Twórcy Denuvo ostrzegają deweloperów przed emulatorami gier. Piraci mieli „zszargać” ich pierwotny cel

Sega Game Gear

Irdeto – właściciel oprogramowania Denuvo – opublikował właśnie darmowego e-booka na temat emulacji gier. Zdaniem firmy uruchamianie zarówno retro klasyków jak i nowszych produkcji na PC poprzez emulatory zagraża przychodom deweloperów. W książce znajdziemy również zapisy twierdzące, że to piraci „zszargali” pierwotny cel tego typu oprogramowania.

Twórcy Denuvo wydali książkę przestrzegającą deweloperów przed emulatorami gier

Dolphin
Dolphin – emulator gier z Nintendo GameCube oraz Wii

Denuvo to oprogramowanie wykorzystywane często przez deweloperów w celu zabezpieczenia ich gier przed piractwem. Rozwiązanie to było w przeszłości krytykowane przez PC-towych graczy z powodu negatywnego wpływu na wydajność produkcji wyposażonych w nie.

Autor Denuvo, którym jest firma Irdeto, opublikował właśnie e-booka skierowanego właśnie do kreatorów gier. Opisuje w nim zagrożenia wynikające z emulacji tytułów dla przychodów przedsiębiorstw działających w branży.

Problem ma dotyczyć zarówno nowych, jak i starszych tytułów. W przypadku tych drugich zdaniem firmy istnienie emulatorów jest niebezpieczne dla zarobków z powodu uczynienia sprzedaży retro gier dochodowym biznesem dla właścicieli odpowiednich licencji.

Co więcej, Irdeto twierdzi, że emulacja zagraża również popularności producentów. Wpływać na nie ma jakość niektórych programów emulujących, które mogą powodować problemy techniczne. Za nie z kolei mają być obwiniani autorzy oryginalnego produktu.

E-book argumentuje dodatkowo, że winę za „zszarganie” celu emulacji ponoszą piraci. Rozwiązaniem tego problemu ma być istnienie akceptowalnego okresu, w którym deweloperzy otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. To do nich ma też według opinii zawartej w książce należeć decyzja, kiedy można udostępnić daną grę wszystkim, wliczając w to emulatory.

Zobacz też: Monitor do 1000 zł – najlepsze modele

Niemniej jednak książka deklaruje, że emulacja nie jest koniecznie szkodliwa. Ponadto jej treść odnosi się do popularności, jaką cieszy się przywracanie do życia starych oraz nostalgicznych produkcji.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.