Ubisoft zablokowało historyka za kwestionowanie postaci Yasuke w Assassin’s Creed Shadows

Assassin's Creed Shadows

Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów związanych z Assassin’s Creed Shadows nie jest dość wysoka cena wydania Deluxe, ale figura jednego z głównych bohaterów, jakim jest Yasuke. Od samej zapowiedzi wiele osób jest zniesmaczona faktem, że deweloperzy niespecjalnie są zadowoleni z faktu, że spośród tylu ciekawych postaci Ubisoft zdecydował się akurat na tę konkretną. Okazuje się, że dział PR-u francuskiego wydawcy niespecjalnie przejmuje się krytyką i to nawet jeśli pochodzi ona od prawdziwego naukowca.

Japoński historyk z banem od Ubisoftu za krytykę postaci Yasuke w Assassin’s Creed Shadows

Mowa dokładnie o historyku Kenji Yamamoto, który od pewnego czasu publikował na Twitterze/X posty, w których jasno stwierdzał, że Yasuke samurajem nie był. Z tego też powodu… został on zablokowany przez oficjalny profil Assassin’s Creed na tejże platformie społecznościowej. Sytuacja jest wyjątkowo kuriozalna i – co gorsza – dla Ubisoftu – zyskała całkiem spory rozgłos.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dlatego oficjalna strona Assassin’s Creed X zablokowała mnie za mówienie prawdy. Mówiłem tylko, że Yasuke nie był samurajem. Nigdzie nie jest napisane, że na pewno był samurajem i oni o tym wiedzą, więc zablokowali mnie za dalsze udowadnianie tego.

Kenji Yamamoto

Yamamoto idąc dalej, odnosi się do faktu, iż Ubisoft, zamiast poprosić o pomoc ekspertów, którzy specjalizują się w danym okresie historycznym, wolał posiłkować się wsparciem ze strony kobiety, której praca dotyczyła męsko-męskich relacji w średniowiecznej Japonii.

W komentarzach pod wpisami naukowca sporo jest komentarzy, które podzielają jego punkt widzenia i nie do końca rozumieją działania Ubisoftu. Twierdzą oni, że Ubisoft przesadnie manipuluje historią tak, aby w jak najlepszy możliwy sposób wpasować postać Yasuke do Assassin’s Creed Shadows.

Wszystko to rozbudza też dyskusje dotyczące roli historyków w procesie twórczym gier wideo i tego, czy jeśli historia nie pasuje do obecnej narracji, to czy możemy sobie pozwolić na to, aby ją przeinaczać wedle własnego uznania? Zwolennicy i przeciwnicy takich teorii mają swoje racje i raczej nikt nikogo do swojego zdania nie przekona. Pewne jest natomiast, że Assassin’s Creed Shadows zyskuje sporo rozgłosu, który może przyczynić się potem do większej sprzedaży.

Źródło: Twitter/X: Kenji Yamamoto

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.