Dragon’s Dogma 2 może wyglądać lepiej i działać znacznie gorzej. Tej opcji nie wytrzyma nawet RTX 4090

Dragon's Dogma 2 Glyndwr

Dragon’s Dogma 2 przy okazji premiery raczej nie powalała optymalizacją, dławiąc przy tym nawet najpotężniejsze maszyny wyposażone w komponenty z najwyższej półki. Po ponad miesiącu od premiery Capcom wydał już kilka aktualizacji, a jednak żadna z nich nie zajęła się tematem lepszej wydajności i tytuł ten nadal potrafi sprawiać spore problemy nawet najwydajniejszym komputerom. Teraz gracze dotarli do jeszcze jednej ciekawej opcji, która nieco poprawia aspekty wizualne, ale koszt tego jest ogromny…

Gracze odkryli ukryty Path Tracing w Dragon’s Dogma 2

Okazuje się, że bardziej wprawni modderzy dotarli do opcji, która umożliwia odblokowanie w Dragon’s Dogma 2 pełnego Path Tracingu. Oznacza to, że gra obsłuży wówczas globalne oświetlenie, odbicia, cienie i wszystko to będzie obliczane w czasie rzeczywistym.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Co więcej, dodatkowo w opcjach znalazło się kilka dodatkowych opcji, które jeszcze bardziej poprawia jakość oświetlenia oraz zwiększa jakość próbkowania. Wszystko to skutkuje zauważalnym, choć też niezbyt drastycznym wzrostem jakości oprawy wizualnej, która staje się zauważalnie ostrzejsza i lepiej oświetlona.

Wszystko to byłoby zapewne wielką poprawą, która mogłaby być zarezerwowana dla droższych kart graficznych, ale wszystko to okupione jest ogromną utratą wydajności oraz wyjątkowo mocnym uwidocznieniem ziarna filmowego. Okazuje się, że nawet karta graficzna GeForce 4090 z włączonym DLSS-em w trybie jakości jest w stanie wygenerować na takich ustawieniach około 42 FPS-y.

Dragon's Dogma 2 path tracing
Dragon’s Dogma 2 – porównanie podstawowej wersji z tą z odblokowanym Path Tracingiem. (źródło: Digital Foundry)

Wszystko tutaj zależy jednak od dostosowania path tracingu w ustawieniach, choć żadna z opcji nie wydaje się szczególnie zoptymalizowana. W połączeniu z dużym obciążeniem procesora, które wynika z faktu przeliczania fizyki dla każdej postaci widocznej na ekranie mowa o doświadczeniu, które jest na granicy grywalności na PC.

Sama instalacja moda jest relatywnie prosta. Poza pobraniem moda trzeba pobrać narzędzie REFramework, który trzeba wrzucić do folderu z plikami gry. Dzięki temu w grze pojawi się specjalne okno, które umożliwi dostosowanie elementów Path Tracingu do własnych potrzeb i możliwości.

Na pewno taki mod zyskałby wielu zwolenników, gdyby nie kwestia problematycznej wydajności. Możliwe jednak, że Capcom kiedyś upora się z optymalizacją i opcja włączenia Path Tracingu nie będzie tak drastycznie drenować podzespołów i zaoferuje całkiem przyjemną rozgrywkę. Na razie jednak jest to tylko ciekawostka.

Źródło: YouTube: Digital Foundry , NexusMods

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.