Baldur’s Gate 3 bez jednej funkcji na Xbox Series S! Microsoft widocznie musiał pójść na ustępstwa

Baldur's Gate 3 Xbox Series S

Baldur’s Gate 3 to bez wątpienia jedna z najgorętszych premier 2023 roku, która przez pewien czas niemal zdominowała pierwsze strony wielu branżowych serwisów. Nie obyło się przy tym bez pewnych kontrowersji, a to ze względu na problemy z konsolą Xbox Series S, które Larian Studios sygnalizowało jeszcze na długo przed premierą.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że trzecia odsłona przygód dziejąca się w uniwersum Forgotten Realms zadebiutuje na sprzętach Microsoftu jeszcze w 2023 roku. Teraz zaś dowiedzieliśmy się, jak to się stało, że coś, co do tej pory wydawało się wręcz nierealne, stało się możliwe.

Baldur’s Gate 3 na Xbox Series S zadebiutuje bez kłopotliwego trybu kooperacji

Krótko po pierwszym komunikacie obwieszczającym, że Baldur’s Gate 3 jeszcze w tym roku pojawi się na Xboxach, szef Larian Studios — Swen Vincke — przekazał na Twitterze/X jeszcze jedną wiadomość, która w pewnym stopniu wyjaśniła, jak w ogóle jest to możliwe. Okazuje się bowiem, że najnowsza gra od belgijskiego studia na konsolach Xbox Series S nie będzie oferować kooperacji na podzielonym ekranie.

Wszystkie ulepszenia zostaną wprowadzone, łącznie z trybem współpracy na podzielonym ekranie na Xbox Series X. Series S nie będzie zawierać trybu kooperacji na podzielonym ekranie, ale będzie obejmować możliwość zapisu plików pomiędzy Steam i Xbox Series.

Swen Vincke

Zmiana może na pozór drobna, jednak w perspektywie dotychczasowe polityki Microsoftu zdaje się ona być niezwykle znamienna. Do tej pory gigant z Redmond wymuszał na deweloperach dostarczanie identycznych wersji gier na obie swoje konsole; różnicą były oczywiście tryby wydajności.

Informacja ta jest szczególnie ciekawa w kontekście wczorajszych słów Phila Specnera, który stwierdził, że „nie wyobraża sobie świata”, w którym Microsoft porzuci Xbox Series S. Dodał on wtedy, że to nie kwestia równego traktowania obu konsol była problemem jaki miało Larian Studios, a całą sprawę rozdmuchali gracze.

Baldur's Gate 3
Baldur’s Gate 3

Okazuje się jednak, że parytet był problemem, a świadczyć o tym fakt, że pozbawienie wersji Baldur’s Gate 3 na słabszą konsolę jednej z funkcji umożliwi w ogóle jej wydanie jeszcze w 2023 roku. Z drugiej strony Microsoft nie mógł sobie pozwolić na to, aby tak głośna premiera zawitała w ich ekosystemie zbyt późno.

Przeczytaj też: Gry na PS5 dla dwojga

Kup Baldur’s Gate 3

Mając na uwadze opisaną sytuację, można się zastanawiać, czy przypadkiem Larian Studios nie zapoczątkowało pewnego trendu wśród deweloperów third-party, którzy będą chcieli w podobny sposób wymuszać na Microsofcie podobne ustępstwa. Czas pokaże, na ten moment warto jednak skupić się na xboxowej premierze Baldur’s Gate 3 i oczekiwać na oficjalne potwierdzenie daty premiery.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.