Cyberpunk 2077: Widmo wolności to pożegnanie z REDEngine. Stara technologia powodem braku innych dodatków

Cyberpunk 2077: Widmo wolności

Cyberpunk 2077 zaczął jak zaczął, ale wygląda na to, że rozwój gry przebiega w dobrej atmosferze. Widmo wolności debiutuje we wrześniu i wiedzieliśmy już, że będzie to jedyne większe rozszerzenie polskiego hitu. Powodem takiego stanu rzeczy jest REDEngine i planowane przejście CD Projektu na Unreal Engine.

Stworzenie jedynego dodatku do Cyberpunka 2077 decyzją technologiczną

Zwiastun Cyberpunk 2077: Widmo wolności

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że Widmo wolności będzie jedynym sporym dodatkiem do Cyberpunka 2077. Decyzja ta została wyjaśniona przez CD Projekt podczas ostatniej sesji Q&A studia przy okazji pytania, jaka sprzedaż DLC byłaby zadowalająca do stworzenia kolejnego rozszerzenia.

Decyzja właściwie już zapadła. Jak ogłosiliśmy już dawno temu, nie zamierzamy tworzyć drugiego ani trzeciego rozszerzenia. To jedyny dodatek do gry i nie ma to nic wspólnego z liczbami i tym, jak bardzo jesteśmy zadowoleni lub nie ze sprzedaży ani z niczym w tym rodzaju.

Szczerze mówiąc, to decyzja technologiczna. To ostatni raz, kiedy pracujemy na REDEngine, przynajmniej na razie, a w dającej się przewidzieć przyszłości, jak wiecie, pracujemy na Unreal Engine od Epica. To był jeden z kluczowych powodów, dla których zdecydowaliśmy się na jeden dodatek.

Michał Nowakowski, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w CD Projekcie

Przypomnijmy, że porozumienie z Epic Games zostało podpisane jeszcze w 2022 roku. 15-letnia umowa dotyczy współpracy w kwestii projektów tworzonych na Unreal Engine, wliczając w to rozwój zarówno gier, jak i samego silnika.

Wydaje się, że przejście na silnik graficzny od Epica jest jak najbardziej uzasadnione. W dzisiejszych czasach decyduje się na to coraz więcej firm, a popularność tego oprogramowania stale rośnie.

Możemy się domyślać, że powodów takiego rozwiązania jest co najmniej kilka. Przede wszystkim łatwiej znaleźć deweloperów, którzy mają już komercyjne doświadczenie z zewnętrzną, jakkolwiek ustandaryzowaną technologią. Przypuszczalnie Unreal Engine jest również przystępniejszy w przygotowywaniu wersji gier na różne platformy oraz zwyczajnie oferuje nowocześniejsze rozwiązania.

Zobacz też: Gry podobne do The Last of Us

Kup Cyberpunk 2077

Tymczasem Cyberpunk 2077: Widmo wolności pojawi się na rynku już 26 września. Rozszerzenie będzie dostępne wyłącznie dla posiadaczy PC, PS5 i Xboxów Series X|S.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.