Afery z Assassin’s Creed Shadows ciąg dalszy! Historyk twierdzi, że „Yasuke był samurajem”

Można by napisać, że temat grywalnej postaci w Assassin’s Creed Shadows, jaką jest czarnoskóry Yasuke wraca do nas niczym bumerang. Problem polega jednak na tym, że dyskusja na ten temat nie przygasa, a od momentu pierwszej zapowiedzi stale jest na świeczniku wielu graczy, którzy prześcigają się w udowadnianiu, czy taki bohater rzeczywiście otrzymał takie miano w Japonii. Głos w sprawie zabrał jeden z historyków, który postanowił dokładnie wyjaśnić, czy rzeczywiście tak było.

Historyk włącza się do dyskusji na temat historycznej samurajskości Yasuke z Assassin’s Creed Shadows

Historyk z uniwersytetu Nauk o Zdrowiu — Yu Hirayama — w jednym z ostatnich wpisów na Twitterze/X stwierdził, że Yasuke był samurajem, a świadczyć o tym ma kilka wydarzeń bezpośrednio z jego życia. Naukowiec stwierdził, że o samurajskim statusie głównego bohatera Assassin’s Creed Shadows świadczyć ma fakt, że otrzymał miecz i przywilej posługiwania się nim, własną rezydencję oraz uposażenie. Z tego właśnie powodu można uznać, że Yasuke był na usługach feudalnego władcy Ody Nobunagi.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wygląda na to, że temat dotyczy Yasuke, czarnego mężczyzny, który służył Oda Nobunadze. Niewiele jest o nim materiałów historycznych, ale nie ma wątpliwości, że był samurajem służącym Nobunadze. W średniowiecznym społeczeństwie (walczących państw) niezależnie od statusu społecznego, jeśli twój pan traktował cię jak samuraja, mógłbyś zostać samurajem. Powodem, dla którego mogę to powiedzieć, jest to, że źródła historyczne wskazują, że ① Nobunaga dał mu „fumochi”, rezydencję i długi miecz. Fakt, że nadano mu tytuł „fumochi” i służył jako bliski pomocnik Nobunagi, spełniał ważne warunki „umowy pana i sługi” oraz „umowy wsparcia”.

Yu Hirayama

Niuansując nieco bardziej całą historię, naukowiec zaznaczył, że Yasuke trafił do Japonii w okresie, gdy status samurajów zyskiwali często ludzie z niższych warstw społecznych. Mimo tego samuraj samurajowi nie był równy, bo największym wyróżnieniem było otrzymanie nazwiska rodowego, którego (najprawdopodobniej) czarnoskóry wojownik nigdy nie otrzymał.

Assassin's Creed Shadows
Assassin’s Creed Shadows

Jest to całkiem logiczna teza, która może znacząco podważać to, co wiele osób sądziło do tej pory. Nie brak jednak głosów, że Yu Hirayama naginał fakty do swojej tezy i nie wszystko jest tutaj zgodne z prawdą. Wedle informacji, jakie się pojawiają, nawet niektórzy inni naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni nie są zadowoleni ze wpisu swojego kolegi po fachu, tłumacząc, że cała sprawa jest bardziej skomplikowana i nie da się w zero-jedynkowy sposób określić, czy główny bohater Assassin’s Creed Shadows faktycznie był samurajem, czy też nie.

Ciekawe jest natomiast wielkie zawirowanie wokół Yasuke i fakt, że jego obecność w grze może doprowadzić do prawdziwej debaty naukowej na ten temat. Pewne jest też to, że nie wszyscy będą zadowoleni z obecności czarnoskórego samuraja w tej produkcji i dalej będzie to temat do gorących debat i kłótni.

Źródło: Twitter: K Hirayama, ponycanyon.com

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kup i graj już teraz
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.