Irdeto – właściciel oprogramowania Denuvo – opublikował właśnie darmowego e-booka na temat emulacji gier. Zdaniem firmy uruchamianie zarówno retro klasyków jak i nowszych produkcji na PC poprzez emulatory zagraża przychodom deweloperów. W książce znajdziemy również zapisy twierdzące, że to piraci „zszargali” pierwotny cel tego typu oprogramowania.
Twórcy Denuvo wydali książkę przestrzegającą deweloperów przed emulatorami gier
Denuvo to oprogramowanie wykorzystywane często przez deweloperów w celu zabezpieczenia ich gier przed piractwem. Rozwiązanie to było w przeszłości krytykowane przez PC-towych graczy z powodu negatywnego wpływu na wydajność produkcji wyposażonych w nie.
Autor Denuvo, którym jest firma Irdeto, opublikował właśnie e-booka skierowanego właśnie do kreatorów gier. Opisuje w nim zagrożenia wynikające z emulacji tytułów dla przychodów przedsiębiorstw działających w branży.
Problem ma dotyczyć zarówno nowych, jak i starszych tytułów. W przypadku tych drugich zdaniem firmy istnienie emulatorów jest niebezpieczne dla zarobków z powodu uczynienia sprzedaży retro gier dochodowym biznesem dla właścicieli odpowiednich licencji.
Co więcej, Irdeto twierdzi, że emulacja zagraża również popularności producentów. Wpływać na nie ma jakość niektórych programów emulujących, które mogą powodować problemy techniczne. Za nie z kolei mają być obwiniani autorzy oryginalnego produktu.
E-book argumentuje dodatkowo, że winę za „zszarganie” celu emulacji ponoszą piraci. Rozwiązaniem tego problemu ma być istnienie akceptowalnego okresu, w którym deweloperzy otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. To do nich ma też według opinii zawartej w książce należeć decyzja, kiedy można udostępnić daną grę wszystkim, wliczając w to emulatory.
Zobacz też: Monitor do 1000 zł – najlepsze modele
Niemniej jednak książka deklaruje, że emulacja nie jest koniecznie szkodliwa. Ponadto jej treść odnosi się do popularności, jaką cieszy się przywracanie do życia starych oraz nostalgicznych produkcji.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.