Dlaczego gry AAA powstają tak długo? Były twórca serii Dragon Age dzieli się swoim spostrzeżeniami

Dragon Age The Veilguard

Gry wideo to medium, którego proces produkcyjny jest niezwykle skomplikowany i czasochłonny. W ostatnich latach można jednak zauważyć, że czas, w jakim powstają największe, produkcje uległ znacznemu wydłużeniu. Zjawisko to wytłumaczył Mark Darrah — doświadczony deweloper oraz były producent wykonawczy serii Dragon Age.

Mark Darrah wyjaśnia, dlaczego gry AAA są tworzone tak długo

„Why Do AAA Games Take So Long?” — materiał Marka Darrah

Mark Darrah to doświadczony twórca gier, a także były producent wykonawczy serii Dragon Age. Choć mężczyzna opuścił BioWare w 2022 roku, to wciąż jest wiązany z tworzona niegdyś przez siebie marką, gdy aktualnie jest konsultantem, pracującym nad najnowszą częścią o podtytule The Veilgurad.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Twórca od jakiegoś czasu aktywnie udziela się też w mediach społecznościowych z dużym naciskiem na serwis YouTube, gdzie publikuje filmy, w których dzieli się swoim przemyśleniami i doświadczeniami o branży gier. W najnowszym odcinku deweloper zdradził, dlaczego gry z segmentu AAA powstają tak długo.

Darrah podkreślił, że powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim wiele tego typu projektów nie powstaje tak długo, jak mogłoby się wydawać. Wiele gier zapowiadanych jest graczom jeszcze w momencie, gdy są na bardzo wczesnym etapie preprodukcji, gdy zaledwie garstka osób wykonuje prace koncepcyjne. Taki przypadek mieliśmy przy okazji zwiastuna The Elder Scrolls VI, gdy pokazany został on fanom 6 lat temu, a dopiero od niedawna ruszyły właściwe prace nad tytułem.

Darrah zaznaczył też, że wiele firm, jak, chociażby Rockstar, decyduje się na zupełnie inny model wydawania swoich gier. Twórcy serii GTA i Red Dead Redemption stawiają na jeden, wielki hit co 10 lat, który wśród graczy będzie fenomenem i złotym graalem, który będzie spędzał im sen z powiek, niż tworzenie seryjnie kolejnych tytułów jak, chociażby Ubisoft. Właśnie dlatego na GTA fani zmuszeni są czekać już prawie 12 lat.

Doświadczony twórca zwrócił jeszcze uwagę na jeden bardzo ciekawy aspekt. W jego ocenie gry z segmentu AA oraz indie mogą spowalniać powstawanie tytułów wysokobudżetowych. Mężczyzna uargumentował swoją tezę tym, że gry z mniejszym budżetem często wymagają mniej czasu na ich produkcje, dzięki czemu łatwiej i szybciej wprowadzają na rynek innowacyjne pomysły, a studia gier AAA chcąc nadążać za trendami, muszą dostosowywać swoje tytułu, co spowalnia proces.

Choć argumentacja dewelopera wydaje się bardzo sensowna i podbudowana logicznymi argumentami to raczej nie pocieszy graczy, którzy latami czekają na swoje ukochane gry. Fanom pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i wypatrywać kiedy takie gry jak GTA 6 czy nowa część The Elder Scrolls będą miały swoje premiery.

Źródło: X/Twitter

O autorze
Igor Twardowski
Redaktor działów Newsy & Promocje

Niespełniony filmoznawca i scenarzysta, który pierwsze kroki w grach stawiał w Tomb Raider II i pierwszym Diablo. Miłośnik Gothica i Heroesów. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.