Czy AI jest w stanie samodzielnie stworzyć grę 2D? Eksperyment jednej firmy nie pozostawia złudzeń

System Shock Remake

Od momentu, kiedy sztuczna inteligencja wręcz szturmem wbiła się do mediów głównego nurtu, wielu obserwatorów zaczęło zastanawiać się, kiedy technologia ta zacznie tworzyć gry od zera, wymagając jedynie wpisania odpowiednich promptów. Tego rodzaju eksperyment przeprowadziła jedna z firm zajmujących się podwykonawstwem w branży gamingowej. Efekty tegoż są ciekawe i raczej nie powinny wzbudzać niepokoju wśród aspirujących deweloperów… przynajmniej na razie.

AI na ten moment nie jest w stanie stworzyć samodzielnie nawet gry 2D

Pokemon Fire Red
Pokemon Fire Red

Firma Keywords postanowiła sprawdzić, czy możliwe jest stworzenie gry, korzystając tylko i wyłącznie z narzędzi AI. Na potrzeby tego eksperymentu zdecydowano się na stosunkowo prosty tytuł 2D i co ciekawe przeanalizowano ponad 400 różnych instrumentów opartych o sztuczną inteligencję. Mimo całej gamy możliwości, wyniki przedsięwzięcia jasno wskazują, że AI nie jest w stanie zastąpić człowieka w procesie tworzenia gier.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednym z kluczowych wniosków było to, że choć generatywna AI może upraszczać lub przyspieszać pewne procesy, najlepsze wyniki i jakość można osiągnąć tylko dzięki ekspertom w danej dziedzinie, którzy wykorzystują generatywną AI jako nowe, potężne narzędzie w swoim procesie twórczym.

Raport Keywords

Dodatkową konkluzją jest więc stwierdzenie, że sztuczna inteligencja bardziej niż zastępstwem dla deweloperów może być wsparciem. W raporcie podkreślono, że tego rodzaju technologia raczej nie da rady zastąpić naturalnego talentu czy umiejętności, ale może znacząco wpłynąć na efektywność, a co za tym idzie — jakość oraz czas dostarczania gier na rynek.

Kod binarny
Kod binarny (autor: Christiaan Colen)

Badanie to określono mianem „Project Ava”, niemniej firma zaznaczyła, że nie zamierza ona ujawniać nazwy tworzonej przez AI gry, ani narzędzi, które zostały włączone do tego badania. Porażka tego eksperymentu jest jednak przez firmę traktowana jako „świetne przedsięwzięcie”.

Czy więc oznacza to, że aspirujący deweloperzy mogą spać spokojnie? Na razie tak, ale rozwój AI postępuje na tyle szybko, że przeprowadzenie podobnych badań za kilka lat może przynieść zupełnie inne wyniki niż te uzyskane teraz. Zresztą sam CEO NVIDII — Jensen Huang — zszkowoał ostatnio świat stwierdzeniem, że młodzi ludzie nie powinni uczyć się już kodowania, bo w perspektywie czasu zastąpi ich w tym właśnie sztuczna inteligencja.

Źródło: Keywords Studios

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.