Alan Wake 2 sprzedaje się dobrze, ale nadal się nie zwrócił. Remedy odczuwa brak pudełkowej wersji gry

Alan-wake 2

Alan Wake 2 okazał się jedną z najgłośniejszych gier całego 2023 roku, stając nawet w szranki z Baldur’s Gate 3 o miano najlepszej gry na gali The Game Awards. Okazało się jednak, że wraz z tym sprzedaż gry nie idzie tak, jak Remedy mogłoby tego oczekiwać. Najnowszy raport finansowy potwierdza, że gra nadal nie zarobiła na siebie odpowiedniej kwoty.

Remedy dalej nie odzyskało środków zainwestowanych w Alan Wake 2

Zwiastun Alan Wake 2

Zgodnie z treścią raportu finansowego za pierwszy kwartał 2024 roku opublikowanego przez Remedy Alan Wake 2 nadal nie zarobił na siebie tyle, aby zwrócić koszta poniesione przez studio. Mimo że mowa o produkcji, która — zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami — jest najszybciej sprzedającą się grą tego studia, tak nadal nie jest w stanie pokryć środków, jakie fińskie przedsiębiorstwo wydało m.in. na produkcje czy marketing.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Według informacji, jakie uzyskaliśmy jeszcze w luty, przygody pisarza wplątanego w mroczne tajemnice pewnego miasteczka sprzedały się w nakładzie 1,3 miliona egzemplarzy, co daje około 60 milionów dolarów przychodu. Zakładając jednak, że doniesienia Helsingin Sanomat są prawdziwe i Remedy na produkcję gry wydało około 75 milionów dolarów, tak firma potrzebuje sprzedać jeszcze około 250 tysięcy egzemplarzy, bo powiedzieć, że inwestycja ta się zwróciła.

Alan Wake 2
Alan Wake 2

Wiele osób zwraca uwagę, że twórcy nie mieliby problemu osiągnięciem rentowności, gdyby zdecydowali się na udostępnienie Alana Wake 2 w pudełkach. Wiele osób nie zdecydowało się na zakup tej pozycji właśnie ze względu na całkowity brak fizycznych wydań. Co więcej, pewną kulą u nogi może być dostępność gry na PC tylko za pomocą Epic Games Store. Te dwa czynniki dość skutecznie zawęziły grupę potencjalnych odbiorców, którzy odwrócili się o deweloperów i to nawet w sytuacji, gdy oczekiwali tego sequela.

Czy kiedyś więc coś się w tej materii zmieni? Podczas telekonfernecji podsumowującej miniony kwartał przedstawiciele Remedy nie chcieli udzielać żadnych jednoznacznych odpowiedzi. Potwierdzili spekulacje dotyczące potencjalnych planów wydania Alana Wake 2 na Steamie, jednak na razie „nie mieli nic do ogłoszenia”. Trzeba więc czekać, choć jeśli studio chce szybkiego zwrotu, to powinno się pośpieszyć z niektórymi decyzjami.

Źródło: TechRaptor

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.