Co dalej z Dziejami Khorinis? Twórcy moda do Gothica 2 z oświadczeniem po ostatnich kontrowersjach

Gothic 2 obwoływacz

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się całkiem intrygujące informacje jakoby do sieci wyciekły pliki modyfikacji do Gothica 2 zatytułowanej „Dzieje Khorinis”. Całość była dość kontrowersyjna nie tyle ze względu na sam fakt przecieku, ile bardziej na ogólny stan projektu i… okoliczności w jakich do owego leaku w ogóle doszło. Kiedy społeczność skupiona wokół tego projektu snuła domysły i teorie na temat tych wydarzeń, wczoraj w sieci pojawiło się oficjalne oświadczenie autorów modyfikacji.

Twórcy Dziejów Khorinis tłumaczą wszystkie wątpliwe aspekty swojej działalności

Gothic 2 Dzieje Khorinis
Gothic 2 Dzieje Khorinis

W komunikacie opublikowanym na facebookowej stronie projektu autorzy modyfikacji postanowili odnieść się do wszystkich teorii i zarzutów, które w ostatnim czasie narosły wokół „Dziejów Khorinis”.

Pierwszym poruszonym tematem był oczywiście wspomniany wyciek plików gry do sieci. Zespół odpowiedzialny za przedsięwzięcie potwierdził, że udostępniona wersja jest tą najnowszą, a jednocześnie zaprzeczył, jakoby za udostępnienie plików odpowiadał były kierownik całego przedsięwzięcia; wyciek miał być więc efektem „nieodpowiednich zabezpieczeń”.

Dzieje Khorinis
Dzieje Khorinis

Innym — nie mniej ważnym aspektem — jest sam stan całego projektu, który zaniepokoił wielu graczy oczekujących na tę modyfikację. W tym miejscu oświadczenia twórcy wprost przyznali, że całość przez wiele lat była tragicznie zarządzana, a wszelkiego rodzaju nieścisłości fabularne czy graficzne widoczne w udostępnionych plikach są efektem ogromnej rotacji w zespole, ale także brakiem odpowiedniego kierowania zasobami ludzkimi.

Mimo wielu utalentowanych ludzi na przestrzeni lat pracy nad modem tak naprawdę nigdy nie było nikogo, kto chciałby pomóc na dłuższą metę, a rotacja grafików w projekcie była ogromna, co przełożyło się na niespójną stylistykę w wielu miejscach. Są tu też miejsca, które są zbyt duże i nie oferują nic ciekawego z perspektywy gracza, a zapełnienie ich potworkami nie ma sensu. Naszą intencją nie było oszukiwanie społeczności o tym, że świat jest ukończony i wszystko jest w porządku, po prostu sami wychodziliśmy z założenia, że można stworzyć na nim dobrą i satysfakcjonująca eksplorację, a jak pokazała brutalna prawda, jest tutaj jeszcze trochę pracy, którą należy z naszej strony wykonać.

Oświadczenie twórców Dziejów Khorinis

W dalszej części oświadczenia poruszono tematy wsparcia finansowego projektu, a także potencjalnej rekrutacji. Zespół odpowiedzialny za Dzieje Khorinis poinformował, że zamyka możliwość dotowania całego przedsięwzięcia, a powodami tego ma być przede wszystkim „niska aktywność w mediach”.

Jednocześnie autorzy modyfikacji potwierdzili, że na chwilę obecną nie prowadzą rekrutacji do zespołu, bo — jak podkreślili nieco wcześniej — wolą w nieco mniejszej ekipie skupić się na dopracowaniu i ujednoliceniu projektu.

Przeczytaj też: Ranking kamer samochodowych

Najważniejszym przesłaniem, które zostało zawarte w tym oświadczeniu, jest przede wszystkim to, że projekt Dzieje Khorinis nadal powstaje, a ekipa nie zamierza go porzucać. Podkreślono także, że ostatnie zawirowania pozytywnie wpłynęły na cały zespół, który jest „wzmocniony jak nigdy”.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.