Cyberpunk 2077: Widmo wolności to pożegnanie z REDEngine. Stara technologia powodem braku innych dodatków

Cyberpunk 2077: Widmo wolności

Cyberpunk 2077 zaczął jak zaczął, ale wygląda na to, że rozwój gry przebiega w dobrej atmosferze. Widmo wolności debiutuje we wrześniu i wiedzieliśmy już, że będzie to jedyne większe rozszerzenie polskiego hitu. Powodem takiego stanu rzeczy jest REDEngine i planowane przejście CD Projektu na Unreal Engine.

Stworzenie jedynego dodatku do Cyberpunka 2077 decyzją technologiczną

Zwiastun Cyberpunk 2077: Widmo wolności

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że Widmo wolności będzie jedynym sporym dodatkiem do Cyberpunka 2077. Decyzja ta została wyjaśniona przez CD Projekt podczas ostatniej sesji Q&A studia przy okazji pytania, jaka sprzedaż DLC byłaby zadowalająca do stworzenia kolejnego rozszerzenia.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Decyzja właściwie już zapadła. Jak ogłosiliśmy już dawno temu, nie zamierzamy tworzyć drugiego ani trzeciego rozszerzenia. To jedyny dodatek do gry i nie ma to nic wspólnego z liczbami i tym, jak bardzo jesteśmy zadowoleni lub nie ze sprzedaży ani z niczym w tym rodzaju.

Szczerze mówiąc, to decyzja technologiczna. To ostatni raz, kiedy pracujemy na REDEngine, przynajmniej na razie, a w dającej się przewidzieć przyszłości, jak wiecie, pracujemy na Unreal Engine od Epica. To był jeden z kluczowych powodów, dla których zdecydowaliśmy się na jeden dodatek.

Michał Nowakowski, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w CD Projekcie

Przypomnijmy, że porozumienie z Epic Games zostało podpisane jeszcze w 2022 roku. 15-letnia umowa dotyczy współpracy w kwestii projektów tworzonych na Unreal Engine, wliczając w to rozwój zarówno gier, jak i samego silnika.

Wydaje się, że przejście na silnik graficzny od Epica jest jak najbardziej uzasadnione. W dzisiejszych czasach decyduje się na to coraz więcej firm, a popularność tego oprogramowania stale rośnie.

Możemy się domyślać, że powodów takiego rozwiązania jest co najmniej kilka. Przede wszystkim łatwiej znaleźć deweloperów, którzy mają już komercyjne doświadczenie z zewnętrzną, jakkolwiek ustandaryzowaną technologią. Przypuszczalnie Unreal Engine jest również przystępniejszy w przygotowywaniu wersji gier na różne platformy oraz zwyczajnie oferuje nowocześniejsze rozwiązania.

Zobacz też: Gry podobne do The Last of Us

Tymczasem Cyberpunk 2077: Widmo wolności pojawi się na rynku już 26 września. Rozszerzenie będzie dostępne wyłącznie dla posiadaczy PC, PS5 i Xboxów Series X|S.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2471 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.