Doom — kompozytor ścieżki dźwiękowej oskarża dyrektora id Software o złe traktowanie i kłamstwa

Doom Eternal

Doom to jedna z najpopularniejszych marek gier FPS w historii całej branży. Jedną z części składowych takiego sukcesu jest zapadająca w pamięć ścieżka dźwiękowa, która od zawsze stała na wysokim poziomie. Za kompozycje te odpowiada od jakiegoś czasu znany w świecie gier wideo kompozytor — Mick Gordon — który napisał ścieżki do Dooma z 2016 roku, Doom Eternal czy nowej serii Wolfenstein. Okazuję się jednak, że mężczyzna podczas tworzenia soundtracku do produkcji z 2020 roku wszedł w poważny konflikt z dyrektorem id Software, a niedawno postanowił się tym podzielić z całym światem.

Kompozytor muzyki do Doom oraz Doom Eternal odpowiada na list otwarty dyrektora id Software

Doom Eternal Mick Gordon
Doom Eternal, Mick Gordon

W środę Gordon wystosował oświadczenie będące jednocześnie odpowiedzią na list otwarty dyrektora generalnego id Software — Marty’ego Strattona. Kompozytor napisał, że Stratton kłamał na temat powstawania ścieżki dźwiękowej do Dooma Eternal (2020). Dokładniej, Gordon miał rzekomo opóźniać powstawanie ścieżki dźwiękowej, a ostatecznie nie dostarczył jej w całości, przez co projekt ten dokończyć miał projektant dźwięków. To zaś wpłynęło negatywnie na efekt końcowy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Mick Gordon podczas koncertu na gali The Game Awards 2016

Mick Gordon w swoim obszernym oświadczeniu obala te wszystkie stwierdzenia i nie tylko, bo zarzuca on też dyrektorowi id Software kłamstwo, ale też próbę przekupstwa „sześciocyfrową sumą” za milczenie w tej sprawie. Ponadto kompozytor uważa, że wszystkie nagrody, które Doom z 2016 roku otrzymał za ścieżkę dźwiękową, widział tylko raz, ponieważ mają one być zamknięte w biurze id Software. Co więcej, studio rzekomo nigdy nie zaprosiło Gordona do odebrania tych nagród, a Stratton robił to ponoć w jego imieniu, bez wcześniejszego ustalania takich faktów. Całe oświadczenie napisane przez kompozytora dostępne jest pod tym linkiem.

Przeczytaj też: Kody do GTA 4

Fani serii uwierzyli Gordonowi i na redditowym wątku powiązanym z grą zaczęli wyrażać swoje rozczarowanie, tym jak go rzekomo potraktowano. Negatywne komentarze entuzjastów marki pojawiły się także na kontach społecznościowych id Software, przyciągając jeszcze większe zainteresowanie. Znalazły się także głosy nawołujące id Software do oddania kompozytorowi wszystkich zdobytych nagród, ale co najważniejsze do wystosowania własnego oświadczenia. Na moment pisania tego newsa ani Stratton, ani studio nie odniosły się do wszystkich tych informacji i zarzutów.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.