Nowa obudowa do PS5 ma chłodzenie wodne i schłodzi konsolę lepiej niż cokolwiek innego. Ale ta cena…

EK-QuantumX PS5

Od momentu premiery PS5 wielu producentów akcesoriów co rusz wypuszcza na rynek coraz to nowe rozwiązania, które mają poprawić podstawowe chłodzenie konsoli. Spora część z nich jest jednak mało efektywna i przypomina raczej skok na kasę nieświadomych konsumentów, którzy chcą zachować jak najdłuższą żywotność swojego sprzętu. Firma EK przygotowała jednak rozwiązanie, które faktycznie schłodzi najnowsze urządzenie od Sony, jednak nie jest ono dla każdego.

EK-QuantumX CoolingStation Monblock, czyli blok wodny do PS5 jawi się jako niemała gratka, ale tylko dla zapaleńców

Poradnik montażowy

Mowa dokładnie o EK-QuantumX CoolingStation Monblock for PS5, a więc chłodzeniu opartym na bloku wodnym, który dedykowany jest bezpośrednio dla konsol od Sony. Rozwiązanie to w zasadzie zmienia całkowicie wygląd PlayStation 5, ingerując niezwykle mocno w podstawową konstrukcję sprzętu, bo konieczne jest wyjęcie z obudowy całej płyty PCB.

Blok wodny do PS5 od EK wymaga bowiem dostania się do takich podzespołów jak SoC, pamięci VRAM czy sekcji zasilania. Dzięki temu chłodzenie dociera do wszystkich niezbędnych komponentów konsoli, a te oczywiście zachowując niższe temperatury, posłużą znacznie dłużej.

Biorąc pod uwagę, że mowa tutaj o całkowitej integracji w konstrukcję PS5, nie jest to sprzęt dla każdego. Mimo że firma EK udostępniła specjalny poradnik, jak poradzić sobie z zadaniem przeniesienia wnętrza PS5 do nowego bloku, to nadal nie jest to łatwe zadanie.

EK-Quantum X dla PS5
EK-Quantum X dla PS5

Cały proces wymaga bowiem sporo wprawy, kompletu konkretnych narzędzi, a także cierpliwości. Z tego też powodu EK-QuantumX nie jest rozwiązaniem dla każdego. W zasadzie tylko najwięksi zapaleńcy powinni myśleć o tego rodzaju modowaniu swojej konsoli.

Całość wygląda minimalistycznie i na swój sposób bardzo ciekawie. Jeśli więc ktoś ma możliwości i nieprzesadnie lubi podstawowy wygląd PS5, to może uczynić ze swojej konsoli znacznie mniejszą i przede wszystkim chłodniejszą jednostkę.

Przeczytaj też: Laptop do 7000 zł

Ile trzeba zapłacić, za tego rodzaju blok wodny do PS5? Całkiem sporo, bo EK-QuantumX CoolingStation Monblock for PS5 wyceniono w oficjalnym sklepie na 465 euro, a więc ponad 2100 zł. Dodatkowo rozwiązanie skierowane jest bardziej do wersji bez napędu, choć nie oznacza to, że mając standardową wersję, nic nie zrobimy. Takie rozwiązanie jest możliwe, choć czytnik Blu-ray będzie wówczas trzeba umieścić luźno gdzieś obok.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.