Dragon’s Dogma 2 na konsolach wreszcie działa jak powinna? Analiza pokazuje, że Capcom wreszcie coś zrobił

Dragon's Dogma 2

Od premiery Dragon’s Dogma 2 jedną z największych bolączek, jakie trapiły ten tytuł, była optymalizacja, która urągała wręcz wszelkim standardom. Przez długi czas Capcom jednak nie kwapił się do żadnych zmian w tej materii i dopiero ostatnia aktualizacja coś zmieniła. Tytuł ten na konsolach zaczął wreszcie działać tak, jak powinien.

Dragon’s Dogma 2 wreszcie zaczyna działać znacznie lepiej

Analiza techniczna Dragon’s Dogma 2 po najnowszej aktualizacji

Analiza przygotowana i opublikowana przez Digital Foundry udowadnia, że siódma aktualizacja, która niedawno trafiła do Dragon’s Dogma 2 poprawiła wydajność gry na konsolach Xbox Series X|S i PS5. Nie oznacza to jednak, że pozycja ta teraz jest całkowicie wolna od wad, bo te nadal są i różnią się w zależności od platformy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Przede wszystkim mowa o skalowaniu do jakości 4K, które w przypadku obu konsol jest znacznie lepsze, choć konsola od Sony radzi sobie z tym lepiej. Na Xbox Series X obraz bywa bardziej rozmazany, co szczególnie rzuca się w oczy w bezpośrednich porównaniach. Z drugiej strony nie jest to coś, co w znaczący sposób wpływa na całkowity odbiór gry.

Bardziej paląca zdaje się tutaj kwestia wydajności i tego, jak ów tytuł radzi sobie pod kątem generowanych klatek. Tutaj podobnie, wszystko zależy od konsoli i sytuacji na ekranie. W miejscach bardziej obciążających GPU lepiej radzi sobie sprzęt od Microsoftu, zaś tam, gdzie CPU musi wieść prym, to na prowadzenie wychodzi PlayStation 5. Pokazuje to różnice między obiema konsolami bardzo, ale to bardzo dobitnie.

Dragon's Dogma 2
Dragon’s Dogma 2

Ostatecznie jednak mowa o liczbie klatek na sekundę na poziomie 30-35 FPS-ów, co jest znacznie lepszym wynikiem niż dotychczasowe 25 w porywach do 28 ramek. Jest to lepszy wynik, choć trzeba pamiętać, że mowa o czymś, co trafiło do gry kilka miesięcy po premierze.

Można jednak być zadowolonym z faktu, iż Capcom wreszcie wziął się za kwestie techniczne w Dragon’s Dogma 2. Gra jest przez to bardziej grywalna i nie razi tak bardzo skopaną optymalizacją. Oby tylko na tym firma nie poprzestała, bo jeszcze sporo pracy, aby powiedzieć, że produkcja ta działa bez zarzutów.

Źródło: YouTube: Dragon's Dogma 2

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.