aplikacji potrzebnych do wykorzystania potencjału urządzenia w 100%. O ile możliwość pełnej konfiguracji, obsługa equalizera i odtwarzanie plików multimedialnych to bezwzględne zalety, to niestety żaden program nie umożliwia dostępu do wszystkich tych funkcji. Intensywność efektów Dolby Atmos domyślnie jest co najwyżej umiarkowana, a stworzenie optymalnej „kopuły dźwiękowej” może wymagać pewnej korekty ustawień.

Na plus

 • Dobry zapas mocy na poziomie 450 W
 • Obsługa eARC
 • Obsługa dźwięku wysokiej jakości Hi-Res Audio
 • Akumulatorowe głośniki satelitarne
 • Układ 7.1.2 tworzący dźwięk przestrzenny
 • Obsługa Dolby Atmos i para głośników skierowanych ku górze
 • Wiele możliwości dostosowania brzmienia
 • Tryb uwydatniania mowy

Na minus

 • Brak możliwości odtwarzania multimediów z USB
 • Bluetooth w nieco przestarzałej wersji (4.2)
 • Efekty Dolby Atmos mogłyby być domyślnie mocniej zaznaczone
 • Mnogość aplikacji do obsługi

Kup Philips B97/10

Soundbar do telewizora — podsumowanie zestawienia najlepszych modeli

Na tym kończymy kompilację najlepszych soundbarów do TV. Dostępne na rynku urządzenia są bardzo zróżnicowane, a wielu producentów posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka propozycji. Kluczem do podjęcia dobrej decyzji jest określenie swoich wymagań co do planowanego zakupu oraz przybliżonego budżetu. Ważne jest także, byśmy mieli świadomość możliwości technicznych naszego telewizora i ewentualnych peryferiów. Jesteśmy przekonani, że każdy wyposażony w garść informacji z naszego artykułu znajdzie odpowiedni soundbar dla siebie.

Przeczytaj też: Najlepsze słuchawki do Xbox Series X|S

A jakie źródła dźwięku Wy preferujecie w parze z TV? Soundbar, aktywne kolumny, kino domowe? Może są to jednak wbudowane głośniki telewizora, słuchawki lub inne rozwiązania? Jak zawsze dajcie znać w komentarzach.

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.