Gothic — do sieci trafiły materiały z wczesnych wersji gry. Zobaczcie nieznane oblicze przygód Beziego

Gothic 1 Bezimienny

Gothic w Polsce i niemal całej Europie Środkowej i Wschodniej mimo wielu lat na karku nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Najwierniejsi i najbardziej oddani fani wciąż przekopują produkcję z tej serii w poszukiwaniu dodatkowych ciekawostek, znajdziek czy pozostałości po niedokończonych mechanikach planowanych przez deweloperów. W ostatnim czasie do sieci trafiła prawdziwa gratka, bo mowa w tym przypadku o grywalnych wersjach Gothica 1, który pod koniec lat 90. XX wieku przedstawiane były na branżowych pokazach!

Gothic na materiałach z wersji 0.56 oraz 0.64 skrywa wiele nieodkrytych tajemnic

Gothic — gameplay z wersji 0.56c

Pod koniec kwietnia 2023 roku na jednej z facebookowych grupek zrzeszających polskich fanów serii Gothic pojawiły się informujące, że do internetu wyciekły dwa wczesne buildy pierwszego Gothica. Obie wersje gry (okraszone numerami 0.56c oraz 0.64b) pochodzą dokładnie z 1999 roku i w zasadzie to w niczym nie przypominają tego, co kojarzyć mogą osoby, które ogrywały ostateczne wydanie tytułu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Gothic — gameplay z wersji 0.56c

Udostępnione materiały doskonale wręcz obrazują jak długą drogę przeszło studio Piranha Bytes podczas tworzenia swojego kultowego dzieła. Jest to też niesamowita okazja, aby poznać te aspekty gry, które ostatecznie zostały zmienione, lub w ogóle nie znalazły się w finalnej wersji produkcji. Jest to więc prawdziwa kopalnia tajemnic i ciekawostek, które doceni wiele osób zżytych z tym kultowym cyklem.

Gothic — gameplay z wersji 0.64b

Ewolucja jest widoczna już od pierwszego uruchomienia, gdzie menu główne w niczym nie przypomina tego, znanego z wersji 1.08. W oczy rzucać się może działający na nieco innych zasadach system walki, który — podobnie jak w ostatecznym wydaniu — należy aktywować, jednak w odsłonie demonstracyjnej kamera zmienia swoje położenie, dzięki czemu zyskujemy nieco lepszy pogląd na pole walki.

Na uwagę zasługuje także fakt, że w obu wersjach gry występuje coś w rodzaju klas postaci, w które można wejść i przetestować ich możliwości. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że „Piranie” niemal do samego końca miały w planach wprowadzenie do produkcji, chociażby maga psionicznego, który widocznie mógł być powiązany z Obozem na Bagnach.

Przeczytaj też: Gry z crossplayem

Naturalnie wiele aspektów, które pojawiły się w wydaniach 0.56c oraz 0.64b jest niedopracowana lub w ogóle nie działa, jednak dla entuzjastów Gothica jest to zapewne unikatowe doświadczenie. Oczywistym stało się, że po publikacji materiałów w sieci zaroi się od filmów prezentujących niemal każdy aspekt tych dwóch wersji. Na koniec warto wspomnieć, że pliki roboczych wersji Gothica 1 są dostępne do pobrania z sieci, a znalezienie ich nie powinno być przesadnie dużym problemem.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.