Czym się różni Xbox Live Gold od Xbox Game Pass / Xbox Game Pass Ultimate?

Xbox Live Gold, Xbox Game Pass, Xbox Game Pass Ultimate

Mimo podobnych nazw, w żadnym wypadku nie można ich używać naprzemiennie. Niniejszy artykuł szczegółowo wyjaśnia, czym się różni Xbox Live Gold od Xbox Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate. To zupełnie inne usługi, przygotowane dla innego grona odbiorców.

REKLAMA

Różnice pomiędzy Xbox Live Gold a Xbox Game Pass / Xbox Game Pass Ultimate – słowem wstępu

Aby odróżnić Xbox Live Gold od Xbox Game Pass czy Xbox Game Pass Ultimate, trzeba najpierw wiedzieć, czym są te usługi.

Co to jest Xbox Live Gold?

Xbox Live Gold to subskrypcja Microsoftu, która pozwala przede wszystkim na granie przez internet w gry wieloosobowe. Jej posiadacze otrzymują też co najmniej dwie darmowe gry każdego miesiąca (Games with Gold), a ponadto mają dostęp do ekskluzywnych zniżek w ramach Deals with Gold, czyli cotygodniowej wyprzedaży dostępnej w sklepie Microsoftu (Microsoft Store).

Co to jest Xbox Game Pass / Xbox Game Pass Ultimate?

Co to jest Xbox Game Pass dokładnie tłumaczy poprzedni artykuł opublikowany na łamach XGP.pl. Na potrzeby tego porównania wystarczy posłużyć się pochodzącym z niego fragmentem:

Xbox Game Pass to usługa subskrypcyjna firmy Microsoft, która w zamian za stałą miesięczną opłatę oferuje dostęp do ogromnej bazy gier na konsolach marki Xbox, komputerach PC oraz w chmurze (w zależności od planu).

Przez cały okres trwania subskrypcji użytkownicy mogą pobierać dowolne gry i grać w nie tak długo, jak tylko mają ochotę. Jeśli chodzi o Xbox Game Pass Ultimate, to jest to plan łączący Game Passa i Xbox Live Gold. Szczegółowe omówienie obu wariantów abonamentu jest dostępne w podlinkowanym wyżej tekście.

Czym się różni Xbox Live Gold od Xbox Game Pass / Xbox Game Pass Ultimate?

REKLAMA

Różnice pomiędzy Xbox Live Gold a Xbox Game Pass / Xbox Game Pass Ultimate najlepiej przedstawić w tabelce. Można się z nią zapoznać poniżej.

Xbox Live GoldXbox Game Pass („PC Game Pass” w przypadku abonamentu na PC)Xbox Game Pass Ultimate
Możliwość gry onlineXbox Live Gold w pakiecie (dostęp do wszystkich benefitów oferowanych przez tę subskrypcję)
Co najmniej 2 darmowe gry każdego miesiąca (Games with Gold)Dostęp do ponad 300 gier na PC (także tych z EA Play) lub ponad 350 na konsole – w zależności od wersji subskrypcji (istnieje Game Pass na PC i Game Pass na konsole)Dostęp do łącznie ponad 450 gier na PC, konsole i w chmurze (także tych z EA Play)
Ekskluzywne zniżki w ramach Deals with GoldZniżki i oferty członkowskieEkskluzywne zniżki dla członków i oferty na wyłączność
Bezpłatne bonusy w grach i oferty od partnerów Microsoftu

Xbox Live Gold jest usługą dla osób, którym zależy przede wszystkim na możliwości grania online. Z kolei Xbox Game Pass („PC Game Pass” w przypadku gier na PC) to abonament gwarantujący dostęp do ogromnej biblioteki gier na PC lub konsole. Xbox Game Pass Ultimate łączy obie te subskrypcje w jedną całość.

Podsumowanie

Skoro jest już jasne, czym się różni Xbox Live Gold od Xbox Game Pass / Game Pass Ultimate, to na koniec warto jeszcze porównać ceny tych usług. Prezentują się one następująco:

  • Xbox Live Gold – 29 zł / miesiąc
  • PC Game Pass (PC) – 39,99 zł / miesiąc
  • Xbox Game Pass (konsole) – 40 zł / miesiąc
  • Xbox Game Pass Ultimate – 54,99 zł / miesiąc

Wszystkie wymienione wyżej subskrypcje są od czasu do czasu przeceniane. Aby nie przegapić najlepszych okazji, warto obserwować nasz dział poświęcony promocjom.

REKLAMA

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!